Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Ha, ha marfa povestea cu Oreste, fostul meu vecin de cartier... Pai asa ca fapt divers pot sa iti spun ca mergeam la aceeasi sala de fitness intr-o perioada acum cativa ani buni si de atunci mi-am dat seama de figurile si ingamfarea lui. Venea cu jumatatea sa de pe-atunci, Mircea Badea. Comportamentul de atunci se potriveste la fix cu povestea prin care ai trecut. Nu am vazut topic dedicat vedetelor tv, cred ca ar treui sa deschidem unul... :)

Share this post


Link to post

Azi era sa iau un neghiob pe capota. :spumelagura:

Mergeam linistit spre iesirea din Piatra,aproape de Banca Tiriac tasneste unul de pe trotuar,ajunge in mijlocul drumului,se opreste un moment,eu am franat pentru ca am crezut ca are intentia sa o taie de acolo rapid,nu trecuse si am decis sa-mi vad de drum,cand ajung in dreptul lui se hotaraste sa treaca,mai mai sa nu-l trantesc cu fundul de asfalt.Au urmat racnete si injuraturi iar cand l-am intrebat daca e chior el mi-a zis ca m-a vazut,cum m-a vazut nu stiu.

 

Toate astea s-au intamplat la 10 metrii de trecerea de pietoni,oare ii era chiar asa sa treaca pe acolo? :scarpin:

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Ieri am concluzionat ca uneori graba simplifica treaba si nu o strica... !

 

Trebuia in jurul pranzului sa ma intalnesc cu cineva si eram cam in intarziere. Venind de pe Bd. 1 Dec. 1918, la intersectia cu Basarabia am facut stanga, insa in prealabil am stat la semafor. Am stat la semafor in spatele unei Dacii Papuc si a tramvaiului 40 ce facea si el stanga. Ma enervase ala cu Papucul ca nu se pusese in mscare cand tramvaiul s-a pus in miscare si imi era teama ca o sa se bage in fata noastra un Golf ce era pe linia de tramvai si asta oarecum m-a atatat.

 

Ma rog, pana la urma plecam cu toti de la semafor sa facem stanga si dupa ce intram pe Basarabia Papucul era pe banda din dreapta si eu l-am depasit pe banda din stanga, printre el si tramvai. Cam cand eram cu portbagajul in dreptul sau aud un suierat si cand ma uit in oglinda vad cum niste foi de tabla imense ce erau pe Papuc se ridica in aer si apoi cad in mijlocul strazii, fara sa loveasca papucul, ci exact pe banda a2-a unde fusesem eu cu cateva secunde mai inainte, si taind fata Golfului ce ramasese mai in urma. Golful a franat si oprit si l-am vazut facand flashuri. Am scapat, insa daca se intampla cu cateva secunde mai devreme cadeau pe masina mea, as fi fost prins intre papuc si tramvai, fara loc de eschiva, poate doar o frana daca nu era prea tarziu.

Stau si ma intreb, ce se putea face intr-o situatie ca asta ? Adica ar fi trebuit procedat ca la tamponari, mers la politie...etc ? Si cine imi platea reparatii la masina ? RCA-ul lui ? Asa ceva ar fi considerat tot accident de circulatie ?

 

Asta asa pentru cultura mea generala, sper totusi sa nu mai dau de destepti ce nu stiu sa isi asigure incarcatura, mai ales ca nu de mult s-a tot mediatizat acel accident din Corbeanca parca...

Share this post


Link to post

In mod normal tot ca la accident se procedeaza... mers la politie pt. constatari si toate hartogariile aferente! Numai ca la capitolul RCA... :scarpin: sunt in dubiu! Daca papucul respectiv era al unei firme si ti se intampla necazul, ar fi trebuit sa fi despagubit de ei... fiind al unei persoane fizice cred ca reparatiile le faceai pe asigurarea ta si apoi te despagubea soferul care nu si-a asigurat incarcatura! Incalcita situatie!

Bine ca ai scapat fara probleme... chiar ca uneori graba simplifica treaba!

Share this post


Link to post

Cam nasol. Si gigikent a fost pocnit de o Wola din spate in asa hal incat nici capota nu se mai inchidea bine, soferul Wolei avea doar buletin, restul actelor (permis, certificat de inmatriculare, de RCA nu mai vorbim) nici macar nu existau. Soferul Wolei a plecat de la tamponari fara sa fi primit macar o amenda, iar gigikent a trebuit sa-si faca masina pe CASCO, asta ca sa nu dea in judecata firma proprietara a utilajului, cu tot ce decurge de aici.

