Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Polishare ... home made!

Recommended Posts

@DevBreak Creioanele alea "magice" sunt utilizabile pentru zagarieturi de suprafata (usoare). Problema cu ele, este aceea ca dupa cateva spalari, locul unde le-ai folosit va reveni la starea initiala. Daca ai zgarieturi superficiale, recomand folosirea unei paste corectoare.

Share this post


Link to post

salut baieti.O intrebare,ati folosit s-au stiti pe cineva care foloseste,ceara `vs platinum.Aia de-i tot fac reclama baieti la tv.mersi

Share this post


Link to post

Am luat azi din Fidelio o masina de polishat orbitala "marca" Einhell. Disc de vreo 23-25 cm, o husa pt polishat si una pentru curatat depunerile. Are o singura viteza, doar. Incerc pe maine sa-i fac proba, ca recent am descoperit multe probleme la vopsea.

Share this post


Link to post

Am si eu aceasi masina de polisat si este de tot C_ __tul :mda:

Share this post


Link to post

Naspa. Macar n-am dat multi bani pe ea.

Share this post


Link to post

Poti folosi de la ea cam asa:

- motorul

- intrerupatorul

- cordonul de alimentare

si, cel mai important

- "husa de polishat", pe care ti-o pui pe manuta si freci cu spor.

 

Am avut si eu o aventura asemanatoare, fiind in Metro si tinand mortis sa cumpar ceva :)

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Chiar asa de nasoala e? Pentru vibromasaj e buna?

Share this post


Link to post

Nu! Nu are putere .Nu are turatie .Vezi tu :uff:

Share this post


Link to post

Acu'... depinde si unde iti faci vibromasajul :D

Share this post


Link to post

Ce putere au draciile de care vorbiti? Eu am una de 800 w si chiar mi-am facut bine treaba cu ea! Marca este Toya.

Share this post


Link to post

Cred ca 500w .Maine ma uit si fac si poze.

Share this post


Link to post

120w. As pune si poze, dar merge netul intr-un hal de-mi vine sa urlu.

Share this post


Link to post

:) ) 120 w? Pai si cu mana cred ca ai mai multa putere! A mea are 800 w, e Toya si sunt multumit de ea. Am testat-o cu un polish acum vreo saptamana si a mers brici, dar am luat-o in special pentru ceara, eu dau ceara solida pe masina o data la 2 luni si innebuneam frecand la mana.

Share this post


Link to post

Ziceti ce vreti, chestia asta chiar ma zgaltaie tare, chiar si la 120w.

post-75-1213474878_thumb.jpg

post-75-1213474918_thumb.jpg

post-75-1213474979_thumb.jpg

post-75-1213475030_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Te zgaltaie pentru ca platanul este facut sa nu aiba miscari circulare (eliptice ,parca ).Acelasi tip de masina am si eu si este pe post de bibelou(in beci) > :)

Share this post


Link to post

Salutare!

Din pacate un nemernic mi-a zgariat usa cu cheia :grumpy: . Din ce am citit aici am inteles ca silicon glaze recomandat de topser ar fi bun de ceva.Este destul de adanca dar nu a ajuns la alb, tot se vede culoarea,argintiu metalizat.Aveti idee ce tb sa fac, nu as vrea sa vopsesc 1 usa pt atat.

Ce imi trebuie pt ca sa polishez eu masina, nu fac ceva profesional, doar mici zgarieturi.

Ms

Edited by vlad10

Share this post


Link to post

In comert (metro,carrefor ,slgros)se gasesc o multime de polisuri .Eu am folosit SCRACH la tub.Pui pe o carpa moale si freci bine circular .Se mai gasesc si polisuri colorate (culoarea ti-o alegi dupa masina ta).

Daca zgarieturile sunt adanci nici un polis profesional nu le scoate(eventual remediaza un pic).Spor la frecare :) )

Share this post


Link to post

Salut ! Nu stiu daca am postat bine , aici am crezut eu ca e cel mai bine pentru problema mea :

 

Acum ceva timp , imi parcase-m masina linga un parc de joaca iar gigeii de la primaria din iasi s-au gandit sa vopseasca parcul . Cand dadeau cu pesula cu vopsea pe gard au sarit picateii de vopsea foarte mici pe toata aripa spate , de observat nu se observa decat dupa spalare s-au daca te uiti de aproape !

Intrebarea este : Daca cumpar un "tub" de polish si frec cu o carpa voi scapa de acele picatele de vopsea sau trebuie masina de polishat ?

 

Multumesc.

Edited by Florinel2004

Share this post


Link to post

Daca pui si tu o poza iti putem spune si noi :thumbl:

Share this post


Link to post

Incearca cu o carpa inmuiata in benzina, cel putin asa am procedat eu in urma cu cativa ani.

Share this post


Link to post

Am pus cateva poze cu problema !

 

Am auzit si de partea cu benzina dar nu cred ca va functiona !

 

post-24372-127142832998_thumb.jpg

post-24372-127142834961_thumb.jpg

post-24372-127142837679_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca polishezi, iei si din lac. Incearca cu benzina si, daca nu merge, cu un diluant. Nu folosi nitrodiluant, e prea puternic si risti sa matuiesti vopseaua. Totusi, un diluant mai slab cred ca ar merge pentru ca vopseaua de gard nu este, spre deosebire de lac, bicomponenta.

Share this post


Link to post

Sau cu "gum cutter" e mai "tare" decit benzina, dupa cite stiu nu se atinge de vopseaua masinii...incearca pe o zona mica mai intii rolleyes.gif

Share this post


Link to post

Am frecat aripa cu diluant (acetona) concetratie 40-50% si s-a luat in mare parte au mai ramas cateva picatele dar ma durea mana , mai frec cand mai am timp !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...