Jump to content
Sign in to follow this  
mad_hindu

Amendamentul VanGoethem

Recommended Posts

Asta fiindca americanii par sa fi deschis sezonul la omorit romani...

Justitia americana? O gluma! Proasta!

Si uite inca una:

Un alb ajunge in Africa de Sud (in timpul apartheid-ului). Inchiriaza o masina si pleaca la drum. Dupa doua cvartale - ceasul rau! - calca un negru pe o trecere de pietoni. Iese. Se ia cu miinile de cap. Vine politia. Opreste. Politistul iese din masina, isi scoate carnetelul si-l intreaba pe soferul alb: Cu ce viteza estimati ca se deplasa pietonul?

Share this post


Link to post

Exagerezi... Cat despre sistemul juridic american ... mai citeste.

Share this post


Link to post

Am uitat "nota de fundamentare".

Acuzarea nu a reusit sa convinga tribunalul ca un alt sofer ar fi evitat accidentul. Avocatii apararii au adus in discutie modul in care era semnalizata intersectia in care s-a produs accidentul. Mai mult, avocatii lui VanGhoetem au aratat ca strazile foarte inguste din Bucuresti si faptul ca numerosi oameni isi parcheaza masinile pe trotuar face ca vizibilitatea soferilor sa fie afectata. Avocatul principal al apararii a pus sub semnul intrebarii chiar si faptul ca Theo Peter s-a aflat in taxiul lovit de puscasul marin. hotnews.ro

 

Dar VanGhoetem, seful puscasilor marini de la ambasada SUA, se presupune ca era un om cu reflexe peste medie, apt sa faca fata unor situatii de lupta, nu? Daca micutul Rambo n-a putut evita un accident in conditiile deosebit de dure impuse de traficul din Bucuresti, cum ne-am astepta ca o gospodina de peste Ocean sa faca fata?

Altfel, dupa cum functioneaza mecanismul "precedentelor" juridice in State, orice sofer yankeu va putea omori pe oricine in Bucuresti, pe motiv ca nu s-a descurcat in trafic. Eu zic ca trebuie testati, inainte sa-i lasam pe terenul de vinatoare...

Share this post


Link to post

Exagerezi, cu mult. Statul american, pana la urma, isi protejeaza cetateanul, chiar daca acesta a gresit - asta e politica lor - cetatenii lor sunt mai valorosi pt ei decat cetatenii altor state. Mai mult, oricum se pare ca inculpatul va fi condamnat la 10 ani inchisoare pt obstructionarea justitiei si fals in declaratii - nici in Romania daca era judecat nu cred ca ar fi primit o pedeapsa mai mare, chiar pt omor din culpa.

Share this post


Link to post

later edit...na ca am postat deodata...gand la gand

 

 

Faci o mare gresala... te increzi in presa romaneasca ... care rupe din context pentru a face un subiect media ...

Teoretic ar trebui sa stii ca justitia e "oarba" si nu ar trebui sa conteze daca persoana ce a murit este persoana publica sau nu. Adica... putea sa fie si un aurolac in masina...fapta ramane aceeasi... la fel si pedeapsa...nu vad de ce daca era un aurolac sa nu suporte consecintele legii la fel ca in cazul unei persoane publice.

 

PS1

Subliniind faptul ca nu a fost o curte civila ci una militara as vrea sa te intreb:

* Avocatii apararii au adus in discutie modul in care era semnalizata intersectia in care s-a produs accidentul.

Nu ti se pare firesc?

**citezi si asta:

Mai mult, avocatii lui VanGhoetem au aratat ca strazile foarte inguste din "Bucuresti si faptul ca numerosi oameni isi parcheaza masinile pe trotuar face ca vizibilitatea soferilor sa fie afectata."

Au mintit cu ceva?

 

PS2

"acuzarea nu a reusit sa convinga tribunalul"

- ar fi trebuit sa stii ca nu a reusit sa convinga juratii...

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
nu ar trebui sa conteze daca persoana ce a murit este persoana publica sau nu

Eu nu am zis nimic de Teo Peter. Ma gindesc insa la anuntatele baze americane. Nu cred ca vor angaja soferi romani. Si daca toti puscasii marini conduc ca VanGoethem... Amin!

 

@PS1> de aceea cer un examen complet si egal cu cel aplicat soferilor romani;

cine e capabil - sa conduca, cine nu - nu

mi se pare echitabil

 

@PS2> parca spuneai ca e tribunal militar... nu cred sa aiba "jurati", cel putin nu in acceptiunea civila a termenului

 

Statul american, pana la urma, isi protejeaza cetateanul (...) cetatenii lor sunt mai valorosi pt ei decat cetatenii altor state. Mai mult, oricum se pare ca inculpatul va fi condamnat la 10 ani inchisoare pt obstructionarea justitiei si fals in declaratii (...).

