Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Eu merg pe trotuar cu Honda aia neagra, mititica si cu 2 roti. Nu lovesc nimic. :)

Ideea e asa: eram aseara pe Mihai Bravu si becul de la benzina era aprins cam de mult timp. Am intrat la un Petrom sa bag benzina, am bagat, am platit, am baut un suc, am pus saua si harnasamentul si ... oups, baietii udasera tot bulevardul. Lasand la o parte ineptia acestui gest la 10 noaptea, mai ales cu apa aceea imputita din Dambovita, soseaua era relativ libera si masinile o cam calcau si, deh, nu prea imi placea ideea sa ma alatur lor pentru ca nu eram sigur ca pe frana o sa raman pe doua roti. Asa ca am luat-o frumos pe trotuar :)

Share this post


Link to post
...Spuneti si voi: cat de imbecil sa fii in situatia asta ?! Putea s-o bage direct cu fata daca se grabea asa tare, dar nu s-o lase pe banda 2, culmea, paralel cu locul de parcare, astfel incat nu-l mai putea folosi nimeni nici pe ala...

 

Hmm...cred ca asta e o gandire generala. Cel putin pe aleea din fata blocului meu, se parcheaza pe ambele parti perpendicular pe trotuar. In zona se afla o brutarie. Ce am observat ca majoritatea celor care se duc sa cumpere paine parcheaza paralel cu bordura astfel incat blocheaza tot timpul locurile goale. Nu stiu de ce naiba nu parcheaza masina corect. Cel putin pe mine ma apuca dracii cand vad o astfel de parcare avand in vedere ca abia gasesti un loc liber mai ales seara.

Acum ceva vreme, m-am enervat pe o tanti (cred ca era incepatoare) care a blocat un astfel de loc, defapt era singurul loc liber la ora aceea. Cum statea in masina, ii fac semn ca vreau sa intru in parcare si sa dea putin in spate sa pot intra. Am ramas stupefiat cand prin semne ma intreaba ce sa faca?, unde sa dea in spate?..parca nu ar fi avut loc unde sa mearga.Si culmea era si ofticata ca am avut curajul sa ii spun sa mute masina. Ce a urmat dupa aceea a fost comedie. Tanti a dat in spate, in acelasi timp cu o masina care iesea din parcare la vreo 4 m de ea. In loc sa astepte o secunda sa iasa ala, ea da in spate mai-mai sa intre in el. In spatele meu incepusera sa se adune masini. Tanti (a se citi o tanara de vreo 20 de ani cu un Opel Corsa nou) nu mai stia ce sa faca. Va dati seama ca pentru 2-3 minute circulatia a fost blocata.

Share this post


Link to post

Din colectia "Ce poti sa auzi pe doua rotzi de la doi neuroni".

 

De abia intrasem pe strada, cu semnalul pus, frumos, deh... obiceiuri proaste. La 30m de intrarea pe strada este o intersectie cu o straduta la stanga. Pe acea straduta se afla un Touran rosu ce voia sa iasa.

Greseala mea? Am "uitat" sa opresc semnalul (la naiba, nici nu ma indreptasem bine).

Greseala mea? M-am relaxat, eram aproape de serviciu, mai aveam 50 de m.

Greseala mea? Am uitat ca o pereche de ochii nu este de intotdeauna paravan pentru un creier. I-am vazut pe amandoi, soferita si pasager uitandu-se la mine.

Greseala ei? Niciuna. Mi-a explicat tipul de langa ea, dupa ce am reusit sa opresc, evitand prin dreapta: "Daca tu dai semnal stanga, chiar daca ai prioritate, eu pot sa ies... sa iti faca loc sa intri pe strada". Replica: "Ineptule, ti se pare tie ca nu am loc, chiar daca as fi facut la stanga?". Nu stiam ca prioritatea este atat de discutabila, depinde de numarul de roti, semnale, batai din gene...

