Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Rovigneta, rovinieta, vigneta, vinieta

Recommended Posts

nu am gasit nicaieri cuvantul "motocicleta"

 

Cică nu se plăteşte pentru motociclete :prr:

Share this post


Link to post
Guest donraulo

singurul lucru cert in treaba cu ACR-ul este ca el a cerut amanarea cu 6 luni a platii... deci cerinta nu este un zvon

 

insa daca se aproba sau nu... asta vom vedea...

 

cert este ca in prezent se poate plati pana la data de 15 ianuarie 2005...in consecinta cred ca cel putin pana pe data de 10.01.05 nu o sa se mai dea nici o "gratiere", iar dupa data de 10, vom trai si vom vedea

Share this post


Link to post

o lipesc pă carenă, mâncaţ'aş... dar...NU VREAU! :tongue:

Share this post


Link to post

Mai bine gândeşte-te unde-ţi lipeşti lămâia de începător ... =))

Share this post


Link to post

ce sa zic... ca tu oi fi as.. :-@

 

<:-P

Share this post


Link to post

mda, eu am o problema: cand am luat dacia in 97 m-au obligat sa platesc 5 ani de taxa de drum, care in 98 s-a abolit. cum fac sa capat 4 roviniete in locul celor 4 ani de taxa de drum platita in avans, cu factura si chitanta?

Share this post


Link to post

cum adique ai platit 5 ani in avans??? :) )

 

de ce???

Share this post


Link to post

:) ))))))) welcome to romania. Cu siguranta nu esti singurul in situatia asta. Tine aproape de ACR ca ei au contestat taxa poate fac ceva si in sensul asta

Share this post


Link to post

toti cei care au cumparat masini noi in vara lui 97 sunt in situatia mea. nu aveai voie sa cumperi masina daca nu achitai 5 ani in avans de taxa de drum.

Share this post


Link to post

curios... scandalos... eu am cumparat in 98 si nu tin minte de asa ceva... naspa da' mi-e teama ca nu ai ce face...

Share this post


Link to post

Am intrebat la Petroame de mi s-a acrit, ba maine, ba miercuri... Pana mea... Iar la posta, auzi tu, cica sa vin si cu stampila!!! Baaaaa, si daca firma are 200 de masini, ce face, nene, vine cu stampila pentru toate??? Mi s-a luat de idiotzii din RO!!!

Share this post


Link to post
toti cei care au cumparat masini noi in vara lui 97 sunt in situatia mea. nu aveai voie sa cumperi masina daca nu achitai 5 ani in avans de taxa de drum.

Hmmm... parca nu l-am auzit pe taica-miu de asa ceva.

Si el tot din 97 are o dacie (luata de noua). O sa-l intreb!

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

<:-P

 

 

 

Eu unul am gasit solutia ca sa nu ma mai duc pe la Petroame si posta.

NU o mai platesc si cu asta basta. Asta o fac pana la primul drum in afara si cum nu prevad unul curand nu ma inghesui la Posta. Astept poate...poate s-or razgandi, poti sa sti...? :^o

Cu platitul pe 5 ani, sincer nu am auzit chestia asta, dar mai intrebam ici, colo si punem aici sa lamurim treaba.

Share this post


Link to post

Daca de ex platesti la 1 martie, teoretic ti se aplica pe loc amenda de intirziere. Asa am inteles de la teveu :( Io am luat nr de telefon de la un petrom, sa-i sun cind le vine programu :D

Share this post


Link to post

azi am platit taxa pt 3 masini de la firma si a mea personala la una din statiile Petrom din Bacau.

avea ala de batea la calculator o scarba in el de-mi venea sa-mi completez singur datele. la cele pe firma nu mi-a cerut nici un act al firmei, i-am redat din memorie CF-ul si J-ul si cu asta basta.

cielo '95 korean - noneuro

espero 1.5 '96 - noneuro

espero meu 1.8 '98 - tot noneuro. asta e.

