Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Arme De Autoaparare

Recommended Posts

Eu nu spun ca iei o arma din aia si din ea faci una de n-a vazut nici terminator. Iei arma lu' mircea, strici niste gloante si in loc de bila din cauciuc pui alta de aceleasi dimensiuni si aprox aceeasi greutate care inauntru are un miez metalic (sa zicem o sau un pellet de cal 5.6 care are cam 1g). Are deci aceleasi dimensiuni, aceleesi pulbere, etc. Nu are cine stie ce precizie insa poate sa faca rau de tot. Chiar daca se strica dupa 10 trageri tot periculoasa e.

 

La urma urmei nici nu e nevoie sa functioneze, "important" e ca poate niste minitechnicus incearca si mai raman fara un ochi, un dinte, fie ei, fie unu' de langa ei.

 

De asta spun ca e foarte bine sa fie strict controlul.

 

PS

Alea cu alice nu sunt ghintuite si nici nu prea conteaza precizia...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Asta nu exclude insa posibilitatea folosirii unor munitii artizanale, modificate... adica in loc de bila din cauciuc sa fie una mai mica din alt material (care sa incapa pe teava), sau una din caucicuc de aceleasi dimensiuni care "imbraca" un miez metalic, etc.

 

Mie intrebarea mi se pare si mai valabila in cazul celor cu "alice" din cauciuc (am pus link intr-unul din posturile anterioare). Alea chiar nu vad de ce n-ar merge cu alice metalice. Nu sunt foarte sigur ca sicanele ar fi suficiente.

 

Din motivul asta mi se pare foarte normal sa fie supuse aceluiasi regim ca cele cu glont. Ca mare mai e gradina... macar cu un regim strict poti spera sa mai descurajezi din "inventivi".

Pai poti face orice teoretic dar numai la o arma cu teava lisa. La cele cu teava cu galme sau sicane n-ai ce-i face din start. Si, dupa cum spunea Safari, au fost eliminate din start multe elemente care sa faca posibila modificarea. Bine, nebuni care sa faca tampenii sunt, dar sincer nu cred ca vor obtine o arma cu cine stie ce precizie si care sa traga mai mult de 1 foc inainte de a se distruge iremediabil. Ca fapt divers, teava armei mele are 7.2 mm (nu se pupa cu nicio munitie letala), iar bila extinsa are 12 mm (adica iese presata din cartus si merge tot presata pe teava pana la iesire, cand se destinde. Un glont, fie el si artizanal, va avea o dimensiune fixa, si, datorita lipsei ghinturilor, fie se va bloca pe teava, fie va lasa suficient de multa presiune sa scape pe langa el ca sa nu mai aiba forta letala.

Ti-am zis si pe paginile anterioare, in Ro pentru a avea o arma care trage cu cartus de 12 mm cu cauciuc trebuie sa posezi permis de arma letala, tocmai datorita posibilitatii acestei arme de a trage cu un cartus de vanatoare cu breneck sau 3 la fund... Basca ca la cele de 12 poti scoate lesne fultuiala si sa inlocuiesti bila/bilele cu orice alte proiectile...

 

 

@Safari, nenea, unii "n-a facut armata" ;)

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

@Safari, nenea, unii "n-a facut armata" ;)

 

Adevarat, dar pentru ca unii inca fac parte din ea si in urma experientei de la ONU, nu cred prea mult in eficacitatea unei arme letale sau nu in stoparea violentei. Avand totusi in vedere cresterea violentei la noi, daca as face pasul catre o arma, as opta pentru una letala in speta un Glock 9 mm. Cred ca de la focul de avertisment totul se rezolva, iar ca sa ii parafrazez pe samuraii japonezi: "daca tot scoti katana din teaca, musai sa o introduci patata de sange" :o

In Canada politia apeleaza foarte rar la arma, dar utilizarea in mod infractional a acesteia aduce pedepse extreme. Imi amintesc in 2001 cand eram in Canada, ca a fost ucis un politist, iar dupa ceva timp ucigasul a ajuns la un penitenciar mai relaxant. A doua zi intreaga politie canadiana RCMP-ul a protestat si tipul , condamnat pe viata, a fost mutat la loc.

