Jump to content
Sign in to follow this  
sorinnn2006

Ajutor..vreau Si Eu Un Sfat

Recommended Posts

Salutare .Am un matiz si a intrat un Smart in spatele meu.Ne-am dus la Carpatica unde are ala asigurare,fac astia poze, iau declaratii,o gramada de hartii si imi spun sa sun dupa 2 zile sa vad cum e treaba.Sun dupa o saptamana si dosarul tot nu e ajuns la Sibiu(acolo au astia sediul) si tot au am dat o gramada de telefoane.Cand in sfarsit ajunge dosarul,astia de  Sibiu zic ca nu-s bune declaratiiele :o .Du-te iar da declaratie,dar al acu Smartul nu e,e plecat omu la mare.Si eu nevinovat stau cu masina in garaj din cauza unui tampit si a unei firme de asigurari de doi bani.Cert este ca sigura ala are vreo pila pe acolo,ca ma tin de o luna de zile pe drumuri si de nerv nu mai spun. X( Am depus reclamatie la C.A.S. ,dar dupa 30 de zile vine raspunsul.Paguba mea nu e mare am hayonul rupt si bara aia din spatele ei unde sta roata de rezerva(nu stiu exact cum se chema) indoita.

 

Da-timi va rog un sfat cum sa procedez sa scap din tot...asta

Share this post


Link to post

O repari pe banii tai, si pana la urma recuperezi de la firma de asigurari. Sau il poti da in judecata pe vinovat...

Share this post


Link to post

De ce sa-l de-a in judecata pe vinovat? Vinovatul pt ce crezi sa si-a facut asigurarea obligatorie, ca sa fie dat in judecata de orice halcae-palcea lovit? La fel faceam si eu, ii dadeam asigurarea si imi vedeam de ale mele in continuare!

Share this post


Link to post

Bun da de ce sa o repar pe banii mei daca el e vinovat.Si daca nu pe cine sa dau un judecata firma sau ala care ma lovit pe mine.Ca sa ma plimb prin tribunale eu nevinovat...

Share this post


Link to post

Pregateste-te pentru multe dureri de cap generate de Carpatica ASIG... Ca si sfat pentru toti, cand vedeti pe RCA-ul vinovatului un nume de asigurare fantoma, indreptati-va pentru constatare la Politie.

Share this post


Link to post
Bun da de ce sa o repar pe banii mei daca el e vinovat...

Ca sa nu stai cu masina in garaj, apoi te duci frumos cu facturile de la service la asigurari si te certi (sau nu) cu cei de acolo! Cum am mai spus, vinovatul nu mai are nici o treaba cu tine, ti-a dat asigurarea si gata! Ca nu iti poate sau nu vor sa-ti deconteze toata paguba cei de la asig, vinovatul NUMAI DACA VREA te poate ajuta cu diferenta de bani.

Eu am trecut printr-un incident asemanator in urma cu 4 ani, eu intrand intr-o dacie berlina, am fost la politie, am facut actele, i-am dat asig si gata. Si, da, victima mai avea pretentii financiare din partea mea, i-am spus "nu nene - tu pe rca eu pe casco, buna ziua!".

Share this post


Link to post

Pot sa ma duc la politie daca sau bagat astia de la asigurari inainte.Toti zic ca el e vinovat ca nu a pastrat distanta,el nu ca eu ca am oprit brusc(inaintea me a oprit un alt tampit nu stiu din ce motiv).

Share this post


Link to post

Cu Carpatica trebuie sa ai nervi de otel. Eu am avut un incident cu unul asigurat la ei si a trebuit sa umblu la ei + reclamatie la CSA. Dupa lupte seculare au achitat intreaga valoare a devizului. Nu mai spun ca mi-au cerut un vraf de acte, ca poate doar-doar am sa renunt. Numai ca eu am fost mai ferm pe pozitii si a obtinut toti banutii, dar dupa vreo 3 luni.

Rabdare si succes!!!

Share this post


Link to post
vinovatul NUMAI DACA VREA te poate ajuta cu diferenta de bani.

 

Aici eu te contrazic, loveste tu masina mea... si sa vezi tu cum imi dai diferenta de bani pe care RCA-ul tau nu o acopera... Nu prea cunosti legea... nu ma laud ca o cunosc eu, dar cunosc persoane care au procedat in felul asta. Tu ma lovesti, deci tu esti vinovat.. nu imi repara RCA-ul tau, varianta ramane sa repari tu, nu vrei de buna voie sunt instante civile care te obliga.

Share this post


Link to post
Pregateste-te pentru multe dureri de cap generate de Carpatica ASIG... Ca si sfat pentru toti, cand vedeti pe RCA-ul vinovatului un nume de asigurare fantoma, indreptati-va pentru constatare la Politie.

 

Si reparatie pe CASCO in regres fata de firma la care are RCA. Nu se percepe fransiza si se rezolva intre societatile de asigurari.

Share this post


Link to post

Carpatica e cea mai nenorocita firma de asigurari ... Am avut 7 CASCO la ei, usor-usor m-am retras cu 6. Mai am doar una, astept sa se termine contractul.

Share this post


Link to post
Carpatica e cea mai nenorocita firma de asigurari ... Am avut 7 CASCO la ei, usor-usor m-am retras cu 6. Mai am doar una, astept sa se termine contractul.

