Jump to content
Sign in to follow this  
FLEX

De evitat! DN1, orele 19:00-20:30, sensul dinspre Ploiesti

Recommended Posts

Incercati pe cit posibil sa evitati sa veniti pe DN1 dinspre Ploiesti spre Bucuresti in intervalul orar mentionat, duminica seara ... este criminal, de la Saftica pina la semaforul de la Metro-Otopeni se circula infernal ... mergi 10m, frina, stai 30 de secunde, iar mergi 10m ... se face la greu contrasensul, asa ca daca mergeti dinspre Bucuresti spre Ploiesti, e bine sa folositi banda 1 ...

Share this post


Link to post

Păi dacă atunci vine lumea de la munte... secretul e să lucrezi în weekend şi să pleci duminică seara spre Sinaia, e parfum :) şi se merge foarte bine pe banda a doua, nu prea mai merge lumea pe contrasens de când cu separatoarele (foarte bune, de altfel).

Share this post


Link to post

Ai dreptate, dar pina la separatoare ...

Share this post


Link to post

Separatoare pe mijloc sunt DOAR pana in dreptul intrarii la aeroport, unde e si metro. Flex zicea ca se face contrasensul, de la Saftica pana la metro otopeni...

Share this post


Link to post

La un moment dat nenea politzaii faceau o smecherie: vinerea dupa-amiaza furau o banda de pe sensul Ph-Buc si lateau drumul spre munte iar duminica seara era invers, luau o banda de pe directia Buc-Ph pentru revenit in capitala...asta pina la intrare in buc, la aeroport baneasa...nu se mai face asa ceva?...ca de cand mi-am luat avion nu prea mai merg cu masina la munte :oops:

Share this post


Link to post

... Aseara nu era, ba pe deasupra nici nu era nevoie, de la Metro Otopeni pina la Aeroportul Baneasa se mergea fluent si tarisor ... banda "plimbareata" este intre Podul Otopeni si Aeroportul Baneasa, dar am impresia ca se face numai pentru sensul catre Ploiesti ...

 

In Otopeni, am realizat de ce se producea blocajul pina la oprire pe loc: trecerile de pietoni la nivel cu soseaua erau utilizate TOATE de cite 1-2 otopenari iesiti la shpatzir ... combinat cu inertia coloanei, de la Saftica se mergea cum v-am spus ... iar nenii politisti de la semaforul Otopeni-Cargo mai opreau si aia DN1, ca sa iasa amaritii din aeroport ... e aiurea rau, pe cuvint ... :shock:

Share this post


Link to post

Intersecţia de la aeroport oricum se deranjează la stomac instantaneu când e dirijată de agenţi (la fel ca şi multe alte intersecţii din Bucuresti).

 

Mişcarea cu banda plimbăreaţă nu am mai văzut-o de ceva vreme, dar păcat - era bună. Separatoare sunt până la Tâncăbeşti, dacă ţin eu minte bine (şi să continue frate cu ele până la munte, că-s bune !).

Share this post


Link to post

Salutare,am si eu o intrebare,care desi o sa fie off topic m-am gandit ca nu are rost sa deschid unul nou pentru asa ceva.Vreau maine sa plec de la Galati spre Pitesti.Dupa ce am consultat harta ideal ar fi sa o iau prin Braila,Buzau,Bucuresti.Ce vreau eu sa intreb:maine prin jurul orei 12-13 o sa gasesc centura Bucurestiului la fel de aglomerata asa cum s-a dus vestea?sau avand in vedere ca e week-end o sa fie ceva mai libera?Cred ca aici un bucurestean ar fi cel mai de folos pentru intrebarea mea,dar nici sfatul cuiva din provincie care este cunoscator al strazilor patriei nu m-ar deranja.In cazul in care se circula bara la bara si maine imi recomanda cineva alt traseu in care sa fie si starea carosabilului cat de cat decenta?Multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Duminica si la ora aia eu zic ca cel mai bine e sa tai Bucurestiul. Drumul e aproape... drept si oricum asfaltat ca lumea. Nu vad ce rost ar avea sa ocolesti atata pe centura. Daca dai de un dop ala esti. Prin oras, chiar de mai stai pe la stopuri, mai arunci si tu o privire la lume pe strada :D

Share this post


Link to post

:o fftopic: Noutati legate de centura, aseara am mers intre Dragomiresti si Berceni, au ras dimburile. NU AU asfaltat si nici nu au astupat sleaurile, insa au bagat o freza si au mai redus din riscurile de a-ti termina masina.

 

:ontopic: Duminica nu e prea aglomerat, poti mergi pe unde vrei. Daca urmezi ce ti-a recomandat AB, ai avantajul sa vezi si tu bulevardele bombardate ale Bucurestiului, podul Grozavesti, poate o bucata buna din Militari, bordurile cele noi, etc :D

Share this post


Link to post

La iesirea din Sinaia, scrie mare "Târgoviste". Luati-o pe aici si nu veti regreta (asta ca sa evitati chestia din titlul topicului). Dupa cateva stradute bombardate din Sinaia, urmeaza cateva senzatii tari pe Paduchiosu, apoi vine Glodul lui Borat, Fieni-Pucioasa si Targoviste. Drumul este destul de bun (am venit pe el acum o saptamana - am fost pe Transfagarasan).

De la Targoviste spre Bucuresti drumul este de vis, foarte bun, spre exceptional as putea spune... Atentie la radare si la furatul peisajului.