Cred ca a preveni astfel de situatii este mult mai bine decat sa studiem catalogul de arme. :rambo:

Share this post


Link to post

Un elicopter a picat si a omorat niste oameni pentru ca un mecanic a montant un filtru de ulei invers... desi NU se putea monta invers. Insa el a reusit... cu ciocanul. Nu exista dispozitiv fail-safe perfect, idiotenia umana e infinit mai performanta si mai variata decat inteligenta sau imaginatia inginerilor. :)

Cernobilul e alt caz...

 

Ceea ce descrieti voi e un design super-marginal... nu am experienta in arme, insa nu cred ca vre-un inginer ar proiecta asa ceva. Adica o arma la care daca in loc de 3g bila are 3,05g explodeaza in mii de bucatele. In mod normal orice dispozitiv are unele rezerve...

O arma la care cea mai mica modificare in energie sau in dinamica arderii o face sa explodeze in bucati, probabil crapa dupa 10 trageri si cu munitie corecta. In mod normal trebuie sa fie sigura si arma cu cele mai pacatoase tolerante, facuta din cele mai proaste sarje de materiale, cu defectele cele mai mari care trec nedetectate, in conditiile cele mai dure, adica arma cea mai proasta posibil la modul teoretic (fara sa fie rebut). O arma "medie" ar trebui sa aiba rezerve suficiente.

 

Referitor la cartusele cal 12 pentru armele de vanatoare, am oarece experienta, am folosit si chiar am facut unele si am tras vreo cateva (zeci :D ) in adolescenta. Apropo, la alea merge fara pb sa pui ceva mai mult praf de pusca, nu crapa pusca instant, ceea ce confirma ipoteza de mai sus cu rezervele. Bunica-miu a fost vanator de talie mondiala si chiar judeteana, campion national de tir la talere, etc. Avea 3 categorii de cartuse, toate facute de el (de la 0 sau modificand cartusele din comert, care veneau cu bure din plastic iar el voia musai din pasla). "T" de la tare, cu extra praf de pusca, "N" de la normale si "R" de la reduse, adica pentru mine ca aveam vreo 7-8 ani cand incepusem sa tin musai sa trag si eu si nu voia sa imi dizloace umerii... Oricum, nu erau facute la ochi, era masurata precis cantitatea de praf de pusca, iar boc-ul ij baikal made in urss le accepta fara probleme. Nu stiu de la ce vine "boc", stiu doar ca sunt pustile alea cu tevile una peste alta si care cica trag un snop f compact de alice.

Nici breneke-urile nu erau toate la fel. Erau foarte diferite unele de altele insa ieseau fara probleme din aceleasi tevi. Am dubii ca erau fix de aceeasi greutate. Si alea se roteau pentru ameliorarea preciziei (aveau niste elemente aero, unele o gaura spiralata pe mijloc pe unde trecea aerul, altele niste profile care le faceau sa se roteasca. Tevile sunt lise)

Share this post


Link to post

Adevarat, dar pentru ca unii inca fac parte din ea si in urma experientei de la ONU, nu cred prea mult in eficacitatea unei arme letale sau nu in stoparea violentei. Avand totusi in vedere cresterea violentei la noi, daca as face pasul catre o arma, as opta pentru una letala in speta un Glock 9 mm. Cred ca de la focul de avertisment totul se rezolva, iar ca sa ii parafrazez pe samuraii japonezi: "daca tot scoti katana din teaca, musai sa o introduci patata de sange" :o

Sincer si eu as fi preferat un pistol cu glont, dar nu am dreptul. Poate cand "'oi ajunge tata deputat".... Insa nu-s de acord ca scoaterea armei trebuie sa echivaleze cu folosirea ei, si nu neaparat folosirea ei trebuie facuta asupra persoanei. Cum mai spuneam,de multe ori s-ar putea sa fie suficienta numai aratarea si armarea ei, alteori s-ar putea sa fie nevoie de un foc de avertisment. Daca un potential agresor nu este stopat de aceste doua elemente, atunci da, el a vrut-o...

