Jump to content
Sign in to follow this  
cipiamon

Mi-au Furat Numerele

Recommended Posts

Am declarat furtul la sectia 21 de care apartin am dat doua declaratii dar astia mi-au spus sa revin in 30 de zile!!!! ca sa i-mi iau dovada, e normal asa ceva? :o

Ce as putea sa fac?

Share this post


Link to post

E relativ normal... Ai inregistrat cererea? Daca da, poarta nr de inregistrare cu tine si pune 2 numere facute din hartie in fata si spate. Daca te opresc arati ca ai depus plangere si gata.

Share this post


Link to post

Pai tot aici mi-au spus ca daca fac numere artizanale i-mi ridica talonul...

Share this post


Link to post

wtf?!...numerele?!...le fura pt. tzepe?!

Share this post


Link to post

Da, exact, le fura si le pun pe masini furate, stiu pe cineva caruia i s-au furat numerele si au fost vazute intr-o benzinarie de camerele de supraveghere pe un jeep, si ala furat... (i-au dat dovada imediat)

 

Nu e normal sa iti dea 30 de zile de asteptare pt. dovada, sunt niste nesimtiti in cazul asta. Doar daca vor sa afle in timpul asta cine ti-l-ea luat. Noua la firma la una din masini ce a ramas fara numar in fata ne-a dat dovada pe loc.

Share this post


Link to post

si eu am patit asa...la matizu' sotiei... a mers insa mult mai repede decat zici tu... cred ca din cauza ca eu le-am schimbat pe banii mei si nu pe casco...

nu au cum sa-ti ia talonu... nu ar fi corect deloc... cu inregistarea aia de plangere la politie m-am dus la Udriste si am cerut alte numere...de fapt, nu eu ci firma de leasing...

Share this post


Link to post

Naiba te-a pus sa le declari furate??? La furt se face ancheta, investigatie, etc!!! Si mie imi furasera la Opel-ul vechi numarul pe spate. L-am declarat pierdut si in cateva zile (undeva intre 1 si 2 saptamani) am avut numar nou...

Share this post


Link to post

pai... presupunand ca cei ce le-au furat le folosesc in scopuri nu tocmai ortodoxe... eu cred ca e mai bine sa le declari furate...

:-?

Share this post


Link to post

Si la ce-ti foloseste? Ca tot numerele alea o sa le ai, nu le declari nule la Monitorul Oficial. Si daca iti cade numarul pe strada si-l foloseste cineva la o spargere, e pierdut sau furat? Eu am fost sfatuit de cineva din interior sa fac asa tocmai pentru a evita timpii morti si nervi...

Share this post


Link to post

Oricum eu nu vreau dovada pentru asigurari, vreau doar ceva la mana de la sectia nu au vrut nici macar atata lucru sa-mi dea, mi s epare strigator la cer! As putea oare sa-i reclam?

 

Daca eram strain si-mi furau numerele ce faceam, stateam dupa politie 30 de zile????

Share this post


Link to post

La Espero ne-au furat ambele numere, iar la Nova am pierdut numarul din fata de doua ori (era suportul spart si am neglijat sa-l schimb). In ambele cazuri am primit dovada pe loc (Sectia 6 Bucuresti). A durat vreo doua zile de cand am platit numerele la Udriste si pana cand mi le-au eliberat si in perioada respectiva am circulat cu numerele scrise pe carton. Nu m-a oprit politia. E adevarat, au trecut patru - cinci ani de atunci.

Share this post


Link to post

daca erai strain aveai euro :)

Share this post


Link to post

ma rog...

eu v-am spus ce am facut eu...

 

unde sa-i reclami? si-n final tot de la ei tre' sa te duci sa iei dovada...

Share this post


Link to post

Am sunat acum la sectia 21 si mi-a zis un gigel ca asta e, si un strain tre sa stea in Romania 30 de zile caci astea sunt legile Romaniei, orice sesizare primeste raspuns in 30 de zile...

I-am mail-uit pe sefii aia de pe site-ul Politiei Romane poate se rezolva ceva...

Share this post


Link to post

din aburul minti... parca stiu ca este MAXIM 30 zile, nu ca acesta e termenul

la pierdere, este un formular tip, si eu am patit asta in iarna

Share this post


Link to post

asa e, am sunat la Sectia 21 si mi-au zis ca in 30 de zile MAXIM, dar oricum... tot e aberant

Share this post


Link to post

Din pacate trebuie sa readuc acest topic la viata :rolleyes:

Stie careva daca se plateste vreo taxa pentru numerele pierdute, si cat?! De fapt e numai unul dar cred ca asta conteaza mai putin :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ai numere de leasing? Daca da, anunti la ei si-ti fac ei altii, iar cu cat o sa te taxeze, nu se stie. Daca ai numere normale, te costa cat un set de placute de inmatriculare preferentiale,adica fix 50 ron. Sfatul meu este sa declari ca le-ai pierdut pe amandoua, ca sa ai unul de rezerva.

Share this post


Link to post

Am numere normale. Aseara m-am trezit ca ala din fata nu mai e. Au ramas doar 2 surubele, minuscule, nu stiu cu ce cap or fi gandit aia de la reprezentanta cand au montat suportii :wallbanger:

Si la ce birou trebuie sa ma adresez?!

Am fost aseara la accidente usoare, erau vreo 30 de persoane(deh... marti seara...) si am intrebat acolo si aia dupa 5 min de consultari intre ei nu au stiut sa-mi spuna exact :|

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

La ilfov se reclama direct la inmatriculari, se face o cerere la ghiseu, platesti taxa si-ti ridici dupa 2 zile placile.

Share this post


Link to post

Am rezolvat, mai simplu si mai repede decat ma asteptam :)

A durat juma de ora. Am fost la ghiseu, domnu de acolo mi-a explicat ca vizavi la xerox gasesc formular tip si tre sa fac si copie dupa talon si buletin. Ma duc vizavi, cumpar cererea, fac copiile, si ma duc in masina sa scriu cererea. Apoi ma prezint din nou la ghiseu si imi spune ca pe spatele foii cu actele sa scriu o cerere cu intamplarea prin care am pierdut placuta :scarpin: Dar asta deja scrisesem in cererea tip... in fine! am scris-o si pe aia si am achitat 20 RON taxa pentru 1 buc placuta de inmatriculare de tip A :)

Maine la pranz ma duc sa o ridic, nu mi-a dat dovada, a zis ca n-are rost. Azi am trecut pe langa o masina de la rutiera, n-au zis nimic :lavolan:

Share this post


Link to post

Off-Topic: fantastica pozitionarea numerelor la C4. In orasul bordurilor schimbate, 1/4 din C4 au numerele fie bumbacite rau, fie lipsa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...