Daca pana acum cateva luni era aproape pustiu, de vreo luna circula pe el numai masini de Bucuresti. Stiu ele de ce...

Share this post


Link to post

Multumesc baieti,pana la urma am mers pe ruta Ploiesti-Targoviste-Campulung-Pitesti,mare greseala:de la Ploiesti la Targoviste drumul arata ca dupa un bombardament,iar daca o luam prin Gaesti dupa cate mi-au spus cateva cunostinte era si mai rau,asa ca am ocolit un pic prin Campulung.Nici pe acolo soseaua nu prea a stralucit dar macar am avut parte de peisaje frumoase.Inapoi am luato prin Bucuresti-Urziceni-Buzau-Galati,e drept ca am pierdut vreo ora pe centura Bucurestiului(nu am vrut sa ma complic sa intru in Bucuresti,sunt incepator si ma orientez ceva mai greu) dar starea drumului a fost mult mai buna(cu exceptia catorva portiuni din centura)si am ajuns si mai repede acasa.

Share this post


Link to post

Salut,as dori sa apelez iar la bunavointa colegilor bucuresteni de a ma sfatui intr-o problema:intentionez sa decolez sambata dimineata de pe Baneasa spre Roma.Daca ma deplasez cu al meu cielo de la Galati pana la aeroport as avea unde sa il las oarecum prin aropiere timp de o saptamana si unde sa stiu ca este cat de cat in siguranta(sa nu il gasesc fara combustibil sau mai rau cum au patit alti colegi fara roti)?

Exclud varianta cu parcarea aeroportului datorita sumei mari care s-ar putea strange avand in vedere ca se plateste la ora.

Multumesc anticipat pentru eventualele sugestii

Share this post


Link to post

Un amic a lasat masina 4 zile in parcare la metro si de acoloa luat autobuzul pana la aeroport! Masina nu a patir absolut nimic!

Share this post


Link to post

Eu stau prea departe ca te puneam sa o lasi la mine la bloc :) Incearca mai bine pe la blocurile alea cu 4 etaje cum vii dinspre aeroport spre oras pe stanga... si fara chestii interesante la vedere.

Share this post


Link to post

Multumesc,ramane sa decid pana maine daca o las pe la blocurile alea sau rog un prieten sa o faca pe soferul personal si sa-mi duca masina inapoi acasa.

Share this post


Link to post

Stiu pe cineva care a lasat masina pe o straduta pe langa aeroportul baneasa( in zona de case) exact langa intersectie timp de 1 sapt. Avea si laptopul inauntru. Nu a cotrobait nimeni. Bafta lui

Share this post


Link to post

Salut,pana la urma am lasat masina intr-o parcare privata pe undeva in lateralul aeroportului,ce apartinea unui restaurant:La Cocosatul.Dat fiind faptul ca am ajuns acolo pe la 4 dimineata am discutat cu paznicul care contra unei sume(da si tu cat vrei) de 50 lei m-a asigurat ca masina mea sta in deplina siguranta acolo.Cand m-am intors dupa 7 zile tot noaptea tarziu,gasesc masina nelovita,nezgariata,doar cu o roata dezumflata,care pana astazi am fost convins ca este taiata.Cum nu mai era nici urma de paznic cu care sa ma cert,am pus si am schimbat roata la lumina telefonului mobil si am plecat suparat spre casa.Astazi la vulcanizare dupa un control am descoperit ca nu era nici o taietura,aerul fiind pierdut pe la supapa(??? nu-mi vine acum in minte termenul,este vorba de intreg tumburucul prin care se baga presiune) pe care a schimbat-o si a redevenit roata functionala.Nu am nici o idee daca a tras cineva de ea intentionand sa o dezumfle sau doar am avut eu ghinion,pana atunci nu mai avusesem nici o problema cu presiunea la acea roata.

Share this post


Link to post

Are cineva idee cum se prezinta soseaua Petricani, aia care uneste Pipera cu Fabrica de Glucoza ?

Share this post


Link to post

E foarte buna, o folosesc f. frecvent ca "scurtatura" prin Pipera-Tunari-Balotesti in drumul spre si dinspre Ploiesti. Trecerea peste calea ferata e OK. Ceva denivelari intre CF si rond datorita "pierderilor" de ciment din betoniere.

Share this post


Link to post

Pai pentru asta o vroiam si eu, pe post de scurtatura, ca iesirea pe la Baneasa iar s-a dus pe apa sambetei, iar varianta prin Tunari nu prea mai merge nici ea.

Share this post


Link to post

Prin Tunari e OK, singurele doua locuri unde cobori sub 120 sint in Dimieni (curba aia strinsa la care au instalat iarasi un bumper) si trecerea peste CF.

Share this post


Link to post

Nu prea mai e ok din 2 motive: bucata aia de drum de pamant inainte de mareata pasarela care s-a oprit cu calea ferata (s-a rupt rau de tot), si aglomeratia imensa de oameni care merg din Pipera spre oras dimineata. Testez si revin cu impresii :)

Share this post


Link to post

Cred ca vorbim de acelasi traseu doar pina la un punct. Eu nu trec peste nici o bucata de pamint ;) , nu am nici o treaba cu pasarela, asa ca va trebui sa iei informatia pe care ti-am dat-o cu o mica rezerva. Traseul meu exact este: Ghica-Petricani-Pipera-Tunari-Balotesti

Share this post


Link to post

Nu e acelasi :) eu faceam de pe DN1 stanga, la Balotesti, apoi dreapta spre Tunari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...