Jump to content
Sign in to follow this  
sorin77

Sigurante Diferentiale De Care 10 Ori 30 Ma?

Recommended Posts

Vreau sa imi pun sigurante diferentiale in baie. In speta, vreau sa am protectie corespunzatoare pt. alimentarea cu curent a cazii cu hidromasaj.

E umezeala in baie si nu vreau sa ajungem din gresala sub tensiune. :shocking:

Astfel vreau sa cumpar sigurante diferentiale -nu din alea de targ ci din alea de firma -ca nu vreau sa ma risc.

 

Vreau sa stiu de la cineva care e "pe felie" care este limita de curent pe care o suporta corpul uman inainte de a se ajunge la efectul omorator?

30 miliamperi, 10 miliamperi, sau o alta valoare >30mA?

(plecand de la ipoteza de piele uda si nu de piele uscata!!!)

 

Intreb pentru ca sunt diferente foarte mari de pret intre sigurantele diferentiale bipolare de 10 A cu disjunctor setat pe 30 de mA (30 euro +TVA) respectiv

cele de 10 mA -mult mai sensibille si cu cost de aprox 80 euro +TVA (marca Merlin)

 

Omul de la raft habar nu are ce vinde acolo si indruga tot felul de pareri.

 

Astfel numai daca aveti informatii de incredere va rog sa imi dati un raspuns.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Conteaza FOARTE (mai) MULT durata de intrerupere.

Cea pe care o am eu e LG si a fost in jur de 100EUR.

Share this post


Link to post

Depinde de multi factori. Pielea uda/uscata, zona din corp prin care trece curentul, timpul de conductie, parametrii fizici ai persoanei... In general, 50 mA prin inima sunt mortali. Asta cu timpul de declansare e adevarat: cu cat mai mic, cu atat mai bine (de-aia exista sigurante romanesti, rapide si ultrarapide :) ).

 

Uite aici info: http://www.cdc.gov/elcosh/docs/d0500/d000543/section2.html

Share this post


Link to post

Daca stii engleza: RCD

 

Te sfatuiesc sa apelezi la serviciile unui electrician calificat. Incorecta legare a RCD-ului poate sa faca ca RCD-ul sa 'sara' aleator ori sa nu 'lucreze' bine. Cu toate ca se leaga la 'doua fire' daca Nulul nu este 'bun' o sa ai probleme. Electricianul trebuie sa verifice daca cumva nu iti trebuie si al treilea fir, respectiv 'impamantarea'.

 

Semnat:

Io, inginerul electric

Edited by hitman

Share this post


Link to post

studiind linku de mai sus (dat de @VAXXi) e clar conteaza timpul cat esti expus la curent si valoarea curentului.

Restul sunt detalii toate importante. Ba chiar se face o clasificare diferita in functie de femei barbati etc.. copii nici nu sunt luati in calcul dar nici nu vreau sa ma gandesc ca ei au sensibilitate si mai redusa.

 

Astfel m-am hotarat ca fiind multa umezeala in baie, mai ales in zona cazii sigur o sa merg pe sigurantele cu pragul diferential setat pe 10 mA.

Singura problema care o vad este costul lor, destul de mare.

 

...pana acum la magazine nimeni nu a spus nimic de timpul in care sigurantele garanteaza raspunsul (protectia), cred ca daca vin si cu intrebari din astea o sa se blocheze vanzatorii :)

 

later edit>

@Hitman, vreau sa imi montez singur siguranta.

Impamantarea ar trebui sa fie ok., pentru ca am dus un fir de impamantare de la priza masinii de spalat, priza care este legata cu impamantarea de la contor.

Apoi pentru si mai multa siguranta, langa doza unde fac conexiuniile respective, am interconectat impamantare si la un fier din beton ... just in case ...

Astfel sper ca totul va fi ok.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Cam astea sutn valorile (in mAmps) si efectele lor asupra corpului. Bineinteles ca au o oarecare marja de eroare, unii oameni putand suporta intensitati mai mari ale curentului, altii nu.

 

Onset Current Level

(mA) Effect

1 Threshold of sensation

8 Mild sensation

10 Painful

13 Cannot let go

21 Muscular paralysis

20 Severe shock

38 Breathing labored

42 Breathing upset

70 Extreme breathing difficulties

90 Ventricular fibrillation

100 Death

Share this post


Link to post

Am vazut improvizatii maxime facute de electricieni cu autorizatie, asa ca orice varianta ai alege, te sfatuiesc s-o studiezi cu muulta atentie cand e montata.