Asa ca, in caz de se intampla ceva, folositi CASCO, poate veti avea prima mai mare dupa aceea, dar macar nu veti sta prin tribunale sa va reparati masina.

Share this post


Link to post

Daca ai casco, firma de asigurari ii va da in judecata pe vinovati sa isi recupereze datoria.

Share this post


Link to post

Venind de la Valcea ieri era sa patesc doua accidente ca si facute! Noroc cu franele Nubiricii! Ambele parca trase la indigo. Primul pe Dealul Negru, pe portiunea dreapta de pe varf, dupa Luk Oil. In fata mea era liber asa ca aveam vreo 120 la ora iar din coloana de pe contrasens a scos timid botul o toyota hylux. Am dat flash, a reintrat in coloana, pentru ca in secunda doi sa tasneasca in depasirea camionului pe care-l avea in fata. Am dat in frana la maxim, a intrat ABS-ul, cel depasit a facut la fel si ne-am tras amandoi cat mai pe dreapta pentru ca dobitocul sa incapa printre noi. Al doilea, cu un BMW x5, de data aceasta condus de o domnisoara blonda si proasta tufa, care a facut acelasi lucru, intrand in depasirea unei coloane de 5-6 autoturisme cu toate ca-i dadusem flash-uri, la iesirea din Topoloveni. Dupa ce a trecut de prima masina din coloana a reintrat obligandu-l pe cel depasit sa franeze la maxim si sa iasa in lateral...

Toate astea dupa ce pe dealul negru am avut parte de un sofer de SB cu un ford tranzit care urca cu 35 la ora desi masina era goala si cobora numai cu piciorul in frana, si de vreo 3 logan-uri care mergeau in acelasi stil. Daca cel cu fordul a intrat pe banda de vehicule lente, cei cu logan-ul nici gand! Mergeau in banda 2 si a trebuit sa-i depasesc pe dreapta desi ii flash-uisem si-i claxonasem la greu. Vorba colegilor de pe camioane '' colegu' nu te enerva ca astia merg la consum cu ochii in CB la instant. Depaseste-i si da-i dracu' ''.

Ma intreb cand ne vom civiliza si noi... Si cand or invata unii sa conduca?

Share this post


Link to post

@Mircea - eu am incetat sa mai dau flash-uri cand avertizez pe cineva sa nu-mi asa pe banda fiindca de multe ori mi s-a intamplat si mie sa faca exact asta (cred ca prostii inteleg ca le dai voie sa se bage). Acum prefer sa tin apasat flash + claxon.

Share this post


Link to post

N-are treaba cu civilizatia, ai fost pe afara si stii. Pur si simplu, carnetul se acorda usor si asta se vede.

 

PS: Pe banda pentru lente, cum ii zici tu, soferii de la firma cred ca se merge doar daca masina ta nu poate, nu daca nu mergi destul de repede. b-(

Eu, in general, ii depasesc prin dreapta si gata.

Share this post


Link to post

Acum vreo saptamana cu ocazia de inceputul minivacantei de 1 mai a trebuit sa tranzitez centura de la intrarea Ploiesti pana la intrarea spre Urziceni. Inafara faptului ca fenomenul mi-a luat aprox 1:30h datorita a 2 cozi infernale am surprins un moment destul de inedit. Bucurestenii sunt faminiarizati cu modul in care aceste cozi de 2-5km sunt ocolite de diversi smecheri care se baga pe contrasens, iar in momentul cand vine cineva din fata, ori intra in fata unuia, ori se baga in sant, ori pur si simplu raman pe banda opusa. Boon, cum stateam io cuminte in spatele a doua tiruri si numaram papucuri care depasesc coloana, numa vad ca ala cu tirul al doilea se baga pe contrasens si acolo ramane. Vin cativa baieti sa depaseasca coloana, dar nu pot trece de respectivu tir, iar cel din spatele acestuia inchidea destul de bine sa nu poata respectivii sa se bage prin dreapta. Ok, incearca respectivii mai prin stanga, adica sa depaseasca incapatanatul tir de pe contrasens prin santz-ul de pe contrasens. Cand vede tirul rasculat aceasta, se duce frumos de blocheaza si santzul, de facuse unghi de 45 de grade cu sensul de mers. Smecherii asteptau frumos zicand ca vod avea timp in momentul cand acesta va intra la loc ca sa faca loc celor ce vin din fata, numai ca baiatul cu tirul intra incredibil, exact in ultima secunda. A oprit in felul acesta diverse masini printre care un S nou care a incercat saracu 30 de minute sa treaca, si un X5. Doar 2 papuci au reusit performanta de a trece, bagandu-se pe camp.

