Jump to content
Sign in to follow this  
Emi

Maruntisuri

Recommended Posts

Mi-am luat un Tico SX cam acum 2 luni, dorindu-mi-l de v'o 3 ani. Am niste intrebari un pic tehnice si altele nu prea. Mentionez ca citesc forumul de macar 3 saptamani deci am recurs si la optiunea de "serch", insa la intrebarile ce urmeaza ori nu am gasit raspunsuri, ori nu m-au edificat :-?

 

1) Dupa ce a ajuns acul la indicatorul de benzina in zona rosie, urmeaza sa se aprinda pe bord si vre-un bec, sau nu exista asa ceva la Tico (SX)?

 

2) Swich-ul de la becul de pe plafon are 3 pozitii: a)stins, b) (cred eu) aprins in mom cand se deschid portierele, c) aprins. Mie pozitia b nu imi functioneaza. Are cineva idee de ce si cum se poate rezolva problema (eventual fara service)?

 

3) Unde gasesc jante de aluminiu de 12" nu cele de 13" de Matiz?

 

4) Imi lipseste capacelul ce acopera surubul bordului dreapta sus (langa parbriz - o chestie aproape patarta de circa 4 pe 5 cm). Unde oare gasesc asa ceva?

 

Cam atat cred. :) Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

1. In bord nu se aprinde nici un bec(specific) cand ramai fara benzina, dar firul este undeva in spatele bordului :D

2. Nu stiu sigur de a 3-a pozitie insa la SL nu am decat 2 :)

3. Se gasesc foarte greu :(

4. Era un topic pe aici cu un magazin cu elemente din plastic de la tot ce inseamna daewoo... http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?showtopic=8343&hl=

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

2) la usile din fata pe stalpul centaral ai un mic contact. apasa-l de cateva ori si vezi daca merge. Daca nu trebuie sa il scoti afara si sa il cureti. Ca sa-l scoti il impingi intr-o parte si iese.

Share this post


Link to post

Multzam' de raspunsul super rapid! :) D-aia imi place acest forum!

 

Later edit: mentionez ca e vb de reperul nr 22 din poza atasata.

post-2697-1138721098_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Incearca la Nicu Barbu. Ele are chestii care nu prea se gasesc

Share this post


Link to post

Hehe incercat si acolo, multzam de sfat, dar tot nik, uf! Arata urat asa, ce ma fac! Uf :)

Share this post


Link to post
2) la usile din fata pe stalpul centaral ai un mic contact. apasa-l de cateva ori si vezi daca merge. Daca nu trebuie sa il scoti afara si sa il cureti. Ca sa-l scoti il impingi intr-o parte si iese.

 

Unde mai exact e contactul respectiv? Nu-i vb de butonul din pragurile de la usile din fata? Daca-i vb de butoanele respective le-am scos si am observat ca cel de pe partea soferului are conectate 2 fire la el, pe cand cel de pe partea pasagerului din dreapta are doar un fir conectat la el. M-am orientat bine? Ce naiba o avea?

Share this post


Link to post

Nu cred ca TICO SL are din fabrica.

Share this post


Link to post

Eu am SX si plafoniera are 3 trepte. Sigur am optiunea, dar de ce nu functioneaza oare :-? ?

Edited by Emi

Share this post


Link to post

Este oarecum pe praguri. E la baza stalpului. Curata-le cu un spray de contacte sau WD40 si vezi daca merge.

Share this post


Link to post

Daca ai antena de plafon, mai intra apa pe la baza ei si - la Matiz - curge exact in plafoniera - patit asta

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...