Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Jante aliaj CMS pentru Matiz (in reteaua Metro)

Recommended Posts

Jantele CMS nu au nici un fel de problema sunt fiabile atita timp cit te porti frumos cu ele daca faci offroad pe beton nici BBS nu sunt bune ,problema la jantele "noname" este la dimeniuni mai mari unde rigiditatea jantei este mai mica ,la cele de 13" si 14" nu este nici un fel de problema ,m-am saturat de miturile cu jante care au explodat la viteza pt ca erau Alesio ,sau ca Alesio sunt interzise in germania pt ca sunt proaste ,numai aberatii spuse de raspindaci de zvonuri (zvonitori) :spumelagura: . Deci in concluzie aveti incredere in CMS nu e nici o problema cu fiabilitatea decit cu designul care nu este unul tocmai iesit din comun .

Share this post


Link to post

si eu zic la fel ca cms sunt bune!taicamiu a crapat o jeanta cms de pe o dacie!dar a crapat-o la un accident cand sa urcat cu masina pe o balustrada!

Share this post


Link to post

:thumbl: Gata , mi-am luat jantele + doua cauciucuri noi pe fata ( SAVA ) , Jantele arata bine si o sa pun poze cu ele aici! Problema e ca nu am net acasa pt urmatoarele 10 zile :wallbanger:

 

- preturile au fost OK - 6.150.000 jantele ( NU TREBUIE MODIFICAT NIMIC LA ELE PT CA SUNT EXACT PE DIMENSIUNILE MATIZULUI )

- doua cauciucuri SAVA - 1.100.000 /buc (oferta speciala)

Share this post


Link to post

ce jante si de unde?cat e o janta!

Share this post


Link to post
ce jante si de unde?cat e o janta!

 

Raspunsul la intrebarea ta este chiar in titlul topicului! Ai fi putut sa te fortezi un pik si sa citesti :scarpin:

Share this post


Link to post
eu am vazut jante cms la destule matiz-uri si tico-uri si

 

Sigur ai vazut jante CMS pe Tico ia mai gandeste-te!

Share this post


Link to post

Bravo ! Acu' baga si tu o poza :)

Share this post


Link to post

uitati-va cum arata cu cms astea proaste care daca va uitati bine sunt patrate ca si capul celor care nu au dar vorbesc din auzite.si pt linistea celorlalti va aduc la cunostinta ca am luat o super groapa de a trebuit sa inlocuiesc un cauciuc rulat 500 km.pentru ca l-a forfecat si nu l-am mai putut vulcaniza.asta e singura problema cu toate jantele de aliaj.si bineinteles ocoliti copacii

post-749-1118155008_thumb.jpg

Share this post


Link to post

As merge la pariu ca daca CMS ar face si alte modele de jante de Matiz pe 13' la un pret asemanator, modelul asta ar ramane fara cumparatori!

Share this post


Link to post

Ah, le stiam, speram sa fie altele :(

Share this post


Link to post

omule nu era vorba de model ci de producator si n-am afirmat ca sunt superbe ci poezia cu zvonerul si raspandacul. si apropo 20% ce inseamna? v-am mai spus o data avertizare pt mine =0 .vrei sa nu mai intru,ma doare la bascheti,cred ca n-am facut decat sa prezint un produs care l-am incercat nu ca altii care n-au ce face si incep sa-si enerveze colegii de forum cu aberatii auzite in popor

Share this post


Link to post
Sigur ai vazut jante CMS pe Tico ia mai gandeste-te!

da sigur am vazut!e un tico gri in CT si are jante exact modelul pus de bobi!

Share this post


Link to post

post-1287-1118739580_thumb.jpgOle ola mi-am pus jantele pe ea!!!

 

Hai sa va arat si o poza :lavolan:

Share this post


Link to post

Sa le stăpâneşti sănătos! Frumuşele!

Dar ce "măsură" sunt cauciucurile? Că par foarte mici... sau o fi de la aparatul foto? Oricum, umflă-le cât de mult permit şi... mare grijă la borduri! :) >-

Share this post


Link to post
Asta de unde-ai scos-o? Nu-i obligatoriu!  Depinde ce dimensiuni au jantele cele noi.

