Jump to content
Sign in to follow this  
andreivlad

Triple Rosii + Semnalizari Rosii Pe Matiz

Recommended Posts

5.7. Automobilele şi tractoarele trebuie să fie echipate în spate cu:

- două lămpi de poziţie cu lumină roşie, care să indice prezenţa şi lăţimea autovehiculului văzut din spate;

- unul sau două faruri de mers înapoi (pentru tractoare lente, opţional), cu lumină albă, care să lumineze drumul şi să-i avertizeze pe ceilalţi participanţi la trafic asupra intenţiei de deplasare către înapoi şi care pot fi combinate cu semnalul intermitent al lanternelor de direcţie şi/sau cu un semnal sonor intermitent;

- două lămpi de frânare (stop), cu lumină roşie S1 (cu un nivel de intensitate) sau S2 (cu două niveluri de intensitate, de zi şi de noapte), care să-i avertizeze pe ceilalţi participanţi la trafic, aflaţi în spatele autovehiculului, că s-a dat comanda de frânare. Vehiculele din categoria M1 trebuie echipate şi cu a treia lampă stop, S3, amplasată în interiorul sau în exteriorul caroseriei (la omologarea individuală lampa S3 este opţională);

- una sau două lămpi de ceaţă, cu lumină roşie (la tractoare lente, facultativ), pentru semnalizarea prezenţei autovehiculului pentru vehiculele care vin din spate;

- una sau mai multe lămpi, cu lumină albă, care să asigure iluminarea necesară plăcii cu numărul de înmatriculare;

- două lămpi de gabarit, cu lumină roşie, pentru autovehicule cu lăţimea de peste 2,10 m, care să indice gabaritul autovehiculului în lăţime şi, dacă este posibil, şi în înălţime. Pentru autovehiculele având lăţimea de 1,80 - 2,10 m lămpile de gabarit sunt facultative;

- două lămpi indicatoare de direcţie, cu lumină galben-auto intermitentă, ce pot fi combinate şi cu lămpile laterale, care semnalizează intenţia conducătorului de a schimba direcţia de mers;

- doi sau, în cazuri justificate, patru catadioptri netriunghiulari de culoare roşie.

 

Sau pagina 112: http://www.rarom.ro/cs-uploads/rntr1_nou.pdf

Share this post


Link to post

ms vaxxi... a avut cineva pana acum si l-a oprit pt chestia asta?sincer nu mi se pare ceva grav :-? decat folie neagra cum au altii parca rosie mai merge

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

Topicul asta e inutil, ori o faci, ori nu o faci.

Share this post


Link to post

Păi și dacă mă fac mare și schimb Matizul cu un Caddilac care semnalizează pe roșu cu stopurile, n-am voie să-l conduc la noi? :mrgreen:

Share this post


Link to post

o prostie de lege cum e si aia cu folia pe fata

Share this post


Link to post

dar baietii cu Q7 ca fac?

Circula ilegal? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Tipic, ne aia grija de ce fac altii in loc sa ne gandim ce trebuie sa facem noi. D-aia nu ne mai facem bine.

Ah, si e belea cu folie pe fata, cat mai neagra (btw, legea nu interzice folia pe fata, interzice pe fata geamuri cu o transparenta mai mica de 75%), sa vezi ce frumos e sa te asiguri la dreapta pe un drum neiluminat noaptea, pe ploaie...

Share this post


Link to post

si eu sunt impotriva foliei negre sau a lacului pentru stopuri/faruri fumuriu, reduc vizibilitatea si te poti trezi cu alt participant la trafic infipt in portbagaj.

Share this post


Link to post

mi-am scos folia rosie de pe triple cand puneam frana si batea soarele din spate mi-a zis un prieten ca nu isi dadea seama cand se aprindeau becurile si in plus am fost la Rar si radeau aia ca arata ca o masina de pompieri(semnalizarile rosii :-@ ) in fine asa e cand te mananca ... si sincer nu se merita nu mai pun si amenzile de la garda daca ma prindea :roll: bafta :lavolan:

Edited by andreivlad

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...