Jump to content
Sign in to follow this  
danuzz

Blocare usa in conditii de umezeala

Recommended Posts

pe vreme ploioasa sau umezeala mare dupa ce deschid usa de la sofer, din telecomanda, nu mai pot sa o inchid. ca s-ao inchid, trebuie sa apas tzumburushul de la usa un pik pana face clanc, apoi se inchide. faza asta cu inchisu usii tine pe toata perioada vremii proaste (a umezelii). prb apare si dupa ce spal masina! explicatii??????

Share this post


Link to post

Am si eu chestia asta...dar n-am remarcat sa faca pe o anume vreme. Simptomele la mine sunt: opresc motorul, se descuie usile, deschid usa la sofer, ies, dau cu ea sa o inchid si vine inapoi. adica nu prinde incuietoarea. Misc un pic de tzamburush, face un klank si apoi se inchide. La mine face f. rar asa ca nu i-am dat atentie (mai ales ca am bagat niste izolirband la catarile tzamburushului si ma gandeam ca poate se agata de el ceva). Nu-mi dau seama cand se intampla exact...nu pot sa o reproduc :(

Share this post


Link to post

exact asa face, numai cand e vremea umeda... si n-am pus nimik pe langa tzumburush...

Share this post


Link to post

La mine face exact ca la tine, dar nu la umezeala ci complet aleator.

Share this post


Link to post

Am mai patit-o in weekend-ul asta (soare total). Mi se pare ca se intampla numai cand deschid portiera manual din interior (dupa ce s-a descuiat la oprirea motorului).

Share this post


Link to post

Actuatorul care deschide tzimbirushul are o tija, care se prinde la rindul lui de tija tzimburushului cu o clema care are 2 shuruburi. Unul din shuruburi probabil s-a slabit shi din cauza asta clema patineaza pe tija. Sau una din tije e strimba shi flambeaza cind actuatorul actioneaza.

Am patzit-o eu dar inchiderea centralizata era in garantzie shi nu ma costat nimic. Cum atunci cind ma duc la service imi place ca nenea ala sa-mi explice tot ce face, ce ti-am zis eu mai sus sint explicatziile care le-am primit shi eu la rindul meu. 8)

Solutzii:

1. scoate tablia de la usha shi stringe shuruburile

2. du-te la un atelier de montat alarme shi tzio repara ei, shi dai shi tu de-o bere la ala.

 

Vezi cumva sa nu fie bulit shi actuatorul, caz in care cumperi unul nou. :?

 

Bafta frate forumist!

Share this post


Link to post

1. As scoate tablia dar nu stiu cum sa fac cu manerul de deschis geamul (e ceva cu o clema si o carpa :shock: )

2. M-as duce le alarme dar nu pot reproduce fenomenul cand vreau eu asa ca mai mult ca sigur acolo nu va face nimic (Murphy :D )

Share this post


Link to post

Weekend-ul asta mi-am desfacut fata interioara de la usa (nu total ca nu stiu cum se face cu manerul de la geam). Am desfacut cotiera si clanta interioara. Am desfacut panoul cat s-a putut (si o folie de plastic prinsa cu mastic negru) si am constatat ca daca deschizi usa din clanta interioara ceva in mecanism nu mai revine (sunt si niste arculetze pe acolo). Daca apoi tragi si de clapeta exterioara acel "ceva" revine. Neavand un acces prea bun acolo am bagat niste WD40 si totul si-a dat drumul. MERG :D E.

 

Acum cat vom mai vedea :? . Operatiunea dureaza 10 min max.

Share this post


Link to post

Acum nu ar fi bine sa ungi si cu vaselina (spary) odata ce ai destzelenit mecanismul? WD40 nu tine mult,doar citeva saptamini.

Share this post


Link to post

ar fi bine da' n-am vaselina (spray) :(

Share this post


Link to post

Cu o seringa cu vaselina incalzita nu merge? Am citit de faza asta pe undeva p'aici.

Share this post


Link to post

Poate ca merge, dar mai bine astept pana imi iau un spray cinstit. Plus ca s-ar putea sa fi fost doar niste mizerie.

Share this post


Link to post
Am si eu chestia asta...dar n-am remarcat sa faca pe o anume vreme. Simptomele la mine sunt: opresc motorul, se descuie usile, deschid usa la sofer, ies, dau cu ea sa o inchid si vine inapoi. adica nu prinde incuietoarea. Misc un pic de tzamburush, face un klank si apoi se inchide. La mine face f. rar asa ca nu i-am dat atentie (mai ales ca am bagat niste izolirband la catarile tzamburushului si ma gandeam ca poate se agata de el ceva). Nu-mi dau seama cand se intampla exact...nu pot sa o reproduc :(

 

Daca inteleg eu bine, dupa ce iesi din masina apesi pe tzamburush, apoi inchizi usa si tzamburusul sare in sus, corect? Daca e asa, nu e bug, e feature: asa imi facea si mie la VW, asta ca sa te forteze sa incui usa din cheie sau telecomanda, sa nu-ti incui cheile inauntru. Daca insisti, poti totusi sa-ti incui cheile (experimentat pe propria piele) : dupa ce ai apasat tzamburushul, tii manerul ridicat in timp ce inchizi usa.

Acum am constatat ca la Matiz, in functie de starea vremii, fazele lunii, si probabil viteza cu care trantesti usa, se mai intampla sa nu sara tzamburushul (sau sa sara f. putin) in circumstantele susmentionate.

Share this post


Link to post

problema nu e cu incuiat/descuiat ci cu deschis/inchis din clante int/ext. Cand se bloca o eliberam fie miscand usor tzamburusul de incuiat/descuiat (fara a incuia insa) fie din clapeta exterioara.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...