Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

Amortizoare Matiz

Recommended Posts

Mersi pentru raspuns...la flanse m-am gandit si eu initial, ca ar fi noi. Sper sa se lase in timp.

Ca impresii, masina mi se pare putin mai rigida acum cu noile amortizoare.

Share this post


Link to post

Asa si trebuie. Rulmentii din capatul amortizoarelor au fost gresati inainte de montaj?

Share this post


Link to post

Nu stiu daca au fost gresati. Oricum, daca scartaitul ala nu o sa dispara in timp, ma duc inapoi la service.

Share this post


Link to post

La mine sigur nu au fost gresati. Sunt niste plastice negre defapt acesti rulmenti.Nu sunt gresati de la mama lor?

Share this post


Link to post

Am dat ieri niste ture prin parcare si am observat ca sunetul a scazut din intensitate si se aude doar cand brachez maxim dreapta. Tind sa cred ca flansa de pe partea dreapta e putin mai dura. O sa vad in timp daca se lasa de tot sau nu.

Share this post


Link to post

Care este diferenta maxima admisa intre eficacitatea a doua amortizoare pe aceeasi punte?

Share this post


Link to post

Desi nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea de mai sus in 3 luni, mai imi incerc odata norocul.

Ieri mi s-au schimbat ambele amortizoare de pe partea dreapta. Dupa schimb, s-a mai facut un test de amortizoare. Diferenta aparuta, intre rotile de pe aceeasi punte este de 9% pe fata si 11% pe spate. Teoretic nimic ingrijorator, diferente mici. Problema este ca partea dreapta sta un pic mai sus acum, cam 1-1.5cm si se simte diferenta la viraje abordate cu aceeasi viteza: cand virez la stanga masina se inclina foarte putin si se simte ca e mai rigida, cand virez dreapta se inclina destul de mult. Daca fac "slalom" la 60km/h se simte chiar foarte bine diferenta.

Ce e de facut? Amortizoarele noi or sa se mai "lase", astfel incat sa nu se mai simta diferentele astea si nici sa nu mai fie putin mai ridicata pe partea dreapta?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Total neidicat ce au facut ei. Se schimba fie toate 4 (ceea ce iti si recomand, adica sa pui si pe stanga acelasi tip de amortizoare) fie 2 cate 2 (fata/spate, nicidecum partea dreapta/partea stanga).

Share this post


Link to post

Deci, Emil, le-am explicat chestia asta, ca stiam ca se inlocuiesc in perechi dar au zis ca nu au ce sa justifice la Craiova.

Mai mult, ma uit acum la eficientele de la test:

 

Puntea fata:

- fata dreapta(amortizor nou) - 60% eficienta;

- fata stanga (amortizor original al masinii) - 69% eficienta;

 

Puntea spate:

- spate dreapta(amortizor nou) - 42% eficienta;

- spate stanga(amortizor original al masinii) - 53% eficienta;

 

Deci, cele noi au eficienta mai mica cu 9% pe fata respectiv 11% pe spate. Mi s-a zis ca se mai incarca(fac presiune) dupa ce incepe sa functioneze ca lumea, dar ma rog. Testele au fost facute dupa ce s-au facut doua probe de drum pe asfalt si pe un drum nasol cu gropi/denivelari mari, piatra cubica, etc.

Daca astea noi au eficienta mai mica, de ce masina este mai rigida si mai inalta pe dreapta?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa-ti zic, doar ca, inca o data -de parca ar mai fi fost nevoie-, sunt uimit de cat de prost lucreaza si isi motiveaza/justifica actiunile cei din service-uri. Ca sa nu mai spun ca, din cate se pare, piesele de schimb (deci noi) sunt mai proaste (au eficienta mai scazuta) decat cele originale ("folosite" cateva zeci de mii de km).

La fel am patit si eu cu fostul Cielo, in perioada de garantie, a trebui sa schimb de mai multe ori amortizoarele, pana ce am "nimerit" unele bune :|

Share this post


Link to post

Cel pus acum 3 luni, pe spate dreapta, avea acum eficienta zero.

 

De asta nu prea as vrea sa dau banii pe niste chestii mai proaste, teoretic, decat ce am pe masina.

