Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Ssangyong In Faliment

Recommended Posts

Compania Ssangyong Motor Co. a cerut sa fie pusa sub incidenta legilor sud-coreene care se aplica institutiilor falimentare, punand capat administrarii de patru ani a grupului chinez Shanghai Automotive Industry Corp (SAIC), relateaza Bloomberg.

"Pricipalul actionar este de parere ca situatia financiara a grupului Ssangyon nu mai poate fi imbunatatita, chiar in cazul in care ar primi injectii de capital aditionale", este de parere un analist.

 

"Pentru ca grupul sa se redreseze, economia ar trebui sa-si revina, dar lucrurile sunt extrem de incerte, cel putin deocamdata", a adaugat acesta.

 

Producatorul auto a inaintat vineri cerere pentru protectie legala la Curtea Centrala Districtuala din Seul, dupa ce in urma unei intruniri a consiliului sau director, nu a fost aprobat niciun plan de salvare. Ssangyong a purtat anterior discutii cu reprezentanti ai guvernului, bancilor si alte parti interesate.

 

Restul in Wallstreet.

 

 

Nu pot spune ca imi pare rau pentru ei si pentru hidoseniile care le produceau. Probabil vom mai vedea astfel de situatii la producatorii de masini ,,useless''.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Rexton este singura masina care-mi place de la ei . In rest Dumnezeu cu mila.

Share this post


Link to post

Rexton era mai ok dar restul erau hidoase bine... actyon, rodius primesc premii la uratenie...

Share this post


Link to post

Spuneau aseară la "telejurnal" că, în cel mai bun caz/an, treceau puţin peste 100 de unităţi vândute în ţara noastră...

Share this post


Link to post

Ingrijorator, cam multe pentru cat de frumoase (si ieftine) erau.

Share this post


Link to post

Cam aşa e! Oricum, sunt "în gaură" rău, la partea de finanţe

Ssangyong are nevoie de 600 miliarde woni (451 milioane dolari) in finante noi pentru a continua activitatea, potrivit Korea Development Bank, cel mai mare creditor al sau. Grupul are nevoie sa ramburseze 150 miliarde woni, ce au ca data scadenta luna aprilie. Ssangyong are datorii catre Korea Development Bank de aproximativ 240 miliarde woni.

Share this post


Link to post

Singura firma de automobile de care imi pare rau ca a dat faliment a fost Daewoo...Macar la ei se vedea dorinta de a ajunge sus ( tehnica germana ,design italian ,producerea de modele atragatoare ca aspect si mai ales ca pret ,modele diversificate si destul de multe ,etc...)...Pacat ca nu a intervenit statul Korean sa salveze compania de la faliment...Mare pacat...Avea perspectiva...Acum GM a dat lovitura cumparand compania falimentara la pret de nimic si vand modelele fabricate acolo ca painea calda ,si nici macar nu au avut decenta de a pastra badge-ul Daewoo pe aceste autoturisme.

Share this post


Link to post

Musso de la daewoo era facuta de ssangyong. Nu prea am vazut pe strada dar mi-as fi luat una sh. Avea motor mercedes.

Share this post


Link to post

Daewoo avea o filosofie prin care ar fi trecut usor peste criza, si anume de a face masinile la pretul corect. Acum in prag de criza, toata lumea se uita intai prin buzunare si alege o masina care sa mai fie si fiabila si ieftin de intretinut, nu doar frumoasa.

Totusi n-am inteles care era publicul tinta la Ssangyong Rhodius, Loganul macar e mare si cat de cat ieftin.

Share this post


Link to post
Musso de la daewoo era facuta de ssangyong. Nu prea am vazut pe strada dar mi-as fi luat una sh. Avea motor mercedes.

 

Ăsta e Musso? N-am mers cu aşa ceva, în schimb am mers, acum vreo 2ani cu un Korando, cu motor făcut tot sub licenţă Mercedes. 2.9l, 5cilindrii, diesel. Fugea maşinuţa aia super...

Share this post


Link to post

Azi am vazut un Musso in Piatra- probabil e cel de la TransServ- dealer daewoo. Stiu masina aia de cand faceam reviziile la matiz.

 

Confirm- Rexton e singura de la SY care merita atentie. Restul is ca Multipla- sperie copiii.

Share this post


Link to post

Ala e varianta ssangyong. A aparut aceeasi masina si sub acelasi nume si sigla daewoo. Din cate am vazut avea 2 motorizari benzen de 3,2 si un turbodiesel tinut lejer la doar 120 cai, asta ultimul mercedes. Cica s-ar gasi acelasi motor si cutie pe un microbuz sprinter. In ceea ce priveste cel benzina nu stiu nimic de el dar nu mi l-as dori.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Da, cred că despre dieselul OM602 vorbim

exceeding 500,000 or 1,000,000 miles, it's considered to be the one of the most reliable engines ever produced

Văd că cei de la wikipedia mai amintesc, în cazul lui Korando şi un 2.3otto, pe lângă 3.2 şi 2.9D.

