Jump to content
Sign in to follow this  
abishoiu

Termostatul La Matiz

Recommended Posts

Recunosc ca n-am stat sa masor temperatura de afara in timp ce conducea insa in 4 ierni in care am intalnit si temperaturi de -20 grade nu am avut aceste probleme.

Poate are masina ta ceva.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Recunosc ca n-am stat sa masor temperatura de afara in timp ce conducea

Nici eu nu am masurat temperatura insa am trecut prin dreptul unor termometre montate in localitati ( Roznov si Dumbrava Rosie, localitati ce se afla intre Piatra si Bacau ). Eu cred ca nu e totuna sa mergi prin oras la -20 grade si sa mergi in afara la -20 grade, sunt viteze de deplasare diferite si frecarea cu aerul este diferita.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Sa mor daca inteleg de unde ai tras tu concluzia ca eu am mers numai prin oras la -20 grade.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Sa mor daca inteleg de unde ai tras tu concluzia ca eu am mers numai prin oras la -20 grade.

Poate am inteles sau m-am exprimat gresit, insa eu cum incep sa fie temperaturi negative, cand plec la drum lung pun un carton in fata radiatorului pentru a mentine cat mai constanta caldura motorului si caldura din masina.Dupa cum am mai zis, cred ca motorul este prea mic pentru conditii extreme de temperaturi negative.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Si eu ti-am zis ca niciodata nu am avut nevoie de asa ceva, acul a stat acolo unde sta si vara, chiar si la -20 grade. Si e vorba de acelasi motor mic.

Share this post


Link to post

Puneti scut sub motor si capitonati capota. :P Pe Reno am fost nevoit sa dau scutul jos, era prea cald, n-am mers vreodata cu carton sau alte chestii in fata radiatorului, nici macar la Suzuki de 1L.

Share this post


Link to post

Daca inchideti ventilatia pe acel radiator din bord nu are cine sa-l raceasca. Daca vreti si caldura in masina si motor care sa se incalzeasca repede...

 

Asta stim.

 

Acul din bord este orientativ sa zic asa. Am constatat, urmarind pe scaner, ca atunci cand ajunge la ~80 grade deja este in pozitia unde sta de obicei. Sta acolo chiar si daca apa ajunge la 100 grade.

 

"Fratii" rusi au montat sonda de temperatura de tico in locul celei de matiz si acul se misca "natural", conform cu temperatura lichidului de racire.

 

Ce ai tu impotriva celor ce vor incalzire rapida a motorului?

 

 

 

Share this post


Link to post

Bine incerc si 'cartonul', care de fapt va fi din material plastic, cum se pune? are pozitie de introducere, si sta singur, sau mai trebuie legat pe undeva?

Share this post


Link to post

Bine incerc si 'cartonul', care de fapt va fi din material plastic, cum se pune? are pozitie de introducere, si sta singur, sau mai trebuie legat pe undeva?

Eu pun numai pe portiunea de radiator ce intra direct in contact cu aerul si il prind de bara.

Share this post


Link to post

Deci aici?post-3429-098965400 1293566176_thumb.jpg ideea e sa nu ajunga aer rece prin radiatoare pe motor, nu ma intereseaza sa nu ajunga pe radiator, ca de aia e termostatul pus acolo. Sa vad daca pot sa pun 'cartonul' intre radiatoare, si nici nu se va vedea.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Deci aici?

Eu acolo pun. Dar sa stii ca m-a pus pe ganduri cineva pe forum care a zis ca ar trebui izolata si capota. La felul cum e inclinata tot aerul rece vine in ea mult mai violent decat la o masina cu capota orizontala, plus ca tabla e foarte subtire si e foarte aproape de motor. S-ar putea ca acolo sa fie tot secretul.