Share this post


Link to post

Trebuia sa-i bagi o casca in parbriz da-le-as stii eu ce...Astia-s din aia de au impresia ca li se cuvine totul...Chiar si prioritatea...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Ehe, cate de-astea zilnic...Ieri pe Theodor Pallady am intalnit un specimen taare ciudat. Omul, intr-un opel astra clasic de firma era foarte angajat in discutii cu o alta persoana din masina si uita sa puna semnale. Intre doua intersectii a schimbat banda de 3 ori fara semnal si de doua ori era sa intre in mine, care mergeam in spatele lui, pe banda 2, el fiind cand pe 3 cand pe 1, evident trecand de fiecare data prin 2 si obligandu-ma sa franez. La un moment dat, satul de cate claxoane ii dadusem si cate flashuri, la intersectia cu Nicolae Grigorescu, personajul meu fiind pe banda 1 eu pe 2, 3 fiind pentru viraj la stanga, ma hotarasc sa-l fac. Se pune verde, pleaca coloana, omul meu pleaca si el, eu astept sa treaca masina din fata mea de cele ce asteptau sa vireze la stanga si o tai pe 3 pe directia inainte. Retineti, omul meu era in 1 si avea in lateral masina ce fusese in fata mea pe 2. Pai nu face omul vechea manevra, cu scopul de a intra pe banda 3!!. Cel de pe 2 pune frana la blana si opelul abia incape eu ma trezesc cu el in fata cumva pe diagonala, pun frana blana si infig mana in claxon, reusesc sa ma opresc la cativa centimetri de fundul lui, moment in care idiotul ia volan dreapta si intra pe doi, evident peste masina careia ii taiase fata. Urmeaza buful, sar cioburi, sare capota daciei de pe banda doi si ne oprim toti. Toata aceasta manevra efectuata fara vreun semnal, iar tot timpul omul nostru vorbea cu cel din dreapta, il vedeam gesticuland... Am oprit, am scos o carte de vizita, m-am dus la cel cu Dacia, i-am data, i-am zis ca l-am vazut pe idiot facand manevra aia de kkt pe tot bulevardul, dar ca ma grabesc, si ca daca are probleme la politie sa ma sune, ca ma duc sa dau o declaratie maine, pentru ca in 2 ore trebuia sa fiu la Medgidia. Dupa vreo ora, cand eram pe A2 mi-a sunat telefonul, am vorbit cu un agent de la nu-stiu- ce sectie ca n-am retinut, i-am spus povestea, mi-a zis ca e suficient si ca nu trebuie sa dau declaratie, ca el nu intelesese exact mecanismul si ca acum a inteles, mi-a multumit si asta a fost tot.

Elfule, zona aia e in localitate, mai exact Buftea ;)

Share this post


Link to post

Mai Mircea intre Tartasesti si Chitila e Buftea!?!?!...Cum puii mei!?!...

Share this post


Link to post

Ieri in Craiova, strada cu circulatie in dublu sens, coada careia nu i se vedea capatul... cu chiu cu vai ajung aproape de intersectie (straduta asta era perpendiculara pe cea principala). Prima masina o Astra de scoala, a 2 a un Clio al unei domnisoare si a3a Matizul cu care eram eu! Pe contrasens trecusera pana in momentul respectiv "n"smecheri, dar toti facusera stanga (directia urmata de 95% din masinile de pana atunci). Numai ca de data asta apare un Leon negru cu geamuri fumurii care ajunge paralel cu Astra, intra jumate in intersectie cu intentia de a face stanga, blocheaza un sens al strazii principale si apoi vireaza dreapta blocand si sensul celalalt (o pune "de-a 2a pe drum) si taindu-i fata Astrei. SI ca si cand nu a fost toata magaria completa din Leon coboara un personaj bronzat tare si ce parea ca furase lantul cainelui si incepe sa o injure pe tipa de la volanul masinii de scoala (din cauza careia fusese nevoit sa depaseasca intreaga coloana in viziunea lui) ca nu se baga odata! :wallbanger:

Share this post


Link to post
Trebuia sa-i bagi o casca in parbriz da-le-as stii eu ce...Astia-s din aia de au impresia ca li se cuvine totul...Chiar si prioritatea...

 

Casca nu e atat de ieftina pe cat crezi! Ma gandeam mai curand la un pistol, ceva... :D

Nu a fost nevoie si oricum, inca nu ma tenteaza asa ceva. Faza a fost vazuta de niste muncitori ce lucreaza la o casa din apropiere si a iesit unul dintre ei, mai mare si mai negru, si a inceput sa zbiere la asta si sa il injure. A inchis geamul si a sters-o rapid.

Share this post


Link to post

Am zis io ceva de pret al castii!?!... :wallbanger:

Bai, si daca nu sparge un parbriz atunci scuza-ma nu stiu ce protectie iti asigura!!..

