Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Cum Sa Ne Lasam De Fumat?

Recommended Posts

Eu am deja 2 luni si vre-o 3 zile. Ce pot sa spun...bine nu imi este, parca imi e mai rau acum decat in primele doua spatamani. Muti au constatat ca sunt mai nervos si de fiecare data cand ies pe undeva duc niste lupte seculare pentru a nu lua o tigara din pachetul vre-unui prieten. Totusi, am mai multi bani in portofel si respir mult mai usor, plus ca am scapat de tusea pe care o aveam si ma chinuia zi de zi.

Share this post


Link to post

6 saptamani si 2 zile de cand nu mai fumez. adevaratul motiv este zgarcenia, dar si dorinta de a face ceva sport...adevarul este ca ma simt mult mai bine si a disparut gustul acela urat de dimineata. va tin pumnii...numai bine

Share this post


Link to post

E randul meu acum :D am hotarat sa nu mai fiu nashpa...va tin la 220 cu evolutia :mrgreen:

Share this post


Link to post

Ai hotarat sa te sinucizi? :D

Share this post


Link to post

Da :P

Share this post


Link to post

Eu m-am lasat in Septembrie 2005, de la 25-30 tigari/zi si 20 de ani de "meserie". Metoda mea: ma autosugestionam ca-mi vine rau daca fumez, da' rau de tot. Cand aveam pofta de o tigara ma gandeam ca o sa-mi vomit plamanii daca trag un singur fum :)

Lasatul de fumat nu-i o gluma, e unul din cele mai dificile lucruri cu care te confrunti in viata... Am citit undeva ca mai usor te lasi de heroina decat de fumat. Dar cu toate astea, nu va dati baturi mai baieti, incercati pana gasiti metoda care va ajuta sa scapati de viciul asta nenorocit.

Edited by wallaby

Share this post


Link to post
Eu cred ca totul tine de vointa, lasati-va ca e pacat de bani.Eu nu am fumat niciodata si imi este foarte bine asa. Va urez succes tuturor celor care incercati.

 

De unde stii ca iti e bine, daca nu ai incercat?

De unde stii de ce tine daca nu ai incercat?

Imi e lehamite de cei ca zic ca tine doar de voiinta, ca e usor... blablabla.

 

PS: Still going, fara tigari, si am scapat si de Nicorette.

Share this post


Link to post

Cat timp ai bagat nicorette si in ce cantitati? :D

Share this post


Link to post
E randul meu acum :D am hotarat sa nu mai fiu nashpa...

 

 

Te-ai hotarat a cata oara? :D

Share this post


Link to post

a doua...sau a treia cred :D ...azi am fumat doar o tigara si ~ jumatate

Share this post


Link to post
Exact asa am procedat si eu acum sase ani, dupa o gripa m-am lasat; pasul urmator, pe care l-am facut de vreo trei zile, este sa fumez doar sporadic, maxim 5 tigari/zi si numai tigari foarte usoare, mentolate. Consider ca (si) asta face parte din micile placeri ale vietii pe care nu trebuie sa ti le refuzi... Ideea este sa nu devina o obisnuinta (la fel ca si bautura, etc).

Aidi bre Wolfman, nu trebuie sa mai pui DELOC tigara in gura daca vrei sa scapi de ele. Crezi ca, daca tragi o tigara pe zi, sau chiar la 2 zile, vei rezista fara ele intr-o atmosfera cu fum?

Si eu fumam 2-3 pe zi, uneori si una singura, dar rupeam un pachet cand ieseam in oras. De asta am hotarat sa nu mai fumez DELOC, deoarece nu as fi putut rezista. Ar fi fost ok sa fumezi la fel de putin si cand iesi in oras si cand stai acasa, dar uite ca nu se poate. Mie mi-au trebuit 2 saptamani de la ultima tigara ca sa scap de tentatia lor, mai mare e chinul decat placerea oferita de o tigara.

 

Oricum, imi place ca mi s-au mai golit buzunarele (nu portofelul, sa nu se inteleaga altceva), ca am unde sa-mi tin telefonul in masina (in scrumiera), ca nu imi mai put hainele, ca sunt inconjurat de mirosuri mai placute, etc.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
Cat timp ai bagat nicorette si in ce cantitati? :D

 

Pai sa tot fie vreo 1.5 luni de Nicorette.

Canitate? When needed. Existau zile in care nu o atingeam.

 

 

...ca sunt inconjurat de mirosuri mai placute, etc.

 

BUUUUULLLLSHIT!

Dupa ce m-am lasat, mi-am dat seama ca multe lucruri puteau in jurul meu. Dar cand fumam, nu simteam asta, eram ferit. Acum sufar.