 

Pai daca au platit ei 6 CASCO nu sunt chiar atat de nenorociti, de vina esti tu ca vrei sa vezi dupa cate astfel de daune dau ei faliment. :) )

Ce mai spui despre ASIROM, care pentru a plati un amarat de dosar de 1000 RON, a trebuit sa fie somata la Vienna Insurance Group?

Share this post


Link to post
Si reparatie pe CASCO in regres fata de firma la care are RCA. Nu se percepe fransiza si se rezolva intre societatile de asigurari.

 

Ramane paguba de 100 euroi pentru franciza de deschisere de dosar!

Share this post


Link to post
Ramane paguba de 100 euroi pentru franciza de deschisere de dosar!

 

 

Nope !!! [-X Stiu bine ce spun.

Share this post


Link to post

Si eu la fel... se plateste!

Share this post


Link to post

Se plateste dar nu de catre cel caruia i s-a facut dauna. Lui ii plateste dauna RCA-ul celui vinovat. CASCO nu are nici o legatura cu el, cel pagubit.

Share this post


Link to post

:uff: Daca imi fac eu masina pe banii mei si ma duc dupa aia la asigurari sa iau banii CE SANSE SUNT?? X( Daca trebuie sa ii dau in judecata cum se procedeaza.Unde trebuie sa depun plangere... sau cum se face... 

Share this post


Link to post
1. Se plateste dar nu de catre cel caruia i s-a facut dauna. Lui ii plateste dauna RCA-ul celui vinovat.

2. CASCO nu are nici o legatura cu el, cel pagubit.

 

1. Hai sa citim si sa ne documentam inain te de a induce in eroare cititorii. Daca ai CASCO si dai peste un jaf de Carpatica sau ASIBAN in cazul meu, nu iti pierzi calmul. Cu PV de la politie si copia RCA de la vinovat se completeaza dosar de reparatie pe CASCO in regres fata de societatea la care s-a asigurat vinovatul. Simplu si fara fransiza in cazul meu. Nu contest ca altii au platit, iar faptul ca nu am platit nu este datorat stilului meu. > :)

2. Revin cu recomandarea de a citi bine contractul asigurarii facultative, iar daca ai facut una cu reducere, atunci este pposibil ca unele clauze sa nu se aplice in cazul tau.

Fara suparare. :->

 

:uff: Daca imi fac eu masina pe banii mei si ma duc dupa aia la asigurari sa iau banii CE SANSE SUNT?? X( Daca trebuie sa ii dau in judecata cum se procedeaza.Unde trebuie sa depun plangere... sau cum se face...

 

Sansele sunt minime sa mai poti face ceva. Dinspre partea asigurarilor trebuie sa ai ceva oficial ca te-ai prezentat , chiar si amiabil in 48 de ore de la producerea incidentului. Daca nu, vor gasi aceasta justificare sa nu plateasca.

Apoi trebuie demonstrata vinovatia celui Smart. Nu stiu ce sanse ai avea daca ai merge la Politie acum sa declari ca desi ai apelat la intelegerea amiabila nu ai beneficiat de despagubire. As spune ca niciuna.

Si actionarea in judecata este la fel de dificila prin prisma celor de mai sus.

Daca ai fi avut PV te-as fi indrumat catre Lloyd's syndicate unde sa depui o plangere impotriva Carpatica, dar fara documente doveditoare este greu de crezut ca ii poti convinge. Eu asa am procedat contra asirom si in 3 zile aveam banii pe despagubirea platita din buzunar.

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Care imi zice si mie un service bun si ieftin pt niste reparatii de tinichigerie in Iasi.Se poate si pe privat ca sa nu zica moderatorii ca facem reclama :) .Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Resuscitez un pic acest topic cu o intrebare:

- unde si cand se poate face o constatare la RCA Carpatica? Tipul s-a infipt cu sete cu mult noul sau Mondeo super accesorizat abseizat in batranul meu esperache. Asa ca am portbagajul mai scurt. Maine la politie, dar apoi? Are RCA la Carpatica, nu trebuie sa comentati, reputatia se cunoaste... UNDE insa pot sa fac constatarea la asigurator sau nu mai trebuie? Intentionez sa fac masina si apoi sa le duc actele pentru despagubire. Nu mai am nervi pentru altceva.

 

Scuze ca sunt un pic incoerent...

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Resuscitez un pic acest topic cu o intrebare:

- unde si cand se poate face o constatare la RCA Carpatica?

 

Politie obligatoriu, Carpatica doar sa vezi ce atitudine au si daca ai CASCO ai putea merge in regres fata de RCA-ul de la Carpatica. Daca astepti sa ti se deconteze cheltuielile fara a avea acceptul Carpatica poti risca sa ajungi la proces cu ei si sa fie ceva de durata.

CASCO rules.

Share this post


Link to post

Sunt de acord, Casco e sfant. La mos' Esperache nu mai face nimeni casco, e prea...mos. Asa ca intreb si eu, DUPA politie, unde au astia centrul de constatari? Trebuie sa completez ceva, sa fac vreo constatare, sau PV de la politie e suficient, cu daunele grosiere mentionate? Nu ma astept sa recuperez cine stie ce de la ei, dar nici sa-i las cu pomana.

 

Multam de raspuns.

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Fa si tu cea mai simpla si cea mai sigura chestie, da-le telefon si afla informatia direct de la sursa: www.carpaticaasig.ro

Share this post


Link to post

Maestre, si eu is patit cu carplastica. Succesuri multe, o sa ai nevoie!

 

LE : sfatul meu este sa fii foarte ferm cand discuti cu ei si sa nu amani nimic.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...