Jump to content
Sign in to follow this  
adis

Suport Bagaje

Recommended Posts

Salutare!

 

Trebuie sa-mi cumpar un suport pentru bagaje (care se monteaza pe acoperis) si nu am idee cam cat costa si unde e cel mai indicat sa caut: carrefour, practiker, metro.

Daca stiti cumva si cam cat costa, orice informatie este binevenita.

 

Multumesc

AdiS

Share this post


Link to post

salut. am vazut acum cateva luni o promotie la asa ceva prin metro militari...nu stiu daca mai au acum. marca era Thule, foarte bune, insa si cu un pret pe masura...nu stiu exact cifre dar mi s-a parut multicel. arunca o privire pe acolo ;)

 

revin cu niste informatii: incearca pe site-ul celor de la thule romania, am vazut ca au o gramada de modele si foarte multi distribuitori. au si sisteme de prindere si tot

Edited by mikken

Share this post


Link to post

am cumpanit si am socotit si eu indelung, de mult timp imi doresc. Pana la urma am hotarat ca am sa fac in felul urmator: am sa cumpar o "valiza" din polipropilena, din aceea cu forma aerodinamica, stii tu, tip samsonite, trolleycase, ca sa ii zic pe numele stiintific. o cumpar pe cea mai mare disponibila si o montez pe barele transversale de pe pavilion.

pretul este mai mic decat pretul unui portbagaj, estetic sunt incomparabile, (sunt nenumarate culori, pe cand portbagajele astea sunt toate gri, de parca producatorii vad toti doar in 8 bit grayscale), are rotile, poate fi transportata pana la locul faptei (cufarul ramane acolo intepenit, daca mergi in vacanta in ro sa nu imi spui ca stai linistit stiind ca lasi "cufarul" in parcare) , are garantie, bla bla bla, chiar nu gasesc nici un dezavantaj care sa incline balanta contrar optiunii mele. daca volumul o sa mi se para insuficient, o sa mai cumpar inca una, oricum doua trolleycase costa mai putin decat un portbagaj de ala hurdubaie uracios, si le montez una langa alta pe pavilion.

Share this post


Link to post

hahaha...asta e tare zet. in primul rand cred ca o sa arate muuult mai urat cu 2 valize pe masina decat cu un portbagaj special gandit pentru asa ceva, eu vad lucrurile ca si cum ai pune un portbagaj de ala clasic pe o dacie si arunci apoi 2 saci de cartofi deasupra. in al doilea rand...alea sunt mult mai bine proiectate pentru aerodinamica, n-o sa faca tot felu de zgomote la mers cu viteza. in al treilea rand...ce faci daca te prinde ploaia? pui un celofan peste valize? :) in al patrulea rand...cutiile alea cum le zici tu au inchidere centralizata din telecomanda si chiar si alarma ;) cred ca ar mai fi motive pentru care as alege un portbagaj extern in loc de o valiza...dar ma opresc aici. evident costurile o sa fie mai mici cum zici tu...dar nu numai asta e important. asta e strict parerea mea

Share this post


Link to post

cre'ca n-ai inteles despre ce faceam eu vorbire: trolleycase, tip samsonite (nu e marca samsonite ca aia are preturi cu 2 zerouri in euro), waterproof, din polipropilena (plastic dom'le, nu textila sau imitatie de piele sau mai stiu eu ce), poti sa le scufunzi in apa cu totul, nu intra apa.

zgomote.. sunt aerodinamice, sunt proiectate inclusiv pentru asa ceva.

nu m-ai convins, tot trolley o sa iau.

 

ia te uita te rog: ala mare are 118 litri, se gaseste la metro si costa vreo un milion si ceva (parca, nu bag mana in foc pentru pret, habar nu am cu preturile ;) ).... zi si tu daca nu e mai interesant decat cutia aia 8 biti grayscale...

 

(sper ca realizezi ca manerul acela din aluminiu este telescopic, se escamoteaza complet).

am analizat la fata locului, nu e naspa deloc montat pe barele de pe pavilion.

ma rog, eu asa am hotarat pentru mine, nu vreau sa va luati dupa mine, am sa fac proba "hands-on" si postez pe forum, daca o sa suiere la 100 km/ora ca un jumbo jet va anunt :)

post-2646-1138477095_thumb.jpg

Edited by zet

Share this post


Link to post

se poate sa ma fi inselat eu, nu ma gandeam la cele din material textil...dar habar n-aveam ca astea de care zici tu sunt impermeabile :) ce sa zic...ca pret iesi foarte bine, daca nici nu vajaie si zbarnaie si o sa fie ok...atunci probabil merita...sa ne anunti cum e dupa ce le montezi, eventual cu poze ceva

Share this post


Link to post

mai bine iti pui un portbagaj special conceput pt masina...eu am avut norocul sa gasesc la oferta in italia unul...si ma costat doar 59 euro..de plastic..fff bun...am venit cu el pe masina...viteza maxima recomandata de producator este de 120 dar am mers si cu 140 si nu sa intamplat nimik...nu face zgomot f mare...e excelent...dar am avut norocul ca l-am luat de acolo..era si la oferta..fara oferta era 120 euro...pe aici am vazut ca sunt pe la 200 euro...nu are rost sa te complici sa pui ce vrei tu pe masina...dar faci cum doresti...cauta poate reusesti sa gasesti pe net..observ ca e de ceva vreme anuntul tau...daca inca nu ti-ai luat ce ai vrut..eu zis sa iti iei unul special...valabil si pt cei care vor sa isi puna...merita bani

Edited by Ronnie

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...