Jump to content
Sign in to follow this  
ticalosu_is12lat

Matiz 2 Locuri

Recommended Posts

buna,la matizul tip furgoneta cu 2 locuri se poate pune bancheta in spate? Trebuie facuta modificare si in certificatul de inmatriculare?se poate face modificare? :-?

Share this post


Link to post

Teoretic se poate pune! Gaurile pt suruburi sunt acolo in mod normal, din motive de reducerea costurilor nu cred ca au doua linii separate pt Matiz Van si pt celelalte.

Practic, daca vrei sa-l iei nou si sa-ti pui tu bancheta (ca sa te scoti mai ieftin) poti sa uiti. Nu te scoti.

 

Tot practic, eu banuiesc ca ai gasit vreun Van la SH si in cazul asta cred ca te scoti. Succes!

Share this post


Link to post

da, SH am gasit unul,bancheta nu cred ca e scumpa dar nu stiu cate locuri sunt trecute in certificatul de inmatriculare, cred ca sunt trecute doua locuri,se poate face modificare in certificatul de inmatriculare?

Share this post


Link to post

In certificatul de inmatriculare sunt trecute SIGUR 2 locuri :(

Am avut unul la o firma unde am lucrat si isi puneau si ei problema sa-si puna bancheta pe spate ... pentru ca la momentul cand l-au luat era bun un Van ... numai ca acum trecusera la ceva mai mare si nu mai aveau nevoie de asta micu'. La vremea cand am plecat eu de la firma inca nu-i pusesera bancheta ... da' se interesasera la RAR si le-au zis ca se poate. Nu stiu exact care este procedura, dar atata timp cat exista un model identic, cu bancheta, omologat, nu cred ca vor fi probleme f. mari.

 

In afara de bancheta, trebuie sa tii cont si de:

- o sa ramai cu niste gauri urate (pana la prima chituire/revopsire) de la grilajele de pe geamurile din spate si de pe haion ... plus o preche de gauri in tavan;

- arcurile sunt mai tari decat la un Matiz normal. Eu cand plecam cu el si nu aveam nimic in spate de carat ... puneam 60-80 kg de borne din beton :D ... si nu aveam probleme. Consuma putin mai mult, da' pentru conforul meu era mai bine. Daca nu ... iti sare fundu' in sus de zici ca nu ai deloc amortizoare :(

Cam asta ar fi ... daca pretu' e daramator, merita ... dat fiind ca o sa mai ai de facut niste investitii: bancheta, centuri pe spate ... ca altfel nu cred ca vede omologare ... , suspensie "normala" pe spate (asta nu imediat .. da' o sa simti nevoia repede) etc.

Share this post


Link to post

Mersi pentru raspunsuri :osanale:

Este model 2003 dar nu are bare de protectie pe geamurile laterale si nici pe luneta,nu are nici o gaura pe usile din spate.

Cat ar putea costa modificarea?

Share this post


Link to post

Nu are bare ???? Ciudat, si cel de la firma era tot 2003 ... luat la sfarsitul lui Iulie 2003.

E posibil ca cel care a cumparat-o sa-i fi scos barele ... numai ca tot ar fi trebuit sa ramana gaurile ... sa macar urmele dupa ce a reparat el gaurile.

Ce am uitat: geamurile de la usile din spate nu au macara si nici nu au chedere pe interior. Nu stiu cat de mult o sa tii sa cobori geamurile ... da' chedere tot trebuie sa-i pui :(

Cat despre costuri ... habar n-am :(

Edited by george03

Share this post


Link to post

In pliantul de prezentare, barele pe protectie pentru hayon si geamurile laterale , nu sunt trecute la dotarea standard, ci la 'pachet van', deci , probabil sunt optionale.

Share this post


Link to post

Salutare, am si eu nevoie de un mic sfat.

 

La firma la mine este un Daewoo Matiz Van. Masina este din 2004 si in prezent are 114.556 km parcursi. Mentionez ca masina este condusa numai de mine, nu a avut accidente, cu reviziile la zi, interiorul este impecabil, masina nu a carat marfa grea, in concluzie este o masina foarte ingrijita.

 

Firma vrea sa o vanda si a fixat un pret de 1600 de euro, ma bate gandul sa o cumpar, acuma as dori si parerea voastra daca merita sau nu?

 

Luam aici in calcul ca in masina mai trebuie bagati cam 1000 de euro am facut eu un calcul, bancheta din spate, ornamente, chedere, etc.