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post
Mai Mircea intre Tartasesti si Chitila e Buftea!?!?!...Cum puii mei!?!...

:o fftopic: Usor :P Cand cobori podul de la Chitila, treci de remat, de la prima curba, acolo unde stau aia cu pepeni si pana la piciorul podului de la intrarea in padurea Sabareni este Buftea. Se intinde spre dreapta, de la DN7 si punctele de reper pe care ti le-am dat pana dincolo de DN1A, aproape de Corbeanca.

Share this post


Link to post
Ma gandeam mai curand la un pistol, ceva... :D

 

Sau mai bine deloc. Daca ai ceva la dispozitie (mai ales pistol) ai tendinta de a-l flutura spre indimidare mult mai des decat sa-l scoti si sa apesi tragaciul. (nu este totusi incorect: "sa apesi pe tragaci / to pull the trigger"?)

 

In aceasta situatie poti avea ghinionul ca ala sa nu fie intimidat sau sa scoata o arma cel putin la fel de puternica si sa nu-i fie frica sa o foloseasca.

Share this post


Link to post

Ma indoiesc ca mai apuca, am facut liceul la biliard si tir.

Dar cu prima parte sunt de acord. Desi si acum mai tremur de nervi, dupa o ora si juma', e mai bine asa decat sa te lasi prada impulsului si sa faci o prostie pe care sa o regreti toata viata.

 

Partea funny in chestia asta este ca, intr-un fel, judecand aiurea sau insuficient, el a folosit o astfel de arma. Doar ca de data asta a tras pe langa.

Share this post


Link to post
:o fftopic: Usor :P Cand cobori podul de la Chitila, treci de remat, de la prima curba, acolo unde stau aia cu pepeni si pana la piciorul podului de la intrarea in padurea Sabareni este Buftea. Se intinde spre dreapta, de la DN7 si punctele de reper pe care ti le-am dat pana dincolo de DN1A, aproape de Corbeanca.

Mircea, ceva de Sabareni ziceau si bastinasii din papuc, dar sa mor ca nu e borna de localitate nici la intrare, nici la iesire din zona aia cu 90% depozite si restul case (una sau doua).

 

Oricum, bine ca nu prea baga radarul pe acolo ca de obicei trec cu 130-140 pe acolo. :P

 

O sa intreb cu prima ocazia cand vad un echipaj de politie prin zona daca e localitate sau nu acolo. :)

Share this post


Link to post

Drumul nu e considerat localitate. Un pic mai sus spre Bucuresti ai limitare insa.

Share this post


Link to post

Mai Mircea pai de ce ne aburesti si ne zici ca-i Buftea daca acolo nu e localitate!?!...Deja ma gandeam cu groaza ca nu mai am puncte pe carnet...Si zi tu ca tine de Buftea nu ca-i Buftea ca m-ai bagat in toti sperietii... :tongue:

Edited by zalmoxis

Share this post


Link to post

Bre e Buftea, dar soseaua trece tangent si inca n-o considera in localitate. Aveti voie acolo cu 90, mai putin zona cu restrictie de care spuneam.

Share this post


Link to post

Cum sa iti stapanesti nervii in trafic?

 

Azi veneam la munca pe motor. Intre Arc si televiziune, pe piatra cubica, am mers mai incet... deh... imi zdranganeau dintii in neuron (vreo 40kmh). Oricum, nu aveam unde sa ma duc, in fata erau masinile oprite la semafor la Arc. Un gagiu din spate imi tot dadea flashuri. Era o Octavia sau un Passat, nu am stat sa analizez prea mult masina. Cand am ajuns in coloana, am scos din viteza si m-am intors inspre el intrebandu-l din gesturi care este este problema. Nu am inteles exact ce voia dar vehicula 2 idei: de ce nu ma bag printre masini si de ce merg asa incet. Am facut un gest de "lasa-ma". Atat a trebuit. A apropiat masina de roata mea din spate, nu sunt sigur daca m-a atins sau nu, nu cred, desi am simtit la un moment dat o mica smucitura cand sa plecam. Eram pe banda 1 si cand masinile s-au pus in miscare am trecut pe 3 din 2 miscari (m-au lasat masinile) si mi-am vazut de drum. Asta claxona dupa mine.

