Jump to content
Sign in to follow this  
smoke

Parbriz Tico - Vizibilitate Proasta - De Ce ?

Recommended Posts

Am observat o chestie la parbrizul meu - cand ploua nu mai vad aproape nimic - desi stergatoarele (originale) sterg bine (adica nu lasa dare or else) - parbrizul are - cum sa spun - zici ca are grasime pe el si nu se sterge complet - nu stiu cum sa explic mai clar - ramane asa- ca un strat subtire de apa...

 

Am luat stergatoare noi pt ca am zis ca asta e primul lucru care il pot face - well - tot cam la fel e - parca e mai bine da poate fi si un efect placebo :)

 

Am folosit mereu solutie de parbriz in rezervoru - si l-am spalat bine acasa cu detergent ca sa il degresez de orice ar fi avut.

 

Acu nu stiu ce sa ii mai fac - e deranjant pe ploaie.

 

TNX.

 

btw - aici am intrebat de stergatoare - daca sunt sfaturi in legatura cu ele nu stiu - poate e mai bine sa fie postate pe topicul dedicat - adica asta.

 

http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...962entry89962

Edited by smoke

Share this post


Link to post

Am patit si eu ceva asemanator! Si am dat cu polish auto pe toate geamurile, dupa care am frecat cu o carpa curata si au ramas super misto...si pe ploaie nu am mai avut acea semzatie de mazga/unsoare pe geamuri!

 

PS: cand am scris frecat pai am frecat si cu carpa umeda cu care am dat polishu dar si cu cea curata cu care l-am indepartat! Succes!!!

Share this post


Link to post

hmm - cu polish ? d-ala pasta ?

Share this post


Link to post

Cred ca ar fi mai usor de facut treaba asta cu cel lichid(ca o crema) mai usor de intins!

Share this post


Link to post
Am folosit mereu solutie de parbriz in rezervoru

 

...mai diluează soluţia pentru geamuri, sau foloseşte câteva "plinuri" numai apă. Ai să scapi când vei schimba... spălătoria. Detergentul sau ceara sunt proaste.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e chiar asa buna ideea sa dai cu polish pe geam. Intradevar tu ai o grasime acolo care nu reusesti sa o indepartezi. Nu cumva e si pe interior murdar sau poate unsuros de cand ai dat cu silicon pe bord? Solutia de geam trebuie diluata. Cel mai bine pui apa cu spirt!

Share this post


Link to post

Si eu pateam asa ceva, insa acum cand umplu bidonasul cu apa pun in el putin detergent de vase. Incearca asa si vei remane uimit de rezulatate.

Share this post


Link to post

Mi-e teama ca ai sters parbrizul cu aceeasi cirpa cu care ai sters bordul de silicon.

Daca e silicon...nu stiu ce sa spun,iese foarte greu...in timp...

Poate merita sa incerci Rain-X

http://www.rainx.ro/

Share this post


Link to post

Ha - asta pt SSorin - da te inseli - pe interior e curat - am sters si pe interior si pe afara si cu spirt ca sa degresez - v-am spus - si tot asa face - dupa ce am schimbat stergatoarele se comporta oarecum mai bine - dar tot mai e -

 

BTW -sa nu luati stergatoare d-alea duble din benzinarii - topcar parca se numesc - sunt varza.

Share this post


Link to post

Si la ticozaurul neveste-mii simptomele sunt asemanatoare. Eu totusi cred ca nu e grasime, ci ca suprafata geamului a fost matuita de stergatoare de-a lungul anilor.

Singura solutie e parbriz nou...

Share this post


Link to post

Nu cred ca e vorba de matuire...in cazul asta avea probleme si cand era uscat, si nu se vedeau acele pete de "grasime".Si eu am aceleasi probleme aparute dupa o polishare a capotei fara izolarea parbrizului.In plus mie imi si tzopaie stergatorul din dreapta pe parbriz, lucru care inainte de operatiune nu se intampla.Am rezolvat problema cu niste degresant profesional de la un prieten vopsitor,nu stiu nici marca nici denumire.Daca ai posibilitatea intreaba un vopsitor daca te poate ajuta cu un pic de degresant profesional (parca 3M, dar nu sunt sigur).Succes si bafta !

Share this post


Link to post

Inseamna ca avem alta problema :-W

Eu initial am crezut ca are pete de grasime, dar la un drum mai lung, facut pe ploaie, m-am uitat foarte atent la el si era plin de zgarieturi foarte mici si foarte dese. Probabil de la stergatoarele Bosch, care sunt ceva mai dure si zgarie geamul cu praful care se aseaza pe el.

Share this post


Link to post

Salut,

doresc sa readuc aici in discutie acest RAIN X.. de fapt sa pun o intrebare celor care l-au folosit si celor care eventual au studii de specialitate in domeniul chimiei.

Pe recipient scrie compozitia : "Acid sulfuric 95%, propan ". Ce inseamna asta pentru masina ?

Acid sulfuric ? :scarpin:

Edited by roberth

Share this post


Link to post

Am schimbat parbrizul acum 2 luni si tot scartaie. Picaturile de ploaie nici nu se lipesc de el. Asta e bine dar scârţâie in draci. Sa-i dau cu spirt?

Share this post


Link to post

Eu am observat ca atunci cand imi spala "baietii" la stop parbrizul si ploua e groaznic, nu vad nimic... Asa ca prefer sa ii "gonesc"...

Share this post


Link to post

@dreaQ. Schimba stergatoarele. De cand am luat masina folosesc numai apa cu alcool tehnic (in proportii care depind de anotimp) si tot scartaiau stergatoarele ca toate cele. Le-am schimbat cu unele no-name (Alca, din Carrefour) si am scapat de zgomote. Dar pe de alta parte nici nu mai sterg asa de bine. Am un coleg care are stergatoare Champion si merg foarte bine. Sterg si bine si nici nu scartaie. Deci nu te ajuta cu nimic frecatul cu spirt. Daca vrei liniste da un ban pe niste stergatoare bune si asta e.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...