Jump to content
Sign in to follow this  
xxgeoxx

Montare Boxe Usa Fata Matiz

Recommended Posts

Ma intereseaza detalii tehnice despre montarea boxelor in interiorul usilor fata ; mentionez ca modelul meu a venit din fabrica cu boxe, dar mi-am luat altele de 10 cm diam si vreau sa le schimb eu... stie cineva cum se procedeaza ?

Mentionez ca am cautat aici, pe forum, la sectiunea tunning, dar nu am gasit nici un post despre asa ceva...

Cu multumiri !

Share this post


Link to post
vreau sa le schimb eu... stie cineva cum se procedeaza ?

Salut!

Da procedezi in felul urmator...dai fata de usa jos si inlocuiesti difuzorul.

Eu mi-am montat singur difuzoare de 13 cm.

Nu e greu.

Bafta!

Share this post


Link to post
Salut!

Da procedezi in felul urmator...dai fata de usa jos si inlocuiesti difuzorul.

Eu mi-am montat singur difuzoare de 13 cm.

Nu e greu.

Bafta!

exista undeva postati toti pasii care trebuie urmati ?

cum se demonteaza mecanismul de orientare a oglinzii si cel de deschidere a usii ?

Share this post


Link to post

ms, ma uit ...

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Foarte simplu

 

1. sistemul de reglare a oglinzii nu se da jos ci doar rama aia neagra - are in partea de jos o mica fanta de acces

2. desfaci suruburile de la fata usii - te uiti sub usa acolo sunt doua suruburi mai ai unul pe laterala, unul la manerul de deschidere, unul in interiorul manerului si unul langa balamale in zona bordului

3 apoi trasi usor in afara din partea de jos si ridici in sus de fata usii dupa care rotesti un pic de sistemul de deschidere care iese usor din fata usii - nu trebuie demontat

 

Acum ai acces la difuzor

 

Descriere este pentru varianta cu buzunare, geamuri electrice si oglinzi reglabile din interior

Share this post


Link to post
Foarte simplu

 

1. sistemul de reglare a oglinzii nu se da jos ci doar rama aia neagra - are in partea de jos o mica fanta de acces

2. desfaci suruburile de la fata usii - te uiti sub usa acolo sunt doua suruburi mai ai unul pe laterala, unul la manerul de deschidere, unul in interiorul manerului si unul langa balamale in zona bordului

3 apoi trasi usor in afara din partea de jos si ridici in sus de fata usii dupa care rotesti un pic de sistemul de deschidere care iese usor din fata usii - nu trebuie demontat

 

Acum ai acces la difuzor

 

Descriere este pentru varianta cu buzunare, geamuri electrice si oglinzi reglabile din interior

NU REUSESC SA DESFAC MACARAUA !!!! Cum iese din fata de usa ???

Share this post


Link to post

Iese cu surubelnita sau cu o carpa :) .

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

 

Aceeasi problema cu maneta de deschidere geam: sa inteleg ca pur si simplu trebuie sa trag ca dispertaul? nu are nici o clema, siguranta, etc?

 

si inca ceva, am uitat sa va intreb: e diferenta intre fetele de usi cu buzunare si cele fara? referitor tot la maneta de deschidere geam ,desigur :D

 

Multam

Share this post


Link to post

Da, e o diferenta, in sensul ca fetele de usi cu buzunare sunt pe modelele SE, care au geamuri electrice => nexam manere. :tongue:

Share this post


Link to post

Incorect. Geamuri electrice au doar modelel se power si se power plus. Modelul SE AC de baza are manivele. Asa ca Mr. Strumfu' baga limba-n gura :P

Share this post


Link to post

lol strumfule, crede-ma ca am fete de usi cu buzunare si n-am geamuri electrice pe fata :) Anyway, problem solved, sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei mele ca nu a aruncat crosetele :D - ideale pentru siguranta aia nenorocita; BTW, daca aveti boxe din fabrica pe Matiz nu le schimbati cu unele tot de 10... Am montat Pioneer TS-G1049 si e aproape insesizabila diferenta... cine stie, poate chiar nu e diferenta dar creierul meu zice ca daca sunt cu 1 mil. mai sarac trebuie sa se auda mai bine :) )

