Jump to content

Recommended Posts

Eram, dar nu prea urmaream atunci topicurile. :P

Si cd-ul l-am schimbat abia anu` asta cu mana mea, ca prima oara l-am schimbat la ei, dar a doua oara nu m-am mai dus sa dau iar 60RON asa ca m-am incumetat sa umblu singur. :D

Share this post


Link to post

Faza: cand mi-am luat masina l-am intrebat pe vanzator daca trebuie sa vin neaparat la ei ca sa imi pun mp3 player. Mi-au spus ca da, ca daca nu vin pierd garantia la partea electrica. Asa ca mi-am luat mp3player-ul si i-am sunat sa imi fac programare. Tipul de la service mi-a spus ceva de genu: "Momentan nu avem electrician, si nu stim cand vine, dar poti sa-l montezi singur, ca e simplu", si ca nu pierd nici o garantie ca toate cablurile sunt trase si eu nu trebuie decat sa bag mufele. Si cam asa a si fost

Asta ca sa vezi cum e vanzatorul si cata incredere tre sa ai in ei...

Edited by claud20012

Share this post


Link to post

Pai da, eu nici nu m-am mai dus la ei sa dau iar 60 RON. M-am uitat bine, am vazut de unde pana unde iese si gata.

Nu voi pierde nicio garantie pentru ca acum am pus playerul original inapoi (nu se compara cu astea entry level) care suna f bine si sunt multumit chiar daca nu am mp3.

Eu acum pot sa schimb playerul de cate ori vreau pentru ca ei nu au scris ce marca mi-au montat atunci. Au scris doar: montare radio-cd. :D

Dar nu-l mai schimb ca s-asa am zgariat un pic marginea si nu vreau s-o zgarii iar. :D

Share this post


Link to post

Si eu am montat rcd mai demult,se monteaza exact cum a spus axel, am pus si 2 difuzoare tot blaupunkt in spate,de 10 in suportii originali-cam e de munca la dat gauri si decupat plastice,arata cam asa:

post-3608-1210962654_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un player pe negru, sa se asorteze cu bordu` n-ai gasit? :P

Eu mi-am cumparat o placa din mdf si imi voi pune niste boxe ovale sau de 17 cm pe spate. Deh, ce nu face omu` pt niste basi in masina.. :D

O sa pun poze cand o sa fie gata. Deocamdata nu-s hotarat cu boxele, nu stiu ce sa-mi iau.

Share this post


Link to post

Am vazut la cineva boxe numai pentru bass puse in spate pe pat cu o statie mica (maxim 2*50 W RMS) si in locasurile masinii boxe normale legate direct la statia CD-Player-ului. Se auzeau foarte bine insa mare atentie pentru ca patul trebuie fixat destul de bine, altfel vibreaza si distorsioneaza.

 

Bafta la montaj si asteptam poze. :thumbl:

Share this post


Link to post

Pana la urma imi spune si mie cineva care e dimensiunea boxelor pe fata respectiv spate la Spark?

 

Va multumesc!

Share this post


Link to post

Banuiesc ca sunt la fel ca la aveo hatch. Daca da uite aici: Sper sa te ajute.

post-15307-1218353840_thumb.jpg

post-15307-1218353851_thumb.jpg

post-15307-1218353860_thumb.jpg

post-15307-1218353869_thumb.jpg

Share this post


Link to post

salut! e de 10 cm. eu am luat sony x-pplode, rcd si boxe de 10 cm, rotunde, tot sony. asta pentru ca pe spate sa decupez in polita de la portbagaj. se gasesc si pt spatiul de langa polite, cel oval, de 4 inch/ 6 inch sau 10/14 cm

Edited by valichiru

Share this post


Link to post

Multumesc mult, deci sunt de 10 cm.

 

Inca o intrebare partial offtopic: trebuie neaparat sa montez mp3 player-ul cu boxele si alarma la service-ul Gold & Platin (de unde am cumparat masina) sau in orice alta parte (cunosc cateva pers care ma pot ajuta si ies mult mai ieftin, va dati seama :) )? Am auzit ca se pierde garantia si nu stiu daca e adevarat sau nu :-?

Share this post


Link to post

In legatura cu mp3-player-ul... citeste ce am scris la postul 27 . Daca aflii informatii referitoare la faptul ca iti pierzi sau nu garantia daca iti montezi alarma singur, anunta-ma si pe mine

Share this post


Link to post

Du-te la service, pentru montaj pe bd. timisoara mie mi-a luat 70 lei

Share this post


Link to post

Spuneti-mi si mie cum se scot capacele de fabrica de la boxele din fata; as vrea sa le schimb da' mi-e frica sa bag surubelnita in capace sa nu cumva sa le rup.

Share this post


Link to post

Daca nu iti raspunde nimeni astazi am sa ma uit eu in seara asta la SPARK-UL de la servici,maine am sa vin cu rezolvarea.Toate cele bune.

Share this post


Link to post

@Horik - Capacele se scot foarte usor cu o surubelnita pe marginea aceea. Nu forta, ies usor.

Share this post


Link to post

BarzOI, sa inteleg ca nu ai boxe pe spate? Daca nu ai, stii ca trebuie sa comanzi suporti noi, pt ca cei cu care vine masina sunt doar de design, nu au gauri de prindere a boxei si nici sitele alea nu-s gaurite.

Dintre cele doua perechi de boxe, in niciun caz nu-ti recomand magnat-urile, sunt varza, sincer.

Iar despre blaupunkt-urile alea nu-ti prea pot spune nimic, nu le-am ascultat, dar nici nu cred ca-s prea stralucite.

 

Daca vrei un sunet decent, iti recomand Ground Zero-urile astea: http://www.price.ro/preturi_ground_zero_bo..._46x_111218.htm

Suna bine pentru marimea lor.

Inca le am pe masina, dar nu sunt legate, pt ca eu mi-am pus o placa din mdf cu ovale mai mari si acum pot sa zic si eu ca am bass in masina. :D

Share this post


Link to post

Axel7 am vazut ca ai mai vorbit despre ground zero,dar e masina de firma si chiar nu vreau sa bag bani in ea...doar sa am niste sunet placut...nu am suporti pe spate.ai idee aprox cat costa?ca de montat am vazut ca nu i greu...sa incerc in dezmembrari?am sanse?multumesc

Share this post


Link to post

Da, s-ar putea sa gasesti la dezmembrari. Suportii aia costa in jur de 50 RON ambii, noi.

Share this post


Link to post

Merci mult! Nici nu stiam de suporti!

Edited by EM!L
adăugare majuscule + literă lipsă

Share this post


Link to post

Axel7, Nu de lene,dar lucrez mult si nu am timp de dezmembrari...crezi ca ai putea sa mi dai un site de unde sa comand suportii te rog?

Share this post


Link to post

Pot sa te intreb tu cum ai legat boxele la firele cu care vine masina initial?sau ai folosit ceva adaptor?ca nu vad cum sa intorc lamelele de la dif ca sa intre in suportul ala a masinii...multumesc! :uff:

Share this post


Link to post

Strica suportul. Foloseste o surubelnita, ceva. Vezi ca e destul de dificil, eu m-am julit un pic pana am reusit.

Suporturile alea-s facute ca sa intre direct in mufele de la boxele din fabrica.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...