Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

mesaj notificare raspuns dublu (de 2 ori)

Recommended Posts

Eu cand sunt anuntat ca cineva a raspuns la topic primesc de doua ori acel mesaj pe e-mail. Aveti idee de ce?

Share this post


Link to post

Mmm, nu. E cam greu de depanat cu aşa puţine informaţii. Mesajele sunt absolut identice, inclusiv ora şi minutul expedierii ?

 

Eventual trimite-mi pe mail mesajele cu headere complete.

Share this post


Link to post

Pai uite ca acum am fost anuntat ca mi-ai raspuns tot cu 2 mesaje.

Am facut o comparatie intre cele doua headere si uite diferentele in imaginea atasata.

Continutul mesajului este identic.

Care este problema?

comparare_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sincer, n-am idee de ce se întâmplă asta, mai ales că eşti prima persoană care semnalează problema. O să testez într-o zi, să văd ce şi cum.

Share this post


Link to post

@csergogaby

Idee: cand e trafic intens, sa zicem la 12 ziua, debifeaza si tu din profil notificarea (adica pune pe "nu"), stai asa o ora-doua, sau pana vezi ca ti-a raspuns cineva si dup-aia pune la loc pe "da"... Poate ii trece... :D

Share this post


Link to post

În principiu, cu părere de rău, din considerente tehnice opţiunea asta s-ar putea să fie dezactivată în cuvânt_urâtând.

Share this post


Link to post

Eu am dezactivat-o de unul singur... la ce naiba imi trebuie? :shock: N-are cine sa-mi scrie emailuri, sau cum? :coool:

Partea naspa e ca desi o dezactivasem, tot imi mai veneau o groaza de notificari. :spume: Pin' la urma am scapat, da' nu stiu cum! :D

Share this post


Link to post

Eu nu am avut deloc probleme de genul asta. E drept ca notificarea la mesaje nu am avut-o niciodata pe "da", iar la cea pentru mesaje private am renuntat de ceva vreme... dar niciodata nu mi-au venit mai multe mailuri decat ar fi trebuit...

Din partea mea, nici o paguba daca nu va mai fi valabil "serviciul"... :D Nu face decat sa complice lucrurile, stai sa-ti cureti casuta in dusmanie... Ma gandesc ce o fi in casuta adminului, daca se slaveaza mesajele trimise... :aoleo:

Share this post


Link to post

Am pus intrebarea asta celor de la Romanian phpBB online community.

Sper sa primesc un raspuns care sa rezolve problema.

 

@NFS: Iti mai veneau mesaje pt ca dezactivarea optiunii din profil implica

numai dezactivarea urmaririi mesajelor viitoare . S-au oprit in momntul in care ai oprit pe rind fiecare mesaj unde aveai activata optiunea de urmarire/notificare.

 

@Sprite: De ce crezi ca l-am batut pe Vaxxi la cap sa schimbe mailul de la admin. Oamenii isi putneau sa fie notifcati si mailul de la munca daca nu erau p'acolo genera mesaje de raspuns automate de genul "Out of Office AutoReply: Notificare de raspuns la subiectul - ..."

Share this post


Link to post

Am testat si se reproduce.

 

Diferenta intre cele 2 mailuri:

cca 6 min intre ele, alt ID si

Unul are in Header "To:" fara nimic

celalat To: Undisclosed-recipients:;

 

E posibil sa nu functioneze corect faza:

"Nu va vom mai anunta de raspunsuri noi pâna nu vizitati subiectul."

si intre timp sigur s-a mai postat?

Share this post


Link to post

Pai sa stii ca doar tu ai postat de ieri si eu ieri am fost anuntat de 2 ori si am intrat sa citesc.

Acum de atunci doar tu ai raspuns si eu tot de 2 ori am fost anuntat.

Acum voi dezactiva faza ca sa nu mai fiu anuntat si sa vad ce se intampla.

Share this post


Link to post

Vaxxi, hai sa testam cu alt smtp. Daca nu ai altul disponibil incearca cu mail.home.ro cu un user si o parola. Phpbb-ul permite chestia asta.

Share this post


Link to post

N-are treaba SMTP-ul, pentru ca daca ar fi fost din SMTP apareau toate mailurile de 2 ori, ori asta nu se intampla (si in nici un caz nu ar fi avut date diferite mesajele). Pun pariu ca problema este undeva in fisierele php, unul din patchuri a adaugat o trimitere suplimentara de mail, care exista deja. O sa-l puric intr-o zi cand am timp liber.

Share this post


Link to post

LA sugestia celor de la phpbb am verificat php-ul care poate sa introduca problema si nu e modificat. Am cautat in php-uri fct de send mail si nu apare decit o data unde trebuei. Testele astea le-am facut pe php-urile vechi, nu le am pe astea cu album.

Poate le pui si tu linga update. THX!

Share this post


Link to post

In continuare primesc primul rand de mesaje normal, adica atunci cand cineva raspunde la acel topic, iar peste vreo 10-20 minute primesc in bloc aceleasi mesaje a doua oara. Astea le sterg din start ca link-ul are culoarea schimbata si stiu ca am intrat deja acolo.

 

Dar e foarte enervant. Eu sunt singurul cu aceste probleme?

Share this post


Link to post

NU esti singurul :(

La fel patesc si eu. Studiez problema ... Inca nu am gasit o solutie. Am expus problema si in comunitatea Romanian PhppBB

Share this post


Link to post

aha. ar fi interesant de vazut daca un user nou creat acum ar pati la fel... poate a fost o problema mai demult.. la conturile mai vechi

Share this post


Link to post

Da, si un user nou pateste tot la fel :( 2 notificari.

 

In + datorita porstarii succsive am primit notificari

(cu linkuri diferite) fara sa se updateze setarea de msg citit:

"Nu vă vom mai anunţa de răspunsuri noi până nu vizitaţi subiectul."

 

Studiez...

 

Mi-ar trebuei codul actual al php-urilor sa vefic apelul ftc de trims mailuri!

 

[color="red">@Vaxxi, se poate?[/color]

Share this post


Link to post

Eu sunt deabia de ieri pe forum, dar fiind vorba de anomalii pot sa va aduc la cunostinta si eu una: nu am scris decit 2 mesaje, dar de fiecare data raspunsul meu a fost dublat, si avea si alta ora, ba chiar se incrementa si numarul mesajelor. Am incercat sa scap de dublura prin iesirea din forum si relogare. Degeaba. Minunea nu tine in schimb mai mult de 5 minute, dupa care totul intra in normal.

 

Uite, sunt curios si acum ce va face.

Share this post


Link to post
... Minunea nu tine in schimb mai mult de 5 minute, dupa care totul intra in normal.

Minunea se cheama care ti-au ras una din dubluri!

Share this post


Link to post
Inseamna ca de primele doua ori am gresit eu.

Mii de scuze.

In momentul in care forumul are timpi mari de raspuns, daca apesi de 2 ori pe butonul trimite mesajele se vor dubla.

 

Am vazut treaba asta si am sters eu mesajele duble.

Se mai intimpla,dar msg sar imediat in ochi si se vor sterge.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...