Noi nu avem dreptul sa ne protejam cetatenii? Nu atunci cind pleaca peste hotare, e prea mult. Amintiti-va de intoarcerea autocarelor de romani din Spania. Dar macar atunci cind stau acasa la ei.

Chestia cu 10 ani e interesanta. Eu auzisem doar ca RISCA sa ia 10 ani. Daca tu ai date certe ca a primit acest deceniu de meditatie, m-as bucura... sa-mi indici o sursa. Mersi.

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post
... Si daca toti puscasii marini conduc ca VanGoethem...

si daca drobul de sare... vezi unde se ajunge?

Share this post


Link to post

@mad_hindu > Mai intai informeaza-te si apoi comenteaza. Deocamdata dezinformezi.

 

PS Ultima varianta din chestionar nu este corecta, ar trebui sa NU si atat. Ce-i aia "sa nu generalizam" ?

Share this post


Link to post

Ei si-au cautat-o. Daca il lasau in Romania sa fie judecat, lua mai putin si scapa mai iute. Uita-te la toti pedofilii care stau citeva luni la mititica si apoi se intorc la ale lor, de pe unde au venit. Bancul meu cu Africa de Sud nu era de ris, era de plins. Dar aia am ajuns.

 

@mad_hindu > Mai intai informeaza-te si apoi comenteaza. Deocamdata dezinformezi.

Multumesc, o sa incerc. Insa mi-ar prinde bine un argument. Sau macar spune-mi la ce te referi. L-au condamnat pe american? Am visat urit? A innebunit toata presa din Romania?

Share this post


Link to post

De unde cunosti ce s-a judecat acolo si cum ? Media nu are dreptul sa transmita din tribunalul acela, deci pana acum ai auzit doar speculatii tendentioase.

 

Peste tot in lume faptele militarilor si a celor care au imunitate diplomatica se judeca altfel si doar in tara de origine sau la un tribunal international.

 

PS Daca n-ai aflat pana acum, toata presa, indiferent de tara, scrie dupa dictare.

Share this post


Link to post

Cine este atat de naiv incat sa creada ca americanu' putea fi gasit vinova...

Americani-s de vina...(vezi Vama Veche) :spumelagura:

Share this post


Link to post
De unde cunosti ce s-a judecat acolo si cum ? Media nu are dreptul sa transmita din tribunalul acela, deci pana acum ai auzit doar speculatii tendentioase.

Peste tot in lume faptele militarilor si a celor care au imunitate diplomatica se judeca altfel si doar in tara de origine sau la un tribunal international.

 

VanGoethem cleared of major charges in Romanian’s death

Musician died when taxi was hit by Marine’s SUV in 2004

 

By Lisa Burgess, Stars and Stripes

European edition, Wednesday, February 1, 2006

 

QUANTICO MARINE CORPS BASE, Va. — A seven-member court martial board on Tuesday found Marine Staff Sgt. Christopher VanGoethem not guilty of the two major charges in the traffic death of Romanian rock musician Teofil Peter.

The board found VanGoethem not guilty of negligent homicide and adultery, but guilty of two lesser charges: obstruction of justice and making false statements.

After emotional testimony on his character from his family and work colleagues at the sentencing hearing, the jury recommended VanGoethem be given a letter of reprimand. VanGoethem could have received up to 10 years confinement, loss of rank down to E-1 and forfeiture of all pay and allowances.

Under the Rules for Court Martial, it is now up to the convening authority for VanGoethem’s case, Col. Glen Sachtleben, to decide whether to accept or modify the board’s recommendations for punishment.

Sachtleben, who is commander of the 4th Marine Expeditionary Brigade at Camp Lejeune, N.C., can choose to make reductions in the sentence, but he is not allowed to increase any of the punishments, according to Marine Lt. Col. Kirk Kumagai, acting deputy staff judge advocate for Marine Corps Base Quantico.

The four charges stem from a traffic collision that happened while VanGoethem, 32, was commander of the Marine security detachment at the U.S. Embassy in Bucharest.

VanGoethem, who is married and has two children, was returning at 4:30 a.m. after dropping off a friend, Ilse Wentworth, at her home on Dec. 4, 2004.

According to police reports, the dark-blue Ford Expedition that VanGoethem was driving broadsided a taxi carrying 50-year-old Peter, a veteran producer and bassist for the rock band Compact.

Peter suffered major head injuries and died at the scene.

VanGoethem was charged with negligent homicide for his role in the crash, as well as adultery with Wentworth, who was a secretary at the embassy.