E prima oara cand nu imi vine sa ma dau jos sa il/o iau la bataie. Dar tot nervos eram (dovada ca pe la Casin i-am aratat simbolul instrumentului de violat babe unui tanar ce a bagat masina pe banda 1 sa se asigure). Se grabea asa de tare sa stea la coada incat sa merite sa riste sa dea cu mine jos? Precizez ca in cazul Skodei/VW nu am facut niciun gest obscen sau altceva astfel incat sa il provoc.

 

Cum naiba sa fac sa nu ma mai afecteze prostia astora? Vorbesc serios.

Share this post


Link to post

Confirm...intimplator eram in spatele lui Satori la vreo 2 masini , pe banda din mijloc, iar cind dadea din maini la idiotul ala din Octavie eram chiar paralel cu ea.Nu l-am recunoscut, dar eram foarte curios ce vrea, pt ca nici eu nu am inteles ce-l deranja.Dupa Casin m-a vazut si Sato si m-a bipait.Abia atunci l-am recunoscut.

 

Eu recunosc ca ma imbolnavesc de nervi in fiecare dimineata si in fiecare seara cind ma duc si vin dinspre servici.Incerc sa nu ma mai gindesc, dar din punctul meu de vedere, tinind cont ca 95% din soferii din Romania sint niste idioti ignoranti si nesimtiti, singura solutie e plecatul din tara.ceea ce se va si intimpla in max 1.5 ani.Definitiv.

Share this post


Link to post
tinind cont ca 95% din soferii din Romania sint niste idioti ignoranti si nesimtiti, singura solutie e plecatul din tara.ceea ce se va si intimpla in max 1.5 ani.Definitiv.

Tu din care categorie de soferi faci parte? Daca ziceai ca acel procent de 95 % este in Bucuresti mai credeam dar asa nu iti dau dreptate.

Share this post


Link to post

Eu consider ca fac parte din cei 5%.

Imi cer scuze daca vi se pare ca sint prea dur, dar nu se mai poate.In fiecare zi am impresia ca visez, nu pot sa cred ca se intimpla asa ceva.Poate in tara procentul de tampiti e mai mic.Poate.Dar in Bucuresti e crima si pedeapsa.

Daca as fi seful politiei pentru o zi cred ca as lua 60% din permise.Definitiv nu temporar.

Asta e parerea mea.Daca deranjeaza pe cineva sau cineva se simte lezat cu atat mai bine.

Share this post


Link to post

Voi sunteti, dupa mine, inutil de nervosi in orasul acela, iar nervii care nu s-au revarsat in trafic, vad ca se revarsa pe aici. N-am inteles, voi va grabiti si va injurati acolo ca sa ajungeti mai repede la serviciu ?

Share this post


Link to post

Nu.Din contra.

Stau si inghit.Eu fac parte din categoria prostilor care stau cuminti in coloana.Nu ma deranjeaza chestia asta atat timp cit coloana se misca.Nu ma deranjeaza ca fac 8 km in 1 ora.Ma deranjeaza cind coloana nu se misca din cauza a tot felu de smecheri care se baga aiurea, pe linia de tramvai sau care trec de pe o banda pe alta la fel de aiurea fara nici o legatura cu directia in care merg.Smecheri care depasesc refugiul de tramvai prin stinga si care in intersectie se duc la dreapta de fapt.

Si asa mai departe.

Deja bdv. Tei e supanumit "bulevardul cedeaza".Acolo toata lumea are prioritate, mai putin cei care merg pe principal.

Edited by zapacitu

Share this post


Link to post
Voi sunteti, dupa mine, inutil de nervosi in orasul acela, iar nervii care nu s-au revarsat in trafic, vad ca se revarsa pe aici. N-am inteles, voi va grabiti si va injurati acolo ca sa ajungeti mai repede la serviciu ?

 

 

Vino si condu aici o saptamana si apoi vorbim...Nici nu mai are importanta unde mergi sau la ce ora traficul e la fel de infernal...e fain numai noaptea...La un moment dat ma gandeam sa-mi iau un scuter dar dupa ce istorii se scriu in ultima vreme mai bine ma apuc de bangigiamping...pare mai putin riscant...

Share this post


Link to post

Noaptea? Cand opresti la verde sa dai prioritate?

Share this post


Link to post

Dap atunci e noapte :) )

Bei zeitate da tu unde ai vazut liber in Bucuresti noaptea ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...