Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu cred ca ar conta lungimea filtrului de ulei la Matiz, doar diametrul ar afecta pozitionarea sa. Filtrul e paralel cu compresorul de A/C (paralel cu cureaua), intre filtru si compresor ramanand cam 0.5 cm. Si pe site-ul Mann iti recomanda acel filtru indiferent daca ai A/C sau nu.

Share this post


Link to post

Nu cred ca ar conta lungimea filtrului de ulei la Matiz, doar diametrul ar afecta pozitionarea sa.

 

 

Crede-ma ca acea diferenta la lungime (nu stiu daca e de doar 5mm) inseamna a indoi aripioarele de la radiator (asta mi s-a intamplat cand duceam masina la service). Daca e mai mare in diametru (cum e Herth&Buss), e greu sa-l desfaci cu mana (parca te-ai plans ca ai desfacut greu filtrul, la W67/2 nu se intampla deoarece ai loc cu cheia de filtre).

Share this post


Link to post

Adica la matiz simplu, radiatorul de racire cu antigel e pozitionat in locul radiatorului A/C (mai in fata) ? Cred ca e in acelasi loc radiatorul la ambele versiuni.

Share this post


Link to post

Adica la matiz simplu, radiatorul de racire cu antigel e pozitionat in locul radiatorului A/C (mai in fata) ? Cred ca e in acelasi loc radiatorul la ambele versiuni.

 

 

E in acelasi loc (adica inspre motor), dar ceva mai apropiat ( eu am montat aftermarket A/C-ul, dar cred ca e la fel cu cele montate in fabrica). Plus ca e compresorul care chiar ca a "mancat" locul de manevra.

Share this post


Link to post

Pai ori e in acelasi loc ori nu e ? :) ) Cu locul de manevra asa e, eu am reusit sa bag ambele maini sa il strang, m-am scremut cat am putut.. acum Doamne-ajuta !

Share this post


Link to post

Pai ori e in acelasi loc ori nu e ? :) ) Cu locul de manevra asa e, eu am reusit sa bag ambele maini sa il strang, m-am scremut cat am putut.. acum Doamne-ajuta !

[/quote

 

 

La mine sigur nu e in acelasi loc cum a fost, dar nu am cu ce sa compar (adica cu Matiz echipat cu A/C din fabrica). Oricum, nu intra decat o mana la filtru.

Share this post


Link to post

Mai lung nu am vazut in magazine pentru Matiz! ca unora va place sa puneti pentru alte tipuri si va plangeti ca da in nustiuce, doar mai mare in diametru..am pus unul mai mare, marca Japanparts, de Suzuky/Matiz/ce o mai fi, si a intrat la milimetru, daca era mai mai lat nu intra de streasina aia din bloc din stanga filtrului cum te uiti.

Edited by argon
  • Like 1

Share this post


Link to post

Oare e bine ca ai bagat alt filtru care nu e proiectat sau recomandat pentru Matiz ? Cred ca fiecare motor are specificatiile sale pentru filtru, o presiune etc etc. Exemplu, la 600RR mi-a dat cineva din greseala un filtru de CBR F4, am mers o zi linistit in oras fara probleme, a 2.a zi cand i-am dat "reising" ma uitam in retrovizoare si credeam ca baietii fac gratare in urma mea de la fum. Cand am oprit, imi explodase filtrul de ulei pe la garnitura si imi scosese 1 L din cei 2.8. Am oprit la fix cat sa nu fac vreun damage permanent si am adus-o acasa cu platforma. Nu mai puneti filtre care nu-s pentru Matiz.

 

Filtrul asta Japanparts care l-am pus acum e identic la diametru cu cel GM, doar ca e mai scurt cu 0.5 cm.

Share this post


Link to post

E in catalog pentru Matiz, are aceleasi specificatii la supape, doar volumul e mai mare, ceea ce nu afeceteaza cu nimic, ba din contra, e un avantaj.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Oare e bine ca ai bagat alt filtru care nu e proiectat sau recomandat pentru Matiz ? Cred ca fiecare motor are specificatiile sale pentru filtru, o presiune etc etc. Exemplu, la 600RR mi-a dat cineva din greseala un filtru de CBR F4, am mers o zi linistit in oras fara probleme, a 2.a zi cand i-am dat "reising" ma uitam in retrovizoare si credeam ca baietii fac gratare in urma mea de la fum. Cand am oprit, imi explodase filtrul de ulei pe la garnitura si imi scosese 1 L din cei 2.8. Am oprit la fix cat sa nu fac vreun damage permanent si am adus-o acasa cu platforma. Nu mai puneti filtre care nu-s pentru Matiz.

 

Filtrul asta Japanparts care l-am pus acum e identic la diametru cu cel GM, doar ca e mai scurt cu 0.5 cm.