Share this post


Link to post

Hehe metoda asta a fost aplicata si anul trecut de 1 mai la intoarcerea de la mare. 3 masini mergeau pe contrasens iar ceilalti fix in spate pe sensul normal. Manevra a fost inteleasa repede de ceilalti care stateau frumos in coloana si cum se puneau in miscare cand venea ceva de conrtasens aveau loc sa inrte furmos la loc. Nimeni nu a depasit coloana atunci si in caz de scandal cred ca toata coloana cobora la tupeisti. :D

Share this post


Link to post

chestia asta am vazut-o de zeci de ori anii trecuti, cand lucram in Otopeni...mai nasol e cand esti in postura "smecherului" :mrgreen:

Share this post


Link to post

@steph: chiar asa isteti sunt soferii de la voi? La mine ieri era sa ma arunce un bou pe contrasens de 2 ori, el pe banda 2, eu pe a doua, el cu geamuri fumurii, de nu vedea nimic, eu cu kazanul si cu surubul de forta la gaz cam strans, de nu puteam sa-l depasesc, dar cu tablaria disponibila. :mrgreen:

Asa ca ma indoiesc de dobitocii de la noi care nu stiu sa tina o banda corect sa stie sa faca manevre de blocaj.

A, si cand vedeam toti prostii cu masini bune care merg la consum cu 80-90 la ora si nu puteam sa-i depasesc sa merg si eu ca tot omul cu 100-110. Data viitoare pun si benzina in rezervor, sa am de depasiri. In tara asta daca n-ai reprize bune la motor, n-ajungi nicaieri repede.

De episoadele cu "taiat fata","bagat in fata" "iesit de pe drum fara sa semnalizeze" si alte alea nu mai zic, parca s-au mai inmultit de cand merg cu dacia, si nici nu se gandesc fraierii ca eu de-abia astept sa mai schimb o aripa, o portiera, etc, ca doar am casco pe 66 de bulioane... :thumbl:

Share this post


Link to post

Laure, pe centura cand esti tirist e simplu sa faci blocaje ;) Te sincronizezi prin statie si cu cel din spate si cu cel care vine pe contrasens.

Share this post


Link to post

Laur> Cei din coloana au sesizat imediat manevra noastra si faceau tot posibilu sa ne ajute. Erau 3 masini care mergeau pe contrasens si cand se punea coloana in miscare usor si nu se bagau la loc decat cand venea ceva de pe contrasens. IN coloana spatiul pentru cele 3 masini era liber tot timpul, nu ne lasa nimeni pe dinafara.

Share this post


Link to post

Mie mi se pare o prostie chestia asta. Una e sa faci o tampenie la volan, alta este sa jenezi intentionat pe cineva.

Share this post


Link to post

Sato> Jenezi smecherii care depaseau toata coloana ca se se bage la loc in fata. De ce e o prostie? Din cauza lor s-au facut anu trecut de 1mai ore intregi pana in Buc.

Share this post


Link to post

Acum o ora in timp ce incercam sa parchez masina cu spatele in fata unei banci a venit un destept cu un papuc si a bagat acolo unde vroiam sa parchez eu de era sa intru in el. L-am claxonat si i-am zis ca nu vedea ca aveam semnalul pus si ca vroiam sa intru acolo? Tampitul m-a injurat. Eu m-am dat jos din masina sa-l intreb de ce m-a injurat si i-am tras si eu o injuratura. Boul s-a dat jos din masina cu o surubelnita in mana cu care a incercat sa ma injunghie in burta. Noroc ca am putut sa ma feresc. Apoi a luat o ranga si a vrut sa dea in masina mea. Eu am pus mana pe tel si am sunat la Politie. Cand a vazut ca sun la politie s-a urcat in masina si a fugit. In 5 minute a ajuns acolo 2 echipaje de politie care mi-au zis ca nu prea au ce sa faca ca eu nu am patit nimic. In ce tara de rahat traim in care esti atacat si aproape injunghiat pe strada pentru un loc de parcare si politia nu face nimic? Acum am de gand sa ma duc la sectie sa depun reclamatie cu toate ca politistii care au venit acolo au zis ca nu o sa se rezolve nimic. Chiar trebuie lasati in libertate toti nenorocitii? Feriti-va de un papuc alb cu nr. B-33-XJN sa nu patit ca mine sau mai rau Doamne fereste.

