Jump to content
Sign in to follow this  
alx

Arme De Autoaparare

Recommended Posts

Oau. Ce scump! Doar atat valoreaza o viata de om.

 

Ah, sa nu uit: Tot ce am zis de Logan si ca... de fapt, glumeam, da? :)

Share this post


Link to post

=)) ..ai fost tare la faza asta! Sa stii ca sunt pasnic de felul meu..cu sau fara pistol!

Share this post


Link to post

Cred ca e destul de eficient si un simplu spray lacrimogen sau paralizant...

Share this post


Link to post

Sato' ai grija cand ajungi prin Moldova, mai ales in zona Iasului!!! =))

Share this post


Link to post

Cine stie cati dusmani cu logan ti-ai facut =))

Share this post


Link to post

Alx... stii... imi cer scuze, da?

 

 

PS: daca ma omoara cineva, va dau ban.

 

Si desi par aiurea, glumele astea inseamna ceva.

Share this post


Link to post

Hai totusi sa ramanem on topic :mrgreen: !Nu stiu , eu cred ca nu strica sa ai asa ceva in casa.

Share this post


Link to post
@Law: si daca sunt pe strada si vine sa-mi dea in cap si-i rup gatul, cum e cu legitima aparare?

viper, normal ca esti in legitima aparare daca sare cineva pe tine ..pe strada...fara vreun motiv ...legitim

De altfel, cand am postat din art 44 C.P. alin. 2 indice 1..am omis sa precizez ca doar acel alineat a suferit "modificari" restul textului ramane neatins...

In exemplul dat de tine pt. a fi in legitima aparare ATACUL trebuie sa fie direct (sa nu existe un obstacol intre tine si agresor), atacul trebuie sa fie material (de exemplu agresorul recurge la violenta fizica asupra ta cu sau fara folosirea mijloacelor ofensive(arme, cutit, etc.), sa fie imediat (este imediat ori de cate ori el este pe cale de a se produce), sa fie injust (este injust cand nu exista nici un temei juridic care sa permita sau sa justifice comportarea agresiva) si in fine atacul sa puna in pericol grav persoana sau drepturile celui atacat ori interesul obstesc...enumerarea facuta se refera la CONDITIILE PRIVIND ATACUL, care trebuiesc intrunite cumulativ in cazul legitimei aparari, ...baga de seama ca atunci cand te aperi trebuie sa indeplinesti mai multe conditii...a se vedea Codul Penal pt. lamuriri.

sa auzim de bine!

Edited by law

Share this post


Link to post

law, in lege sunt date foarte clar circumstantele in care poti folosi o forta disproportionata in raport cu atacatorul persoanei tale, familiei, proprietatii, etc

nu e nici un dubiu aici, dubiile apar pe codul de procedura penala, in demonstrarea situatiei, pericolului, etc

 

ca principiu, as fi mai mult decat bucuros daca toti hotii ar fi secerati,

as da si o bere, ca aia care au strans 70 litri de benzina (pun si eu 10-20)

 

dar tare as prefera sa nu fiu eu unul din cei care isi face abonament la parchet

Share this post


Link to post

pe scurt:

nu folositi armele cu aer comprimat pt autoaparare ca intrati la belea.sunt mai periculoase decat alea cu gaz.astea au proiectil care intra in om, pe cand gazul e gaz.sunt ilegale pt autoaparare.

pistoalele cu gaz pot fi folosite de la minim 1m.sunt legale.pretul incepe de la 4,5 mil unul nou.vreau si eu sa-mi iau dar are prioritate o arma de vanatoare(vreau sa schimb calibrul).pt preturi intrati la www.arw.ro sectiunea autoaparare.

Share this post


Link to post
Alx... stii... imi cer scuze, da?

PS: daca ma omoara cineva, va dau ban.

 

Si desi par aiurea, glumele astea inseamna ceva.

 

 

Daca omor pe cineva imi fac clona!

Share this post


Link to post

Eu ma gindeam sa imi achizitionez un aparat cu electrosocuri..am tot intrebat pe la cunoscuti, chiar si aici pe forum, cam cat costa asa ceva, dar n-am primit un raspuns cat de cat exact, iar singurul sit pe care l-am gasit in Romania cu asa ceva nu avea preturi...

Share this post


Link to post

eu nu stiu de ce nu mergeti voi la magazin, ei sunt la curent cu modificarile legislative si va spun exact ce acte, ce conditii trebuiesc indeplinite si cat costa :)

Share this post


Link to post

Electrosocul are una bucata inconvenient: trebuie sa fii foarte aproape de atacator! Pistolul iti da o oarecare distanta de siguranta. Poti tine 2 cartuse oarbe (de zgomot) si abia urmatoarele sa aiba gaz iritant... In felul asta tragi 1-2 focuri in aer si abia apoi faci uz tragand spre atacator.

Pistolul cu gaz are avantajul ca foloseste munitie zgomotoasa, cu efect de panica, spre deosebire de cel cu aer comprimat-sau cu CO2- care doar fasaie si nu are efectul de panica de care vorbeam mai devreme...

Share this post


Link to post

Eu am o bata d'aia clasica de un metru si ceva esenta foatre tare cumparata de la mare cau vreo 7-8 ani care o tin sub pat > :) .

Share this post


Link to post
Eu propun sa ai in permanenta cu tine un linguroi d-ala mare de lemn...

 

Te referi cumva la Ciombelet? > :)

Share this post


Link to post

asa...deci nimeni nu stie cam pe la cat se invirte un aparat cu electrosocuri :D

Share this post


Link to post

Mai bine un flash ball :D bilă de cauciuc cu diametrul de 6,7cm

Share this post


Link to post

Acte necesare permis arma

 

Acte: Pentru pistol de autoaparare cu gaze

 

cerere tip;

 

certificat medical tip;

 

certificat de cazier judiciar;

 

doua fotografii de 4 X 5 cm;

 

 

taxa de autorizare conform O.G. 128/2000 :

 

Regim normal – de la 20 la 45 zile = 1.050.000 lei, care se achita la trezoreria locului de domiciliu;

 

Regim de urgenta - de la 1 la 20 zile = 3.100.000 lei care se achita la casieria unitatii de politie unde se depune dosarul.

 

 

Sper sa nu fie vechi sumele.. :rambo:

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Mie nu mi-au cerut decat cererea tip si buletinul. :-?

Share this post


Link to post

Daca ai deja pistolul si, depinzand de fata pe care o ai, cred ca lista cu acte se imputineaza.

Share this post


Link to post

Acum cativa ani daca aveam un pistol impuscam vreo cativa tigani care au incercat sa "ma faca" pe la piata sudului. Mai bine ca nu am avut pistol ca cine stie ce faceam.

Share this post


Link to post
asa...deci nimeni nu stie cam pe la cat se invirte un aparat cu electrosocuri :D

Vezi site-ul dat de gigi-kent, sunt si preturi si magazine de unde pot fi achizitionate. Elecrosocurile erau AICI.

Share this post


Link to post
Daca ai deja pistolul si, depinzand de fata pe care o ai, cred ca lista cu acte se imputineaza.

 

Pai nu ai cum sa ai deja pistolul, la inceput iti dau ei un act cu care sa-ti cumperi pistolul. Dupa ce te duci sa cumperi pistolul mergi cu el la politie sa il inregistreze ei acolo.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Ce a spus DreaQ se refera la armele cu glont sau de vanatoare. Pentru armele de autoaparare cu aer comprimat sau cu gaz se cere doar o cerere si copie dupa actul de identitate, in baza caruia se elibereaza un aviz.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...