Comparativ cu o arma cu glont, arma destinata autoapararii are o raza de actiune mai mica (spre exemplu fortul meu se joaca pana in 10 m, dupa e in balarii ca precizie, un mauser 10x22T e in balarii deja la 5 m samd), insa efectele ei pot fi in anumite cazuri mai rele decat cele ale unui pistol cu glont. Si explic de ce. Un glont de cal 9 mm, normal, fara fragmentare, penetreaza neted tesuturile, lasand orificii similare la intrare si la iesire. Daca intalneste un os, traba se complica intradevar, aparand fragmentatii si alte alea. O nemernica de biluta de cauciuc de 5 gr care loveste un muschi va provoca o ruptura musculara serioasa, plus o trauma in primii 2-3 cm de tesut, va ramane acolo si va provoca dureri mari. Aceiasi biluta daca loveste un om in piept va rupe cu siguranta cel putin o coasta, iar o lovitura in cap poate fi fatala (am pus eu un link cu trageri asupra unur bucati de carne, trageri facute de la distante de autoparare, adica 2-5 m...). Concluzionand, e bine sa ai o arma de autoaparare sau de aparare, dar este de preferat sa nu ai nevoie sa o folosesti. Oricum, prezenta armei intr-un toc sau o borseta asupra ta iti da o responsabilitate in plus si parca nu mai ai tendinta de a riposta oricarei atitudini posibil agresoare, constient fiind ca o escaladare a unui conflict ce poate fi evitat cu diplomatie se poate incheia cu uzul de arma, ce poate avea consecinte urate pentru ambele parti implicate in conflict...

 

Ceea ce descrieti voi e un design super-marginal... nu am experienta in arme, insa nu cred ca vre-un inginer ar proiecta asa ceva. Adica o arma la care daca in loc de 3g bila are 3,05g explodeaza in mii de bucatele. In mod normal orice dispozitiv are unele rezerve...

O arma la care cea mai mica modificare in energie sau in dinamica arderii o face sa explodeze in bucati, probabil crapa dupa 10 trageri si cu munitie corecta. In mod normal trebuie sa fie sigura si arma cu cele mai pacatoase tolerante, facuta din cele mai proaste sarje de materiale, cu defectele cele mai mari care trec nedetectate, in conditiile cele mai dure, adica arma cea mai proasta posibil la modul teoretic (fara sa fie rebut). O arma "medie" ar trebui sa aiba rezerve suficiente.

 

Referitor la cartusele cal 12 pentru armele de vanatoare, am oarece experienta, am folosit si chiar am facut unele si am tras vreo cateva (zeci :D ) in adolescenta. Apropo, la alea merge fara pb sa pui ceva mai mult praf de pusca, nu crapa pusca instant, ceea ce confirma ipoteza de mai sus cu rezervele. Bunica-miu a fost vanator de talie mondiala si chiar judeteana, campion national de tir la talere, etc. Avea 3 categorii de cartuse, toate facute de el (de la 0 sau modificand cartusele din comert, care veneau cu bure din plastic iar el voia musai din pasla). "T" de la tare, cu extra praf de pusca, "N" de la normale si "R" de la reduse, adica pentru mine ca aveam vreo 7-8 ani cand incepusem sa tin musai sa trag si eu si nu voia sa imi dizloace umerii... Oricum, nu erau facute la ochi, era masurata precis cantitatea de praf de pusca, iar boc-ul ij baikal made in urss le accepta fara probleme. Nu stiu de la ce vine "boc", stiu doar ca sunt pustile alea cu tevile una peste alta si care cica trag un snop f compact de alice.

