Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Consum - Chevrolet Kalos/Aveo

Recommended Posts

Ca sa-i tin si eu isonul dupa cum pot lui lsniculescu...

Bucuresti-Sofia-Katerini-Kassandra-Katerini-Atena-Katerini-Sofia-Bucuresti = 2994 Km = 218 l = 7,28 l/% exclusiv CO95.

Cost total (echivalent) = 220 EUR => 7,35 EUR/%

Mers in toate felurile cu putinta, inclusiv unul care a adus o cotizatie de 50 EUR la politia greceasca.

 

Off topic: cost aditional de parcurs 70 EUR (amenzi) + 22 EUR (taxe autostrada) + 10 EUR (vigniete Bg) + 13 EUR (taxe de pod) = 115 EUR => 3,84 EUR/%

 

Morala: Baza de calcul pentru bugetul de drum est european = 12 EUR/%. Ce ramane se poate bea sau pastra pentru excursia viitoare :)

Share this post


Link to post

si eu am fost pe ruta Bucuresti - Sofia - Salonic - Sithonia - Salonic - Sofia - Bucuresti

aprox. 2200Km (cu cateva drumuri prin zona + unul de 100km x 2 Sithonia - Salonic - Retur)

toata povestea asta a "costat" aprox. 7l/%, numai CO95 (4 persoane + bagaje)

taxe de pod + vigneta Bg., si din fericire fara cotizatii la bulgari sau greci...(poate noroc)...

Share this post


Link to post
PS: limitarea in treapta a 3-a survine la motorul de 1.2 in jur de 120-130 km/h.

 

 

daca ai mers cu 130Km/h intr-a 3-a bucura-te ca ti-a consumat doar atat...Apropo, sper ca nu ai luat masina in rate, ca in stilul asta o sa platesti ultima jumatate a creditului pentru un cotet de caine.

 

PS: limitarea in treapta a 5-a este la 145 Km/h , la motor de 1.2

Share this post


Link to post

Offtopic la offtopic

 

... PS: limitarea in treapta a 5-a este la 145 Km/h , la motor de 1.2 ...

In treapta a IV-a si a V-a nu se ajunge la turatia de limitare electronica la motorul de 1,2L, deoarece rapoartele din cutie sunt subunitare, se ajunge doar la "plafonare" (scaderea puterii).

Edited by tolin

Share this post


Link to post
PS: limitarea in treapta a 5-a este la 145 Km/h , la motor de 1.2

 

Tot la motor de 1.2 pe autostrada soarelui a mers perfect la 150 km/h si mai mergea...

Share this post


Link to post
Offtopic la offtopic

 

 

In treapta a IV-a si a V-a nu se ajunge la turatia de limitare electronica la motorul de 1,2L, deoarece rapoartele din cutie sunt subunitare, se ajunge doar la "plafonare" (scaderea puterii).

 

 

si atunci unde sunt cei 157 Km/h declarati de constructor?

 

sa fie oare o limitare facuta pentru "binele motorului" pana la prima revizie?... 145 km/h 4500 rpm, distanta parcura mai mult de 20 km de autostrada...pedala mai era destula..dar in gol

Share this post


Link to post
PS: limitarea in treapta a 5-a este la 145 Km/h , la motor de 1.2

Stai tu fara grija ca nu o sa am cotet (printre altele nu merg constant pana se taie injectia ca vreau sa mai merg cu ea ani buni de acum incolo).

Am vrut sa vad unde apare limitarea intr-a 3-a ca sa vad cam la cate ture schimb eu pentru ca nu am turometru.Schimb in jur de 90-100 si ma gandeam ca schimb prea sus, dar cand am vazut ca s-a dus pana la 130 m-am linistit.

PS:cum ai constatat tu limitarea in treapta a 5-a la 145? Pentru ca, asa cum a spus Tolin nu ai putea sa o atingi...decat -ma gandesc eu- suind-o pe cric si aplicand principiul care a mai fost folosit aici : "pune laba si apasa".

Si cum sa apara limitarea la 145 cand a dus 160 cu usoare tendinte spre 165 ?

 

bogogica-limitarea este pe turatie si nu pe viteza ! Nu gasesc acum linkul catre arhiva multimedia cu limitarea la kalos...poate ne ajuta cineva.

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

pai da ...pe turatie. La 4500 de turatii avea ~145 km/h si a mers asa o buna bucata din autostrada (~20km)...teren plan cu inclinatii 0. asa am dedus eu ca ar trebui sa fie limitata, avand in vedere ca degeaba apasam mai mult pedala de acceleratie. p.s. in masina doar 2 persoane, fara bagaje multe (deci in jur de 130 kg)

Share this post


Link to post

Şi ca să continuăm off-topic-ul:

Şi benzina era cumva Rompetrol Efix-pix?

 

LE: 2 persoane + bagaje = 130 kg.?? Cam slăbuţe... bagajele. Bravos!

