Jump to content
Sign in to follow this  
stefanivlad

Din Cielo Std In Gle

Recommended Posts

Ma duc sa caut oglinzi, revin pe seara cu rezultatul. Stie cineva, sunt f greu de montat?A mai montat cineva la el acasa asa ceva?

Share this post


Link to post

Fara modificari se pun usor, sunt doar niste suruburi sub capacele de plastic din interior. Daca vrei sa le modifici (incalzire/electrice) ai ceva de munca inainte de a le monta.

Share this post


Link to post

Am un cielo standard si as dori sa-mi montez faruri de ceata pe fata.

Am cumparat toate piesele (releu, far, buton), dar am o singura nelamurire: am inteles ca in bord nu este facut cablajul pentru instalatia de faruri ceata.

Ma gandeam ca doar infig releul in tablou, montez farurile in bara din fata si pun butonul de comanda (asta ca sa nu ajung pe mana vreunui "mester") si... gata! :(

Stiti cumva cum se poate face cablajul in bord pentru faruri de ceata?

Share this post


Link to post

pui te rog preturile pe care le-ai platit pt piese!

Are si releu?!?

Share this post


Link to post

Nu mai cita mesajul anterior!

Deci:

-proiectoarele: 2x480.000

-releu:195.000(dar am luat teapa ca am gasit apoi si cu 80.000)

-butonul de comanda:210.000b]

Share this post


Link to post

Eu acum câteva zile mi-am montat ceas în bord. M-a costat 200 de mii. Cablul (cu mufă cu tot) e deja tras.

Share this post


Link to post

Eu ceasul l-am montat primul.

 

Imi cer scuze pentru cei interesati ca nu am am mai postat aici, dar am avut o gramada de treaba.

Trecand la topic, am reusit si am montat oglinzi rabatabile in locul celor pe care le aveam. Pretul lor a fost de 150 lei bucata de la dezmembrari iar montajul l-am facut eu acasa. Foarte complicat nu este, cu putina rabdare se poate schimba fara nici o problema.

 

Urmatorul lucru pe care-l am in minte sunt geamurile electrice.

Ce parere aveti, sa merg pe sistemul de la exe, cu comanda intre scaune, sau ca la cele mai vechi, cu comanda pe usa soferului? Am inteles ca cele cu comanda pe usa au probleme cu butoanele...

 

Am un cielo standard si as dori sa-mi montez faruri de ceata pe fata.

Am cumparat toate piesele (releu, far, buton), dar am o singura nelamurire: am inteles ca in bord nu este facut cablajul pentru instalatia de faruri ceata.

Ma gandeam ca doar infig releul in tablou, montez farurile in bara din fata si pun butonul de comanda (asta ca sa nu ajung pe mana vreunui "mester") si... gata! :(

Stiti cumva cum se poate face cablajul in bord pentru faruri de ceata?

 

 

si eu am incercat sa fac singur operatia asta, si pana la urma am ajuns la service. sfatul meu este sa megi la service, dar la unul unde sa le monteze asa cum tebuie, adica la un service daewoo.eu nu am facut asa si a trebuit sa umblu pe la dezmembrari dupa mufa de la buton, releul este montat aiurea pe la motor pe undeva...Este adevarat ca finalul este acelasi,adica functioneaza, dar nu este acelasi lucru.

Share this post


Link to post

1.Am reusit si am montat si geamuri electrice (cele de pe exe, cu comanda intre scaune) :banana: , dar am o proglema f grava: in usa din dreapta intra apa :spumelagura: si evident s-a ars motorasul de pe usa.Apa intra prin gaura (cred ca de scurgere :scarpin: ) din usa respectiva, aruncata de roate. Am observat de asemenea o gramada de noroi in aripa (se vede cu usa deschisa). Cred ca intra pe acolo (gaura de scurgere) pentru ca am vazut pragul stropit pana la cheder, ca si cum ar fi fost usa deschisa. Inainte sa schimb motorasul de la geam, ce pot face sa remediez problema?? [-O<

 

2.Trebuie sa schimb acumulatorul...ceva sfaturi? ce firma sa iau, are importanta? ce caracteristici? as schimba de asemenea si bornele, este recomandat?

Share this post


Link to post

Cam cat te-a costat operatiunea geamuri electrice :D ?

Share this post


Link to post

undeva in jur de 1000 lei.Iar montajul l-am facut la radacini ferdinand. Nu stiu sa-ti spun pe piese cat a fost distractia pentru ca a facturat direct catre firma si am uitat sa intreb pe cei de acolo.Iar piesele sunt cele de executive, adica originale daewoo.

 

 

P.S. dar acum am vazut ca nu esti din buc, asa ca locatia sau preturile detaliate nu te ajuta cu mult.

Edited by stefanivlad

Share this post


Link to post

O, dar e bine, mai bine decat credeam. Cu piese noi si montaj numai 10mil, chiar se merita. Eu gasisem numai piesele la SH la 7-8mil...

 

 

Later edit: Am uitat sa te intreb daca toate 4, dar banuiesc, ca da...

Iar cu locatia nu-i problema, tot de acolo iau si cei din Galati piesele :D - Craiova -

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

Da, toate 4. Nu bag mana in foc pentru piese, si mie imi pare cam ieftin. Si ca sa fiu sincer pana la capat nu am fost eu la service a fost un sofer de la firma. In orice caz, am semnat factura, care era in valoare de 1000 lei.

 

Iar geamurile, mai putin ala din dreapta la care s-a ars un motoras din motive de apa in usa merg super, chiar mai bine decat la un exe pe care-l folosesc si eu destul de des.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...