Nici breneke-urile nu erau toate la fel. Erau foarte diferite unele de altele insa ieseau fara probleme din aceleasi tevi. Am dubii ca erau fix de aceeasi greutate. Si alea se roteau pentru ameliorarea preciziei (aveau niste elemente aero, unele o gaura spiralata pe mijloc pe unde trecea aerul, altele niste profile care le faceau sa se roteasca. Tevile sunt lise)

Mr_, nu e un design marginal, este un design de siguranta. Arma nu va exploda daca folosesti munitie mai puternica, ci va deveni inutilizabila daca folosesti munitie modificata. Sunt modele de pistol cu glont de cauciuc ce nu poate fi folosit pentru tragere cu cartus orb sau cu gaz! Eu la testele de mai sus am folosit 2 tipuri de munitie, fort si libra, cu diferente clare de putere intre cele doua, fort este creditat cu 50 jouli iar libra cu 80 jouli, in practica insa libra s-a dovedit cu 50% mai puternica decat fort. Tragerea s-a facut absolut fara incidente, arma a functionat absolut normal, a rearmat la fiecare foc samd.

Boc vine de la pozitionarea tevilor una peste alta, cele cu tevile una langa alta se numesc Loc. Diferenta dintre o teava de 12 mm si una de 7.2 este evidenta, si de aici permisivitatea armei de vanatoare de a trage cu aproape orice (cauciuc, sare, alice, breneck, orb, cuie etc). De aceia iti si spuneam ca in Ro nu poti avea pistol de autoaparare cal. 12 mm.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Un glont de cal 9 mm, normal, fara fragmentare, penetreaza neted tesuturile, lasand orificii similare la intrare si la iesire. Daca intalneste un os, traba se complica intradevar, aparand fragmentatii si alte alea. O nemernica de biluta de cauciuc de 5 gr care loveste un muschi va provoca o ruptura musculara serioasa, plus o trauma in primii 2-3 cm de tesut, va ramane acolo si va provoca dureri mari. Aceiasi biluta daca loveste un om in piept va rupe cu siguranta cel putin o coasta, iar o lovitura in cap poate fi fatala (am pus eu un link cu trageri asupra unur bucati de carne, trageri facute de la distante de autoparare, adica 2-5 m...).

 

Mircea, orificiile de intrare / iesire nu sunt deloc similare, deformarea glontului dupa impact va duce la rani mult mai grave in zona de iesire. Chiar si la munitia cu ogiva balistica (varf ascutit) folosita de armele semiatomate ranile la iesire sunt devastatoare. La glontul de pistol partea nefericita este ca dupa impact, acesta va devia in lungul tesuturilor moi si poate produce leziuni interne mari insotite de hemoragii care pot fi mortale. Singurul avantaj al munitiei pentru Glock, este munitia speciala cu tombac. Tombac-ul este un metal mai moale decat cuprul, protejeaza teava impotriva uzurii si mai important, datorita deformarii mari la impact are o putere de penetrare mai mica, producand doar leziuni superficiale. Munitia este folosita pentru spatii inchise unde se doreste eliminarea ricosetului si mai ales unde are un efect psihologic major asupra tintei decat unul letal. Acest tip de munitie se produce si pentru alte arme folosite indeosebi de fortele speciale fiind, de regula, o munitie subsonica. Unele modele de gloante tombac au sub teaca in zona de varf un mic gol, care prin compresie produce "inflorirea" varfului penetrant si cum am mai spus produce reducerea semnificativa a puterii de penetrare si de aici a gravitatii leziunilor.

