Jump to content
Sign in to follow this  
Tavi

Senzor (map)? Ce-i Ala?

Recommended Posts

M-am uitat pe manualul de Matiz si, la pagina 32, unde este o schita cu principalele componente ale motorului, apare, la nr. 5: senzor (MAP). Ce-i ala? La ce foloseste? Intreb pentru ca acolo la mati al meu s-a facut un pic de sare din aia care apare de obicei pe bornele de la baterii. Are vreo legatura cu descarcarea bateriei? (vezi: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=9012&hl=).

Multumesc.

Share this post


Link to post

Senzor MAP = senzor de presiune absoluta in galeria de admisie aer.

N-are nici o legatura cu descarcarea bateriei.

Share this post


Link to post

OK Tolin, multumesc, m-am linistit!

Share this post


Link to post

exact! manifold air pressure. daca oxidul ala e la contacte, curata-le!!!

in functie de ala calculeaza cantitatea de benzina.

Share this post


Link to post

1. MAP = Manifold Absolute Pressure ;

2. oxidul este, probabil, pe suruburile de fixare, conectorul este bine izolat.

Share this post


Link to post

just!

aia la facultate ne-au aburit :( sau fiecare producator de sisteme de injectie are denumirea lui pt acelasi sensor

Edited by ZLI

Share this post


Link to post

La alte sisteme de injectie exista MAF (Mass Air Flow) pentru determinarea exacta a cantitatii de air trecuta prin galerie si stabilirea amestecului (raportul aer/combustibil).

Cu ajutorul senzorului MAP se determina mai multe:

 

"The PCM uses the MAP sensor to aid in calculating the following: Barometric pressure, Engine load, Manifold pressure, Injector pulse-width, Spark-advance programs, Shift-point strategies, Idle speed, Decel fuel shutoff. The PCM recognizes a decrease in manifold pressure by monitoring a decrease in voltage from the reading stored in the barometric pressure memory cell. The MAP sensor is a linear sensor; as pressure changes, voltage changes proportionately. "

Share this post


Link to post

unele sisteme au şi, şi. MAP are avantajul că dă informaţia foarte repede, la fel ca TPS... debitmetrul are un răspuns mai lent in ambele soluţii constructive

 

încă mai caut cursurile din anul 5... până le găsesc, nişte preţuri

 

Intake Air Temperature Sensor, $150 - $225. Intake Manifold, $750 - $950.

Manifold Air Pressure (MAP) Sensor, $200 - $300. Mass Air Flow Sensor, $350

Share this post


Link to post

Stie cineva ce fel de senzor MAP este cel prezent pe Matiz? Eu presupun ca masoara maxim 1 bar, n-ar avea de ce sa fie de 2. In manual nu am gasit nimic in legatura cu asta.

 

In cazul in care este de 1, ce senzor de 2 ar fi compatibil in locul celui existent?

Share this post


Link to post

La orice motor non-turbo masoara maxim presiunea atmosferica.

Probabil nici un senzor de 2 nu se potriveste.

Share this post


Link to post

Care este rolul MAP-ului (si a MAF-ului, de la motor la motor) ma lamurisem inainte, sunt interesat daca gasesc o varianta "plug'n'play", din familia GM.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...