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

nu ma...bagaje + persoane (akm eu si sotia) = kg

Share this post


Link to post

sunt nou in forum ...si incerc sa ma obisnuiesc...inca nu am facut consumul masinii...aveo1.2...dar am mers craiova-olanesti -sibiu-retur...cu 100 ron...rompetrol 95...mie mi s-a parut rezonabil...sau sunt eu prea necunoscator :)

Share this post


Link to post

Eu sunt si mai necunoscator, asa ca: ce insemna in km ruta facuta si cat insemna in L 100 de lei.

Share this post


Link to post

pai km..craiova-sibiu sunt aproximativ 210km...mai este si ocolul de 25 km..pe care l-am facut la valcea pt a ajunge la olanesti...deci dus -intors ar fi cam 470 km...iara 100 ron inseamna cam 31 l efix 95 rompetrol.

Share this post


Link to post

... cam 6,6%, e bine pentru inceput.

Share this post


Link to post

Bucureşti-Bărcăneşti-Cheia-Săcele-Braşov-Făgăraş-Bâlea Cascadă-Făgăraş (realimentare) - 361,5 km cu 24 l => 6,64% (2 persoane + bagaje minime). Nici prea - nici foarte. Cu precizarea că am fript-o ori de câte ori am avut ocazia.

Share this post


Link to post

Craiova ( si ceva plimbareala prin craiova ) - Bucuresti (SIAB ) - 38 de litri. Viteza a fost in general ~120 km/h dar si 180 km/h pe autostrada de vreo 4 ori atinsa ( 5 in masina , fara bagaje )

Share this post


Link to post

Eu Aveo 1,2 masina noua cu sofer incepator (ambalari inutile a masini ,parcari de juma de ora, mers super turat cateoadata prin intersectii aglomerate uit sa schimb a 2-a pana ies din intersectie :) ) si incredibil am facut 681 km cu 64 litri de benzina din care au fost mol98 34 litri si lukoil98 30 litri.O scuz pe micuta acum ptr. ca am mers destul de urat in astia primii 681 KM dar la urmatorul calcul acum ca m-am invatat si eu cu ea sa merg frumos ma astept sa am un consum mai mic.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce sa zic... dar eu sub 11-12 % in orash nu reusesc sa scad... nu mai vorbesc de salturi si de 13-14 %. Benzina pe care o folosesc este mol 95 sau carerra 95. Pe langa asta nu resusesc sa alimentez mai mult de 40 litri... Parca as avea rezervorul mai mic.. am alimentat chiar azi... acul era sub rosu , martorul de benzina aprins... Stie cineva vreun meniu ascuns al CB? Prin care sa iti poata afisa consumul mediu sau instant... sau macar cati litri ai in rezervor? Poate are nevoie de un idle lean si o resetare de ecu.. Mentionez ca masina are aprox 3500 km facuti numai in orash cu exceptia unui drum la mare..

Share this post


Link to post

Se va mai lasa motorul, iar consumul scade odata cu asta! Ce varianta de motorizare ai?

Share this post


Link to post
... Pe langa asta nu resusesc sa alimentez mai mult de 40 litri... Parca as avea rezervorul mai mic.. am alimentat chiar azi... acul era sub rosu , martorul de benzina aprins...

E foarte bine 40L in situatia aceea, cu ce mai exista in rezerva fac 45L.

Share this post


Link to post
Se va mai lasa motorul, iar consumul scade odata cu asta! Ce varianta de motorizare ai?

 

Am 1.4 16v varianta platinum... La asta ma gandeam si eu ca se va lasa motorul undeva dupa 5000 km dar totusi.. consumul asta de 11-12 % e facut si cu plimbari seara, fara trafic, lejer... ma gandesc daca media a iesit de ~11% -> 540 km cu 60 litri inseamna ca varfurile de consum s-au situat pe undeva la 14-16 % dar asta e doar "vorba in vant". Anyway nici nu mai spun ca nu am vazut vreodata sa imi arate CB range de 400 km... :wallbanger: cand am plecat de la pompa cu rezervorul plin ochi... Bine e un lucru normal tinand cont ca el isi face media cu consumul de pe ultimii km parcursi... si daca acela este de 12 % nu ma mir...

Dar pe bune nu e vreun "tip&trick"... o combinatie de comenzi prin care sa iti afiseze vreun meniu ascuns al CB? Intreb de curiozitate .. deoarece din cate stiu eu la alte masini ar exista.. ex: clio ...

Poate cand mai aveti intalnire ajung si eu.. sa vad cum fac cu serviciu ca la Blue Air se munceste nu gluma :) )

Edited by hoitshef

Share this post


Link to post

Ultimele doua plinuri au iesit la fel.. 10,6, iar cel de azi 10,7, doar in oras, PetromV 95 FP Am aproape 6000Km. Nu reusesc sa o cobor sub 10, (prag psihologic),si acum cu vremea tot mai rece , nici o sansa...!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...