Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

PRETURI - Piese Nubira

Recommended Posts

Palier amortizor fata nubira II 59ron, montaj 37ron.

Share this post


Link to post

Stie cineva un magazin Daewoo din Bucuresti de unde pot lua rola intinzatoare pt cureaua de accesorii?

 

Am Nubira 2 din 2003, varianta EURO 2.

 

Codul piesei cica s-a schimbat, cel vechi era 96183115. Atasez si pozele cu piesa.

post-4287-1202372426_thumb.jpg

post-4287-1202372434_thumb.jpg

Share this post


Link to post

La magazinul de la Apaca ai incercat ?

Share this post


Link to post
La magazinul de la Apaca ai incercat ?

 

Am fost pe acolo vreo 2 zile la rand si era inchis, vanzatoarea de acolo are un program f flexibil...

 

Am intrebat si undeva pe linia lui 41 pana in pasaj la Lujerului si au zis ca aduc, dar dupa aia au spus ca nu mai gasesc modelul ala ca nu se mai face bla bla bla si ca sa vin cu masina ca imi schimba ei decat rulmentul ca ala se strica ... lucru care nu ma incanta deloc.

Share this post


Link to post

Radacini Gara de Nord. Daca nu au, aduc in 2 zile pe comanda.

Share this post


Link to post

Multumesc, o sa dau o tura saptamana asta si va tin la curent.

Share this post


Link to post

Recvin cu vesti: Am fost la magazinul de la Apaca si nu aveau. Nici nu aduce. Singurul lucru care il aveau era rola pt intinzatorul de curea de distributie (nu de accesorii).

 

Trebuie sa vad cand imi fac timp sa ajung la Gara de Nord...

Share this post


Link to post

Placute de frana fata pentru Nubira/Leganza la un magazin partener cu Autodaewoo din Iasi, 65 ron. Sper sa nu fie de-alea ecologice ca anterioarele, care la fiecare 200 de km. le adun praf de pe capacele rotilor. Nu zic ca sunt bune, dar fac pe janta o mizerie de nedescris. Vroiam sa schimb si lichidul de frana dar nu aveau decat Lifrom \Dot4 si nu-mi inspira incredere.Gresesc cu ceva daca iau un litru de OMV Dot5.1? Adica 4 bidonase de-ale metalice de 0,25 litri.

Share this post


Link to post

Cred ca iti ajung 2-3. Eu am luat 1 l si am ramas cu putin sub jumatate de bidon.

Share this post


Link to post

Am gasit rola intinzatoare pt cureaua de accesorii la un magazin de pe soseaua colentina :banana: .

 

Am luat de fapt o rola de Opel, cica ar fi 90% compatibila -> trebuie marita putin gaura (o sa vad in momentul cand o schimb). Pare mai buna decat cea veche, este fabricata integral din metal si este fabricata in Germania. Pretul a fost de 100RON.

 

Pontul l-am primit de la un coleg de pe forum.

Edited by ches

Share this post


Link to post
Placute de frana fata pentru Nubira/Leganza la un magazin partener cu Autodaewoo din Iasi, 65 ron. Sper sa nu fie de-alea ecologice ca anterioarele, care la fiecare 200 de km. le adun praf de pe capacele rotilor. Nu zic ca sunt bune, dar fac pe janta o mizerie de nedescris. Vroiam sa schimb si lichidul de frana dar nu aveau decat Lifrom \Dot4 si nu-mi inspira incredere.Gresesc cu ceva daca iau un litru de OMV Dot5.1? Adica 4 bidonase de-ale metalice de 0,25 litri.

E de preferat praful uzurii discului ;) Vezi sa nu uiti si de ambreiaj cand inlocuiesti lichidul.

Share this post


Link to post

[Nubira 1 SX]

Bec far H4 Hella - 8 RON / buc. (excelenta lumina!!!)

Disc frana fata Brembo - 180 RON / buc.

Placute frana fata TRW (parca) - 140 RON / set

Toba finala Bosal - 190 RON

Aditiv tacheti - 20 RON

Share this post


Link to post

Filtru aer Korea 22 RON.

Filtru AC Korea: 45 RON.

(magazin piese Daewoo - Brasov, str. Saturn).

 

Revizie GPL IATSA Brasov 100 RON.

- schimbare filtru gaz

- verificari etanseizare

- scanare & reglaj instalatie

- ... diverse operatiuni

- test noxe (GPL si benzina).

Share this post


Link to post

Scuze, nu pot edita post-ul anterior.

Revizie Nubira 2 ani (27.500 km), Romintrade Brasov:

- piese: 4l ulei Daewoo, lichid racire, filtru ulei, filtru AC, filtru aer, filtru benzina + diverse garnituri: 250 RON.

- manopera 222 RON ( 'tui normativul lor, prevede 5 ore de manopera la revizia de 2 ani, in conditiile in care a durat 2 ore cu tot cu pauza de masa a mecanicului)

 

Total: 475 RON ( a mai fost 3 RON montajul noilor becuri Osram Night Breaker).

 

ITP tot la Romintrade: 71,2 RON.

Share this post


Link to post

Scuze pentru postare tripla, nu se poate edita.

2 Tweetere Nubira II + 2 capace tweeter : 115 RON, comanda prin Romintrade Brasov, singurul mod prin care am reusit sa intru in posesia lor.

Share this post


Link to post

Salut!

 

Am si eu o mica nelamurire cu privire la ceea ce am citit pe aici. Eu cand am facut revizia de 10.000 nu am facut si revizia instalatiei GPL pentru ca nu am stiut si nu mi-a spus nimeni nimic. In plus eu nu am o carte separata pentru instalatia de gaz cum am vazut pe la alti posesori de GPL. La mine instalatia este trecuta decat in talon si atat. Masina este Nubira II SX GPL decembrie 2006.

