Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Chrysler 300m

Recommended Posts

Momentan nu ma pot concentra indeajuns incat sa scriu mult ca deh, adrenalina inca e in vene.

Atasez pozele si dupa ce ma mai calmez va povestesc noua achizitie .

post-3313-1191411287_thumb.jpg

post-3313-1191411294_thumb.jpg

post-3313-1191411300_thumb.jpg

post-3313-1191411306_thumb.jpg

post-3313-1191411313_thumb.jpg

post-3313-1191411319_thumb.jpg

post-3313-1191411324_thumb.jpg

post-3313-1191411333_thumb.jpg

post-3313-1191411354_thumb.jpg

post-3313-1191411361_thumb.jpg

post-3313-1191411367_thumb.jpg

post-3313-1191411373_thumb.jpg

post-3313-1191411379_thumb.jpg

Share this post


Link to post

De la Sonata vs Accord ai ajuns la americana ? :) )

 

Interesanta, s-o stapanesti sanatos! 3.5 benzina si AT ? Au, doare :D

Share this post


Link to post

Fain OZN-ul. Sa-l folosesti sanatos si bafta la locurile de parcare :) .

Da' ...cat fu halatu'??

Share this post


Link to post

O fi espero barca...dar asta e VAPOR :D , super tare !

Share this post


Link to post

:D Am visat mereu la masina asta

NU am facut inca un consum dar cica ar trebuii sa iasa pe la 17 in oras. Asa imi ziceau diversi posesori de 300M agelasi motor prin trafic ( cand ii interpelam )

Acum, detalii :

An 2003

Km : 88.000

Pret : 11500 euro

Luat de la o firma, toate reviziile la zi la Autoklas

 

Date internationale :

3,518 cc 3.5 liters 6 V front engine with 96 mm bore, 81 mm stroke, 9.9 compression ratio, overhead cam and four valves per cylinder EGG

- Unleaded fuel

- Fuel economy EPA highway (l/100km): 8.7

- Multi-point injection fuel system

- Main 64 liter unleaded fuel tank

- Power: SAE and 186 kW , 250 HP @ 6,400 rpm; 250 ft lb , 339 Nm @ 3,900 rpm

- ABS

- Four disc brakes including two ventilated discs

- Electronic brake distribution

- Electronic traction control via ABS

- Immobilizer

- Spacesaver steel rim internal spare wheel

- Strut front suspension with stabilizer bar independent with coil springs , multi-link rear suspension with stabilizer bar independent with coil springs

- Body side molding

- Front and rear body color bumpers

- Chrome/bright trim around side windows

- Coefficient of drag: 0.31

- Driver and passenger power heated black door mirrors

- External dimensions: overall length (mm): 5,024, overall width (mm): 1,890, overall height (mm): 1,422, wheelbase (mm): 2,870, front track (mm): 1,572, rear track (mm): 1,565 and curb to curb turning circle (mm): 11,460

- Front fog lights

- Complex surface lens halogen bulb headlights

- Heat reflective glass

- Luxury trim leather on gearknob

- Metallic paint , black paint , gloss paint , pearl paint

- Fixed rear window

- Tinted glass on cabin

- Weights: curb weight (kg) 1,624

- Windshield wipers with automatic intermittent wipe

- 12v power outlet: front

- Air conditioning with climate control and rear outlet

- Element antenna

- Peripheral anti-theft protection

- Infinity audio system with AM/FM

- Automatic drive indicator on dashboard

- Cargo area light

- Cargo capacity: all seats in place (liters): 476

- Clock

- Coming home device

- Compass

- Computer with average fuel consumption, instantaneous fuel consumption and range for remaining fuel

- Dashboard full console , floor full console with covered storage box , overhead partial console

- Delayed/fade courtesy lights

- Cruise control

- Front seats cup holders , rear seats cup holders

- Door ajar warning

- Door pockets/bins for driver seat and passenger seat

- External temperature

- Floor covering: carpet in load area

- Floor mats

- Driver and passenger front airbag

- Bucket seat , bucket seat

- 3-point reel height adjustable front seat belts on driver seat and passenger seat