@Viper - sa-mi spui si mie ce euro are espero tau.

Share this post


Link to post

Alooooooooooo, e EURO2!!! Am pus un link in urma cu 2-3 pagini, scrie clar in nomenclatorul lor!!! De aia am la mine o copie a actului respectiv!!!

Share this post


Link to post

eu nu inteleg cum naiba au facut koreenii masinile astea.

sa inteleg ca pe langa faptul ca am scapat de calalizator, n-am nici sonda lambda?

Share this post


Link to post
sa inteleg ca pe langa faptul ca am scapat de calalizator, n-am nici sonda lambda?

 

Ai sondă lambda, deoarece aia furnizează ECU un parametru important pentru ajustarea amestecului aer-benzină ;)

 

Staţi liniştiţi cu normele astea, deoarece oricum se fac după ureche şi nu le va controla nimeni în realitate, deoarece nu au cum ! mie mi s-a făcut ofertă s-o plătesc la nivel de euro 2 :lol:

Share this post


Link to post
Staţi liniştiţi cu normele astea, deoarece oricum se fac după ureche şi nu le va controla nimeni în realitate, deoarece nu au cum ! mie mi s-a făcut ofertă s-o plătesc la nivel de euro 2 :lol:

-1- Scrie pe rovinieta numarul/marca masinii?

-2- Merge sa share-uiesc o rovinieta cu un matiz?

-3- Daca se plateste taxa inainte de prima iesire pe un DN, dar dupa termenul de 15 ianuarie se plateste sau nu amenda?

Share this post


Link to post

@VAXXI: citeste si tu link-ul pus de mine mai devreme! Normele NU sunt dupa ureche deloc! Uite AICI

 

@Shenck: spanacul trebuie NEAPARAT lipit pe parbriz intr-un loc vizibil, altfel te ia politia si te arde ca incerci chestii fraudulente (mama, ce exprimare!!!)

Share this post


Link to post

Nene Viper, matale încerci să fii mai catolic decât papa de la Roma :lol:

 

Ştiu că normele nu sunt după ureche; ce zic eu aici este că eu pot să-mi fac rovigneta pentru o normă mai bună de poluare (plătind deci mai puţin), şi sunt convins că patrulele de la rutieră nu vor ţine minte toate codurile şi literele pentru a compara rovigneta cu maşina ;)

 

Cât despre lipitura pe parbriz ... =)) să fim serioşi. Tot aşa se spunea că se dă amendă dacă nu ai stickerul de RCA lipit pe parbriz, dacă nu ai stickerul de ITP lipit pe numărul de înmatriculare ...

Share this post


Link to post

Nu e tot aia, asta e o chestie oficiala, cu holograma, etc, etc, si cu stema tarii pe deasupra... Treaba mantale, dar ai vazut cum arata parbrizele masinilor venite din vest... Nu e nici o rusine sa o lipesti acolo, zau... Cat despre politzai, io zic sa nu-i mai discreditezi, ca daca e rost de o spaga mica, o sa umble cu toate documentele dupa ei!!!

Share this post


Link to post

da, asa e "civilizat". lipindu-ti stikerul pe geam nu mai ai cum sa-l share-uiesti cu altcineva. si la ce amenzi se vehiculeaza iti trebuie curaj sa mergi cu rovigneta altcuiva. si nu stiu daca se ia vreo masura si impotriva adevaratului posesor.

Share this post


Link to post
parbrizele masinilor venite din vest

 

Mda... o s-o lipesc atunci pe banda verde, în continuarea vignetelor de autostradă (şi apropos, chestia asta se numeşte peste tot "vignetă", numa' noi suntem mai cu moţ şi-am botezat-o "rovignetă" L-) ).

Share this post


Link to post

Sa ma iertati, dar termenul, in romaneste, imi provoaca fracturi de limba! Pentru mine se cheama simplu TAXA DE DRUM.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...