Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Ulei - Motor

Recommended Posts

Maine trec si Cielo si Matizul pe Mobil1 5W respectiv 10W,sa vedem rezultatele.Inainte de schimb o sa bag si o solutie de curatat motoarele.

 

Nu confundati Mobil "S" cu Mobil 1. Si pretul este diferit (Mobil 1 mai scump cu 1oo ron).

Share this post


Link to post

@ smailmiami: Nu sari si tu acuma dintr-o extrema in alta, mai ales ca se apropie vara. Ma rog, daca o sa faci macar 8000km in urmatoarele 2 luni atunci te poti risca cu 5W-30 ala. Daca te prinde caldura cu el in motor, eu sint sigur ca o sa-ti pape. Sint aproape sigur ca ti-ar papa si acum, daca ai merge cu ea mai sportiv (4000 -> limitare) :D .

Share this post


Link to post

confirm satisfactia provocata de Mobil Synth S :)

e motorul ceva mai silentios, si urca mai vioi in ture

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Hotarati-va odata: mobil 1 sau mobil Synt S? Mobil 1 5W40 nu este! Nu puteti pune o poza cu bidonul de ulei ca sa nu mai inebuneasca lumea? :uff:

Share this post


Link to post

gata, mi-am baut cafeaua, mintea s-a limpezit - Synt S voiam sa zic :) - s-a aprin sbeculetul cand am citit 5W

am si editat

Share this post


Link to post

Cu ce ma incanta produsele care se vand la americani? La noi toate (produsele Mobil) sunt turcesti 100%. :(

Edited by cris06

Share this post


Link to post
Cu ce ma incanta produsele care se vand la americani? La noi toate (produsele Mobil) sunt turcesti 100%. :(

 

Ai dreptate. Cea mai apropiata tara producatoare este Turcia. Este dat pe site. Intrebarea este de ce vrem Mobil 1 din Turcia? Snobism sau chiar este in primele 3?

Share this post


Link to post
Pai si inainte ? Iti ciupea ulei, era motorul mai zgomotos ?

 

M-ar cam tenta uleiul asta: http://www.uleidemotor.com/uleidemotor_pro...&prod_id=30 mai ales ca il are pe 30 in coada ...

 

 

Da unde ai gasit uleiul asta, ca din cate stiu Mobil 1 nu il are in gama ?

 

 

Inainte motorul era mai zgomotos si mai putin elastic. La relanti, zgomotul motorului este practic insesizabil din interiorul masinii. Nici vorba de ciupit ulei nici inainte. Ca sa raspund si la intrebarea unui coleg, habar nu mai am cat am dat pe 4 litri, imi pare rau...de luat, l-am luat de la magazin de piese auto din orasul meu... Clar, nu va ajuta deloc informatiile astea, imi pare rau...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Inainte motorul era mai zgomotos si mai putin elastic ...

Da-mi voie sa nu cred ca s-au schimbat cele enumerate prin schimbarea uleiului.

Share this post


Link to post

:D Pe cuvant ca asa e...uite, de ex, cu toate ca am un sistem bunicel in masina, nu cred ca am mai ascultat muzica in masina de ...vreun an, atat sunt de atent la "muzica" motorului. E adevarat, poate a contribuit la atentuarea zgomotului general si schimbul de bujii+fise...unora le place ca masina sa urle din toti rarunchii pe tobe custom, insa eu mor dupa silentiozitate si o simt imediat cand i se schimba " vocea" ... :thumbl:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
... E adevarat, poate a contribuit la atentuarea zgomotului general si si schimbul de bujii+fise...

Eh, acum vii acasa. Uleiul n-are treaba cu zgomote si comportari specifice aprinderii.

Share this post


Link to post

Confirm silentiozitatea motorului cu ORICE ulei in primii sa zicem 1000 km. Pe masura ce uleiul se uzeaza, motorul devine mai zgomotos, mai ales daca are uzura mecanica.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pana la urma daca e facut in Turcia ce?Arcadas vine sa apese pe butoane la fabrica si uleiul iese gata facut nu il amesteca cu lingura...