- Front seat center armrest

- Garage door opener

- Lockable glove compartment

- Height adjustable two head restraints on front seats and rear seats

- Headlight control with time delay switch-off and dusk sensor

- Illuminated entry system

- Internal dimensions: front headroom (mm): 973, rear headroom (mm): 958, front hip room (mm): 1,458, rear hip room (mm): 1,501, front leg room (mm): 1,072, rear leg room (mm): 993, front shoulder room (mm): 1,494, rear shoulder room (mm): 1,491 and interior volume (liters): 2,976

- Low fuel level warning

- Low washer fluid level warning

- Memorized adjustment on door mirror position with four driver's seat positions

- Remote power locks includes trunk/hatch

- Power steering

- Front power windows with one one-touch , rear power windows

- Front and rear reading lights

- 3-point reel rear seat belts on driver side, passenger side and center side

- Rear seat center armrest

- Bench asymmetrical three rear seats

- Automatic operation rear view mirror

- Remote audio controls

- Remote control remote trunk/hatch release

- Front seat back storage

- Leather seat upholstery with additional vinyl

- Seating: five seats

- Service interval indicator

- Seven speakers

- Leather covered steering wheel

- Tachometer

- Driver and passenger illuminated vanity mirror

- Ventilation system with recirculation setting

 

Pana la 60 / ora e un scartz continuu, alearga de te doare capul.

In blana schimba :

I = 80 km/ora

II = 130 km/ora

mai departe nu am avut inca unde :P

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos si...sa te tina un plin cat mai multi Km :thumbl:

Share this post


Link to post

Hello America !!!!! :thumbl: Are motorul Hemi cumva?

Share this post


Link to post

MULTUMESC PENTRU URARI !!! :P ma cearta nevasta-mea ca cica de ce nu m-am dus acasa cu ea, eu amvenit la munca .. haha.

Nu stiu eu cu motoarele dar e o senzatie asa de anapoda cand incepe sa alerge si nu da semne de oboseala nicaieri, trage constant indiferent de turatie si ..parca... se infige mai bine dupa 3500.

 

Daca asta la 250 cai ( care probabil ca nu mai sunt exact 250 ) trage asa, cum o fi pe la 400 4X4 ??

LE : m-a inebunit scaunul ala full electric in 8 directii si cu memorii si cu easyexit sii... Doamne ce emotionat sunt.

Cred ca o sa fac un efort sa vin joi la intalnire, pozele NU zic nimic din masina asta.

Adevarat ca americanii NU au motoare foarte performante dar la confort... cred ca o sa caut la dezmembrari niste fotolii d-astea sa imi pun si in casa.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Pana la urma esteticul a invins tehnica (bleumarinul a batut km-trii...).

Consumul, din ce mi-a zis un amic ar fi mai degraba spre 20 in oras...(nu doar 16).

 

Dar ce mai conteaza! Voi sa fiti sanatosi si sa conduci mult si bine !

Share this post


Link to post

Se pare ca acea gri, era in anunt la 65000 dar pe bord avea 80000 si deci alegerea a fost mai usor de facut in favoarea celei albastre.

Referitor la consum... cat plateste firma nu imi pun problema, dupa aia ... vedem, gandim problema, ne relaxam...

Share this post


Link to post

Faaaaaaaaaaaaaaaainaaaaaaaaaaaaa!!!

Km multi fara probleme!!!

Cand il donezi?! Sunt primul pe lista! =))

Share this post


Link to post

Ma intreb daca acele 7.2 secunde pana la 100 km/ora mai sunt valabile. Trebuie sa o cronometrez !

Share this post


Link to post

Pret : 11500 euro

 

Doar atat??? ma asteptam sa fie mult mai scumpa o asa naveta, ozn, petrolier, bolid cum vreti voi sa ii ziceti, Super buna afacere sa o stapanesti sanatos si la cati mai multi km de placere facuti fara evenimente

Share this post


Link to post

Pai nu scrie Passat Tdi pe portbagaj, d-aia e asa ieftina. Consuma mult, nu bun. :D

Share this post


Link to post

GAZ rullz la asa vapor, e mai bun asta ca pasatu, si da bine si la plimbare

Share this post


Link to post

Interiorul imi aduce aminte cu placere de Woo. :) pacat ca altii considera asta drept "demodat", la fel cum cred ca masina asta e privita de multi drept "mai urata decat Loganu'", mie unul mi se pare foarte frumoasa.

Share this post


Link to post

Daca te uiti pe forumuri o sa observi ca acum 3-4 ani singura "masina " era cea nemteasca.