Share this post


Link to post

Bre, asa o fi cum zici tu, eu mi-aduc aminte din armata faptul ca orificiul de iesire e mai mare numai daca de trage de la o distanta mai mare, si nu in cazul armelor mici, pistoale sau revolvere. Oricum, experienta ta aici o bate cu brio pe a mea, asa ca nu te contrazic. :)

Share this post


Link to post

Bre, asa o fi cum zici tu, eu mi-aduc aminte din armata faptul ca orificiul de iesire e mai mare numai daca de trage de la o distanta mai mare, si nu in cazul armelor mici, pistoale sau revolvere. Oricum, experienta ta aici o bate cu brio pe a mea, asa ca nu te contrazic. :)

 

 

Entrance Wounds

The entrance wound is normally smaller and quite symmetrical in comparison to the exit wound, which can sometimes be ragged with skin, tissue, and muscle and bone damage. Entrance wounds are often ringed with the residue of gunpowder and cordite - the two substances contained within a bullet.

 

 

Exit Wounds

Exit wounds - as we have already mentioned - are usually larger than the entrance wound and this is because as the round moves through the body of the victim it slows down and explodes within the tissue and surrounding muscle. This slowing down of the projectile means that as it reaches the end of its trajectory it has to force harder to push through.

This equates to the exit wound normally looking larger and considerably more destructive than its pre-cursor - the entrance wound.

sursa

 

 

Share this post


Link to post

Dupa indelungi studii, citit reviewuri si pierdut vremea pe forumuri de obsedati am comandat din deutchland un revolver Umarex Smith & Wesson Mod. 586 cu teava de 6 inch, cal 4.5mm (0.177). Exista si versiuni cu teava de 4 sau 8", tevile sunt interschimbabile. 10 boabe, tragere si simpla si dubla actiune.

Varianta 6 inch are pe masurate intre 120 si 130m/s la gura cu pellet de 0.45g, functie de temperatura si cat mai co2 mai e in butelie (aka pe la 3.5 - 4 joules). Cica varianta 8 inch e pe la 140m/s.

In Belgia (si germania) e liber, trebuie sa ai doar 18 ani.

 

Ar trebui sa vina in 2, max 3 zile. Am stand de tir in cartier, o sa ma duc sa vad daca nimeresc ceva cu el.

 

O sa imi construiesc si o cutie anti-ricoseu si o sa imi amenajez si un mic stand te tir/test de 5m la mine in beci :D In curte as putea face ceva pe la 7m, am o casuta de gradina de 1x1.5 in care as putea pune si cutia anti-ricoseu sa fie cu dubla protectie, ca din curte daca sare boaba aiurea mai sparg vre-un geam.

 

O sa fac si testul cu pagini aurii si va tin la curent.

 

 

PS

In timp ce scriam m-am sunat nemtii sa spuna ca l-au trimis... probabil poimaine ajunge.

Share this post


Link to post

Adica ti-ai comandat o arma de airsoft. Esti offtopic :P

Share this post


Link to post

Nu e airsoft... e de tir. Tot offtopic :D Nu ai voie sa faci airsoft cu ea, e mult prea periculoasa.

 

Airsoft ai voie cu max 2J si cu bile mai mari (gen 6mm) si mai usoare, nu cu pelleturi metalice. De obicei insa gastile care fac airsoft interzic jucariile de peste 1J cel putin prin FR-BE.

 

Nu e neaparat pentru autoaparare decat in cazuri extreme (de altfel ca orice situatie de aparare) insa e pentru antrenament. PT aparare pe bune mai vad, mai investighez...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

A venit jucaria, si am facut cateva mici teste. Mi-au trimis si catalogul firmei (in germana) care e numai bun de tinta :D Catalogul are vreo 500 pagini.

De la 5m, si tras oarecum piezis (adica catalogul era la nivelul solului, iar eu am tras din picioare) se rup vreo 150pagini. Unele pelleturi au ramas infipte in el, si intra mai o idee mai mult decat lungimea unui pellet.

 

Print-un pet sau printr-un mar intra "clean" pe o parte si ies "clean" prin cealalta. Intr-un pet plin cu apa insa intra doar, insa nu si ies. Testul asta l-am facut doar cu pelleturile mai de cacao.

