Jump to content
Sign in to follow this  
roberth

Casco Allianz-tiriac

Recommended Posts

Salve !

Iata-ma in situatia de a fi nevoit sa folosesc asigurarea CASCO de la Allianz. :wallbanger:

Am gasit masina lovita ( usor ce-i drept, dar lovita ) in aripa din stanga spate.

Am fost azi la politie ( 6h si ceva... ). Luni urmeaza sa ma prezint la unul din cele trei serviceuri de care am aflat sunand la asigurator. Unul este prin Baneasa ( service Mitsubishi ), unul pe Splaiul Unirii ( service Mercedes ) si altul pe la Academia Militara, pare-mi-se... :-?

 

Aveti cumva vreo experienta similara ( ma refer strict la Allianz si la aceste serviceuri ) recenta ?

La care sa ma duc ? Cel de la Academie mi-ar fi cel mai la indemana, avand in vedere ca voi fi pedestru cateva zile.

 

Intrebare suplimentara:

 

Enunt: mai aveam cateva zgarieturi pe portiere + prag putin infundat pe cealalta parte( dreapta ) , dar nu am apelat la polita pentru ca nu vroiam sa o folosesc :wallbanger: ( pentru bonusul de la anul ).

 

Intrebarea propriu zisa: credeti ca agentul asigurator imi poate lua in calcul si aceasta problema ?

 

Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post

Pai inceaca sa "vorbesti" si tu cu el. Un cadou cu dop vorbeste de la sine. ;)

 

Cind am avut eu nevoie am rezolvat problema asta inca de la politie, asa ca agentul de la asigurari s-a uitat el pe acolo, da a zis ca daca am dovada de la politie, el nu comenteaza!

Share this post


Link to post

Se rezolva doar daca ti-a constatat si politistul. Poti merge linistit si la service-ul de langa Academie. Noi acolo am fost si agentul de acolo nu a comentat absolut nimic. Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc mult de raspunsuri.

Intradevar, cei de la Allianz nu se dezmint. Buna reputatie are o baza solida. Am fost ieri, si, intradevar, nu au comentat nimic. ( Cum este de altfel si normal, pentru ca ma doare sufletul cand ma uit la "bubulina" mea "ranita", mai ales ca umblu cu ea ca si cu un ou si de ce mi-a fost teama nu am scapat :mda: . )

Asa mi-a zis si nenea de acolo, sa ma duc din nou la Politie si sa iau dovada si pentru cealalta parte.

 

Din punctul meu de vedere, o sa ma duc in week-end la Politie. Imi iau familia si tragem un gratar acolo, la aer curat in cele 5 sau 6 sau 7 ... pana la 10 ore cat dureaza asteptarea. :wallbanger:

Cu aceasta ocazie o sa facem si un meeting spontan care va deschide "Campania Anti-Sictir" din Romania ca, doar acolo, la Circa 21 din Bucuresti, cred, este izvorul Marelui Plictis si al scarbei fata de cetatean.

I-as lua la mine la munca, sa le dau si lor un targhet, acolo... nu stiu ...sa vada cu adevarat ce-i ala stress !

Poate ca sunt :o fftopic: dar, se pare ca toata Tara asta este offtopic, si nimeni nu vrea, cu adevarat, sa revenim la subiect.

Edited by roberth

Share this post


Link to post

@roberth eu am fost acum 2 saptamani la sectia 21 si erau vreo 3-4 persoane...duminica pe la orele 14...bine ca cei doi constatatori erau super sictiriti...un pic mai greu la Allianz dar cu un noroc de cocota blonda m-a bagat tipul de acolo in fata a 10 persoane cand i-am zis ca nu stiu ce si cum sa complectez :D ...mai aiurea a fost ca mi-a bagat si radiatorul la inlocuiri...de ce nu stiu

Share this post


Link to post

Acum 5 ani, la orele 11.00, intr-o Duminica, am avut un accident usor in raza sectorului 6. Atunci am ajuns acasa la orele 22.00 ! Motivul, aceeiasi asteptare la circa 21. La orele 20 ne trimeteau acasa sa venim a doua zi. Ca in bancul ala cu nebuni... adica sarisem 99 de garduri... si ma puneau sa ma intorc ca nu mai puteam sa-l sar si pe ultimul. Imi cer scuze pentru ca nu imi aleg bine ziua de accident.

Acum am avut noroc, pentru ca la un moment dat s-a intrat din 7 in 7 numere. ( oamenii renuntasera, si se vorbisera sa vina a doua zi de dimineata ) . Sunt sigur ca sunt eu ghinionist, iar politistii aia sunt OK.

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva.

