Jump to content

Sign in to follow this  
ches

Chevrolet Epica White Pearl

Recommended Posts

Vineri am luat Epica de la service. S-au facut:

- Schimbare far dreapta (au pus far original GM, e fabricat de aceeasi firma ca cel din stanga)

- Schimbare bara fata + vopsire. Bara noua e originala, am verificat-o inainte sa o puna pe masina ;)

- Schimbare intaritura bara spate (era f putin indoita, dar daca e gratis = pe CASCO, cu placere)

- Vopsire bara spate

Poze cu inainte si dupa. Se poate observa ca au facut treaba foarte buna cu vopsitoria, nuanta le-a iesit foarte bine, nu se vede diferenta.

Inainte:

post-4287-0-08349900-1523865744_thumb.jpg post-4287-0-09188500-1523865766_thumb.jpg post-4287-0-42382400-1523865780_thumb.jpg

Dupa:

post-4287-0-35007500-1523865795_thumb.jpg post-4287-0-95767200-1523865811_thumb.jpg post-4287-0-90819300-1523865823_thumb.jpg

post-4287-0-05228700-1523865841_thumb.jpg post-4287-0-14674300-1523865856_thumb.jpg

In weekend i-am curatat tapiteria textila cu Ma Fra Pulimax + o perie moale si am aspirat reziduurile cu un aspirator cu filtrare in apa. In 3 ore era perfect uscata.

Ca sa o fac ca noua mai am de facut:

1. Schimbat bieletele antiruliu pe spate - le am deja cumparate

2. Bratele de la suspensia spate care vin intre caroserie si partea de jos a portfuzetei - am dat comanda la service.

3. Sa ii instalez oil catch can-ul pt ca deja a trecut o gramada de timp de cand sta in debara.

4. Sa pun difuzoare originale inapoi pe masina si sa scot JBL-urile montate acum multi ani (se aud mai bine cele originale).

PS: Intre timp am gasit sa rectific discurile spate (cele originale care mi-au ramas dupa ce le-am schimbat cu TRW-urile anul trecut) ca sa le am de rezerva.

Update:

Mi-am facut de lucru si am pus zilele trecute difuzoarele originale pe masina. Alta viata, se aude muult mai bine decat cu JBL-urile. JBL-urile le-am maritat cu 100lei amandoua.

Tot inainte de minivacanta de 1 mai am instalat si oil catch can-ul si bine am facut. Dupa un drum de 1100km pana in jud. Alba si inapoi deja se vede un pic de mazga pe fundul catch can-ului, voi face niste poze dupa inca o saptamana de folosire, sa mai strang si km prin oras. Azi am programat-o pentru schimbarea uleiului la Norauto pt ca astia unde trebuie sa schimb bratele inca nu au primit piesele si deja dura prea mult.

Cand ma duc la schimbat bratele si bieletele pe spate schimb si rolele de la cureaua de accesorii, una deja a inceput sa huruie.

Ca fapt divers, consumul pe Bucuresti-Alba Iulia + Alba-Iulia - Pestera Scarisoara -  Alba Iulia + Alba-Iulia - Sibiu - Rapa Rosie - Alba-Iulia a fost 6.8l/100km, un consum foarte bun avand in vedere ca m-am dat la ea si pe autostrada si pe serpentine, viteza medie a fost 63km/h. Motorina a fost aia normala de la Petrom.

Am schimbat ieri uleiul si filtrul, la aprox 146800km si 11 luni de la schimbul anterior. Urmeaza sa schimb in weekend filtrele la tara, ocazie cu care planuiesc sa schimb si bieletele antiruliu pe spate si sa spal si carenajele rotilor spate, am vazut ca s-a depus ceva noroi si nu ii face cinste. Daca vremea e buna si cheful e mare, poate spal si compartimentul motor ca sa fie "tzipla".

Mai am de schimbat/ modificat prinderea catch can-ului, cea cu care vine e cam scurta si nu pot strange piulita de prindere pe caroserie, drept pt care cateodata mi se pare ca o aud zanganind.

Bratele cu bucsele spate se pare ca intarzie, asa ca am programat-o miercuri pentru schimb role accesorii si identificarea zgomotului ciudat. Sper sa nu fie nimic.

Edit: era sa uit, am primit farul vechi inapoi de la firma de asigurari, drept pt care il voi pune inapoi pe masina si o sa vad ce fac cu asta nou. Cel nou arata un pic diferit fata de cel vechi, culoarea oglinzilor la cel vechi bate usor in galben. Cum un far nou pe stanga costa aprox 1000 lei, prefer sa le tin pe cele vechi, e gratis 😄

Edited by ches

Ieri am rezolvat si cu zgomotul ciudat si cu intizatorul si rola de la accesorii. Zgomotul venea de la fulia de la alternator, nu de la intinzator cum banuiam eu. Schimbatul rolelor a costat 100 lei, iar fulia de alternator + manopera de schimbare 325 lei (fulia 160 lei, manopera 165 lei).

S-a facut mult mai liniste in habitaclu, ceea ce inseamna ca fulia imi spunea de ceva timp ca trebuie schimbata, insa nu m-am sesizat. Sau poate e liniste si de la uleiul nou...

Fulia sau rulmentii ?

Sauuuu  are cuplaj electromagnetic

Edited by florinellll

Salut,

Fulia este cu ambreiaj (mecanic) ca mai la toate masinile fabricate in ultimii 10-20 ani. Din pacate pt schimbare trebuie dat alternatorul jos, de aceea am platit atat pe manopera.

Nu am gasit nimic de ambreiajele de alternator cu cuplaj electromagnetic, banuiesc ca sunt doar pe masinile hidride/electrice cand motorul electric este si generator.

Uite un filmulet care trece in revista toate fuliile mecanice.

Edited by ches