The obstruction of justice and making false official statements charges, meanwhile, stemmed from the aftermath of the crash. (...)

Regarding the negligent homicide charge, Stackhouse maintained that the intersection where the crash occurred was “chaotic and nonsensically signed” with conflicting directions.

“The worst-case scenario was that Staff Sgt. VanGoethem was in an accident,” Stackhouse said.

In his own closing statements, Maj. Charles Miracle, the lead prosecutor, argued that VanGoethem was familiar with the intersection.

“Your common sense will tell you he either ignored [three] stop signs, or he zoned out,” Miracle said.

And the only explanation for the crash was alcohol and fatigue, Miracle said.

Stackhouse countered that although VanGoethem had admitted to drinking about three and a half beers over the course of the evening, tests of his blood returned negative for both alcohol and drugs.

“And he wasn’t tired,” Stackhouse said. “No one testified to that.”

 

 

Si inca ceva: "Stars and Stripes is a daily newspaper published for the U.S. military, DoD civilians, contractors, and their families. Unique among the many military publications, Stars and Stripes operates as a First Amendment newspaper, free of control and censorship." Multumit?

Share this post


Link to post

Oricum, justitia aceea stramba ii da X ani cu executare. Justitia noastra a dat cate 1 ani cu suspendare pentru fiecare mort in mai multe cazuri despre care vad ca nu te scandalizeaza. Cum x / 0 (zero) = infinit, rezulta ca justitia aceia este infinit mai buna.

 

PS1 Eu sunt multumit.

 

PS2 Repet: toata presa, indiferent de tara, scrie dupa dictare.

Share this post


Link to post

N-ai inteles. "Letter of reprimand" inseamna MUSTRARE. Atit si nimic mai mult.

 

edit: mai exact MUSTRARE SCRISA

Edited by mad_hindu

Share this post


Link to post

Eu zic sa mai citesti o data textul si o sa il intelegi pana la urma...

anume :

but guilty of two lesser charges: obstruction of justice and making false statements.

 

1. este vorba de Cristopher R. VanGoethem... ar trebui corectat titlul subiectului.

A innebunit toata presa din Romania?

2. Nu a innebunit. Este facuta de oameni "scoliti" in mod rudimenar.

Asa zisii ziaristi(sau mai bine zis oameni de presa sau media cum vrei tu sa le zici) cred ca stiu tot si ca nu mai e nimic de invatat in gazetarie.

Sunt obisnuiti sa creada ca sunt mai mult decat talentati, ca sunt daruiti de la Dumnezeu cu geniu gazetaresc si ca in afara de asta nu mai e nevoie de nimic.

 

Din cauza asta sunt obisnuiti sa scrie asa cum le trece prin cap, "sa faca talente", cum se zice, sa creada ca revista sau ziarul le sunt datoare cu publicarea textului de la doua-trei file in sus fara modificari.

In afara Romaniei, nu neaparat europa poti vedea foarte rapid ca exista si o altfel de presa, extrem de riguroasa, de clara, de scurta, de reala si de precisa. O presa in care talentul nu este exclus, dar in care primele lucruri care conteaza sunt soliditatea informatiei si claritatea judecatii.

 

In mare parte, pacatele din media romaneasca, cred ca sunt cele mostenite, desi lucrurile s-au schimbat masiv, in special in privinta numarului de titluri, a varietatii mijloacelor de informare care abunda atat in zona audio-vizuala - vorbesc de radio si televiziune - cat si, sau mai ales, in presa scrisa.

In ciuda acestor schimbari, multe lucruri au ramas pe loc, cum ar fi o anumita tentatie a gazetarului de a-si demonstra teribilismul, trecand peste acuratetea informatiei, trecand peste politetea cu care gazetarul e dator cititorului sau. In al doilea rand, cred ca exista un viciu nou, desi noua e poate numai forma viciului, pentru ca e un lucru tare vechi: coruptia.

 

Ma refer la faptul ca o mare parte a presei nu este independenta. Nu vreau sa ne facem iluzii, sa vorbim de iluzii, nu cred ca exista undeva un ziar complet independent. Din pacate, presa romaneasca este in momentul de fata un amestec de interese financiare uriase si de campanie politica ce reflecta tocmai interesele financiare de care vorbeam. Prea multe ziare sunt angajate pe o linie sau alta si pentru asta primesc bani, prea multi ziaristi - si-mi pare rau s-o spun - fac jocul asta si scriu dupa ce se inteleg pe telefonul mobil cu colegii, cu patronii, cu sponsorii si scriu si ei asa cum li se cere, la comanda.