 

Cat despre asigurare...la Allianz, formularul este identic cu cel de la Politie. :o

Edited by roberth

Share this post


Link to post

Mai voi nu stiti metodele de rezolvare a unei probleme de genul asta? Sunt 2:

1 spaga sau

2 scandalul

 

Daca ajung vreodata acolo (doamne fereste) pai fac urat daca isi bat joc de mine si nu baga pas alergator...

eu sunt crizoman de genul meu cand organele ma calca pe sistemul nervos (de altfel am ceva experienta la firma).. nu de alta dar trebuie sa le aduceti aminte cine ii plateste sa frece menta in post!!! :mda:

Share this post


Link to post
Salve !

Iata-ma in situatia de a fi nevoit sa folosesc asigurarea CASCO de la Allianz. :wallbanger:

Am gasit masina lovita ( usor ce-i drept, dar lovita ) in aripa din stanga spate.

Am fost azi la politie ( 6h si ceva... ). Luni urmeaza sa ma prezint la unul din cele trei serviceuri de care am aflat sunand la asigurator. Unul este prin Baneasa ( service Mitsubishi ), unul pe Splaiul Unirii ( service Mercedes ) si altul pe la Academia Militara, pare-mi-se... :-?

 

Aveti cumva vreo experienta similara ( ma refer strict la Allianz si la aceste serviceuri ) recenta ?

La care sa ma duc ? Cel de la Academie mi-ar fi cel mai la indemana, avand in vedere ca voi fi pedestru cateva zile.

 

Intrebare suplimentara:

 

Enunt: mai aveam cateva zgarieturi pe portiere + prag putin infundat pe cealalta parte( dreapta ) , dar nu am apelat la polita pentru ca nu vroiam sa o folosesc :wallbanger: ( pentru bonusul de la anul ).

 

Intrebarea propriu zisa: credeti ca agentul asigurator imi poate lua in calcul si aceasta problema ?

 

Multumesc anticipat !

 

Salve Roberth,

 

eu am avut in flotila de masini a companiei in care luocrez mai multe dauna la mai multi asigutari casco -Omniasig, Allianz, etc- si dintre ei Allianz s-au miscat impecabil. Sugestia mea, din experienta pe care am avut-o eu, este sa te adresezi celor de pe Calea Vacaresti (in cadrul Autoklass Center / dealer Mercedes). Se misca impecabil oamenii aia.

Legat de "daunele complementare" celor notate de "Domnu' cu chipiu" nu pra ai ce face la asigurari caci "nu este" (e doar sub 50 nr. avariilor celelalte, nu ? ) legate de speta in cauza.

 

Poti incerca sa mai stai o vreme, sa mergi din nou la politie, sa le declari, sa mergi la asigurare sa le declari, etc. Atentie! In functie de valoarea daunelor pe care le suporta ei la un moment dat este posibil sa ti se ceara o "reintregire polita casco", o suma de ordinul zecilor de euro; nu te speria caci nu se cere chiar atat de usor.

 

"Parerea mea"

Share this post


Link to post

Si-a facut cineva de curand Casco la Allianz?

 

Se misca la fel de repede ca inainte?

 

Pe mine tocmai m-au dezamagit cei de la CLAL (bine ca nu am apucat sa le platesc).

 

E mai avantajos sa fac si RCA si CV tot la ei?

Share this post


Link to post

Daca masina e pe numele tau te rupe Allianz-ul la pret!

Fa-ti la BCR Asigurari.

Share this post


Link to post

Eu am CASCO la Allianz facut in noiembrie. Se misca normal, ca si pana acum, nimic de reprosat. Recomand Allianz-ul in continuare pentru CASCO, asa cum am facut-o in orice ocazie pana acum.

In ceea ce priveste RCA-ul insa...nu te sfatuiesc. Tarifele sunt foarte, foarte mari. Nu conteaza ca e pe numele tau sau al lui Mos Ion Roata masina, RCA-ul si CV te rup la Allianz. Eu am platit 360RON, pentru masina mea, motor 1.4 diesel. E adevarat ca este pe firma, insa in alte locuri as fi platit doar 200 RON pentru acelasi lucru. Deci NU RCA la Allianz. Pana la urma, RCA-ul este obligatoriu ca sa ii despagubesti pe ceilalti, nu cred ca are mare importanta unde il faci, atata timp cat este valabil. Pe tine te doare doar de CASCO.

Share this post


Link to post

Zici tu ca nu are importanta, dar daca te loveste unu si-ti da o polita de la SC 3-Lalele ASIGURARI nu stiu daca-ti convine :)

Share this post


Link to post

Atata timp cat mai ezipsta Asirom, daca depinde de mine, nu as face nici-o asigurare la Allianz.

Share this post


Link to post

De ce? Am auzit numai lucruri rele despre ASIROM.

Share this post


Link to post

Experienta din 97-07 cu Asirom este indeajuns? Daca deschizi putin ochii merge super cu ei, nu am avut niciodata probleme cu ei. Este adevarat, nici cu Allianz nu am avut dar asta nu inseamna ca e ok sa platesc cu minim 30% in plus astora.

