Jump to content
Sign in to follow this  
sprite

Uleiuri pentru motoarele DAEWOO

Recommended Posts

si eu m-am hotarat 10W 30 skimb la 5000-6000 ! Gata !..

Share this post


Link to post

E clar? sper ca da ... pina la urma banii dicteaza uleiul ...

Share this post


Link to post

1oW30 sintetis e pacat sa il schimbi la 5000 ptr ca e paguba curata, la 10.000 macar, el duce 15.000

Share this post


Link to post

Mai Lucik da'ala nu e sintetic si sa-ti mai zic o treaba prin praful si nenorocireqa asta de oras crede-ma prefer sa skimb la 5-6000 decat sa-mi fac motorul tandari!..Tu gandeste-te k mati nu e ca ticutza e mai greu si motorul trage mai mult!...E mai naspa asta e !!!

Share this post


Link to post

Bagati ce vascozitate scrie in cartea masinii, sa fie o firma cunoscuta, schimbat la 5000 si nu veti avea probleme niciodata.

Share this post


Link to post

Am citit si rascitit cartea tehnica a Matiz-ului si nu am gasit pe nicaieri sa scrie despre OBLIGATIVITATEA utilizarii uleiurilor Daewoo ... se vorbeste despre RECOMANDARE ... voi ce stiti despre asta? a intrebat cineva la TC?

Share this post


Link to post
si eu m-am hotarat 10W 30 skimb la 5000-6000 ! Gata !..

L-am sunat azi pe mecanicul meu (ma rog, inginer mecanic) si i-am zis "Frate, tre sa vin la revizia de 6 luni, Zi cind si zi ce schimbam pe la ea, ca sa stiu de citi bani sa ma scotocesc." Trec peste alte amanunte... si l-am intrebat in mod special si de ulei. A zis ca uleiul nu-l schimbam in nici un caz, ca pina cind implineste 10000 km (uleiul) n-are rost sa umblam la el. Asa ca eu ma conformez :)

Service = Autonet, de care sunteti toti multumiti!

Despre alte amanunte in ceea ce priveste revizia, va povestesc maine seara.

Share this post


Link to post

deci dragul mieu (ce-mi plac pseudo arhaismele astea caragielesti )..eu am skimbat prima data la 7000 km cat zic ei de 10.000 nu uita ca 10K este barem international ori eu nu ma risc sa cred ca si in praful asta tot 10K e valabil ..Treaba ta !!!.....Si tot la Autonet anm facut skimbul (care au incercat sa ma convinga sa iau Valvoline sau nu stiu cedraq )

Share this post


Link to post
Am citit si rascitit cartea tehnica a Matiz-ului si nu am gasit pe nicaieri sa scrie despre OBLIGATIVITATEA utilizarii uleiurilor Daewoo ... se vorbeste despre RECOMANDARE ... voi ce stiti despre asta? a intrebat cineva la TC?

 

Iata ce am trimis:

 

Stimate Domnule,

 

Sunt proaspat posesor de Matiz (achizitionat pe 30 ianuarie 2004). Este normal zgomotul la telescoapele spate? Am condus de asemenea un model care avea 3.000 km la bord si avea aceasi problema. La revizia de 1000 km mi s-a spus ca le pot schimba, dar ma voi confrunta cu accesi problema. De asemenea mi s-a recomandat uleiul de motor Castrol TXT 5w40. Sper ca in urma schimbului mai beneficiez de garantie... Este posibil sau trebuie folosit numai ulei Daewoo?

 

Cu stima

Alexandru Lazarescu

 

PS Astept raspunsul Dvs. pe adresa alazarescu@romtelecom.iasi.ro

 

 

Iata ce am primit:

 

Stimate Domn,

 

 

Pentru eliminarea zgomotului la amortizoarele spate va rugam sa va adresati

unui Dealer Daewoo pentru decizionare si eventual inlocuirea acestora in

termen de garantie.

Referitor la folosirea uleiului, va comunicam ca producatorul recomanda

folosirea uleiului Daewoo (5W30 sau 10W30), pentru a putea beneficia de

garantia acordata. In cazul folosirii altor tipuri de uleiuri, Dealerul este

direct raspunzator de eventualele defectiuni survenite.

