Jump to content
Sign in to follow this  
zalmoxis

Politica Fratilor

Recommended Posts

Una noua:

La aflarea vestii ca numarul bancurilor cu Geoana a depasit numarul bancurilor cu Bula, Bula a cerut renumararea bancurilor. :tongue:

Share this post


Link to post

Bre, lascarica, pe mine aia doi, desi mi se par amuzanti cand se cearta acum, ma sperie. Ar fi putut fi ei la putere...5 milioane de romani i-ar fi vrut acolo.

Share this post


Link to post

Pt marea majoritate din cei 5mil PSD=Iliescu. Unii nici nu stiu ca Iliescu e prin umbra si niste "nu stiu cum sa-i definesc" conduc PSD-ul acum.

 

Unul din motivele pt care a cistigat marinaru a fost si "termenul de comparatie". Daca e sa compari Basescu cu Vanghele, Mitrea, Hrebe si sa nu-l uitam pe cel care a intrat in Guiness Book la capitolul 100% prostie: Miiiiirceaaaa Geoana 10000000.gif, Basescu e chiorul in tara orbilor 24000000.gif .

 

Vad ca intr-un final Crin a prins ideea si da cu flit la pupaturi cu PDL preferind opozitia.

Poate peste 5ani daca nu face prostii si nu chiuleste cum e obisnuit are o sansa mare sa cistige.

 

Apropo asteptam casetele cu PSD-i. Telenovela continua Seria 3. Asteptam "Vanghele Reloaded".

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Vad ca intr-un final Crin a prins ideea si da cu flit la pupaturi cu PDL preferind opozitia.

Poate peste 5ani daca nu face prostii si nu chiuleste cum e obisnuit are o sansa mare sa cistige.

 

Poate la loto sa castige, peste 5 ani nu va mai fi macar parlamentar. Vedeti dupa congresul PNL unde ii e locul.

Share this post


Link to post

Maimutoiul de Vanghele e bun pt Romania Mare ! =))

Share this post


Link to post

Tommy nu am specificat partidu =))

Share this post


Link to post

Poate la loto sa castige, peste 5 ani nu va mai fi macar parlamentar. Vedeti dupa congresul PNL unde ii e locul.

 

PNL-ul tocmai a facut, vorba lui Talleyrand, ceva mai grav decat o crima, a facut o greseala :) . Se stie ca PNL-ul are in parlament procente "artificiale", care provin din doua surse: legea electorala, cu sistem uninominal hibrid, care permite intrarea in parlament de pe locul 2 sau 3, si croirea circumscriptiilor astfel incat cat mai multi baroneti penelisti sa aiba eligibilitate. Eh, singura sansa a peneleului sa pastreze status-quo-ul acestor doua distorsiuni electorale era sa se alieze cu PDL-ul. Aliindu-se cu Mircea Geoana (atentie, nu cu PSD-ul s-a aliat PNL-ul aseara, dupa ce MG va fi maturat de la butoane, pa pa iubire dintre PNL si PSD), el a rezolvat nimic si va castiga zero: PSD-ul va fi, chiar daca din opozitie, suta la suta de acord cu PDL-ul ca un partid balama nu este in avantajul niciunuia dintre partidele mari, si viitoarea lege electorala va consfinti un crancen sistem uninominal dintr-un singur tur (varianta pesimista pentru PNL) sau un sistem in doua tururi (varianta optimista pentru acelasi). In cel mai bun caz PNL-ul va avea 5-7%, in cel mai rau caz nu va mai intra in parlament.

Crin se dovedeste oligofren din punct de vedere politic: dupa ce in turul 1 a facut o greseala de manual: a tratat turul 1 de parca ar fi fost turul 2, ramanand ca la adevaratul tur 2 sa faca politica de pe margine, acum repeta exact aceeasi eroare: se bate pentru prezidentialele din 2014, inainte de parlamentarele din 2012. Ar trebui sa ii arate cineva lui Crin ca atletii de triatlon de exemplu ar obtine aceleasi rezultate cu Crin (zero) daca la proba de inot ar intra cu bicicleta in apa, si apoi la proba de ciclism ar incerca sa inoate pe uscat. Stiu ca pare ridicol, dar exact asta face Crin.

