Jump to content
Sign in to follow this  
5orin

Pastrare Numere Inmatriculare

Recommended Posts

Ma intereseaza daca a trecut cineva recent prin experienta inmatricularii unui autovehicul nou, pastrind vechile numere...

Care ar fi pasii de urmat, detinind inca vechea masina pe numele meu?

Mersi!

Share this post


Link to post

Eu unul nu am trecut deloc prin asa ceva, dar...

Trebuie sa te duci la un birou de acte auto, unde trebuie sa`ti faca radierea la vechiul automobil si in acelasi timp sa`ti faca dosarul de inmatriculare la noul automobil. In momentul in care ai ajuns la Politie trebuie sa depui nr. de inmatriculare de la vechiul automobil si sa comanzi noile numere pentru vechiul automobil, totodata mentionand ca numerele de pe vechiul automobil trebuie transferate pe noul automobil

 

E de munca!

Bafta si multe calmante ( stiu cum e cu actele pentru masini )

Share this post


Link to post

Situatia mea ar fi cam asa:

Am inca masina, pe care as vrea sa o dau cuiva din alt judet, iar respectivul o va inmatricula pe numele lui...

Daca as putea sa fac asta inainte de a imi sosi noua masina (cam peste trei saptamini), ar fi cel mai bine...

Ma intrebam daca nu exista posibilitatea sa tin vechile numere "in standby"....

Share this post


Link to post

Nu stiu daca se poate. Dar poti intreba la Politie, unde se depun dosarele de inmatriculare

Share this post


Link to post

Pe formular, din cite imi aduc aminte, exista posibilitatea bifarii unei optiuni "Pastrez numerele"

Share this post


Link to post

Chiar sunt curios! Ma duc pana la Politie ca este aproape de mine!

 

REVIN! ...

 

Numarul se poate pastra maxim 1 an de zile

 

Procedura este urmatoarea:

 

1.Intocmesti Contractul de Vanzare-Cumparare

2.Te duci la Primarie sa scoti masina din evidenta. In urma scoaterii din evidenta vei primi un certificat fiscal

3.Cu certificatul fiscal te duci la Politie ( unde se inmatriculeaza masini ) si le spui ca pastrezi numarul, dupa care vei achita o taxa de 30 de lei

 

Gata!

Share this post


Link to post

Sorin, te duci la ghiseu la inmatriculari si spui ca ai vandut masina si vrei sa pastrezi numerele de inmatriculare. Platesti 30 ron rezervarea si ii dai copie dupa chitanta noului proprietar. Acesta cand isi inmatriculeaza masina in alt judet prezinta copia chitantei de rezervare si nu mai preda numerele. Tu iei numerele si cand inmatriculezi noua masina spui ca ai deja placile si prezinti chitanta de rezervare. Si gata.

Share this post


Link to post

E foarte clar. Va multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...