 

Si pentru asta primesc bani. Si mai este ceva: rolul nefast, ca sa nu spun sinistru, pe care-l joaca publicitatea in presa romaneasca de azi. Daca cineva are rabdarea sa studieze, sa urmareasca, sa compare modul in care sunt folosite paginile publicitare in ziare, adica sa vada cine si ce publicitate aduce in paginile ziarelor, o sa aiba o mare surpriza si o sa vada ca nenumarate ziare depind de forma de publicitate care le este pasata discret, dintr-un centru economic sau un centru de influenta politica ce vrea, bineinteles, dupa asta, sa fie ajutat tot discret, in paginile ziarului. Astea sunt lucrurile triste despre presa romaneasca de azi, lucruri care se ascund in spatele unei fatade teribil de colorate, de efervescente, de tentante la prima vedere. Avem o presa de serviciu, infundata, o presa care face servicii, care incearca sa influenteze publicul intr-o directie sau alta, o presa care are in spate "grupari de interese economico-financiare".

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post
PS Daca n-ai aflat pana acum, toata presa, indiferent de tara, scrie dupa dictare.

 

:o fftopic: :) ) Am lucrat 15 ani in presa. Am facut cotidiane, saptaminale, lunare. Mersi. Cred ca stiu destul de bine cum functioneaza.

 

PS (ca vad ca-ti plac PS-urile) Acum NU MAI lucrez in presa.

Share this post


Link to post
N-ai inteles. "Letter of reprimand" inseamna MUSTRARE. Atit si nimic mai mult.

Sunt si mai multumit in cazul asta, insemna ca justitia romana a ajuns la nivelul celei americane.

 

Ulterior si offtopic: inseamna ca abia acum poti avea o imagine nedeformata asupra presei, cand nu mai esti implicat in ea.

Share this post


Link to post

cat de multe imi vin sa spun despre Vanghoetem... dar nu vreau sa parasesc forumul...

 

Peace man!

Share this post


Link to post

@masterbobs> Esti suparat rau pe presa din Romania. Dar sursa mea era Stars and Stripes, cotidianul oficial al Fortelor Armate ale SUA. Zi-le si lor vreo doua! :) ) Ca sigur ne citesc...

Share this post


Link to post
cat de multe imi vin sa spun despre Vanghoetem... dar nu vreau sa parasesc forumul...

Dar de cand forumul il protejeaza pe Vankiller asta ?

 

@mad_hindu > orice ziarist spune ca el scrie dupa cum "ii dicteaza" constiinta.

Share this post


Link to post

1' tolin_afc: nu-i vorba de protejat killerii, ci de limbajul care-mi vine pe limba.

 

2' am lucrat 2 ani pentru un cetatean american si au, in societate (poate doar atunci cand nu sunt la ei in tara) aceeasi atitudine din filmele americane patriotice.. :spumelagura:

Edited by freemind

Share this post


Link to post

Toline, e vorba de limbaj...si eu abia ma abtin...Zic doar: Mi-e scarba!!! :(

Share this post


Link to post

presa din romania ca si cea de dincolo inghite si da afara, ceea ce i se da

dar e clar ca USA nu vrea ca in opinia 'citizenului american', si evident nu numai, ca soldatul american sa para un criminal.

nu! el e un aparator al democratiei, vietii si dreptei judecati.

ca il pedepsesc ei in felul lor, e o treaba interna..

si decat sa cautam defectele sistemului juridic american, am vedea mai bine ce-i la noi.

eram sigur ca si asta, ca si cea cu monica (macovei) va prinde instant

nationalismul si ura si de aici distragerea/manipularea atentiei publice.. sunt mereu facil folosite si cu efect devastator

 

but.. my love is over the ocean ;)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Toline, e vorba de limbaj...si eu abia ma abtin...

Pai, nu vezi ca si eu ma abtin, cu greu. Dar am putea scrie pe limba lor, ca sa nu apara greseli de traducere atunci cand se face raportul de seara, ceva de genul:

@ vankiller > fac ior moder dedtz !

Share this post


Link to post
ca il pedepsesc ei in felul lor, e o treaba interna..

Sigur. VanGothem o sa plinga cu lacrimi de crocodil cind o sa citeasca "mustrarea scrisa" (daca o s-o primeasca si pe aia). De asemenea o sa se rusineze de privirile dojenitoare ale colegilor sai si o sa ofteze cind va vedea cite un taxi pe strada. Sper insa sa nu mai vina in Bucuresti. Si daca vine (apparently, his love is over the ocean too, here, at the embassy), sper sa nu se mai urce baut la volan, acum ca stie ce trafic demential avem noi. Mai ales la ora 4.30 dimineata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...