Cu stima.

O Constantinescu

 

 

Iata ce am trimis la LubRom, importatorul uleiurilor Daewoo:

 

Buna ziua,

 

Ma numesc Alexandru Lazarescu, sunt un proaspat posesor de Matiz si apelez la bunavointa Dvs. pentru a primi raspuns la unele intrebari.

 

1. De ce companie este fabricat uleiul de motor Daewoo?

2. Ce inseamna ISUTLI?

3. Este adevarat ca sunt produse de Total?

4. Ce echivalent de la Total ar fi pentru Daewoo 5W30?

 

In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.

 

Cu stima,

Alexandru Lazarescu

 

 

Si iata raspunsul pe deplin multumitor:

 

Stimate domn,

 

Asa cum probabil banuiti, uleiurile (de motor, de trasmisie, antigel, lichid de frana) Daewoo sunt produse de ISUTLI, fiind produse frantuzesti, imbuteliate in Polonia, Franta, Belgia sau Germania, ISUTLI fiind un joint-venture intre Total Lubricants International si ISU Chemical Korea (de aici si denumirea de ISUTLI). Prima umplere a motoarelor DAEWOO se face in intreaga lume cu uleiuri DAEWOO MOTOR OIL – argument puternic in fata posesorilor automobilelor DAEWOO de a cumpara si folosi acest produs, un aspect foarte important fiind faptul ca DAEWOO MOTOR OIL este in acest moment singurul ulei recomandat de fabrica de la Craiova in perioada de garantie. Daewoo Motor Oil 5W30 este un ulei sintetic, echivalentele lui in gama Total fiind Quartz 9000 5W30 sau Quartz 9000 5W40. Va multumim de interesul acordat produselor noastre si va pot spune ca in Iasi le puteti gasi la dealerii autorizari Daewoo (Comat, SOCOM) sau la magazinele specializate Daewoo.

 

Cu stima,

 

Cristi Chifan

Share this post


Link to post

Deci ramanem pe ulei Daewoo.Cine nu pe riscul lui.Eu nu prea m-as juca cu garantia la cat costa piesele.

Share this post


Link to post

Nici eu nu ma joc. Poti pati ceva indiferent de tipul uleiului si esti bun de plata. Mie imi trecuse o tampenie prin creier. Sa-l schimb cu Castrol in alta parte cind plec de la revizie. Cind i-am spus unui prieten de-al meu care e mecanic la un service autorizat Daewoo, mi-a raspuns: "Esti prost de behai. Prima data se ia o proba de ulei din baie si daca nu e Daewoo, mai platesti si analiza uleiului" Asa ca...

Share this post


Link to post

Q.E.D.

Share this post


Link to post

Dati cu pietre ... eu tocmai am pus OMV 5w40, full sintetic; am in fata un pliant cu uleiurile Daewoo si citesc la 5w30: " ... partial sintetic ... ". Q.E.D. si eu.

Share this post


Link to post

Dar garantia ta?

Share this post


Link to post
Nici eu nu ma joc. Poti pati ceva indiferent de tipul uleiului si esti bun de plata. Mie imi trecuse o tampenie prin creier. Sa-l schimb cu Castrol in alta parte cind plec de la revizie. Cind i-am spus unui prieten de-al meu care e mecanic la un service autorizat Daewoo, mi-a raspuns: "Esti prost de behai. Prima data se ia o proba de ulei din baie si daca nu e Daewoo, mai platesti si analiza uleiului" Asa ca...

 

Cand am schimbat uleiul, am stat langa Gigi de la service. Nici pomeneala de analiza uleiului. Putea fi si ulei de gatit, pe ala nu-l interesa.

