Jump to content
Sign in to follow this  
5orin

Zgarietura Adanca

Recommended Posts

Salut !

 

Imi e greu sa va descriu cam in stare de nervi ma gasesc acum si ce senzatie de rau fizic / greata ma incearca dupa ce am observat de dimineata ca pe usa din dreapta-spate aveam o zgarietura de cheie in urma careia a ajuns sa se vada chitul alb de sub vopsea...zau,as prefera parca o rana pe pielea mea decat sa vad masina injunghiata in halul asta... :scarpin:

Probabil ca mai multi dintre voi ati fost victimele unor sub-oameni care pot sa comita un astfel de gest animalic... :mda:

Ati reusit sa remediati, macar partial, raul facut ?

Daca da, cum si cat v-a costat?

In urma cautarii nu am gasit niste rezultate concludente despre acest subiect...

Share this post


Link to post

Ufff!

 

Nasol... pai nu sunt decat 2 variante:

- o lasi asa daca a ajuns doar la chit si nu sunt sanse sa rugineasca

- vopsit usa

 

Ar mai fi si varianta sa incerci cu un Spray, dar lasa urme :wallbanger:

 

Good luck!

Share this post


Link to post

O solutie-crema de tipul Scratch Remover nu da nici un fel de rezultate la zgarieturi ajunse pina la chit?

Share this post


Link to post

Nop...din pacate ala e pentru zgarieturi superficiale :(

 

Edit1: parca mai existau si niste creioane sau carioci de culoare, cu care uteai da pe zagrietura, sa se atenueze...

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Iti inteleg durerea...si eu am patit asa ceva...

Nu ai ce sa ii faci... nici sa o scoti chiar daca iti agata unghia un pic...daramite "pana la chit".

Share this post


Link to post

Ai putea incerca si un "stilou" cu vopsea, daca gasesti nuanta respectiva. Din cate stiu exista Carrefour si in Brasov ; acolo vei gasi asa ceva (marca Sinto). Daca nu, poti incerca (tu sau cineva mai priceput) sa acoperi zgarietura cu ajutorul unei pensule subtiri si bineinteles cu o vopsea de aceasi nuanta. Nu va fi perfect ,dar poate iesi destul de bine , in functie de priceperea celui care face operatiunea si de vopseaua folosita.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru sugestii...

Am sa incerc la Carrefour, dar parca nu am vazut astfel de stilou/carioca, desi am trecut de mai multe ori pe la rafturile cu produse cosmetice auto,cautind tot felul de chestii...

Poate nu am fost atent...

Oare sunt pe coduri de culori sau exista o nuanta generica: visiniu,sa zicem...?

Share this post


Link to post

Daca ai rabdare si putina indemanare o poti face singur sa iasa acceptabil.

Iti trebuie:

- putina vopsea la culoare, probabil un spray, dar mai bine ar fi la cutie.

- o pensula cu varf foarte ascutit sau o... scobitoare

- smirghel de apa foarte fin (2000)

- polish

- o sticla de 2 litri plina cu apa si cu o gaurica in dop

- un scaunel (pe care sa stai)

Lucrurile decurg cam asa:

- speli si usuci bine zona

- cu pensula sau scobitoarea "pictezi" cu grija zgarietura, pe cat posibil fara a da pe dinafara

- dai cateva straturi, pana te convingi ca ai venit la nivelul vopselei originale

- lasi sa se usuce bine (preferabil de pe o zi pe alta

- acum vine partea cea mai delicata, scopul ei fiind "nivelarea" cat mai buna a suprafetei vopsite (oricat de ingrijit ai lucra, vopseaua noua va fi mai inalta sau mai joasa decat cea originala):

* tii smirghelul astfel incat cu degetul aratator sa poti freca cu el, probabil cu mana dreapta

* cu stanga te ocupi de sticla cu apa

* freci zona "carpita" fffff usor (fara sa apesi, ca si cum ai aluneca) incercand sa nu te duci prea mult pe vopseaua originala; miscarea optima e circulara (evident niste cercuri mici, daca dai in lung o sa "adancesti" vopseaua noua, daca dai in lat o sa intri prea mult pe vopseaua veche)

* observi cu atentie daca te indrepti spre scopul dorit

* mai torni usurel apa din sticla pentru a indeparta reziduurile

! Nu fii ingrijorat daca vopseaua s-a matuit putin!

! Nu apasa! Ai rabdare! Nu insista mai mult decat trebuie! (poti ajunge la grund si in zone "sanatoase")

- cand ti se pare ca e rezonabil, treci la polish

* in mod normal ar fi suficient un polish de lustruire

* nu strica totusi unul usor abraziv pentru inceput

Daca vopseaua e identica sau foarte apropiata, in mod normal (daca ai lucrat cu rabdare si grija), n-ar trebui sa se mai vada ceva decat de foarte aproape (raman mici diferente din cauza oxidarii vopselei originale sau nepotrivirii culorii, dar astea "dispar" daca privesti de la mai mult de 0,5m)

 

Referinte: am incercat sa fac chestia asta la Nova pe care o am si merge de minune, dar am facut doua greseli:

- am umplut mai intai zgarietura cu chit -> cand am vrut sa "nivelez" am ajuns la... chit (si era... rosu!!!)