Share this post


Link to post
Da, e o diferenta, in sensul ca fetele de usi cu buzunare sunt pe modelele SE, care au geamuri electrice => nexam manere. :tongue:

Si pe versiunea E/Ac cu care merg zilnic sunt buzunare, si nu are geamuri electice! :)

Share this post


Link to post

Bai, atunci mea pulpa... Eu am avut E/AC fara buzunare'n usi.. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Buna seara, am si eu o rugaminte mare de tot si pt ca deja era deschis threadul acesta nu am mai facut si altul...Am cumparat de curand un Matiz E, adica chel si am cumparat cas+boxe de 13cm, pt ca am vazut ca era un topic "Audio pe matiz - Esentiale" unde se specifica ca pt fata merg si boxe de 13 cm (rotunde) ...Problema este ca am sunat la service si mi-au spus ca NU se poate monta pe varianta mea de matiz boxe pe fata... :-W X( Cum adica am spus??si mi s-a raspuns ca doar merge sa montez pe spate in locurile deja prevazute din fabrica...Pt spate mai putin interesant...Dar cu boxele pe care deja le-am luat ce sa fac???chiar nu merge sa le instalez pe varianta mea? Precizez ca usa nu are nimic, adica buzunare sau cum s-or fi chemand...PLS HELP!!!! :osanale:

 

PS: Daca exista careva care si-a montat pe varianta E, simpla, fara nimic boxe pe fata pls sa imi spuna si mie cum sa fac sau unde sa ma duc...

Edited by miborion

Share this post


Link to post

Eu mi-am montat pe Matiz E boxe fata de 10 cm (boxe originale de Matiz SE).

Iti spun, ca principiu, ca sa montezi boxe in usile fata la Matiz E Klasse ESTE POSIBIL,

cu ceva munca si se poate face de unul singur in spatele blocului.

 

Etapele au fost:

- scos fetzele usilor fata cu un varf de surubelnita lata acoperita cu carpa (ca sa nu zgarii fetele).

ATENTIE: fetzele usilor sunt prinse cu niste chestii de plastic care intra in gaurile caroseriei.

Surubelnita trebuie introdusa intre fata usii si usa, in dreptul fiecarui astfel de adaptor de plastic.

Poti sa-ti dai seama de locul unde se afla un adaptor prin pipairea marginii fetei usii.

Uita-te in manualul de serivce cum se scot fetele INAINTE de a te apuca de treaba:

http://chevy.mrmax.dp.ua/en/documents/Matiz/start_matiz.html

navighezi in partea stanga a paginii pe ierarhia:

Matiz\Service manual 0,8 liter\9. Body and Accessories\Doors

si te uiti pe pozele de la sfarsitul paginii despre demontarea manetei de ridicat geamurile

(vezi atasate pozele acestui mesaj).

Mai vezi si manualul http://www.anagabriela.ro/Manuale%20Daewoo/Matiz/.

 

Eu am tras un pic mai tare de fete si mi le-am deformat un pic.

- in usa goala gasesti in partea din stanga jos o gaura pentru boxe. In gaura gasesti mufa de boxe care are 2 fire cu 2 papuci.

Daca se potriveste mufa la boxele tale - foarte bine, daca nu - incearca sa scoti firele cu papuci din mufa si sa le infigi in spatele boxelor

- tot in usa gasesti in jurul gaurii aceleia 4 gauri mai mici, de forma patrata (latura circa 0,5 cm)

in care se prinde cadrul boxei cu niste adaptoare de plastic in care intra suruburi de prindere (adaptoarele trebuie cumparate).

Adaptoarele se gasesc la magazine cu piese Matiz sau chiar si cu piese Dacia, doar trebuie sa stii cum arata.

Poti vedea spre exemplu un astfel de adaptor atunci cand demontezi clapeta de deschidere a usii din partea interioara a usii -

ea are un surub infipt intr-un astfel de adaptor.

- trebuie sa dai gaura in fata usii prin care sa treaca spatele boxei. Aici e munca manuala si te descurci cum poti.

Eu am facut asa: cu o coala de hartie mai groasa pusa peste gaura boxei din usa am luat "amprenta" usii prin apasare cu podul palmei.