Si am avut tot felul de daune, exceptand dauna totala.

Share this post


Link to post
Deci NU RCA la Allianz. Pana la urma, RCA-ul este obligatoriu ca sa ii despagubesti pe ceilalti, nu cred ca are mare importanta unde il faci, atata timp cat este valabil. Pe tine te doare doar de CASCO.

Aici trebuie sa te contrazic din pacate. Doar am experienta, nu? Cred ca daca aveam RCA la Allianz nu faceau mofturi ca dau doar 900 € din 1700 € cat despagubea CASCO...

Oricum ma vad nevoita sa renunt la BCR Asigurari - din cauza accidentului costul asigurarii CASCO creste la mine de la 650 la 915 €. Oricat de scumpi ar fi Allianz, cred ca nu sunt nici pe departe atat de scumpi. Si inca mai se poate sa-mi schimb asiguratorul (probabil sa mai tina inca un an).

Share this post


Link to post

@iulia - cum s-au comportat cei de la BCR ASIG la despagubire? Feedback, please!

Share this post


Link to post

Pe Casco ok, mi-au dat accept de plata imediat (am avut acum cateva luni o zgarietura pe masina si a fost si ornamentul de plastic deteriorat - toata distractia a costat 800 RON). Nimic de reprosat.

Acum astept sa se finalizeze urmarile ghinionului celui mare - deviz 11000 RON. Imi expira contractul de Casco si nu mai fac la ei. Inca pot opta pentru altii fara ca antecedentele sa ma urmareasca. Dar pe total, cu Casco a fost ok la ei.

 

Problema cea mare e cu RCA-ul. Am avut tot la ei. Am lovit un Cielo de 12 ani si ei au dat doar 3200 RON. Pentru diferenta se pare ca voi fi data in judecata (sau ma rog, firma de leasing, care este proprietarul de fapt al masinii). Casco-ul a dat 7200, si trebuie sa-si recupereze banii de la RCA-ul meu, care nu vrea sa dea mai mult pentru masina mai veche de 10 ani.

Share this post


Link to post
Zici tu ca nu are importanta, dar daca te loveste unu si-ti da o polita de la SC 3-Lalele ASIGURARI nu stiu daca-ti convine :)

 

Actually, s-a intamplat. Maica-mea era la volan, eu eram in dreapta. Lovitura din spate la trecerea de pietoni, dauna a fost de 1800 de euro. Berbecul care a lovit avea RCA-ul la Astra. Astia vroiau ca reparatia sa o suportam noi, urmand ca in maxim 3 luni (dar minim una) ei sa ne dea banii inapoi... Evident ca masina a fost reparata pe CASCO-ul de la Allianz, iar dupa aia Allianz-ul s-a reglat cu Astra. Asa ca nu prea m-a incalzit cu nimic faptul ca eu aveam RCA-ul tot la Allianz, pentru ca ala care a lovit avea la o firma de 2 bani, iar pe mine tot CASCO-ul m-a salvat. Iar ceea ce zice Iulia conteaza doar pentru ca AMBELE masini implicate in accident erau ale ei (ma rog, a ei si a prietenului). Insa altfel nu stiu cat ar mai fi interesat-o ce ar fi facut "ala cu Cielo" cu RCA-ul ei, nu?

Share this post


Link to post

Aici te inseli total! Iti dai seama ca nu se stie asta la casele de asigurari. Nu are absolut nicio importanta, iti dai seama ca daca era asa nu mai despagubeau deloc.

Una din masini e pe persoana fizica Ploiesti, cealalta pe persoana juridica Bucuresti. Una are 11 ani, cealalta 1 an. Normal ca nimeni nu stie ca ne cunosteam, ca ne intalniseram vreodata macar.

Zi-mi si mie unde vezi tu legatura maestre.

 

Si tu n-ai priceput deloc problema, asta se intampla cu orice masina mai veche de 10 ani as fi lovit.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

Pai problema este strict intre firmele care au platit, respectiv BCR Asigurari si firma la care avea Mircea CASCO. Nu e vina ta ca BCR nu vrea sa plateasca diferenta, la fel cum nu e vina BCR-ului ca cei de la CASCO au supraevaluat (dupa parerea lor) Cielo-ul. Judecata, daca va fi vreuna, se va derula strict intre BCR si firma de asigurari la care a fost platit CASCO-ul Cielo-ului. Tu, ca sofer si/sau proprietar de masina esti obligat sa posezi RCA la o firma autorizata pentru asa ceva. Restul nu te priveste. Daca acel Cielo de 12 ani era asigurat la o valoare mare (ceea ce ar fi implicat si o rata la CASCO mai mare) in nici un caz BCR Asigurari si nici o alta companie nu ar fi platit suma la care a fost asigurata masina.