- am insistat prea mult in unele locuri si vopseaua originala era subtire, deci am reusit sa-i "dezgrop" grundul pe ici pe colo (adevarul e ca nu mi-am imaginat ca vopseaua poate fi chiar asa de subtire sau mai degraba smirghelul ala fin asa de al naibii)

- n-am mai avut timp sa reiau operatia, dar sunt convins ca merge si cred ca daca se lucreaza bibilicar iese de neobservat.

Succes!

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Daca vrei sa faci lucru cinstit trebuie sa indrepti tabla. Mergi la un tinichigiu si te rezolva el. Si alta data vezi unde iti lasi masina parcata, ce poarta sau iesire ai blocat, ca de la asa ceva te-ai ales cu amintirea, ai suparat rau pe cineva.

Share this post


Link to post

@Abram Burel, esti tatic!!!

 

@Sorin, daca nu ai rabdarea de chinez batran necesara, foloseste cu incredere Edding 790 Paint Marker. Eu am unul argintiu, care se potriveste la fix la culoara masinii si cum mai vad o zgarietura facuta de vecinii mei, cum o astup. Cele mai bune rezultate le obtin cand il folosesc pt a acoperi locurile unde este sarita vopseaua de pe capota de la pietricele, etc.

Share this post


Link to post
Multumesc pentru sugestii...

  Am sa incerc la Carrefour, dar parca nu am vazut astfel de stilou/carioca, desi am trecut de mai multe ori pe la rafturile cu produse cosmetice auto,cautind tot felul de chestii...

    Oare sunt pe coduri de culori sau exista o nuanta generica: visiniu,sa zicem...?

In Bucuresti au in permanenta stilouri din astea, normal ar fi sa gasesti si in Brasov.

Sunt pe coduri de culori, dar nu stiu daca iti folosesc la ceva, chiar daca stii codul vopselei tale. (banuiesc ca au alt sistem de coduri)

Mai buna insa mi se pare metoda lui Abram Burel, un adevarat ghid pt. indepartarea zgarieturilor. :thumbl:

Share this post


Link to post

@Tolin_afc : De ce ar fi nevoie sa indrept tabla? E doar luata vopseaua, tabla in sine nu a suferit nici o deformare...asta ar mai fi lipsit!

si putin off_topic: probabil ca masina a fost agresata la terenul de fotbal din Noua, cred ca stii unde este...nu aveam pe cine sa supar din cauza felului in care am parcat. Si intotdeauna am grija unde parchez, tocmai pentru a evita accesele de nebunie ale unor "proprietari" de locuri de parcare...

 

@Abram Burel: metoda pare cea mai indicata,atata timp cat e realizata cu rabdare si cu finete...dar imi e cam teama ca as putea strica mai rau...

 

poate cu un astfel de marker ar iesi acceptabil, mai degraba as incerca asa, nu din comoditate ci de teama ca nu mi-ar iesi cum trebuie...

Share this post


Link to post

Inseamna ca a fost joaca de tembel. La mine e indoita tabla, ca-i Matiz de 0,4 mm.

Am imprumutat masina si a lasat-o in poarta la cineva, pret de vreo 3 ore.

Share this post


Link to post
Inseamna ca a fost joaca de tembel. La mine e indoita tabla, ca-i Matiz de 0,4 mm.

Am imprumutat masina si a lasat-o in poarta la cineva, pret de vreo 3 ore.

acum, facind putin haz de necaz:

asa-ti trebuie, nu stiai ca <masina si femeia nu se "da"> ? :) )

 

in alta ordine de idei, sper ca data viitoare sa fiu martor la o chestie de genul asta, sa scap planeta de un imbecil... :spumelagura:

Share this post


Link to post
asa-ti trebuie, nu stiai ca  <masina si femeia nu se "da">  ?  :) )

 

sa scap planeta de un imbecil...

offtopic total:

femeia se duce singura, masina ti-o freaca altul in parcare, iar planeta ar fi mai trista fara astia.