Baiatul mi-a zis ca stiu ca sunt proaste, dar asta este, asta le trimite Craiova. Intr-o vreme putea sa puna si Monroe, cu plata diferentei de pret de catre client, dar acum nu mai accepta Craiova. Mai mult, se pare ca cei de la Craiova vor sa stranga cat de mult se poate cureaua.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post
Deci, cele noi au eficienta mai mica cu 9% pe fata respectiv 11% pe spate. Mi s-a zis ca se mai incarca(fac presiune) dupa ce incepe sa functioneze ca lumea, dar ma rog. Testele au fost facute dupa ce s-au facut doua probe de drum pe asfalt si pe un drum nasol cu gropi/denivelari mari, piatra cubica, etc.

Daca astea noi au eficienta mai mica, de ce masina este mai rigida si mai inalta pe dreapta?

Ce model sunt, cat ai dat pe ele si unde le-ai inlocuit?

Share this post


Link to post

Nu am dat nimic, modelul nu-l stiu, cica sunt coreene. Le-am inlocuit pe garantie la Radacini Giurgiului.

Share this post


Link to post

M-am "asezat cu fundu" pe masina pe cele patru colturi ...amortizoarele fac ca o pompa de umflat bicicleta , in gol...or fi duse?

Share this post


Link to post

Dacă sunt sau nu "duse", se stabileşte printr-un test de eficienţă.

Share this post


Link to post

Care probabil costa...ideea e ca se aud ca si cum ai calca pe o broasca.. ;)

Share this post


Link to post

Da, costă :| .

Văd în profil că maşina e din 2007, deci ai garanţie. Cum n-ar fi exclus să fie duse, poti merge în service, şi dacă e aşa se înlocuiesc pe garanţie şi nu mai costă.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Daca reclami in garantie, este costul lor.

Share this post


Link to post

o intrebare scurta! daca masina sta putin inclinata pe partea dreapta in special pe partea pasagerului din fata inseamna ca e slabit amortizorul dreapta fata sau care e cauza? si banuiesc ca daca schimb un amortizor trebuie schimbate toate!?

Edited by titus

Share this post


Link to post

Se face un test de eficienţă al amortizoarelor, dacă se constată că trebuiesc înlocuite... fie le schimbi pe toate 4, fie câte 2 (faţă/spate).

Share this post


Link to post

Matizul meu are 17000 km si 8 luni. Se aude un zgomot, pe stanga spate, cand trec peste denivelari. Cineva care a schimbat amortizoarele, pe garantie, la Sermecom Iasi, recent, poate sa ne spuna daca sunt de calitate, trebuie facut neaparat testul, au atelier la sediul lor pentru acest test, ce suma deconteaza pentru un amortizor cumparat din alta parte?

Share this post


Link to post

Amortizoarele originale Daewoo, coreene, care se pun acum pe garantie, in opinia mea sunt varza, dar fara carne. In decurs de cateva luni am schimbat 2 pe spate dreapta si 1 fata dreapta. Primul pus pe spate avea dupa ~2 luni eficienta 0. S-a schimbat acesta + cel de pe fata dreapta(original, curs, eficienta 0). Acum iar au inceput sa bata si sa se comporte dubios. O sa fac un test luna viitoare si cred ca tot 0 or sa aiba, sau aproape de zero.

Share this post


Link to post

Dumb question: unde faci testul? Poti sa-mi raspunzi si pe PM sa nu fie considerat reclama.

 

Merci!

Share this post


Link to post

De ce sa fie considerata reclama? La Radacini Giurgiului, este dealer Daewoo(fost dealer, ma rog) au rampa de testare amortizoare si costa 55RON testul. Daca amortizoarele sunt bune, trebuie sa platesti testul, daca este vreunul cazut nu mai platesti testul, se baga pe garantie. Mie mi-au schimbat unul cu 34% eficienta, asta asa, for the record.

 

Este bine sa suni sa faci programare, daca apari la usa lor s-ar putea sa te cheme a doua/a treia zi, depinde cum sunt de ocupati.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Pt. matizisti: Cand luati o groapa mai mare, sau coborati de pe o bordura mai inalta mai repede, se aude cumva cu roata cu care ati coborat sau ati luat groapa un trosc? Citisem mai demult pe aici pe undeva ca ar fi de la amortizoare si se gaseste un fel de opritor sau ceva de genul. De la inceput se auzea "poc"-ul acela, dar numai pe fata, pe spate nu sunt probleme. Amortizoarele par sa fie ok, dar ma deranjeaza sunetul acela. Asa "face" toate? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...