Share this post


Link to post

Hitman ti-a aratat dispozitivul, cu cat diferenta este mai mica, cu atat intrerupe mai repede, cu atat ai sanse mai mari sa scapi.

Am gresit, a mea nu este LG (toate celalate erau si m-a indus in eroare), este ABB.

Share this post


Link to post
... Cam astea sutn valorile (in mAmps) si efectele lor asupra corpului ...

Pe noi ne-au invatat la scoala ca 170 uA continuu prin inima provoaca oprirea ei (nu ne-au spus si pentru cat timp). La tensiunea de 220V, aceasta valoare corespunde unei rezistente electrice a corpului uman de 1300 k, valoare apropiata ca ordin de marime de rezistenta reala. Daca admitem 100 mA, ar rezulta o rezistenta de 2k2 si orice om s-ar putea conecta la priza sa se invioreze. De aceea, in conditii grele, nu se foloseste tensiune continua mai mare de 48V pentru a evita electrocutarile, iar limita maxima pentru media umana este in jurul a 70V. Din ultima cifra rezulta o scadere la 400 kohmi a corpului uman in medii extreme, rezistenta corespunzatoare unui curent de 0,55 mA permanent prin inima.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Depinde de conditii. Inima se poate opri si la 60 mA dar si la 1 mA (daca este lagata direct la sursa de curent). Totusi in viata de zi cu zi ma indoiesc ca cineva isi conecteaza inima direct la o sursa de curent, deci e nevoie de o intensitate mult mai mare pentru a o opri. Mai multe aici:

http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_shock

Share this post


Link to post

Offtopic:

Am vazut improvizatii maxime facute de electricieni cu autorizatie...

Din pacate un adevar crunt! :wallbanger: Marea majoritate a 'electricieniilor autorizati' (practic termini liceul si lucrezi in constructii) din Romania nu ar trebuii sa se numeasca asa!!!! In afara de indoit tevi de PVC la flacara de butelie si tras trei fire prin teava, pus o priza si un bec marea majoritate nu se pricep.

RCD-ul este un concept relativ nou in tara noastra. In marea majoritate a tariilor din Europa RCD-uriile sint obligatorii la apartamente si case. Pe linga protectia la electrocutare RCD-ul elimina si riscul de incendiu. De cite ori la TV (stiri) s-a auzit expresia 'incendiul s-a datorat unui scurtcircuit electric'? Va spun eu: De prea multe ori. Sau 'cutare s-a curentat in gradina si a murit'?

Dar nimeni nu face nimic cu adevarat important (ca de obicei) in tara asta. Ceea ce stiu guvernantii nostrii: dupa ce termini o facultate de profil ca inginer electric trebuie sa te 'autorizezi' Renel!!! Ceea ce inseamna sustinerea altor examene in fata unor comisii de dinozauri. Asta e grija autoritatiilor de profil din Romania!!!! :wallbanger:

La gaze te obliga in schimb sa-ti pui 'detector de gaze' daca vrei sa ai centrala.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Avand in vedere ca o siguranta diferentiala de calitate este scumpa, ma intreb daca nu cumva se poate cumpara numai una pentru toata casa ?

Astfel ai o cheltuiala cu o singura siguranta din asta moderna dar ai si rezolvat complet protectia casei, etc ...

O astfel de siguranta diferentiala ar putea fi ceva gen intrerupator general (montat inainte de contor de exemplu) inainte sa se faca separarea pe circuitele de prize respectiv de lumina. (Siguranta poate avea parametrii ceva in genul 32A, cu disjunctor setat pe 10 miliamperi.)

Atentie! Circuitele de prize si lumina vor fi musai protejate la randul lor cu mecanismele individuale corespunzatoare de protectie gen fuzibile sau sigurante automate/pe relee de curent la 16A/prize sau 6A/ lumina (ori 10 A dupa caz)

Ceea ce propun este doar o singura investitie intr-un disjunctor de 10 mA "general" si care sa asigure protectie uniforma la pierderi pe toate circuitele din casa.

Ei ce ziceti nu e seducatoare ideea cu o singura investitie sa revolvi toate problemele pe ambele circuite monofazice de prize si lumina?