Share this post


Link to post
... Crin se dovedeste oligofren din punct de vedere politic ...

Mai usor cu pianul pe scari. Inteleg durerea ta ca ca baselu a castigat dejaba, n-are guvern care sa treaca o lege organica prin parlament, dar de aici si pana la a scuipa in dreapta si in stanga e o ingaduinta prea mare pentru o birjarie. Eu inteleg din spumele acestea ca, daca n-a cucerit PNL, baselu n-a castigat. Alegerile s-au terminat, campania electorala a inceput. De ce i-a fost frica, n-a scapat !

 

Mi-au placut rugamintile baselului (a facut progrese, a ajuns sa se roage), dar a uitat sa spuna cu cine trebuia sa faca pnl guvern si cu ce premier: boc, croitoru, neacoita, udreea ? Eu cred ca il baga pe boc, el e de serviciu la sacrificiu, pana-n Martie.

Share this post


Link to post

zet, afirmatia ta este elaborata dar un pic deplasata, pe principiul "dupa razboi s-arata vitejii". Din punctul meu de vedere sunt clare urmatoarele aspecte:

 

1. Base e un pericol ridicat. Din nenumarate motive - betie de putere, totalitarism, nesimtire, coruptie, falsitate, etc.

2. PNL trebuia sa se alieze cu cineva impotriva lui Base pentru a-l da jos. Nici Iliescu nu a tras asa de tare cu dintii sa ramana la putere.

3. Presedinte Geoana inseamna un pericol mai mic decat Presedinte Base. In plus, cu Geoana te lasau si la guvernare (pentru cat timp e discutabil, conform declaratiilor 3 ani).

 

Si atunci, care ar fi fost optiunea logica? Dar realista?

 

Eu unul nu sunt de acord cu nuante ale deciziei PNL de raliere cu PSD (intensitate, mod, poate si pupincurism) dar decizia logica era cea care a fost si luata.

 

Alierea PNL cu PDL (inainte de alegeri si, in opinia mea, si acum) este futila si stupida. Dupa ce au fost, scuzati expresia, "muiti" ani la rand de Base (remember Tariceanu?) complet aiurea in 99% din cazuri. Apropos, Tariceanu a fost super meserias pe langa Boc, asta ne rupe in doua efectiv... Se vorbea de cele 4 miliarde cheltuite de Tariceanu in 2008 pe investitii, va mai aduceti aminte? Acum Boc cheltuie in 6 luni 20 de miliarde PE SALARII!

 

2010 va fi un an greu dar nu din cauza crizei ci din cauza incapacitatii celor care ne conduc de a face ceva. Eu unul am senzatia ca daca nu ar face nimic ar fi totusi ceva mai bine decat daca se sforteaza astia...

Share this post


Link to post

Bine ca gioana nu era nici corupt nici coruptibil nici santajabil nici mani-pulabil :) )

Pai nici nu ai vazut guvernul si stii ca sunt incapabili :)

Si uiti ca adevartul guvern e la brusel.

Share this post


Link to post

zet, afirmatia ta este elaborata dar un pic deplasata, pe principiul "dupa razboi s-arata vitejii".

 

Chiar nu inteleg chestia aia cu "dupa razboi, ce ai vrut sa spui? Daca te referi la alianta dinainte de 6 dec, trebuie sa subliniez ca eu ma refer la alianta pe care Crin a facut-o cu MG aseara (desi nu mai au majoritate, ei saracii o tin tot pe a lor, ca majoritatea trebuie sa desemneze p.m., si Geoana se auto confirma cu fiecare fraza: majoritatea microscopica a lui Basescu nu e buna, uitand sa evidentieze minoritatea macroscopica pe care o pastoreste).

alte puncte:

1. nu e adevarat, si sunt gata sa pun pariu, si ne intalnim pe topicul asta dupa 5 ani sa vedem cine a avut dreptate. Base - dictatorul este doar un stereotip electoral (destul de reusit de altfel), dar Base nu a iesit din litera si spiritul constitutiei si legilor nici macar cu un micron.

2. Probabil nu ai inteles la ce ma refeream eu: ma refeream la alianta postelectorala. alianta pnl psd dinainte de 6 dec a fost foarte corecta (si proiectul Johanis genial, as putea spune, era cat p-aci sa il darame pe Basescu) dar s-a petrecut in alta era, acum suntem in cu totul alta realitate.

