Jump to content
Sign in to follow this  
cosmin_cosmin_1

Poze Ambreiaj Cielo

Recommended Posts

Va salut

E cineva amabil sa imi arate si mie niste poze cu sistemul de ambreiaj hidraulic la cielo? Ma intereseaza in special cum este sistemul de pe cutia de viteze.

Vreau sa modific la un opel sistemul,sa elimin cablul si sa trec pe hidraulic, si din cate am vazut, cutia de cielo seamana cu ce am eu pe opel.

Cam ce mi-ar trebui? La cielo este rulmentul de presiune hidraulic sau este un piston care trage de tija aia de ambreiaj,cum face sistemul clasic pe cablu?

Share this post


Link to post

Piston actionat hidraulic.

Share this post


Link to post

Daca nu ma insel, sistemul e cam asta:

-pedala actioneaza o pompa de ambreiaj asemanatoare ca functionalitate cu cea de frana

-din pompa, printr-o conducta lichidul sub presiune ajunge intr-un piston(in genul celor de la saboti)

-acesta actioneaza levierul de debraiere din cutie

Share this post


Link to post

Nu faci nimic doar cu niste poze. In principiu se poate dar..., "prinde" un cielo si masoara cursa la boltului care apasa pe pompa de ambreiaj idem si miscarea tijei de la piston. Cu aceste informatii masori la opel, respectiv cursa parghiei (de care trage cablul) si cursa la pedala (tot in punctul de legatura cu cablul). Sigur o sa ai probleme la pedala si la amplasarea pompei.

Share this post


Link to post

Asta este pompa de la pedala?

pompa%20ambreiaj%20cielo.jpg

am gasit pe un site la 50 ron, e mult/putin?

 

Pedalele si-asa as vrea sa le schimb, sunt vechi,urate,scartaie ca naiba. Cred ca as putea sa reglez distanta aia pe care este actionata tija si in functie de unde montez pompa la pedala, mai sus sau mai jos

 

Cutia mea de viteze este F10

 

 

daca ai posibilitate si timp,te-as ruga sa faci o poza la sistemul de pe cutia de viteze,sa vad cum ar trebui sa fac adaptarea.

eu nu cunosc pe nimeni sa aiba cielo,sa ma pot uita direct

 

Si inca o intrebare, conductele prin care circula fluidul sunt metalice?

Edited by cosmin_cosmin_1

Share this post


Link to post

Am facut niste poze, nu sunt chiar asa edificatoare, totusi sper sa te ajute cu ceva.

 

DSC01688.JPG

DSC01690.JPG

DSC01773.JPG

DSC01777.JPG

DSC01770.JPG

DSC01776.JPG

DSC01768.JPG

Cielo 2004

 

Merci @papie, primele 2 sunt puse pt. orientare "in spatiu" sunt facute acum vreo 2 sapt. cand l-am spalat ultima data, restul sunt de actualitate (facute cu cateva min in urma).

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

:o fftopic: Eu nu mai pun poze ca-ti "stric farmacia".

PS. Sa stii ca si putin ulei pe ici pe colo este bun, mai protejeaza contra coroziuni :tongue:

Foarte curat motor, super.

Edited by papie

Share this post


Link to post

si asa am descoperit si prima incompatibilitate..

din pacate, la mine tija de actionare a ambreiajului este perpendiculara pe marginea cutiei de viteze, pe cand la cielo este paralela. Atasez poza

 

Am gasit pe net de cumparat si furtunul de presiune, costa aproximativ 25 lei. E bine ca e flexibil si pot sa-l asez cum vreau.

 

Trebuie totusi sa vad cum fac cu furca aia de actionare. Eu mai am o furca de rezerva acasa, in ultimul caz pot sa o tai si sa ii sudez capatul in alta parte, asa cum e la cielo. O sa-i fac poze la furca mea originala, ii iau dimensiunile si poate ma ajuta cineva de pe forum cu dimensiunile de la cielo.Ma gandesc ca poate sunt norocos si se nimereste o furca de cielo in locul alei mele. Sansele sunt destul de mici, cutia de viteze seamana cu cea de pe kadett.

post-6769-1213890898_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La cum arata poza ta, amimpresia ca ai spatiul si gaurile deja date pentru a pune cilindru hidraulic. Eu banuiesc ca poti sa iti atingi obictivul, daca pui si un levier de debraiere de Cielo/Espero/Nubira/Leganza.

 

Eu as fi preocupat de alt aspect si anume cursa cilindrului vs. cursa cablului de ambreiaj ...

Share this post


Link to post

cred ca sunt destul de asemanatoare si cursele. O sa incerc si vad eu apoi cum le reglez.

Am gasit la cineva care dezmembreaza un Nexia, ansamblul de pompa+rezervor+furtune+cilindru la 80 ron. Cum vi se pare pretul? Nu este cu mult diferit fata de magazin. Cat sa-i ofer? Sau ce sa-i mai cer in banii astia?

Edited by cosmin_cosmin_1

Share this post


Link to post

Mie mi se pare OK. Doar pe cilindru am dat mai mult in urma cu vreo 3 ani.

 

LE: Conductele prin care circula lichidul (de frina in cazul meu) sint partial metalice, partial din furtun de presiune.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Buna ziua.

 

Astazi din nefericire dupa ce am iesit de pe autostrada, a cedat ambreajul.

Nu mai intra in nici o viteza,iar pierderile se regasesc la pistonul hidraulic(ca in poze).

Problema este ca pierd tot lichidu-l de la ambreaj.

 

Cine poate spune un pret estimativ,si daca a mai avut cineva asemenea probleme.

 

Va Multumesc!!!

post-19874-0-62252800-1330783874_thumb.jpg

post-19874-0-10533400-1330783876_thumb.jpg

Share this post


Link to post

vreo 50-60ron e cilindrul

 

schimbarea se face foarte usor - ai 2 suruburi imbus (trebuie inbus sanatos de tubulara nu rahat d-ala in forma de L) si cheie fiza pt racordul de lichid

 

reglaj nu are - trebuie doar aerisita instalatia dupa montaj.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...