Jump to content
Sign in to follow this  
bogdanc

Protest Impotriva Pretului Benzinei

Recommended Posts

pai si tu cu ce te duci, cu elicopterul?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor!Desi intru cam la fiecare juma de ora nu prea postez fiindca imi place mai mult sa ascult decat sa vorbesc.

Cu ambuteiajele cred ca tine de rigiditatea si incremenirea romanului care nu prea cauta alternative, mai bine se lamenteaza si da vina pe toti decat sa incerce solutii.

Circulatia nu numai ca nu se va fluidiza, dar cum producatorii cauta sa vanda cat mai mult iar bancile sa te imprumute cu orice pret, in maxim 2 ani in Bucuresti chiar vom putea spune, ca in multe alte capitale de altfel, dom"le..cu masina esti terminat ziua in trafic!!

Stand asa la semafoarele astea care nu se mai termina, analizam lucrarile la tramvai si imi dadeam seama ca NU E o situatie temporara, dupa ce se termina cu sinele si restul, drumul ramane la fel de ingust!!! :o :o

Pe 13 Septembrie de exemplu, de la intersectia cu Drumul Sarii la Marriot dimineata faci 30-45 minute lejer!!

La noi una din cauze e aceea ca si pentru distante scurte oamenii iau masina, ceea ce inseamna ca oricat de mult creste pretul ei gandesc..."lasa ca pentru cat merg eu nu conteaza!"

Desi nu mai aveam deloc benzina, din ambitie n-am alimentat sambata, iar de vreo 2 luni am descoperit beneficiile bicicletei!! :banana: :banana:

Drum bun tuturor! :thumbl:

Edited by MICLOVAN

Share this post


Link to post
Hehe, incearca sa lucrezi o saptamina la una din fabricile de pe centura, sa vezi de pe la ora 3 pina pe la 9-10 totul blocat

pai si tu cu ce te duci, cu elicopterul?

Nu Alex, prefer sa imi menajez nervii si cele cateva fire da par pe care le mai am in cap si las pe altul sa se streseze cu chestia asta...norocul meu ca avem microbuze inchiriate care ne iau din fata casei si ne lasa tot acolo...

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Ploaia a pus in miscare toate hirburile, de aici ambuteiajele apocaliptice.

Eu am renuntat de mult sa fac drumul casa-servici pe bulevardele mari si o iau pe stradute ... e mai lejer, dar am facut praf trenul de rulare.

Share this post


Link to post

Nu neaparat, Nene FLEX...in ultimele 3 saptamani parca e ca la nebuni...a inceput cu blocat centura o ora, intre 5 si 6 pt ca acum sa se ajunga sa se elibereze pe la 9-10...si nu sunt harburi pe centura, e plin de camioane, tiruri si alti monstri de zici ca vine sfarsitul lumii si toti fac aprovizionare...

Share this post


Link to post

Motivul pentru care au aparut atatea harburi poate fi datorat tot pretului excesiv al benzinei.

Eu spre exemplu..daca as ajunge in punctul unde nu as mai avea bani de benzina..si as fi nevoit sa tin masina in parcare...As vindeo..si mi-as lua ceva mai ieftin..iar de restu..Benzina :(

Share this post


Link to post

o stire...interesanta

 

Uitucul Tariceanu a fost angajatul lui Patriciu

Primul ministru, administrator la Rompetrol Downstream

 

In perioada 2003-2004, premierul Calin Popescu Tariceanu a fost administrator al firmei Rompetrol Downstream SA, controlata de Dinu Patriciu. Primul ministru evita sa aminteasca in CV de aceasta functie si pentru ca autoritatile suspecteaza Rompetrol de implicare in operatiuni de spalare de bani.

 

Oficiul pentru Prevenirea Spalarii Banilor a descoperit, inclusiv in perioada in care Tariceanu a fost in solda lui Patriciu, ca Rompetrol Downstream a facut plati externe de 9 milioane de euro.

 

Ceilalti administratori ai firmei in cauza au fost chemati pana acum la Parchet, insa nici un procuror nu l-a intrebat pe Tariceanu de operatiunile efectuate de Rompetrol Downstream in perioada in care el a fost in staff-ul acestei companii.

 

Premierul liberal este in schimb suspectat ca ar fi speculat piata bursiera si ar fi cumparat la preturi mici, in baza unor informatii provenite chiar de la Rompetrol, 10.000.000 de actiuni... Rompetrol. Nu doar Tariceanu a fost in slujba lui Patriciu. Presedintele PNL Bucuresti, Ludovic Orban, s-a retras abia in luna iunie anul curent din functia de administrator Rominserv.

 

Teodor Melescanu a fost si el administrator Rompetrol SA. Firmele lui Patriciu au beneficiat de facilitati din partea actualei Puteri.

 

S-a aflat in solda lui Patriciu, a facut afaceri cu Patriciu si acum, probabil, are tot interesul sa-l scoata curat pe "Dinu" din dosarul penal in care procurorii il cerceteaza pentru evaziune fiscala. Este vorba de premierul Calin Popescu Tariceanu, care pana acum nu a suflat nici o vorba despre faptul ca in perioada 2003-2004 a fost administrator al SC Rompetrol Downstream SA.