3. la fel ca la 1, nu sunt de acord.

 

Cat despre razboiul Basescu Tariceanu: Basescu a vrut sa il schimbe pe Tariceanu, este foarte adevarat, dar ce uita penelistii, sau se fac ca uita, este ca Basescu ar fi desemnat un prim ministru TOT de la PNL. Ce nu a acceptat basescu deloc la tariceanu a fost devoalarea lui ca om al lui Patriciu, si inca foarte repede, in primavara 2005 (remember biletelul cu interventia la Macovei?). Pana la urma PNL-ul a jucat prost, au pierdut influenta parlamentara (de la dublu fata de PDL a ajuns la jumatate fata de PDL, deci raportul de forte dintre PNL si PDL s-a micsorat de 4 ori), si sa nu uitam, au pierdut si prezidentialele. Cat despre majoritate neorganica, cum spunea cineva mai sus: PNL au guvernat 2 ani si 8 luni cu 18% in parlament! Asa ca nu duc eu grija PDL-ului ca nu are majoritate organica, duc mai degraba grija noastra, ca legile alea care nu vor trece taman pe noi ne vor lovi, si nu pe PDL. Sunt gata sa pun pariuri si referitoare la parlamentarele 2012: PDL va creste, PSD va creste, PNL va scadea.

 

Cat despre Boc: parerea mea e ca a fost cel mai bun prim ministru pe care l-a avut Romania, si am mai pus pe topicul asta un link acum vreo 2 luni cu articolul lui Ionut Popescu de la Capital, cu care articol eu sunt suta la suta de acord. O singura comparatie intre Boc si Tariceanu: in plina campanie electorala Boc promoveaza masuri dure antielectorale, o economie facuta la timp fiind de 5 ori mai ieftina decat una facuta dupa un an, in plina campanie electorala Tariceanu face rectificare bugetara si ia banii de la investitii si ii da pe consum - o adevarata crima financiara, pentru care platim toti si vom plati inca 5 ani de acum incolo. Cifrele tale sunt incorecte.

Edited by zet

Share this post


Link to post

Tot respectul pentru Crin Antonescu. Pentru cei care spun ca PNL va lua 5% peste 5 ani (de fapt peste 3) sa nu uitam ca PNL are acum o locomotiva care are 20% din electorat cu potentail de crestere pe urmatorii 3 ani daca isi mentine pozitia actuala.

Share this post


Link to post

20% a fost maximul posibil, multi, cel putin din cunoscutii mei, votanti Crin in primul tur, au spus ca nu l-ar mai vota.

 

Reptilienii sunt de vina pentru asta si flacara alb-galbuie. Intrebati-l pe Hrebe!

Share this post


Link to post

Subscriu la parerea Zmeului , comportamentul lui , ulterior campaniei electorale a dezamagit pe multi alegatori care l-au votat in turul 1 de scrutin .

Share this post


Link to post

... iar pe altii i-a incantat. Multi din cunoscutii mei, votanti Crin in primul tur, spun ca l-ar vota din nou.

Edited by smailmiami

Share this post


Link to post

Deci, vom avea Boc din nou. Great. Pariza cineva ca udrea va fi la turism?

Share this post


Link to post
... Base - dictatorul este doar un stereotip electoral (destul de reusit de altfel), dar Base nu a iesit din litera si spiritul constitutiei si legilor nici macar cu un micron.

Asta inseamna sa ignori realitatea. Deocamdata, exista cel pun o hotarare judecatoreasca care spune ca baselu a facut o ilegalitate, in calitate de semnatar al unui decret. Cand termina clowneria de la cotroceni il asteapta o judecata suspendata pe baza de imunitate. Despre desele incalcari ale legiilor bunului simt nu mai are rost de vorbit, ele au intrat in banalul cotidian, baselu devenind diminutivul de la mitocan.

Altfel, sunt deacord cu cei care nu vor mai vota vreodata pe liberalul crin, a avut mare tupeu prin demiterea marionetei lui base care raspunde la apelativul boculet si ignorarea nominalizarii unui Livache la aceeasi functie. Si eu m-am mirat ca 20% din electorat a votat pentru politica bunului simt, pentru cineva care are o pozitie ferma, declarata, de la care nu se abate nici pentru o functie oarecare la cheremul unui anti-democrat.