 

Argumente pro si contra ...?

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Contra: electricianul a spus ca se poate, dar ca el nu o testeaza (Eu i-am zis ca siguranta de cada o testeaza altfel nu ia niciun ban). Daca el nu se baga... nici eu nu m-as baga.

Share this post


Link to post
ma intreb daca nu cumva se poate cumpara numai una pentru toata casa ?

 

Never ever!!!!!

 

1. La fiecare bec 'ars' va sari si RCD-ul.

2. Citeodata exista 'scurgeri' temporare de curent catre impamintare: la frigider, AC, calculator (are filtre care faciliteaza treaba asta). Sa vezi ce frumos este cind nu o sa poti sa-ti pui frigiderul, spre exemplu, in priza ca sare RCD-ul si iti deconecteaza toata casa!!!!

 

Cam atit, ca deja incep sa ma enervez :mrgreen:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu te enerva bre, invata-ne :) )

Share this post


Link to post

In the best of all possible worlds every electrical circuit would be protected by an earth leakage device (adica RCD), but of course there is a down side to their use: firstly they're not cheap, but then again safety rarely is; more importantly they're subject to nuisance tripping. ('sare siguranta' aiurea ca sa zic asa).

It seems that there are a number of circumstances where there may be an imbalance between the active and neutral currents without any safety implications (deci AC, computere, frigidere, echipament electronic, etc.). Some inductors, particularly the ballasts of discharge lamps and the chokes on phase-control dimmers (the ones in all of your dimmer racks), quite commonly have a small and often variable amount of earth leakage; put several of them on the same circuit, protected by the same earth leakage device, and you have an unscheduled blackout just waiting for the most inconvenient moment. (adica numai ai tensiune in casa)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Eu am asa ceva,dar este de 30 mA.Cei de la RENEL pun BMP-uri in care se afla si sig.dif.de 32A si declansare la 30mA.

Share this post


Link to post

Tocmai sunt pe cale de a finaliza noua instalatie din casa. Am pus protectie diferentiala pe intrarea in casa, dupa ea, cate o siguranta pentru fiecare circuit, respectiv cate o siguranta de 16 A pe fiecare camera (prize) si cate o siguranta de 10 A pe fiecare circuit de lumina (am grupat cate doua incaperi la un circuit de lumina). Daca presupunem ca este o scurgere la pamant la frigider, va sari protectia diferentiala. Ramane ca circuitul respectiv sa-l deconectez din siguranta lui, urmand ca apoi sa reconectez protectia diferentiala. Si nu-mi ramane decat sa vad ce e cu frigiderul. Protectia diferentiala si sigurantele sunt Schrack, protectia diferentiala e la 30mA.

2. Citeodata exista 'scurgeri' temporare de curent catre impamintare: la frigider, AC, calculator (are filtre care faciliteaza treaba asta). Sa vezi ce frumos este cind nu o sa poti sa-ti pui frigiderul, spre exemplu, in priza ca sare RCD-ul si iti deconecteaza toata casa!!!!

La mine la servici e legata cate o protectie diferentiala pe fiecare circuit de prize. De 3 ani de cand lucrez eu aici, de 2 ori mi-a sarit un circuit de prize din cauza unui aspirator, prima data si a doua oara din cauza unui resou. Si pe unul din circuite am 6 agregate frigorifice (frigidere, congelatoare)

Edited by _romulus_

Share this post


Link to post
Cei de la RENEL...

Pai 30 nu e 10 in primul rind!!! Si oricum, lasa-i pe astia. Astia sint un fel de 'taximetristi' daca intelegi ce vreau sa spun. Adica...Merge si asa!!!!

Share this post


Link to post
RCD-ul este un concept relativ nou in tara noastra. In marea majoritate a tariilor din Europa RCD-uriile sint obligatorii la apartamente si case. Pe linga protectia la electrocutare RCD-ul elimina si riscul de incendiu. De cite ori la TV (stiri) s-a auzit expresia 'incendiul s-a datorat unui scurtcircuit electric'? Va spun eu: De prea multe ori. Sau 'cutare s-a curentat in gradina si a murit'?