Share this post


Link to post

Capota se izoleaza pentru izolare fonica la masinile 'de fite', important e sa nu bata vantul pe acolo, si tabla aia cat de subtire previne asta. -15 grade se simt -30 la 80 km/h, si de catre om si de catre motor.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Cand am mers pe ger cu masina la drum intins pe capota se facusera flori de gheata, parca era un geam inghetat. Mi-aduc aminte ca nu am mai vazut pana atunci pe capota asa gheata dupa un drum mai lung cu masina.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Cu atat mai mult..daca s-ar pierde caldura pe acolo era dezghetata :rolleyes:

Share this post


Link to post

Dar nu mai facea fata motorul ca sa o mai dezghete, asa de multa caldura a pierdut. Ti-am spus, cand am ajuns in oras la primul semafor mi s-a oprit motorul cand am lasat-o pe liber.

Share this post


Link to post

Chestia asta o faceam la Oltcit, 'calandru' ii ziceau soferii mai 'batrani' si fara el era dezastru iarna, intra la fix intr-un locas intre faruri dar Oltcitul isi facea racirea diferit. La Matiz nu stiu cat de necesar este din cate am observat eu motorul se incalzeste mai repede in mers decat pe loc iar la cele care au A/C radiatorul este pus inaintea celui de racire asa ca nu 'da' aerul direct in el. Eu unul nu as pune asa ceva la Matiz sau la alte masini de generatie mai noua, am chiar un amic cu un E46 care are pus carton...si sincer mi-se pare un obicei 'daciot', nu neg 'efectele' benefice dar sincer nu as umbla asa cu masina asta. Masina daca este ok d.p.d.v tehnic nu ai de ce sa pui carton va da si caldura si va consuma si ok, de patru ani de cand am Matizul nu am avut nici consum imens si mereu a fost caldura in masina, poate vreti ca iarna la -15' sa fie cald imediat in 10, 15 km sau o jumatate de ora iar asa ceva nu se poate!

 

 

Share this post


Link to post

Pe principiul incercare moarte n'are. Eu merg de obicei la consum, daca bag picioru in ea de caldura suficienta, dar nu la 60 intr-a cincea.

Share this post


Link to post

Daca merg prin oras nu am probleme, insa in exterior daca merg mai mult ( peste 50 km ) cu vant din fata pe temperaturi negative mai mici de - 10 grade simt cum scade temperatura din masina.Totusi , sa stii argon, ca inclin sa cred ca nu cartonul aduce protectia motorului ci mai bine o izolare a capotei. Radiatorul oricum e blocat de termostat daca e rece motorul.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur masina ta are o problema.

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur masina ta are o problema.

Nu zic, nu. Dar ce ar putea fi?

Share this post


Link to post

Nu stiu sa iti zic dar la mine de regula la drumuri lungi se face foarte cald in masina si de fiecare data trebuie sa dau spre 'rece' din buton nu dau o treapta mai jos de doi sau trei pentru ca se aburesc geamurile si nu suport asa ca dau mai rece putin atat cat sa fie suportabil. Si nici nu am observat sa scada vreodata temperatura pe bord...

Share this post


Link to post

Ca idee, iarna, la temperaturi sub 0 grade, pe trasee extraurbane eu dau caldura aproape la minim pentru ca nu pot sta in masina altfel. Practic tin ventilatia pe 2(imi place sa intre aer proaspat in masina) iar cel de caldura putin spre dreapta fata de pozitia de jumatate(vertical). Drumurile in afara orasului le fac in tricou cu maneca scurta. O singura data am mers cu caldura data la maxim si ventilatia pe 2 insa atunci aveam febra un pic peste 39 si tremuram din toate incheieturile. In masina cred ca sarise bine de 40 grade iar aerul ce venea pe ventilatie era fierbinte.

In consecinta, e o problema cu masina ta, korydon.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Bine, dar ce ar putea fi ?In conditii de temperaturi moderate, in jurul valorii de 0 grade si la mine e la fel, am caldura de mi se usuca narile.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

La mine e similar cu la Koridon doar ca temperatura creste in oras chiar si la -10 C insa in afara la temperaturi negative, in habitaclu e mai degraba racoare decat caldura. Eu unul merg pe ideea ca apare o problema cu termostatul si ca aceste deschide prea devreme. Eu am un termostat de Tico si desi ca forma si functionalitate sunt indentice este posibil ca ele sa fie calibrate diferit.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...