Share this post


Link to post

Garantia mea e dusa pe apa simbetii de la 1000km, de cind onorabilul service AutoCenter mi-a bagat ulei Mobil1 5w30; ei au bagat, ei sa scoata camasa pe unde or sti in caz de Doamne-fereste ... daca gaseam ulei Daewoo 5w40, bagam de-ala; deoarece nu se fabrica, merg pe uleiuri de firma ... la urmatorul schimb bag Aral 5w40 si asta este; am tinut mortis la 5w40 deoarece verile la noi sint foarte calde in ultima vreme, iar iernile destul de reci ... si un ulei sintetic e altceva decit un ulei partial sintetic, dupa cum iarna nu-i ca vara, vorba marinarului ...

Share this post


Link to post
Nici eu nu ma joc. Poti pati ceva indiferent de tipul uleiului si esti bun de plata. Mie imi trecuse o tampenie prin creier. Sa-l schimb cu Castrol in alta parte cind plec de la revizie. Cind i-am spus unui prieten de-al meu care e mecanic la un service autorizat Daewoo, mi-a raspuns: "Esti prost de behai. Prima data se ia o proba de ulei din baie si daca nu e Daewoo, mai platesti si analiza uleiului" Asa ca...

 

Cand am schimbat uleiul, am stat langa Gigi de la service. Nici pomeneala de analiza uleiului. Putea fi si ulei de gatit, pe ala nu-l interesa.

Cred ca era vorba daca te duci cu cine stie ce la motor, in garantie, la Daewoo!

Share this post


Link to post

Oameni buni, am o intrebare de baraj. Daca stie cineva, e tare. De ce uleiul Castrol TXT Softec 5W-40 e mai ieftin decit Castrol TXT Softec Plus 5w-30???? Normal ar trebui sa fie invers. De ce Castrol SLX 0w-30 e mai scump bine decit Castrol 0w-40, cind logic ar trebui sa fie invers?? Care e mai bun pentru Matiz(facind abstractie de Daewoo) 5W-30 sau 5W-40?

Share this post


Link to post

In cartea tehnica nu scrie nimic de 5w40.

Share this post


Link to post

Ok, ai dreptate. Dar in Iasi toti taximetrisii baga Castrol 5W-40, au sute de km si nu au nimic motoarele. Si oricum, de ce e mai scump 5W-30?

Share this post


Link to post

Eu sunt de acord ca exista si "mici secrete" dar cel putin cat sunt in garantie nu prea le-as aplica.

Share this post


Link to post

Scrie Plus pe el :twisted:

Share this post


Link to post

Nu rideti, scrie Plus pe el, o fi un produs mai nou, draq stie! de-asta costa mai mult!

 

Daca va uitati cu atentie la diagrama de folosire a uleiurilor din cartea tehnica a Matiz-ului, o sa vedeti ca uleiurile POSIBIL de folosit pentru acest motor sint urmatoarele, functie de conditiile geo-climatice:

- 20w50 (-10gC-50gC)

- 15w50 (-15gC-50gC)

- 15w40 (-15gC-40gC)

- 10w40 (-20gC-40gC)

- 10w30 (-20gC-30gC)

- 5w30 (-30gC-30gC)

- 5w40 (-30gC-40gC)

RECOMANDAREA Daewoo Romania este 15w40, 10w30, 5w30, dar ... din observatiile mele asupra climei din Romania rezulta ca iarna se ating chiar si in Bucuresti temperaturi apropiate de -20gC si mai merg si eu pe la munte, unde -25gC nu e chiar raritate; vara LA NIVELUL ASFALTULUI in Bucuresti sint saptamini de-a rindul temperaturi de 40gC, asa ca am ales cel mai performant ulei posibil pe o plaja mare de temperaturi, full sintetic.

Probabil ca si un 10w40 ar fi fost foarte potrivit, dar daca am apucat sa bag 5w la primul schimb nu prea mergea sa trec la 10w dupa 20kkm.

Share this post


Link to post

au inceput sa arate la tv reclama cu mobil.

cica...daca vrei sa mergi 300000km sa folosesti mobil

daca vrei 150000km sa folosesti altceva(probabil tot bun).

cred ca nu era vorba de uleiuri RO3 :lol:

Share this post


Link to post

Eu folosesc de 2 ani numai OMV 15-40 .. filtru original , si in rest nimic altceva deosebit.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...