Share this post


Link to post

Salve, sfat demn de luat in considerare! Am fost si al Cora si la Carrfour si aicea am gasit un fel de Stilo Marker dar nu pe coloarea argintiu chiar nici o varianta! Dar cum recomandarea lui Florinut sa il multumim :osanale: ,am fost la Metro unde am gasit Edding 790 paint marker,argintiu singura varianta! Acum sfatul lui este destul de clar "Markerul incriminat este un picut mai dechis la culoare decat vopseaua de la Nubira mea care este 92U din cate imi aduc aminte. Oricum aplicarea cu markerul este foarte subtire si nu rezolva diferenta de grosime dintre stratul de vopsea+lac de pe caroserie, adica se va vedea diferenta de la o distanta mica. Oricum, din avion nu se vede, asa ca poti sa il folosesti cu incredere daca nu ai alta solutie" si "Diferenta nu e majora, dar de aproape se vede, mai ales daca e proaspat spalata masina. Insa daca e acoperita de praf, nu se mai vede." Eu l-am achizitionat si voi incerca...speranta mea este sa nu fie prea mare diferenta,sugestie incercati pe ceva argintiu asemanator! Cand il voi folosi va voi spune cum a decurs procesul! :thumbl:

 

 

Poze cu Edding paint marker:

post-6405-1171286407_thumb.jpg

post-6405-1171286415_thumb.jpg

Edited by ianakysss

Share this post


Link to post

Salut, vreau sa reimprospatez informatiile despre vopsea\ markerul permanent! Astazi am fost la Carffour si am luat un al 2 marker minune pentru vopseaua masini mele! El se gaseste sub numele de "stilou retus de la SINTOPEINTURE Gri Perla TE01D/DAC1025" si sincer mi-sa parut cel mai apropiat din gama lui Gri! Mai exista tot asa unul gri 850 dar foarte inchis! Inca nu am dat pe zgarieturile de pe masina cu nici un marker,stilou pe care l-am luat! :scarpin:

 

Poze cu Stilou Retus:

IMG_2358, IMG_2360

 

 

 

 

Sper sa nu va stresez cu subiectul asta, dar pentru mine este important sa rezolv unele zgarieturi de pe masina printr-o modalitate simpla si ieftina fara a vopsi in toata regula! Aicea va voi arata niste exemplare dintre Edding 790 paint marker si Stilo Retus, pozele lor sunt mai jos! Am nevoie de pareri inainte sa aplic unu dintre aceste mini vopsele pe vopseaua Cielolui meu incercand sa existe mici diferente! Inca nu cred ca am gasit culoarea perfecta a unui marker cu culoarea vopselei de la masina! hellp hellp ce zice-ti care e mai aprope de adevar! :mda:

 

Poza IMG_2361 ( culoarea din stranga reprezinta Stilou Retus "Gri Perla" si cel din dreapta "Edding 790 paint marker)

Poza IMG_2362 ( culoarea de sus Stilou Retus "Gri Perla" si cea de jos "Edding 790 paint marker) :wallbanger:

post-6405-1171818621_thumb.jpg

post-6405-1171818635_thumb.jpg

post-6405-1171819535_thumb.jpg

post-6405-1171819546_thumb.jpg

Edited by ianakysss

Share this post


Link to post

Se mai gasesc astfel de markere ?

 

Eu ma tot uit de ceva timp, si nu gasesc la nici un Carrefour...

 

Nu le tin la raionul de cosmetice auto ?

Share this post


Link to post
... de la raionul de pixuri si carioci.
Edited by RD-Woo

Share this post


Link to post

Deci...Ce am patit eu...si ce am facut...

Prima injunghiere...pe capota

A doua pe portiera...

A treia tot pe capota...

Toate 3 pana la chit ...( vecini nervosi...si frustrati.., desi nu inteleg..e doar un cielo..ma rog...)

Am cumparat un spray de vopsea "custom made" la culoare 91 L, am spalat masina am pus banda adeziva de hartie de jur imprejurul zgarieturii si am dat cu spary.

Rezulatatul dezastruos... se vedea de la un km ca e vopsita...dar eram bucuros ca nu se mai vede chitul.

Apoi, dupa o zi am spalat cu benzina toata lungimea zgarieturii...rezulatatul ... placut ochiului, :dizzy: ( a disparut si urma urata lasata de noantza diferita de vopsea, cea de pe masina are 10 ani...deci e mai matuita iar cea noua evident este prospata...)

Pana prin octombrie - noiembrie cand o sa o duc la vopsit (pe elemente) o las asa ca nu ma mai deranjaza

Intrebare off topic

Daca il baniesc pe unul ca ar fi fost posibil agresor al masinii... dar nu am certitudinea ... ce sa fac?! (e unul cu un mertan 200d, cred, verde inchis cu numere straine, de Anglia, cred si il gasiti parcat in spatele casei presei :P ) ma macina intrebarea de vreo 2 luni si nu am facut nimik,

Share this post


Link to post

Da-l naibii, tu ia si da un polish si sa vezi ce frumos iese.

Share this post


Link to post
Da-l naibii, tu ia si da un polish si sa vezi ce frumos iese.

pai l-am dat de atunci .. dar in fiecare dimineatza ii vad masina ... si imi aduc aminte ... dar as vrea sa-l prind odata cand vine sau cand pleaca si sa-l intreb asa cu nonsalantza "De ce mi-ai zgariat masina ?" si sa vad ce fatza face ... si sa ma bucur in sinea mea ...

Share this post


Link to post

HEEELP! Am multe zgarieturi de diferite forme pe capota si nu pot sa le vopsesc. Polish-ul acopera aceste zgarieturi? Fara vopsea data in prealabil. Merci!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...