 

Am luat doua feluri, unele mai cheap nemtesti si unele americanesti care par mai bune si sunt si mai grele (0.6g). Nu stiam mare lucru despre nici unele cand le-am comandat, acum stiu :) O sa pun niste poze, inclusiv cu pelleturile recuperate dupa test.

 

Tre' sa merg la poligon si sa trag la tinta sa vad cat e mana de buna si ce grupaj reusesc.

 

Firma (asmc.de) vinde si echipament de trekking, alpinism, airsoft, cutite, walkie-talkies, d-astea.

Share this post


Link to post

Pe mine unul ma lasa absolut rece (si nemuritor) toata "armele" care nu sunt pe munitie militara.

Cum insa nu sunt nici demnitar si nici magistrat si legea in Romania (inca) nu te lasa cu asemenea jucarii de foc, prefer pentru autoaparare jucariile taioase, de diverse grosimi si lungimi ...eventual alea contondente pe baza de aluminiu, lemn sau...os de pumn. Sau electrice.

 

O intrebare, Mr_, ce stipuleaza legea belgiana/ franceza in legatura cu armele de foc ( cu glont) , care sunt categoriile sociale acceptate pentru portul acestora? As cauta pe net, dar mai greu cu franceza / neerlandeza mea.... :redface:

Share this post


Link to post

Trebuie permis dat de prefectura, cu acordul sefului politiei. Ca sa obtii permisul trebuie sa dovedesti ca stii sa folosesti arma si cunosti legislatia in domeniu, si sa justifici necesitatea ei (asta nu am inteles nici eu cum se face). In plus, e valabil doar 5 ani, dupa aia trebuie sa-l reinoiesti.

Pentru armele de competitie sau vanatoare trebuie sa aduci dovada ca faci parte dintr-un club de tir sau de vanatoare.

 

In Belgia legea e tampita din alt motiv. De exemplu bricegele fluture sunt interzise, la fel ca armele automate sau bazookas. Nu ai dreptul sa le ai nici macar cu permis, desi pana in 2007 erau in vanzare libera...

Pe de alta parte cele cu aer comprimat sunt libere, trebuie doar 18 ani. Inclusiv cele care pot fi letale care ajung pe la 30J (sunt unele cal 5.5 care au viteza de iesire pe la 250m/s si unii le modifica sa ajunga pe la 320-330, aproape de Mach1.

In Franta cele peste 10J sunt doar cu permis.

 

Cele neletale cum sunt cele cu glont de cauciuc nu am inteles nici eu in ce categorie intra, am senzatia ca e la cele de foc. Adica ca e cu glont real sau cauciuc procedura e aceeasi. Insa cu gloante de cauciuc nu am vazut de vanzare. Sunt in Fr de exemplu, si ajunge sa ai 18 ani, insa in BE nu.

 

Nu au si astia aceleasi legi,desi daca te plimbi cu ele dintr-o tara in alta nu au cum sa te verifice.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Clar. Viteza alora cu aer comprimat de 5.5 ...se cam apropie de cea a unui glont daca nu ma insel. =D>

 

Sunt mai mult decat fascinat de armele cu munitie de razboi, dar nu am ce face, mai astept vreo 20 de ani, poate se schimba ceva in legislatie. Nu ma incanta DELOC folosirea lor in scopuri malefice, ci m-ar incanta extrem de mult posibilitatea de a merge pe camp cu o vreo 2 duzini de bere goale, asa cum faceti voi care aveti deja airsofturi, bile de caucioace sau comprimatele cu aer.

La fel, visez la o carabina cu luneta si la tinte pe distante mari...ufff, vise...ce fac filmele astea din oameni. :uff: Cred ca ar fi singurul hobby posibil pentru mine care ar depasi ca intensitate insasi definitia automobilului.