Share this post


Link to post

@Danq: (sory pentru offtopic - discutia trebuie mutata la topicul dedicat instalatiilor de gaz) pentru Nubira GPL (SX si CDX) trebuie sa faci (cel putin teoretic) revizie benzina si revizie GPL (10.000 km sau 6 luni). Pe ghidul de service trebuie sa ai, pe langa stampila obisnuita a reviziei, stampila de la revizia GPL.

Eu am Nubira SX GPL din aprilie 2006 si nici eu nu am primit nicio informatie cu privire la utilizarea/intretinerea instalatiei GPL.

Share this post


Link to post

Filtru aer Autox 13 ron

Filtru habitaclu autox 22 ron

Role distributie 118 ron una si 60ron cealalta, curea 64 ron (gm-daewoo toate)... Deci nu e de speriat revizia cu distributia, t- 2000km :)

Share this post


Link to post

Preturi piese Nubira 1 cu tot cu TVA, RON, pret / buc. (magazinul fabricii Craiova):

- incalzitor (calorifer incalzire) cod 96190674 = 285.16

- clema (burduf A-tub schimbator) cod 90217840 = 12.25

- tija A comanda schimbator viteze cod P96400397 = 4.81

- comanda ghid schimbator cod 96332660 = 88.13

- set garnituri reparatie motor cod 93740207 = 187.25

- simering fata arbore came cod 98580413 = 8.37 (sunt 2 buc, exista si in setul de garnituri...)

- tachet hidraulic cod 96376400 = 30.83 (vin cate 4 bucati la cutie, pret pe buc., nu pe cutie)

- simering supapa cod 96840122 = 4.21

- set segmenti piston STD cod 93740225 = 148.77

- set semicuzineti biela cod 93742707 = 39.88

- scut protectie catalizator cod 96181306 = 44.04

- limitator deschidere portiera fata-stanga cod 96257990 = 17.59

- balama capota A stanga cod 96308166 = 33.84

- surub baie ulei cod 94500907 = 0.27

- garnitura torica injector sup. cod 25169195 = 2.88

- garnitura torica injector inf. cod 17108225 = 2.81

- compresor A/C cod 96394697 = 1524.29 (gasit "cu greu" numai in fabrica - multumesc domnului Silviu Criocu, sef magazin Craiova - ultima bucata...)

- saiba etansare cod 94580424 = 7.01 (pret pe buc, sunt necesare 2 buc la schimbarea compresorului)

Intersant ca factura si declaratia de conformitate sunt cu sigla Ford Romania !!!

Edited by nino

Share this post


Link to post

As dori sa cumpar de un modul comanda AC si ventilatie pentru nubira 2.sau daca stie cineva unde as putea sa il repar pe al meu

Multumesc

Share this post


Link to post

Curea distributie Gates Power grip - ~ 137 ron

curea alternator ~ 60 ron (parca)

filtru aer motor - 22 ron

ulei mobil synt-s 5w-40 - 139ron

filtru ulei mann - 9.7 ron

 

manopera schimb curea distributie - lucrat sub 2h pe bune, taxat 7 ore. Yey! ~ 190 ron

Share this post


Link to post

Garnitura tip "D" (capac ax came, sunt 2 bucati), cod 96144621 - 2,5 RON

Perie A (ansamblu, pentru alternator), cod vechi 211200, cod nou 93742272 - 18,76 RON

Regulator (alternator), cod vechi 276010, cod nou 93740827 - 104,24 RON

Redresor (alternator) - cod 267300 - 235,99 RON

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu filtrul de aer: 24 RON la Apaca.

 

M-am interesat de toba finala si intermediara ca am un sunet ceva mai sportiv la ale mele :P : 167 RON una si celalata pana in 150RON (nu mai tin minte exact). Nu sunt scumpe, dar nu e atat de deranjant zgomotul, plus ca a trecut ITP-ul fara probleme acum 2 luni.

 

Informativ (off-topic): Am facut schimbul de ulei si unghiurile (tot la Apaca) pentru ca vechile cauciucuri le-a tocit mai mult pe interior: 40 RON schimbul de ulei cu filtru de la ei, 180 RON unghiurile. Mi s-a spus ca e cam mult, dar lucrez f aproape de ei si nu aveam timp sa umblu...

 

LE: Uitasem sa va zic, s-a potrivit perfect rola intinzatoare de la cureaua de accesorii de Opel. Au demontat-o pe aia veche, au pastrat intinzatorul si au montat-o pe asta noua. O am de cateva luni pusa si merge f bine.

Edited by ches

Share this post


Link to post

Filtru benzina 52

Fise buji 50

Saboti 90

Placute frana 60

 

Toate de la Apaca.

Edited by ovi_jer
off-topic

Share this post


Link to post

Tocmai facut revizie de 60.000Km la Nubira la service-ul autodaewoo din Iasi.

S-au schimbat:

- curea distributie GATES

- curea accesorii

- intinzator distributie (GM)

- rola distributie (GM)

- pompa de apa (cea veche avea joc, mic dar avea) AutoX

- bujii NGK (cutie GM)

- Ulei Mol Dynamic Prima 5w40

- Filtru ulei Mann

- Antigel Mol G30 (parca)

- Curatat instalatie AC cu spray special

 

 

Total cu tot cu manopera 730RON. Revizia a durat cca 3.5 ore, nu au fost nici un fel de probleme.

 

Separat am schimbat eu filtrele de aer si de habitaclu, placutele de frana. Au costat in total 80 sau 90 ron.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...