Apoi am pus hartia peste fata usii si am trasat cu carioca gaura pentru boxe ca sa pice in gaura usii.

Pentru boxe de 13 trebuie sa te orientezi la fata locului:

daca poti sa le prinzi de marginea lor in cele 4 gauri cu surub din usa - OK.

Altfel exista pe piata adaptor de plastic pentru boxe de 13 la gauri de 10cm.

Vezi site-ul: http://www.metrafo.ro/produse.html - la rubrica Produse

navighezi in partea stanga pe ierarhia: car audio\accesorii car audio\rame si grilaje boxe

 

- daca ai boxe de 13 ele trebuie sa aiba si capace prinse cu 4 suruburi.

Aici nu ma pricep foarte bine, dar cred ca poti face asa:

montezi boxele in usa si iei amprenta lor cu o hartie si vezi cu hartia asta unde trebuie sa dai gauri cu suruburile in

fata usii ca sa pui capacul boxei pe deasupra.

 

In cazul meu (boxe de 10 cm) le-am acoperit cu un capac original de plastic de la MAtiz E AC (cu aer conditionat)

care are fete de usi ca Matiz E si boxe in usi din fabricatie.

 

Daca nu e clar, raspund la intrebari si pot reveni cu poze de la montajul meu.

post-7400-1191924271_thumb.png

Edited by siru

Share this post


Link to post

Nu ai cum monta boxe de 13 pe fata fara sa faci nimic. Trebuie taiat umpic din tabla. Orice baietas care monteaza boxe in targ poate sa iti faca asta, are fierastrau pendular.

 

PS: insa ai atentie la geam, daca nu ii pui distantier la boxa e posibil ca geamul sa coboare pe magnet si sa nu se deschida complet. Vezi sa verifici asta!

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Ok...Intrebare mai simpla...stiti un service care sa faca asa ceva??

nume, adresa?sau macar site??

Share this post


Link to post

@strumfuadi , e posibil sa montezi boxe de 13 in usile din fata.Eu am reusit sa le montez fara adaptor aici .E drept ca nu am taiat tabla de la usa, ci am scurtat suruburile cu care am prins boxele de fata usii.

Share this post


Link to post

aiptek, dar boxa calca cu toata suprafata pe usa??? / :)

Share this post


Link to post

In poza aia inca nu am apucat sa tai suruburile la usa respectiva pt ca ma grabeam.Maine fac iar o poza si o arat , fata de usa sta perfect prinsa pe usa, nu trepideaza boxa , nu atinge tabla de la usa, nu nimic. Maine fac o poza si o postez, mi groaza sa ies acum sa fac poze pe frigu de afara.Oricum, se poate face asta ,dar tind sa cred ca depinde si de dimensiunile boxelor, mai precis de adancime

Share this post


Link to post
@strumfuadi , e posibil sa montezi boxe de 13 in usile din fata.Eu am reusit sa le montez fara adaptor aici .E drept ca nu am taiat tabla de la usa, ci am scurtat suruburile cu care am prins boxele de fata usii.

 

Confirm.Eu am boxe de 16'' pe fata :thumbl: puse cu distantier.Nu sint montate chiar estetic, dar se aud bine.

Pt initiatorul topicului, da-mi un pm si iti dau tel si adresa firmei unde le-am montat eu.Sint specializati pe audio, alarme si inchideri.Nu tre sa te duci intr-un service auto pt montat 2 boxe...

Share this post


Link to post

@ zapacitu, chiar daca "nu sint montate chiar estetic", pune te rog ceva poze.

Share this post


Link to post
Ok...Intrebare mai simpla...stiti un service care sa faca asa ceva??

nume, adresa?sau macar site??

 

Un exemplu de astfel de atelier

(nu am montat nimic la ei, asa ca nu pot face nici o apreciere despre competenta lor):

www.seleniu.ro

au pe site-ul lor harta cu localizarea a 2 sedii din Bucuresti.

 

Inca o data afirm ceea ce am sustinut in postul meu anterior:

boxe de 13 sau de alta dimensiune decat 10 se pot monta cu adaptor (13 la 10 cm) de plastic in usi.

Edited by siru

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...