Edited by cristi_vb

Share this post


Link to post
Sato> Jenezi smecherii care depaseau toata coloana ca se se bage la loc in fata. De ce e o prostie? Din cauza lor s-au facut anu trecut de 1mai ore intregi pana in Buc.

 

S-ar putea ca un jmecher din ala sa fie mai adormit sau sa fie o jmechera. Sa te vad pe urma incercand sa explici unui copil ramas fara mama sau chestii de genul asta ca tu doar incercai sa jenezi smecherii si ca depasirea coloanei este ceva foarte urat. b-(

Share this post


Link to post

cristi_vb mergi la Sectia de politie pe raza careia s-a intamplat toata treaba si depune reclamatie scrisa.

Trebuie sa ceri numar de inregistrare si ei sunt obligati in 30 zile sa-ti dea un raspuns oficial.

Deasemenea sfatul meu e ca in reclamatie sa precizezi ca doresti sa se ia masurile legale impotriva celui care te-a amenintat.

Share this post


Link to post

Sato> Mai mult se statea. Cei ce depaseau coloana cred ca mergeau cu maxim 20, deh curbe etc. Nu te gandi ca le ieseam in fata brusc ca sa ii aruncam in sant =)) . Pur si simplu stateam pe contrasens.

Share this post


Link to post

In fata bancilor de obicei exista camere de luat vederi. Vezi poate te ajuta asta.

Pe de alta parte, cristi_vb, ce voiai sa faca politistii? Altfel spus, iti iau si eu numarul de masina de pe forum, ma duc in strada si sun la ei si cand vin le povestesc ca m-ai amenintat cu o surubelnita electrica intr-o mana si cu un pistol de lipit in alta. Ce zici de asta?

Share this post


Link to post

Eh...aici nu e chiar asa. Puteau, de exemplu, sa-l dea prin statie pe respectivul. Avand in vedere cam care este traficul in Bucuresti, ala nu putea sa faca prea mult in 5 minute si avand in vedere ca a incercat sa parcheze acolo, probabil ca avea treaba prin zona, totusi. Asa ca erau sanse foarte mari sa fie prins in timp scurt. Numai ca, din pacate, politaii zic si ei "ce sa le facem dom'ne, ca doar esti intreg. de unde stiu eu ca nu ai tu boala pe ala?". Si spun asta doar ca sa-si acopere indolenta si incapacitatea de face ceva. Ceea ce mi se pare cel putin deplasat. Evident, se poate intampla si ceea ce ai spus tu, dar in codul penal exista incadrare si pentru alarmele false. Sunt curios cati ar risca sa faca glume de genul asta.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e de ras, dar dupa ce imi trecura nervii, imi dau seama ca e amuzanta faza de azi!

Ploaie torentiala, viteza mea era undeva in jurul a 40km/h cand ma apropiam de o intersectie semaforizata! Drumul era putin "la vale"... constat ca nu mai am timp sa prind verdele si opresc, deloc fortat sau la limita! Dupa vreo 2, 3 secunde sunt impins pana dincolo de trecerea de pietoni! :D Cobor calm din masina, constat ca un Oltcit era lipit de bara mea... la prima vedere bara si farul lui stang - compromise, si ii cer sa dea inapoi pt. a vedea ce am eu la a mea! Se urca omul in masina si in loc sa dea inapoi... rateaza treapta (probabil baga a1a) si o mai impinge un pic pe a mea :spumelagura: ! Cuvintele sunt de prisos!

Share this post


Link to post

Ma gandeam sa ne povestim cum au decurs intalnirile recente cu agentii.

mai ales de cand nu mai au voie sa iasa la "spaguit".

post-8701-1182324726_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...