Eu am schimbat jantele si am pastrat caucioacele. Iar cu caseta de directie ai probleme numai de la anumite dimensiuni in sus.

Baga o , ca e un topic interesant pe tema asta.

 

 

Daca ma asiguri tu ca se potrivesc cauciucurile originale de 155 pe jentile CMS, ca la ele ma refeream maine imi iau si eu!

 

Iar cu caseta s-ar putea sa nu fie probleme, in sensul defectarii acesteia insa bracajul va avea sigur de suferit daca nu si tinuta de drum.

Share this post


Link to post

Mi-am luat jenti CMS din METRO Timisoara si fraierii mi-au dat prezoane care ies in afara cu 15mm. Nu stiu cum sa fac acuma (am trimis mail la Radacini), ca sa-mi dea prezoane ca lumea pentru ca aia mi-au zis ca asa le-au primit dar cred ca le-au schimbat de la alte jenti. :-W

Share this post


Link to post
Daca ma asiguri tu ca se potrivesc cauciucurile originale de 155 pe jentile CMS, ca la ele ma refeream maine imi iau si eu!

 

Iar cu caseta s-ar putea sa nu fie probleme, in sensul defectarii acesteia insa bracajul va avea sigur de suferit daca nu si tinuta de drum.

Sincer nu stiu exact dimensiunile jantelor din Metro. Eu am Alessio San Remo (dimensiuni 5.5 J13), pe care am pus cauciucuri standard 155/65 R13. Se potrivesc foarte bine.

Nu-ti mai ramane decat sa afli ce dimensiuni au jantele din Metro.

 

In leg. cu bracajul... mie nu mi se pare ca ar fi avut de suferit (e drept ca n-am stat sa masor daca acum intorc in mai mult de 4.5 metri).

Iar tinuta de drum de ce ar avea de suferit?!?! altfel decat in sensul bun al cuvantului? Altfel de ce ar mai fi asa batalie pe jantele de aliaj? :scarpin:

 

PS. Foarte important! Vezi ca in Metro sunt doua feluri de jante pe 13" !!!

La unele scrie LK 100 iar la altele 114! Aia e distantza intre prezoane!

Doar alea cu LK 114 se potrivesc pe Matiz! :wallbanger:

Share this post


Link to post
In leg. cu bracajul... mie nu mi se pare ca ar fi avut de suferit (e drept ca n-am stat sa masor daca acum intorc in mai mult de 4.5 metri).

Atata timp cat nu se ating cauciucurile cu contraaripa e clar ca bracajul ramane acelasi.

Share this post


Link to post

am cautat si nu am gasit asa ca va intreb: Daca iau jante pe 14'' ce dim. maxime pot sa aiva cauciucurile fara sa atinga????

Share this post


Link to post

Era cineva de pe forum care a pus cauciucuri 185/55 r14 pe Matiz si spunea ca nu a avut pb.

Share this post


Link to post

mersi AndreiB am vazut si eu ce a scris dar mi se par totusi cam late 185! Nu crezi??

Share this post


Link to post

Parerea mea este ca sunt prea late pentru matiz, am vazut cum arata si e cam ciudatel. Problema este ca 175/55 nu se gasesc (nici nu stiu daca se produce asa ceva). Eu personal as merge pe 165/60 sau 55 r14 daca se gasesc astfel de cauciucuri. In general dimensiunile speciale (care nu sunt standard pe masini) se gasec estul de greu :( .

Share this post


Link to post

La mine problema este ca plec sapt. viitoare in Turcia si as vrea sa-mi iau jante de acolo pt. ca sper ca sunt mai ieftine si as vrea un pic mai mari, adica de 14' , probl. este ca la mine in masina sunt mai tot timpul 4-5 pers si mi-e frica sa nu atinga!!!

Share this post


Link to post

Eu am pus jante CMS de la Metro, le am de 1 an de zile, iar pe spate am pus cauciucuri 175/60/13 si nu sunt probleme, masina sta mai bine la viraje, si la viteze mari, dupa cum vedeti si in poza! :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...