 

Daca cumpar masina, in primul rand ii fac o revizie capitala pe firma unde se schimba absolut tot de la filtre, ulei, etc si este vanduta cu rovigneta, asigurare CASCO, ITP facut, cauciucuri noi vara+iarna, etc.

 

Ce parere aveti? Eu zic ca merita si cei de la Daewoo din Galati cu care ma cunosc bine spun ca este un pret foarte bun.

Share this post


Link to post

Pretul este foarte bun, daca masina este in starea care spui tu.

Portierele spate si hayonul au geamuri ?

Share this post


Link to post

Da, au geamuri.

Share this post


Link to post

Dar atat trebuie sa-i pui bancheta spate? Nu e trecuta ca si masina cu 2 locuri? Omologare, centuri si ce mai trebuie intra in aia 1000 de euro?

Share this post


Link to post

Trebuie bancheta, ornamente, centuri, chedere, am pus tot acolo si da este totul inclus in banii aia. Cat despre omologare aia nu reprezinta o problema.

In principiu trebuie sa ii fac partea din spate in sensul de confort plus ca odata ce pun bancheta si altele dispar foarte multe zgomote deranjante.

Share this post


Link to post

La banii astia mai stai? :)

 

Daca nu o vrei, o iau eu.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Eu vreau sa o cumpar , am ingrijit-o ca la carte desi nu era masina mea tocmai cu gandul ca as putea sa o cumpar intr-o zi.

Share this post


Link to post

Daca tu ai ingrijit sicondus masina, go for it! :lavolan:

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

@Yaz verifica in certificatul de inmatriculare ce categorie este trecuta ! (ex. autoturism, autoutilitara. automobil mixt, etc)

Poate nu mai e nevoie de omologare individuala !

Edited by last

Share this post


Link to post
....................

 

Daca cumpar masina, in primul rand ii fac o revizie capitala pe firma unde se schimba absolut tot de la filtre, ulei, etc si este vanduta cu rovigneta, asigurare CASCO, ITP facut, cauciucuri noi vara+iarna, etc.

 

...

 

 

sunt tare curios ... chiar se poate "transfera" asigurarea Casco catre cumparator?

Share this post


Link to post

In certificat este trecuta autoutilitara iar in ceea ce priveste asigurarea asta chiar nu stiam, desi cei de la Bucuresti mi-au spus ca se poate.

Share this post


Link to post

Da, se poate transfera. Matizul meu avea casco de la omniasig si omul m-a intrebat daca vreau sa-l preiau. Cum am zis pas, a mers la banca si si-a luat diferenta inapoi (platise in avans pe 3 luni si si-a luat banii pe doua luni si ceva).

Share this post


Link to post

Cea mai mare problema este ca nu gasesc bancheta din spate. La dealer nu am gasit si spune ca nu a adus niciodata la comanda si mi-a zis ca fabrica nu aduce asa ceva. La dezmembrari nu prea am gasit si nici nu stiu unde sa mai incerc...deja intru in panica....)))))))))

Share this post


Link to post

Am un coleg de facultate care a parcurs toti pasii pe care vrei tu sa ii faci. Cred ca te pot ajuta cunumarul lui de telefon.

Share this post


Link to post
Cea mai mare problema este ca nu gasesc bancheta din spate. La dealer nu am gasit si spune ca nu a adus niciodata la comanda si mi-a zis ca fabrica nu aduce asa ceva.

Ai incercat la magazinul fabricii de la craiova si au spus ca nu pot sa-ti aduca asa ceva? Contact gasesti pe pagina daewoo Romania...

Share this post


Link to post

Daca aveti idee si m-ati putea ajuta v-as fi foarte recunoscator, am vorbit la dealer-ul local Daewoo care mi-a spus ca niciodata nu a adus asa ceva nici macar pe comanda. A verificat stocul la Craiova si era zero. Mi-a zis ca bancheta costa in jur de 1000 RON fara elementele ei de prindere si alte chestii.

 

Singura solutie este sa gasesc una la dezmembrari dar sa fie in stare buna si cu tetiere, asa rezolv problema si poate economisesc niste bani care ii pot investi tot in masina.

Share this post


Link to post

Intrebarea era simpla: ai intrebat la magazinul fabricii din Craiova? Ca ai intrebat dealerul este irelevant, oricum astia nu au niciodata nimic si nici prea mult interes nu-si dau.

Pt SH suna la RXM in Iasi si vezi daca au asa ceva.

Share this post


Link to post

Magazinul acela este in drumul meu. Pot pune o intrebare.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...