Incet incet parerile oamenilor se schimba si acum accepta si ceva asiatice.

Adevarat este, pot spune dupa ce am mers cu toate categoriile ca la nemti perfectiunea detaliului e lege ; la asia, fiabilitate e fff sus iar la americani confortul e singura ratiune.

300Mul NU este economic ( pe gaz ar fi daca tinem cont de 1,6 tone ) ( media de azi: 50 km in bucuresti cu muuuuulte scartaituri si liniute = 20% ; nu se poate numii medie de consum la 50 km dar... ati prins ideea ), cu siguranta la ditamai motorul un asiatic scotea jdemii de cai samd

 

DAR : ce insemna pentru fiecare dintre noi "masina " :

1. imagine - prima pe care o vezi si prima de care te indragostesti

2. confort - poate avea oricati cai si fi oricat de fiabila, daca nu te simti bine in ea...

3. fiabilitate - poate sa aiba cele 2 puncte de sus dar daca te rupe la intretinere...

4. consum - noroc ca exista optiunea GPL ( si aici e o discutie, cu ceva timp in urma romanii aveau - si eu - ideea ca daca te bagi pe GPL esti scartzar ; acum e vorba de poluare si de consum scazut, de ce nu ? )

5. siguranta - stirile de azi ne "educa " sa avem 15 stele de siguranta la masina.

 

Niciuna, dar absolut nicio masina NU le are pe toate. Undeva trebuie sa faci un compromis si de obicei la cel putin 2 din cele 5 puncte de mai sus.

Cred eu ca am compromis punctul 4 si cam atat. Asta din punctul meu de vedere, la ochiul meu, la fundul meu, la spatele meu samd.

Parerile contradictorii nu isi au sensul pt ca evident, fiecare are alta viziune, d-aia se cheama ca exista ca si entitate mentala si nu este o copie a unei alte persoane.

 

 

PS : interiorul, DA aduce cu woo si asta mi se pare un +. NU e la fel de elegant ain interior ca un mercedes dar nici asa de ... rece ca un audi si in nici un caz asa de plasticizata cum se fac astea noi acum. Pana si la S-classe in interior pe bord, pe consola centrala sunt niste plastice de toata jena. Ba chiar si la SLR. Deh, concurenta mare.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Interiorul Intradevar aduce aminte de Leganza si de ce nu Chiar de Mussoo. Ce mai atatea comentarii e fenomenala masina

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos.

 

Daca iti plateste firma benzina e ok, altfel e inutilizabila in Bucuresti. E mai ieftin cu taxiul.

Share this post


Link to post

Saru'mana mult pentru urari !

Share this post


Link to post

Te cam doare capu' in ultima vreme, cumnate! Ai grija!

Share this post


Link to post

...hm, nu inteleg, ce vrei sa zici ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

@Cumnatu

 

Bre, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri din plin de ea. Si eu sunt fan Chrysler, urmatoarea masina chiar sper sa fie Chrysler, dar 300C ca e nesimtita rau. :tongue:

 

Uite asa mai apar si eu pe la intalnirile de joi daca iti faci prezenta cu ea pe acolo.

 

Ce sa-ti zic, la o asa masina, da-l dreaq de consum, important e cum te simti in ea. Man, m-ai imbolnavit. Hai ca sunt mai emotionat ca tine. Nu mai zic nimic, abia astept sa o vad. :D

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos e intr-adevar deosebita! Sugestive pozele facute tocmai la benzinarie ... sau vine la pachet si cu o statie OMV?

Share this post


Link to post

:P multumesc inca o data pt urari. Pozele acelea au in componenta si benzinaria pt ca acolo era garata cand am luat-o, in parcarea hotelului Dacia sau ceva de genu asta, la Udriste.

O sa vin la intalnire diseara..la ce ora e?

 

NU vin ca sa ma laud sau ceva , Doamne fereste, doar ca e un gen de emotie in capul meu care ma face sa impartasesc anumite chestii cu userii acestui forum.

Si sincer, cred ca masinile americane sunt subevaluate. Daca i schimbi suspensiile sa nu mai fie barca ( gen espero ) nu mai ramane decat buba consumului, in rest la banii astia ( costa 31000 euro noua cand se facea ) nu te apropii de nici o limuzina cu optiunile astea.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...