 

Secretul domnului Tariceanu are si o justificare cat se poate de logica: procurorii Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ar putea oricand extinde cercetarile si asupra tranzactiilor facute de Rompetrol Downstream in perioada in care el a detinut postul de conducere.

 

Potrivit documentelor existente la Registrul National al Comertului, Dinu Patriciu l-a numit administrator pe Tariceanu in data de 8 decembrie 2003, data la care s-au mai efectuat alte cateva modificari in conducerea firmei. Echipa completa de administratori a Rompetrol Downstream a fost formata atunci din Calin Popescu Tariceanu, Dinu Patriciu, Anghelache Marian si John Andrew Long.

 

Mariajul dintre petrolistul Patriciu si seful sau pe linie de partid, Tariceanu, nu a tinut prea mult. Actualul premier a incasat indemnizatiile de administrator la Rompetrol Downstream doar pana in martie 2004, cand a renuntat Ð cel putin in mod transparent Ð la banii lui Patriciu. Asta nu inseamna ca Tariceanu nu ar avea motive de ingrijorare.

 

Plati interne suspectate de spalare de bani

 

Conform notei nr. IV/323/D2/ din 7 mai 2204 a Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor (ONPCSB) in perioada in care si Tariceanu a fost administrator al SC Rompetrol Downstream SA aceasta firma a efectuat plati externe de 6.435.230 euro. Or, grupul Rompetrol a intrat in atentia procurorilor tocmai pentru acest tip de operatiuni suspectate a fi de fapt spalari de bani.

 

Ciudat este ca anchetatorii i-au nominalizat ca responsabili pe cei care au detinut in perioada ianuarie 2003-aprilie 2004 functia de administrator la Rompetrol Downstream SA, insa nu si pe Tariceanu ajuns intre timp seful Guvernului.

 

In plus, si alte firme in care Rompetrol Downstream SA detinea actiuni in perioada in care Tariceanu era administrator la "firma-mama" au intrat in atentia ONPCSB. Astfel, s-a descoperit ca Rominserv SA si Rompetrol Logistics au efectuat la extern plati de 9 milioane de euro.

 

Speculatii cu actiuni

 

Tariceanu s-a mai plasat in atentia mass-media si a procurorilor si datorita unei tranzactii bursiere prin care a cumparat, in data de 9 aprilie 2004, 10.000.000 de actiuni la Rompetrol la un pret mic. Se presupune ca Tariceanu nu ar fi actionat intamplator, ci ar fi speculat anumite informatii provenite chiar de la Rompetrol.

 

Tariceanu a reusit intr-o singura zi, pana la ora 8.30 dimineta, sa-si angajeze si o firma intermediara in tranzactiile bursiere si sa-si si deschida cont.

 

Melescanu si Orban

 

Premierul nu este insa singurul lider PNL care a fost in slujba lui Patriciu. Teodor Melescanu a detinut timp de aproape doi, in perioada 14.03.2003-21.02.2005, ani functia de administrator la Rompetrol SA. Ludovic Orban, presedintele PNL Bucuresti, a fost si el administrator in firma Rominserv, detinuta tot de Grupul Rompetrol, el retragandu-se din aceasta functie abia in luna iunie anul curent.

 

Sustinut de fosta guvernare PSD printr-o ordonanta de urgenta prin care a fost scutit de plata a 600 milioane de dolari, Patriciu a primit sprijin si de la actuala putere. Respectiva ordonanta a fost adoptata fara probleme de parlamentarii actualei coalitii, fapt ce i-a permis lui Patriciu sa-si transforme in obligatiuni bugetare datoriile Rompetrol Rafinare SA.

 

Si in momentul retinerii sale liderii PNL au reactionat in scopul sustinerii acestuia. La fel ca in cazul pesedistului Bivolaru, liberalii l-au insotit pe "Dinu" la Parchet, iar premierul Tariceanu a calificat drept un "eveniment nedorit" retinerea.

 

© HotNews.ro

Share this post


Link to post

Acum ca benzina a ajuns la 3.9 ron/litru numai protesteaza nimeni?

:D

 

P.S. DE MAINE PETROM MAJOREAZA PRETUL CU 7 BANI PE LITRU.IN 2 ZILE IL MAJOREAZA TOTI.

Share this post


Link to post

Am pus saptamana trecuta cu 3,8, iar in saptamana anterioara, cu 3,66 si mi se parea scump. Acuma ce sa mai zic? Mi-as pune gpl, dar mi-e cu garantia si cand se amortizeaza investitia, hop dau masina... Sau mai vedem...

 

LE: eu ce sa mai zic, frigiderele celor direct responsabili de pretul benzinei e in permanenta plin. Eu cu ce sa mai contribui?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Mie mi se pare...NESIMTIT de scumpa...

Share this post


Link to post
Mie mi se pare...NESIMTIT de scumpa...