Atentie la RCD-urile pe care le instalati. In US sunt 2 tipuri de RCD-uri: GFCI (Ground fault circuit interrupters) care este obligatoriu in baie/bucatarie la prizele sub x cm distanta de chiuveta baie, si AFCI (Arc fault circuit interrupters) care nu e obligatoriu pestet tot in US, destinatia generala fiind dormitoarele. Primul te ajuta la "cutare s-a curentat in gradina" al doilea la incendiul s-a datorat scurtcircuitului. Mai precis primul detecteaza scurgerile la impamantare, al doilea la scurtcircute. In esenta arata la fel pe din afara. Deci atentie la ce cumparati, desi cam greu cu vanzatorii din Romania. Desi la preturile care le vehiculati e posibil sa fie un device combinat GFCI/AFCI.

Share this post


Link to post

Am achizitionat ieri o siguranta marca Hagel, 16A/10mA. A costat 91 RON.

Orientativ am pus o poza, desi nu e chiar modelul care l-am achizitionat ...dar nu am gasit pana rapid una pe net...

O sa pun o poza cu ceea ce am cumparat mai incolo eventual dupa ce o montez.

Siguranta achizitionata are 2 intrari 2 iesiri [faza/nul(N)] fara sa fie necesara impamantarea -de fapt arata la fel cu cea din poza atasata numai ca are alti parametrii.

Pe net am gasit asta: Technische Informationen

Hersteller Hager

Bezeichnung FI-Schutzschalter

Typ CCA216D

Kurzzeitverzögerter Typ nein

Baugröße (nach DIN 43880) 2

Frequenz 50 Hz

Bemessungsschaltvermögen 6 ca

Selektiver-Typ nein

Fehlerstrom-Typ A

Bemessungsfehlerstrom 0,01 A

Bemessungsstrom 16 A

Bemessungsspannung 400 V

Polzahl 2

post-754-1182327057_thumb.jpg

Share this post


Link to post

O intrebare de nestiutor: se monteaza pur si simplu in tabloul de sigurante automate pe care il am deja?

Sau necesita un montaj deosebit ?

De unde se poate achizitiona asa ceva ? Am mare nevoie deoarece blocul meu nici nu are impamantare si inteleg ca aceasta protectie diferentiala functioneaza chiar daca impamantarea blocului nu exista.

Mentionez ca in apartament reteaua electrica a fost complet schimbata cu fire de cupru iar legatura la impamantare exista chiar daca nu are nici un efect.

Share this post


Link to post

La Bricostore. Bloc fara impamantare ... ? Cred ca toate blocurile au impamantare, problema este ca nu toate prizele din apartament au fost prevazute si cu impamantare (de obicei - la blocurile mai vechi - sufrageria si dormitorul nu sunt prevazute cu impamantare).

Share this post


Link to post

mersi papie. Sa stii ca multe blocuri mai vechi de 20 ani NU au impamantare (un electrician s-a uitat si nu a vazut niciun fel de centura de impamantare de la tabloul de pe scara. In afara de asta din fiecare BMP pleaca in apartament 2 fire in loc de 3 cat ar fi trebuit. Problema grea e sa stabilesti cine e responsabil in acest caz... in fine sa lasam asta la o parte.

 

Si revin cu intrebarea: se monteaza in tabloul de sigurante pe care il am (in locul celei obisnuite, pentru baie de exemplu) sau trebuie executat ceva in plus?

Share this post


Link to post

Da se monteaza identic cu cele obisnuite, numai ca ocupa doua locuri - fata de cea normala (simpla).

Banuiesc ca ai deja tablou pentru sigurante automate, modelul nou (nu cel cu socluri cu filet). Trebuie sa mai ai un "slot" liber pentru a incapea siguranta diferentiala.

Totusi ... de ce nu apelezi la un electrician, daca nu esti sigur (nu este de joaca cu tensiunea).

Si eu am schimbat tabloul de sigurante, am trecut pe modelul nou cu sigurante automate (fara filet). Sigurante din cele mai ieftine (made in CE), una nu a facut contact ferm cu firul de faza (filete, saibe etc. de slaba calitate) si se producea arc electric la consumuri mai mari, siguranta principala (de pe scara blocului) nu a declansat si asa m-am trezit cu fum in casa (se topea siguranta :shock: ). Noroc ca am fost pe faza, altfel ... :uff: .

Deci gandeste de 2 ori inainte de a te apuca de aceasta operatiune.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...