Jump to content
Sign in to follow this  
wallaby

Renault Clio Rs 200 Cup Trophee

Recommended Posts

fara suparare, dar si cu un clio dci de 70cp ai putea sa mergi fix la fel...

Da nu se aude asa fain :P

Share this post


Link to post

Nu calitatile masinii erau in discutie :D

 

edit: stiu, sunt ticalos.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

In clip eram la plimbare, nu la curse, de asta si stateam doar pe banda mea. Doar un tembel ar conduce acolo full on ca si cum ar fi pe circuit. De ce as risca sa dau peste un biciclist dupa o curba, doar ca sa va arat cat de tare merge Clio? Meh...

Mai e o chestie: nu prea poti sa "simti" viteza in clipuri. Limita era de 80 km/h si daca va uitati bine sunt semne galbene care recomanda 30 km/h in acele alea de par, unde eu intram cu 70 km/h (inca legal! :) . Daca nu ma credeti incercati si voi si o sa vedeti ca asa e. Chiar as vrea sa vad ceva clipuri facute de criticii mei, eventual un Transfagarasan ceva :)

Share this post


Link to post

Tu ai 70 in ac de par? =))

Share this post


Link to post

Bre, ia lasati omul in pace, ca n-a zis nicaieri ca a facut filmulete demonstrative sau cu pretentii de racing. Daca-mi iau maine Ferrari, parca si aud "da' de ce nu mergi cu 200 pe Dorobanti ca poate ?" mda.gif

Share this post


Link to post

Pai cum sa nu ne distram daca spune ca fiecare km e un "eveniment" si ca ia ace de par cu 70kmh :) )

Din contra, critica (inca de asta colegiala) e singura care duce la progres, ar trebui sa asculte ce ii spune lumea si sa invete sa conduca, nu sa sara pe ambreiaj. Cum suna motorul putem sa ascultam si in parcare, chiar la rosu, dar calitatea unei masini nu acolo se vede, si nici in filmele astea.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Asta-i ca-n bancul cu trecerea strazii de catre baba, care-a durat 3 ore ca baba nu intentiona sa treaca strada de fapt. Daca ii place sa accelereze pana la 50 km/h si atat, treaba lui, si cuplul e un sentiment foarte placut in comparatie cu viteza maxima.

Share this post


Link to post

In film nu ai aceeasi senzatie de viteza ca in realitate. Am facut si eu o repriza de urcare pe transfagarasan dinspre Sibiu filmata partial, am dat cat am putut fara sa ma expun la riscuri inutile am folosit numai treptele 2 si 3 constant schimband aproape de 6000.

 

Desi senzatia la volan e "priceless" cand am vazut filmul acasa am fost dezamagit, ma asteptam la mai mult dar deh...atata poate motorasul :) .

 

Facand o analogie cu al meu, in primul filmulet se vede ca a atacat vre-o 2 ace de par destul de tare pe la inceput.

Share this post


Link to post

Mie imi mai place o chestie pe langa sound-ul motorului si peisajele dementiale : faptul ca nu e lume pe sosele ! adica ce mai tura-vura, e pustiu pe acolo ! :thumbl:

Share this post


Link to post

Ce ziceti de evacuarea asta? :)

 

Share this post


Link to post

Oare iese cu un polish bun? S-a indoit putin... I-am taiat calea unei dube care se gasise sa treaca pe rosu cu peste 60 km/h cand eu faceam dreapta... N-am patit nimic din fericire, multumita masinii extrem de sigure. Bine ca n-am vandut inca credinciosul meu Lacetti ;)

 

IMAG0985-1.jpg

 

IMAG0986-1.jpg

 

IMAG0991-1.jpg

 

IMAG0992-1.jpg

 

IMAG0993-1.jpg

 

IMAG0984-1.jpg

Share this post


Link to post

Uff...incredibil ...imi pare extrem de rau...Ce faci de acum? Casco? dauna totala? :wallbanger:

 

Pe de alta parte, bine ca impactul ala nu a fost pe partea ta, ca altfel poate se lasa cu niscai vanatai si un cap spart, in ciuda cortinei...tot raul spre bine.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Imi dau alta la fel saptamana viitoare. Dureaza cateva zile sa primesc rezultatul testului de sange, de asta nu mi-au dat-o saptamana asta.

E incredibil cat de eficiente sunt procedurile aici. Dupa accident salvarea m-a luat si m-a dus la spital pentru teste, desi nu patisem nimic. Intre tim politia a organizat totul si au ridicat masina si au dus-o la un service. In timp ce eram la spital, un politis a venit sa vada cum sunt, mi-a adus formularul completat cu ocazia ridicarii masinii si m-a intrebat ce s-a intamplat. Asta a fost tot cu politia. Dupa cateva ore am sunat la asigurator, am explicat ce si cum in 5 minute a fost totul gata. Numarul raportului politiei l-am primit prin telefon. Tot ce trebuie sa fac acum e sa trimit o copie a testului de sange la asigurator, care deja a gasit o masina noua exact ca aia de am avut-o. Bineinteles ca masina cea noua vine inmatriculata si cu taxele platite pe un an :)

Share this post


Link to post

Wow. Bine ca esti zdravan. De autoritati, nu mai zic nimic, e "de vis" ce povestesti tu :)

Share this post


Link to post

Nu merita oare sa lasi dracului toata Europa si sa pleci ca sa alergi cu cangurii? Numai din cele povestite mai sus sunt convins ca merita. :thumbl:

Share this post


Link to post

Eu as zice ca merita da' o sa ma acuzati ca-s subiectiv :)

Share this post


Link to post

De curiozitate, ala de-a trecut pe rosu cum e sanctionat ?

Share this post


Link to post

I'm back! Am primit masina noua pe 1 Noiembrie.

 

IMAG0066.jpg

 

IMAG0065.jpg

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Grija mare cu ea...ca-i noua.....nici ce este langa ea nu-mi displace deloc. :)

Share this post


Link to post

A fost totusi un pic mai bine de o luna. Chiar ma miram de stocurile Renault din Australia... :)

 

Altfel, Megane-ul ala arata futurist dar sunt convins, din experienta de pe Laguna, ca vizibilitatea în spate e dezastroasa.

Share this post


Link to post

Eh, n-as spune ca e dezastruoasa ci mai degraba inexistenta :) Comparativ Clio al meu e ca un cabriolet.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...