 

Eu de nevoie am alimentat si cu 4,18 alaltaieri, pretul este exagerat de mare cu atat mai mult cu cat am inteles ca de fapt, barilul s-a ieftinit. Nu reusesc sa inteleg unde vor sa ajunga. X(

Share this post


Link to post

5 scumpiri intr-o luna e exagerat de mult. 5 ieftiniri intr-o luna n-o sa pupam niciodata.

Share this post


Link to post
Acum ca benzina a ajuns la 3.9 ron/litru numai protesteaza nimeni?

Ba da, am revenit la GPL. Simplu. La fel cum nu am rovinieta si folosesc drumurile nationale.

Macar cand iau cate-o groapa stiu ca nu dau si bani pentru asta.

Share this post


Link to post

Consiliul Concurentei cred ca e platit bine sa nu spuna nimic...

Share this post


Link to post
5 scumpiri intr-o luna e exagerat de mult. 5 ieftiniri intr-o luna n-o sa pupam niciodata.

Doar 5? Sa fim seriosi, a crescut  aproape zilnic timp de doua saptamani, probabil ca nu au vrut sa apara comentarii prin presa sau altceva...De fapt, cum era aia cu actualizarea sapatamanala a pretului? X( Ca acum e aproape zilnica si numai in sus, iar la benzinariile unde nu creste asa de mult pretul, incep sa cred ca scade litrul in sine, nu de alta dar facand 70 de km pe zi, pe un traseu fix, incep sa suspectez lukoil-ul de la iesirea spre braila de manareala serioasa .

 

 

:(

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Vedeti ca la Petrom e un premiu...carburant pe viata :D ! Poate aveti noroc...sau benzina din plin...la europa FM .

 

Ma bate un gand: Iau un trabant, ii pun motor de electrostivuitor , cu modulele de comanda si bateriile aferente, si mi-am facut un...trocarici.

Edited by tudor2402popescu

Share this post


Link to post

Si asta ce e? Rasucirea cutitului in rana ? 8-X 8-X

Share this post


Link to post

Lasand gluma la o parte...Nu inteleg de ce A.N.R.E. nu se implica sub nici o forma!

Share this post


Link to post
Lasand gluma la o parte...Nu inteleg de ce A.N.R.E. nu se implica sub nici o forma!

 

 

 

Pentru ca nimeni in tara asta odata ce ajunge la putere nu mai tine cu "cei de jos" de aia. Pentru ca atunci cand ai bani suficienti pentru propria-ti existenta, uneori chiar si in huzur, nu prea te mai doare asa de tare suferinta poporului, indiferent sub ce forma se manifesta ea

 

 

 

 

Acum, intrebarea mea este: care sunt costurile reale ale producerii benzinei si motorinei, precum si a derivatilor? Are cineva informatii concrete?

Share this post


Link to post
Lasand gluma la o parte...Nu inteleg de ce A.N.R.E. nu se implica sub nici o forma!

 

 

S-au implicat altii in tari cu apa calda. Rezultatul...acelasi. Pana nu se rezolva problema cu pirateria pe mare vom avea carburanti scumpi.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Si surpriza: "Din data de 1 iulie, ora 0:00, Petrom scade preturile de referinta la benzine cu 6 bani/litru, informeaza un comunicat al companiei. Masura vine ca urmare a scaderii accizei, datorita introducerii a 4% component BIO in benzine, incepand cu data de 01.07.2009.

 

Astfel, de miercuri, pretul de referinta pentru un litru de benzina Premium fara plumb 10 ppm va fi de 3,81 lei; Top Premium fara plumb 99+ se vinde cu 4,14 ron/litru; OMV Carrera 95 costa 3,91 ron/litru, iar OMV Carrera 100: 4,54 lei/litru.

 

Timp de numai o zi - marti, 30 iunie - Petrom crescuse preturile de referinta pentru benzine cu 7 bani/litru, a cincea scumpire in decursul lunii iunie.

 

Evolutia preturilor in ultima luna

 

1 iunie: Petrom majoreaza pretul benzinei si al motorinei cu 6 bani/litru.

10 iunie: O noua majorare, tot cu 6 bani/litru.

16 iunie: Pretul benzinei urca cu 7 bani/litru, iar cel al motorinei cu 6 bani/litru.

22 iunie: Benzina si motorina se scumpesc cu 6 bani/litru.

30 iunie: Benzina se scumpeste cu 7 bani/litru.

1 iulie: Benzina se ieftineste cu 6 bani/litru.

 

Preturile Petrom pot varia cu maximum +/-5% fata de preturile de referinta. "

Sursa: http://economie.hotnews.ro/stiri-energie-5...pa-scumpire.htm

Share this post


Link to post

Anul trecut in luna iulie, pretul benzinei la Petrom era 4,2 lei, in decembrie era 2,88 lei, iar astazi este 3,93 lei, asta la Arad. Barilul de petrol era cotat, in 2008, la un pret triplu fata de a.c., concluziile...

Share this post


Link to post

Tot s-a scumpit...

Cu 1 ban...

:D

Share this post


Link to post

Concluzia e ca ne fura, si noi inghitim tot fara sa clipim. Ce-i de facut?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...