Ca parca celalalte uleiuri de pe piata sunt facute in tara de origine,sa fim seriosi,globalizarea ne omoara.

Share this post


Link to post

Daca ni s-a urat la toti de Mobil hai sa incepem sa punem Prista ca stim sigur ca e facut in Romania :D . Apropo: la anumite masini se recomanda numai uleiuri scumpe. Mai toate au fost enumerate pe aici. Credeti ca aia la service pun uleiuri din America???

Share this post


Link to post
... Credeti ca aia la service pun uleiuri din America???

Uleiurile din America pentru Europa se fabrica in Europa. Nu conteaza rafinaria, conteaza reteta si numele pentru care se fabrica.

 

Service-urile cumpara la butoi, direct de la importatorii autorizati si nu "promotii" (uleiuri pe care nu le cumpara serviceurile) din magazine universale, cum face majoritatea.

Share this post


Link to post

Am schimbat azi uleiurile si nu am fost atent la berbec.Rezultatul,3 litri bagati in Matiz si 4 in Cielo la mine nici o diferenta,poate la cei cu motoare mai uzate sa se vada.

Tot dracu ala e si cu Mobil si cu Castrol,acelasi nivel de zgomot,aceeasi acceleratie etc.

Share this post


Link to post

Scoate ce e in plus, daca nu vrei sa schimbi garnitura de la capacul culbutorilor cat de curand. Am dat de tot soiul de indivizi, maica-mea a fost la niste maimute d-astea care au pus 4 litri vreo doua schimburi la rand, si a inceput sa scape ulei pe la garnitura aia intr-o veselie. Ultima oara, cand am si schimbat-o, pusese maimutoiu' alalalt vreo 3.5 litri, ca se uita el pe joja si zicea ca e destul...

Share this post


Link to post

Garnitura la Matiz oricum am de gand sa o schimb iar la mine inca 200 grame in plus decat trebuie...sa fim sanatosi,nu are de ce sa crape.

Share this post


Link to post

N-are ce sa crape? Ia mai gandeste-te: simering palier, de ex. Si chiar nu e mare lucru de scos surplusul de ulei. Ai bani de demontat motorul sau cv?

Share this post


Link to post

Daca tot pune ulei in plus inseamna ca are bani de demontat motor/cv. Nu e totusi nenorocirea de pe pamant dar e bine sa iei o combinata de 19 si sa-i faci o vizita masinii pe dedesubt. O scoti tu la capat cumva.

PS: Asa ziceam si eu cand beam. 200 in plus n-au nimic, dar tocmai de la aia dadeam la ratze =))

Edited by fixxxer

Share this post


Link to post

Il scoti cu o seringa mai mare si un furtunel pe la joja. Eu unul dupa ce am schimbat garnitura capacului de la culbutori n-am de gand s-o mai las pe maica-mea sa faca schimbul de ulei la toti maimutoii, ca in trei ani schimbase doua garnituri. Acum i-am pus Victor Reinz, de pluta din cate am vazut eu si nu mai curge nici o picatura pe nicaieri.

Apropo, cautati garnituri Victor Reinz, de la chiulasa pana la etansari d-astea, mai bune decat astea nu cred ca o sa gasiti.

Edited by Merced

Share this post


Link to post

S-a rezolvat Duminica :) le-am bagat la perfuzii pe amandoua :P

Share this post


Link to post

Ati vazut prin magazine ulei Castrol SLX Profesional ? Eu am castigat la un concurs 5 L de Castrol SXL Prof 5w40, si vad ca ii place al dracului de tare motorului meu, se apropie schimbu si as vrea sa pun tot SLX mai ales ca mi-a ramas 1L. Eu nu prea am gasit decat pe 2 site-uri amarate, in care nu prea am incredere si prin magazine mai deloc nu am vazut.

Share this post


Link to post

Nu prea ai sa vezi prin magazine. Eu de exemplu iau de la porsche, cam scump. Dar uita-te pe oilshop.ro, sau oilmag.ro. Sper sa nu se considere reclama. Ai acolo si un configurator , in functie de marca, tip si codul de motor, al masinii.

Edited by Jorj

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...