 

 

puneti si voi offtopic-ul...

Share this post


Link to post

Nu e offtopic, e un exemplu care l-am trait pe pielea mea cand pui un filtru necorespunzator.

Share this post


Link to post

Nu e offtopic, e un exemplu care l-am trait pe pielea mea cand pui un filtru necorespunzator.

 

never mind...ai intrat pe link-urile de la mn? (cele referitoare la ulei)

Share this post


Link to post

Primul Synpower este de U.S., daca te uiti la poza e in qt si nu in L, nu e synpowerul simplu care se comercializeaza in Europa si mai e si special pentru nu stiu ce VW.

 

Al doilea este Synpowerul pe care l-am pus eu la mine ieri cu speciile GM. In poza au Synpower XL-III dar sigur au pus-o gresit si e synpowerul care iti trebuie tie.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Da corect domnule Sorin.A fost o observatie buna.Poza era pusa gresit.S-a facut corectura :)

Stima.

Share this post


Link to post

celor care nu stiu un ulei 5w40 e net superior fata de 5w30 ...

...cel de calitate superioara ramane la latitudinea buzunarului . :banana:

 

 

Din cate stiu eu 5W30 e mai scump decat 5w40

  • Like 2

Share this post


Link to post

Dar 10w60 e mai scump ca ambele :mrgreen:

  • Like 2

Share this post


Link to post

Not true. Castolul 10w60 este vreo 47 lei/l iar XL III-ul 5w30 este vreo 70lei/l.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu 5W30 e mai scump decat 5w40

 

care marca?

Share this post


Link to post

Produsele unei anume marci

 

Valvoline 5w30-45 lei

5w40-34 lei

 

Mobil S 5w30-35- asta ca sa nu pun pretul de la ESP

5w40-32

 

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca te uiti atent un ulei sintetic 5w30 e mai scump decat un ulei sintetic 5w40. De ce oare? Uleiul 5w30 acoperind o plaja mai mica de temperaturi (infim diferita fata de 5w40) e mai stabil.

 

Fiind mai stabil, majoritatea 5w30 full synt sunt Long Life.

 

Apropo, blestem nou, nici dusmanilor nu le doresc sa schimbe un filtru de ulei la Matiz strans cu cheia atat de tare incat se deformase ! Am reusit sa il desfac la mana doar dupa ce l-am perforat cu o surubelnita si rotit minim o tura fortat.

 

P.S. Cine intrebase de trusa Valvoline,mi-a sosit, are exact ce am zis in urma, e putin mai mare decat un penar. Nu cred ca o sa raman asa de departe in camp incat sa am nevoie de gelul de maini care se incalzeste dar nu se stie niciodata. E moca !

 

plaja infim de mica este urmatoarea:5w30 intre-30 si +30`c,iar 5w40 intre -30 si +40`c.in cartea tehnica este recomandat sa folosesti ulei in functie de temperatura mediului si cum la noi temperatura trece vara frecvent peste 30 de grade la umbra ca sa nu mai vorbim de zonele urbane unde traficul greu si asfaltul incins face ca temperaturile sa creasca puternic atunci e de preferat un ulei satabil pe o plaja cat mai mare de temperaturi.

 

Produsele unei anume marci

 

Valvoline 5w30-45 lei

5w40-34 lei

 

Mobil S 5w30-35- asta ca sa nu pun pretul de la ESP

5w40-32

 

 

 

priviti aici:cate uleiuri tot atatea preturi,si mai ales calitati: http://www.molromania.ro/ro/produse/lubrifianti/lubrifian_i_pentru_autovehicule/uleiuri_de_inalta_performanta_pentru_motoarele_autoturismelor__i_autoutilitarelor/

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ok . foarte bine. Dar poate nu vad eu. Unde sunt preturile?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cate uleiuri ? Doar vreo 2 as alege, unele nu sunt full syntetice, iar din cele ramase synt unele au ACEA A5 care nu sunt bune pentru matiz. Nu e chiar asa complicat.

Share this post


Link to post

Din produsele propuse de tine(avand caracteristiaca A3-B3):

 

MOL Dynamic Synt 5W-30- 28 lei

MOL Dynamic Prima 5W-40- 24- 25 lei

MOL Dynamic Gold 5W-30- 50 lei

 

Astea sun preturile gasite de mine

  • Like 1

Share this post


Link to post

daca nu-i cu suparare,unde scrie ce fel de ACEA trebuie pt matiz ca eu stiu ca uleiul se cumpara dupa API care iti arata cati aditivi are uleiul si dupa cum ai vazut 5w4o are mai multi ca 5w30ex:5w30 API/SL ,5w40 API/SM

Edited by calinjack

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...