Fiesta pe care o aveau ai mei pana acum 4 luni, desi avea 3 ani vechime si 100.000 km era asigurata la valoarea totala de 12.000. In cazul in care ar fi suferit o dauna totala in urma unui accident de care era vinovat altcineva, nici o societate nu ar fi platit aceasta suma, ci doar o parte din ea, restul urmand a fi suportat de firma la care a fost facut CASCO. Cred ca si in cazul tau este aceeasi situatie. Iar vrajeala aia cum ca te dau pe tine in judecata este o aberatie. Tu, dpdv legal esti complet acoperita, din moment ce ai avut RCA. Din aceasta cauza spuneam ca nu conteaza unde ai RCA-ul, atata timp cat il ai. A, ok, poate ca o alta companie, de exemplu Allianz, nu ar fi facut figuri si ar fi platit suma de 7200RON, dar tie chiar nu iti pasa de acest lucru :)

Share this post


Link to post

Teoretic ai dreptate, si eu imi dadeam la fel parerea inainte (ca profanul) :D

Uite insa ca nu e asa. Abia cand treci prin asta te lovesti de imbecilitatea institutiilor si legilor statului. BCR Asigurari actioneaza protejat printr-o lege ce se refera la masinile mai vechi de 10 ani si poate sa scape cu asta. Norocul meu in acest caz e ca proprietarul e firma de leasing si e mai putin probabil sa i dea pe ei in judecata. Ca persoana fizica as fi fost mai mult expusa.

 

Incredibil sau nu, si Alx spunea la Moeciu cam acelasi lucru.

Share this post


Link to post

Io spuneam ce stiam. Desi ceea ce spune Brainiac ar fi mai logic, nu inseamna ca si este adevarat. Ba chiar citeam mai demult ca unul de pe daciaclub a platit in plus celuilalt proprietar diferenta intre ce a dat RCA si reparatie.

 

Teoretic, dpdv legal, suma care se ia in calcul este cea stabilita prin calculare. Cealalta suma, cea asigurata, nu are importanta pentru terti ci se aplica contractului inrte parti.

 

Chiar nu mai stiu ce sa zic, ambele idei au argumentare logica dar dpdv al legii nu stiu ce sa zic.

Share this post


Link to post

:-? :mda: :grumpy: :wallbanger:

Cam asta ar fi reactia pe care o am...Va cred, desi imi este imposibil sa inteleg. Dar, revenind acum mult mai on-topic decat am fost in ultimele posturi, privind lucrurile prin prisma a ceea ce spuneti voi, tot nu are nici o importanta unde ai RCA-ul, nu? Pentru ca orice companie ar fi aia la care iti faci RCA-ul, nu are de ce sa accepte sa plateasca mai mult, daca legea ii spune ca poate sa plateasca mai putin, nu? Si-atunci, stau si ma intreb, ce faci daca lovesti o masina de epoca? Evaluata pe undeva pe la 15-20.000 de euro? Iar compania la care ai tu RCA-ul se foloseste de aceasta lege privitoare la masinile mai vechi de 10 ani? Cu ce te mai ajuta in acest caz RCA-ul, indiferent unde este facut, daca firma nu va accepta sa acopere mai mult de 1000 de euro dintr-o dauna de 5-6000? :scarpin:

 

Cred ca problema este de fapt mai simpla: sunt companii serioase, gen Allianz, care isi cunosc obligatiile, percep niste sume mai mari pentru serviciile oferite, dar serviciile pe care le promit si le respecta cu sfintenie. Si mai sunt si restul companiilor, cele neserioase, care apeleaza la tot felul de subrefugii de genul "masina are x ani, conform evaluarii mele ea valoreaza atat, nu dau un leu mai mult". Iar in acest moment apar problemele pentru detinatorul asa-zisei polite de raspundere auto...Deci poate ca da, poate ca e mai bine sa platesti RCA-ul cu 1-1.5 milioane mai mult, dar sa fii acoperit si sa nu te doara capul...

Share this post


Link to post

Aici cred ca e problema de vechimea masinii. Norma RCA are un tabel cu coeficienti de uzura in functie de vechimea masinii. Si s-ar putea ca si Allianz sa plateasca tot in jur de 30mil pe RCA dar ceva mai mult pe casco.

Si in legatura cu a 2-a problema, aici ar fi bun un jurist, dar imi dau si eu cu parerea: victima nu poate da in judecata vinovatul pentru distrugere de bunuri? Si isi recupereaza diferenta in proces civil.

Pe mine m-a lovit un asigurat RCA al Asirom, si politistul mi-a zis in fata ca s-ar putea sa am probleme ca nu prea platesc si a trecut in procesul verbal ca vinovatul se obliga sa plateasca in caz ca nu ma despagubeste Asirom.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...