Share this post


Link to post

La un puscoci serios cu glont viteza de iesire e pe la mach2. Ak 47 are 700m/s la iesire (2000j)

 

Exista si cal 4.5 foarte rapide, pe la 350m/s "stock". Pe forumurile de obsedati am vazut ca cica nu merita sa incerci sa le modifici pe astea, ca te apropii de viteza sunetului si pelleturile fiind usoare pierd din precizie datorita aerodinamicii care devine ciudata in regim transonic. Alea 5.5 stock au viteza ceva mai joasa, si pe astea le mai "derestrictioneaza" unii.

Aici sunt la liber...18 ani, iei un tun de 30J, te imbeti si tragi in vecini cu el. Insa noroc ca au interzis bricegele fluture, ca cine stie ce macel iesea...

 

Mai sunt si alte arme interzise complet si nu sunt acceptate nici cu permis: stelutele ninja, nunchaku, sprayurile lacrimogene (politia inca mai are, sunt probabil in afara legii), etc. Periculozitate extrema, ca si kalasnikoavele automate de 2000j.

 

In 2007, cand au modificat legea, a existat o perioada de gratie in care sa declari o arma fara permis sau o depui anonim la politie (cu conditia sa nu fie implicata in vre-o infractiune).

 

Airsoftistii belgieni si cei francezi sunt limitati in general la 1J, nu stiu daca asta e legea insa atat accepta gastile. Cred ca legea permite mai mult ca am vazut arme care ajung pana la 2,8j, insa cluburile au si regulamente interne mai stricte.

 

Am facut testul de "grupaj".... deci, am de invatat :D Mi se misca mana de parca-s Sergiu Celibidache, nu Oswald..

 

Si cateva poze. Test de la 5m vs tabla zincata (nu stiu grosimea ca nu mai stiu unde am pus sublerul). Intra si iese clean, am bagat doua pelleturi din alea americanesti, unul a trecut si prin cartonul dublu din spate si s-a dus in natura. Celalalt a ramas doar jumate din el in carton, iar varful ceva mai dur in natura. Sunt pelleturile "medii", dupa 30 trageri cu capsula asta de CO2.

 

Pelleturile sunt cele pe care l-am recuperat dupa testul cu catalogul. Alea turtite sunt cele nemtesti, iar cele doua mai intregi cu un varf din alt materiale sunt cele americane.

post-1523-099571200 1284798808_thumb.jpg

post-1523-082459600 1284798816_thumb.jpg

post-1523-041722200 1284798829_thumb.jpg

post-1523-066514300 1284798836_thumb.jpg

post-1523-079984400 1284798844_thumb.jpg

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Well o cutie de bere in care tragi cu un airsoft va fi gaurita pe ambele parti si mutata cativa cm. Fa testul cu o cutie plina cu apa, iti garantez ca bila nu mai iese pe cealalta parte iar cutia nu se va mai misca.

 

Facut eu testul asta, cu pelleturi Gamo de 0.6g. De la 5m trece prin ambii pereti fara probleme, iar daca o lovesti in jumatatea de sus e rasturnata. Pelletul incetineste totusi sensibil prin apa, gaura de iesire e mult mai mare, iar tabla pe care am gaurit-o in testul trecut il opreste (daca trag in cutia goala, pelletul trece si prin cutie si prin tabla) . Nu il opreste un pellet din asta pe Darth Vader, insa nu cred ca mi-ar placea sa iau unu' in mutra, cu atat mai putin 10.

 

Pe de alta parte nu am reusit sa gauresc o minge veche de tenis. Una de fotbal din "piele" da, una de tenis nu, probabil nu reusesc sa o lovesc suficient de frontal.

 

Revenind ontopic, pentru aparare pe bune cel mai simplu ar fi unul cu gaze. La asta conteaza scula sau doar munitia?

Share this post


Link to post

Unul cu gaze il folosesti doar in spatiu deschis si daca nu bate vantul spre tine... Altfel, ti-o cam tragi singur... Exista 2 tipuri de cartuse cu gaz CS - gaz iritant paralizant si Pepper - piper - gaz iritant, in unele tari interzis asupra oamenilor. In plus, trebuie sa fii lam axim 2 m de un atacator ca sa aiba efect...