Share this post


Link to post

Cam asta e România lui Geoană şi a lui Felix... Bine aţi venit în Bulgaria!

Share this post


Link to post

Si eu m-am mirat ca 20% din electorat a votat pentru politica bunului simt, pentru cineva care are o pozitie ferma, declarata, de la care nu se abate nici pentru o functie oarecare la cheremul unui anti-democrat.

 

Cine e ala? Stiu sigur ca nu poate fi vorba de acel Crin care era in 69 cu Geoana, dupa care in ultima saptamana de campanie l-a facut cu ou si cu otet (fapt ce i-a adus cei 20%), dupa care iar a revenit la 69.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Cam asta e România lui Geoană şi a lui Felix... Bine aţi venit în Bulgaria!

Si care e legatura cu Geoana si Felix ca eu nu m-am prins ?!

 

In orice caz, s-ar parea ca Boculetz e in poleposition pentru al doilea mandat. Sa continue reformele !

Share this post


Link to post

crin s-a declarat de la inceput anti modelului baselu si pentru eliminarea acestuia din politica. In acest razboi declarat si inegal, orice mijloc democratic folosit este de apreciat, iar razboiul nu s-a terminat, "poporul" a hotarat continuarea. Asa cum v-am spus de la inceput, victoria rusinoasa a lui baselu in acesta batalie ii prelungeste, doar, agonia. Campania electorala a fost o pauza de divertisment. Din primavara intra in lupta si "oamenii muncii", boculet se antreneaza de pe acum la ceva rusinos, dar sanatos.

Share this post


Link to post

Victoria rusinoasa al lui Baselu impotriva tuturor partidelor politice si impotriva marei parti a presei (cu exceptia unei televiziuni generaliste cu audienta mica si o televiziune cu publiic limitat) este rusinoasa.

 

Viteazul Crin este viteaz.

Share this post


Link to post

0,7% inaintea celui mai prostanac candidat posibil spune tuturor categoria in care s-a desfasurat lupta: baselu este cu 0,7% mai putin prostanac decat etalonul pastrat in formol la sediul psd.

Share this post


Link to post

Si care e legatura cu Geoana si Felix ca eu nu m-am prins ?!

PSD + PC = Geoană + (Voiculescu + Stănoiu)

 

[(Voiculescu + Stănoiu) * CNSAS] + (Curtea de Apel Bucureşti * un consilier juridic perseverent al CNSAS) - justiţia "independetă" = Felix + Sanda/Georgeta = un post de viceprimministru ratat şi o imagine de căcat (pe măsura mutrei) -> intimidare???

 

De ce Felix şi Sanda şi nu alţii? Pentru că ei au mai făcut asta - şi nu o dată, dar nu atât de evident şi violent.

 

De ce acum? Pentru că (iar) a ieşit Băsescu. De furie că nu vor putea scăpa basmale curate. Pentru că procesele lor se târâie de 3 ani şi mirosul de cacao e tot mai aproape. Pentru că acelaşi laţ se strânge încet, dar sigur, şi de gâtul altora din jurul lor. Pentru că un OM, care crede în adevăr şi se luptă pentru el deşi e plătit cu salariu de rahat, îi f¤te în instanţe de le merg fulgii. Pentru că ţin cu tot dinadinsul să ne arate ce s-ar fi muşamalizat în România lui Geoană, în justiţia Lidiei Bărbulescu. Din fericire, adevărul nu poate fi intimidat.

 

România lui Geoană e de un milion de ori mai securistă decât România lui Băsescu. Şi când spun asta, chiar ştiu ce spun...

Aşa că, România lui Geoană, mă bucur că aţi luat (iar) ţeapă la vot. Şi dacă astea vă sunt metodele, sper să primiţi ce meritaţi: nişte mm!

Share this post


Link to post

0,7% inaintea celui mai prostanac candidat posibil spune tuturor categoria in care s-a desfasurat lupta: baselu este cu 0,7% mai putin prostanac decat etalonul pastrat in formol la sediul psd.

 

Formolizatul a fost concurentul lui Crin in turul intai si l-a batut mar. Cum iti explici?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...