Asta e bila neagra.

Share this post


Link to post

hai ca ma inscriu si eu pe lista...

 

m-am lasat de curand...mai exact de 17 zile .

 

fumam cam 20-30 de tigari zilnic . le-am redus treptat + Zyban.

Share this post


Link to post

Da' mai fumează careva?

 

Iote d'aia nu mai are Pogea bani la buget şi tre' să ne băgăm slugi la FMI...

Share this post


Link to post
BUUUUULLLLSHIT!

Dupa ce m-am lasat, mi-am dat seama ca multe lucruri puteau in jurul meu. Dar cand fumam, nu simteam asta, eram ferit.

Depinde. Acum chiar e folositor odorizantul in masina si nici nu imi mai put hainele.

Share this post


Link to post
... Iote d'aia nu mai are Pogea bani la buget ...

Pogea creste accizele ca injineru. Noroc ca i-a dat cineva peste mana sa nu le creasca si la combustibili. Asta in conditiile in care in marile tari europene, combustibilul pentru agricultura si incalzit este la jumatate de pret, iar statul are, doar, de castigat.

 

Nu cred ca se lasa cineva de fumat datorita pretului, va creste piata neagra. De fumat te lasi daca te sperii, daca nu-ti mai place sau daca gustul este tot mai rau. La cat de prost este tutunul din tigaretele produse in RO, ar trebui sa nu existe fumatori. Oricum, lasatul de fumat in conditii de supra-greutate nu este recomandat de catre doctori.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Recunosc, ca am fumat azi 3 tigari, ieri vreo 4, alaltaieri nimic. Maine am in plan una singura, in pauza mare. Sa traiasca pogea sa puna accize pe tigari, pe mine nu ma deranjeaza. Da sa traiasca 3 zile, cu tot cu cea de alaltaieri.

Share this post


Link to post
Recunosc, ca am fumat azi 3 tigari, ieri vreo 4, alaltaieri nimic. Maine am in plan una singura, in pauza mare.

Adică în medie fumezi 2 ţigări pe zi.

Cam mult... Poluezi topicul. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Imi pare rau, de fumat nu ma las. E una dintre putinele mele placeri, din fericire neimpartasita de sotie (ea nu fumeaza si chiar si-ar dori ca nici eu sa nu mai tiutiunez).

 

Sunt zile in care bag si un pachet, altele in care nu ma ating de vreo tigara. Dar vorba ta, media e de 2 tigari pe zi- maxim 5. Aim haut :D .

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
Nu cred ca se lasa cineva de fumat datorita pretului, va creste piata neagra. De fumat te lasi daca te sperii, daca nu-ti mai place sau daca gustul este tot mai rau. La cat de prost este tutunul din tigaretele produse in RO, ar trebui sa nu existe fumatori. Oricum, lasatul de fumat in conditii de supra-greutate nu este recomandat de catre doctori.

Daca ai sti cati mi-au zis ca daca se face pachetul 10 lei se lasa automat de fumat. Si daca o sa fumeze cineva tigari de la moldoveni si ucrainieni sa vezi ce bun o sa para tutunul romanesc; sa vezi acolo gust si miros.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Hop si eu am 5 sapt de cand nu am mai pus tutun.

Share this post


Link to post
Lasatul de fumat nu-i o gluma, e unul din cele mai dificile lucruri cu care te confrunti in viata...

Haidi bre... iote, am 3 zile de cand n-am pus tigara in gura... si n-am facut nici un efort, pur si simplu n-am avut ocazia. E drept, nici n-am cautat-o. Chestia e ca nu mi-am propus sa ma las. Si probabil joi la intalnire o sa fumez spre un pachet.

Share this post


Link to post

3 zile e nimic, sa te vad 2-3 luni, ca sa nu zic ani. Pai 3 zile nu fumam nici eu dupa o bauta crunta si 2 pachete pe noapte si nu se chema ca m-am lasat de fumat.

 

Sunt zile in care bag si un pachet, altele in care nu ma ating de vreo tigara. Dar vorba ta, media e de 2 tigari pe zi- maxim 5. Aim haut :D .

Citisem un studiu/statistica conform caruia sunt declarate fumatoare persoanele care fumeaza minim 6 tigari/zi; deci confirm acestui studiu nu esti fumator. :) Poti sa-i spui si sotiei.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

E un test complet pentru a determina daca esti fumator sau nu.

Nu imi amintesc toate intrebarile.

 

La cat timp dupa trezire fumati?

Numarul de tigari per zi (cu intervale)?

Ani de fumat?

Numar de tigari consecutive?

...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...