 

Avantajul bilei de cauciuc este ca este suficient de puternica pentru a opri un eventual adversar, sau poate chiar mai multi, fara a avea pe constiinta viata unui om, si suficient de safe pentru a fi folosit atat indoor cat si outdoor, de la distante variind intre 1 metru si 10 m, functie de arma si munitie.

In orice varianta autoapararea cu o arma de foc presupune sa discerni foarte bine situatia in care te afli si sa ai puterea de a folosi arma de foc fara ezitare. Daca ai cea mai mica indoiala, nu scoti arma din toc. Daca ai scos-o trebuie sa fi si pregatit sa o folosesti! Eu am uzat pana acum de ea o singura data doar ca efect psihologic (am lasat sa se vada tocul armei) si a fost suficient, nici macar n-am sprijinit mana pe ea, am facut ca totul sa para natural si nu ostentativ, iar indivizii respectivi au batut imediat in retragere, in continuare dialogul fiind absolut suficient pentru a-i face sa paraseasca incinta respectiva. Am tras insa cu ea la greu pentru a ma obisnui cu ea si cu efectele ei.

Share this post


Link to post

In ceea ce ma priveste, e fix aceeasi procedura de urmat pentru permis si pentru unul cu gloante reale si pt unul cu gloante de cauciuc. Prin urmare, daca ma apuc de asta, iau "the real thing" pentru care se gaseste si munitie cu gloante de plastic sau cauciuc. E mult mai simplu sa iau un beretta sau un glock decat un fort, pur si simplu nu se gasesc aici.

Nu am de gand sa il iau cu mine nicaieri (in afara de poligon), ci sa il tin acasa.

 

Cu jucarica cu CO2 ma amuz zilnic la mine in curte, si pe lumina si pe intuneric. Am inceput sa bag ziua 8-9 boabe din 10 intr-o cutie de coca-cola de la 5m, tragand rapid (10 boabe in 6-7s). Trebuie sa gasesc o solutie sa ma antrenez si la tinte in miscare, fara sa risc sa eutanasiez pechinezul vreunei vecine.

 

Poate imi fac un poligon in viitorul garaj :) )

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Da, daca ai acces la glont este absolut ok, de preferat chiar. In ro trebuie sa fii magistrat, deputat, militar sau politist ca sa ai dreptul la arma cu glont pentru autoaparare...

Share this post


Link to post

Da, daca ai acces la glont este absolut ok, de preferat chiar. In ro trebuie sa fii magistrat, deputat, militar sau politist ca sa ai dreptul la arma cu glont pentru autoaparare...

 

 

În vederea obţinerii "Autorizaţiei de Procurare Armă şi Muniţie - Persoane Fizice" trebuie să contactaţi structura "Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase" în a cărei rază de competenţă teritorială domiciliaţi.

 

Acte necesare:

 

  • carte de identitate
  • vizită medicală
  • aviz psihologic
  • certificat cazier judiciar
  • curs în domeniul armelor şi muniţilor
  • dovada plăţii taxei de autorizare (regim normal 100 lei, regim urgenţă 300 lei)
  • dovada condiţilor de păstrare a armei

Share this post


Link to post

Not true Safari. Nu poti aplica pentru arma letala de autoaparare (in speta pistol) decat daca apartii uneia din categoriile de mai sus. Ce spui tu e valabil pentru armele considerate letale dar cu alte destinatii, gen tir, vanatoare, colectie.

 

Ce ai pus tu acolo a trebuit sa fac si eu ca sa obtin permisul.

Share this post


Link to post

Ce ai pus tu acolo a trebuit sa fac si eu ca sa obtin permisul.

 

Ai dreptate, Mircea.

Ma gandeam care ar fi pretul unui Glock 17, ai idee?

 

Glock preturi

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...