Share this post


Link to post

Musso Ssangyong primul model chiar era reusit si nu am citit sa fi avut probleme. Musso daewoo era mai urat.

Parerea mea este ca musso si korando au fost modele chiar reusite. Poate si rexton ca un SUV low-cost, mult mai ok decat specimene cum ar fi copia chinezeasca a lui X5.

Share this post


Link to post

La ce supermasini faceau si la ce vanzari aveau era normal sa dea faliment, de fapt ei au mai avut probleme cand au fost cumparati de Daewoo dar acum eu chiar sper sa ajunga la faliment, chiar ma simt lezat de masinile pe care le fac, cand vad un Actyon incep sa clipesc si risc sa fac accident :) )

Share this post


Link to post

Erau masini destul de fiabilie si bine facute. Am mers cu un rexton si mi s-a parut OK.

 

Parerea mea este ca designul catastrofal i-a ingropat. Cateva modele sunt de-a dreptul hidose.

Share this post


Link to post

Mai bine ca dau faliment,macar nu mai fac ce au facut.Si acu m-i se face pielea de gaina cand vad oribilitatile alea.

ARO era mai frumos!

Share this post


Link to post

Mah da ce rai sinteti ! Nu am vazut sa scrie nimeni nimic despre originalitatea designului ... de stilul absolut inconfundabil ... Eu cred ca erau cu mult inaintea vremurilor, d'aia nu au fost intelesi :P

Share this post


Link to post

Daca era asa cum zici tu nu se ajungea aici DAR stilul nu putem spune ca este inconfundabil, pur si simplu modelele nu au nimic in comun, Rexton arata uman dar ACTYON arata inuman si nu seamana deloc, nici nu zici ca sunt produse de aceiasi firma, mai mult decat atit interiorul Rextonului este cheap rau de tot, degeaba are piele ca tot cheap arata, de aia spun ca nimeni nu are voie sa planga dupa SSANGYONG, pur si simplu cereau prea multi bani pt cutiutele astea urate cu 4 roti .

Share this post


Link to post

Tinand cont de preturile mari pe care le practica si la ce ofera era normal sa se ajunga aici . Cateva exemple :

 

Rexton de la 29000 pana la 39000

Kyron de la 24500 pana la 34000

Actyon de la 22000 pana la 26000

Rodius de la 29000 pana la 34000

Share this post


Link to post

Rodius ala mi se parea infiorator de la spate ... in general, masinile astea aratau dezastruos la partea din spate ...

Share this post


Link to post
Mah da ce rai sinteti ! Nu am vazut sa scrie nimeni nimic despre originalitatea designului ... de stilul absolut inconfundabil ... Eu cred ca erau cu mult inaintea vremurilor, d'aia nu au fost intelesi :P

Pentru ca nu-i nici un EMO pe aici.

Sunt lucruri pe care nu ni le dorim in moda, la fel cum nu ne dorim disparitia fustei mini.

Share this post


Link to post

Ia sa vedeti voi cum primesc infuzie de capital si scot alte masini(sper ca mai frumoase).

Nu stiu cum au putut italieni sa le comercializeze prin reteaua lor.Ei au totusi gust la masini.

Chiar daca nu sunt atat de fiabile ca cele germane ,la design nu prea ai ce sa le reprosezi!

Share this post


Link to post

Eu am un musso din 98, si pot sa spun ca e super ok. are 201.000 km si nu a suferit niciodata interventii la motor si nu scapa gram de ulei, nu am schimbat la ea decat consumabile pana acum. Are motor de 3.2 benzina si cutie automata de mercedes. Si pot spune ca nu consuma deloc mult pentru ceea ce poate sa faca, cam 10 extern si 13 intern. Nu pot spune nimic despre celelalte modele ssangyong dar de a mea sunt foarte multumit. Am atins 200 la ora cu ea. Este foarte spatioasa si la capitolul confort sta foarte bine. Este full options inclusiv piele. Si isi merita toti banii care i-am dat pe ea. Am sa pun si niste poze cat de curand sa vedeti si voi.

Share this post


Link to post

Am vazut aseara o reclama la Rexton. Pleca de la 17000 euro si zic ca e mai avatajos un Rexton decat un Golf 6 ce pleaca de la 19000 euro. Este totusi alta clasa de masina. Si Rextonul nu este chiar asa urat ca Kyron.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...