Jump to content
Sign in to follow this  
MariusZMC

Permis Auto

Recommended Posts

Mi-am schimbat anul trecut in ianuarie buletinul(era de Giurgiu si acum e de Bucuresti) si ar fi trebuit sa schimb si permisul,dar nu am facut-o.Unde trebuie sa ma duc si cu ce acte ca sa il schimb?Cat dureaza si primesc dovada sau nu am voie sa conduc?Domiciliul il am in Militari,sector 6...

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu in Candiano Popescu, cu fisa medicala tip completata (vizita medicala), fisa conducatorului auto completata si taxa de permis platita la CEC. Toata afacerea dureaza circa o saptamana, pozele ti le fac ei acolo. Ai grija sa pastrezi o copie xerox dupa permis, pentru ca ei nu-ti dau nici o dovada.

Share this post


Link to post

Pai nu mai e la Udriste ? Ca eu acum 2 ani acolo mi-l-am schimbat, tot asa ca tine, schimbasem domiciliul si exista acolo o lista cu toate actele trebuincioase. Ai voie sa conduci, parca mi-a dat un biletel ceva de genul asta. Oricum era doar o saptamana.

Totusi am inteles ca acum ar fi pe undeva prin Drumul Taberei centru de permise, cauta pe net mai bine.

 

Succese !

Share this post


Link to post

Stiu ca pentru Bucuresti la Candiano este, cel mai bine ar fi sa intrebi un cap de creta pe strada. In ceea ce priveste biletelul nu se mai da, se circula cu o copie si in caza de ceva se verifica prin statie daca permisul este sau nu la preschimbat...

Share this post


Link to post

Mi l-am schimbat eu acum doua luni, aveam permisul eliberat de Pol. Ctza...pentru permise din alte judete trebuie sa mergi la Udriste...Daca schimbi sectorul unde locuiesti atunci te duci in Dr.Tab... Si nu se mai da nici o hartie, adeverinta, copie, whatever...mergi fara permis si in caz ca te opreste Pol spui ca il ai la preschimbat la Udriste, el da prin statie si gata. ;)

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Multumesc.O sa ma ocup saptamana asta...

Share this post


Link to post

Zici ca il ai asa de un an... Sa scrii si tu cum a decurs treaba, daca au comentat, ca eu il am pe alt domiciliu de vreo 5 ani si ma gandeam sa ma duc si eu sa-l schimb...

Share this post


Link to post

Stai linistit, totti, ca nu zice nimeni nimic...eu mi-am facut buletin de Bucuresti in 2000, deci tot 5 ani de zile am stat pina sa schimb permisul...

Share this post


Link to post

Da bre, nu zice nimeni nimic pana nu calci pe bec cum am facut eu! Si in loc sa dau 300000 amenda pentru depasire de viteza, ar fi trebuit sa dau inca 1500000, basca permisul suspendat cu dovada de 15 zile. Ca si fapt divers numai vizita medicala mi-a luat 2 saptamani, deci ar fi insemnat ca cel putin o saptamana sa stau pe bara...Noroc ca politistul a fost intelegator si m-a lasat dupa indelungi tergiversari doar cu amenda de radar si cu promisiunea ca-mi schimb permisul, ceea ce am si facut!

Share this post


Link to post

Mi-am schimbat permisul anul trecut, cam la un an dupa ce imi preschimbasem buletinul. Nu a zis nimeni nimic. Actele le-am depus dimineata pe la 10 si am ramas masca atunci cand mi-a spus functionara sa ma duc pe la 15 sa-l iau.

Surpriza - la ora 15 permisul chiar era gata si eu chiar am intrat in posesia lui. :o

Trebuie sa precizez ca permisul l-am preschimbat la Constanta unde nu cunosteam pe nimeni la politie si nu am dat nici macar o ciocolata. Dovada nu se elibereaza, circuli fara acte, se poate verifica usor unde iti este permisul.

Sa fie oare doar un caz singular sau asa se misca politia romana?? :scarpin:

Share this post


Link to post
Da bre, nu zice nimeni nimic pana nu calci pe bec cum am facut eu! Si in loc sa dau 300000 amenda pentru depasire de viteza, ar fi trebuit sa dau inca 1500000, basca permisul suspendat cu dovada de 15 zile. Ca si fapt divers numai vizita medicala mi-a luat 2 saptamani, deci ar fi insemnat ca cel putin o saptamana sa stau pe bara...

:D "Facut" analizele la Policlinica #####. M-a costat 150 RONi din care 50 RONi taxa pentru analize si 100RONi taxa pentru...Nici macar nu m-am deplasat pina acolo, am trimis o copie dupa buletin si gataaaaa :D

Mi-am schimbat permisul anul trecut, cam la un an dupa ce imi preschimbasem buletinul. Nu a zis nimeni nimic. Actele le-am depus dimineata pe la 10 si am ramas masca atunci cand mi-a spus functionara sa ma duc pe la 15 sa-l iau.

Sa fie oare doar un caz singular sau asa se misca politia romana?? :scarpin:

Cred ca asa e in Ctza...la fel a patit si tatal meu cand si-a schimbat permisul...l-a depus dimineata si la ora 3 l-au sunat sa se duca sa il ia pe cel nou. In Bucuresti a durat o saptamina (sau doua, nu mai stiu exact)

Edited by sebian

Share this post


Link to post
:D "Facut" analizele la Policlinica #####. M-a costat 150 RONi din care 50 RONi taxa pentru analize si 100RONi taxa pentru...Nici macar nu m-am deplasat pina acolo, am trimis o copie dupa buletin si gataaaaa :D

adica 1 mil spaga?

da-o n mama ei de fisa.eu acu 4 luni cand am facut fisa pt dosarul de A am dat 55ron pe fisa plus o punga de cafea si a doua zi era gata.

Share this post


Link to post

Bine, bre, daca vrei sa fiu exact...55 RONi taxa si 95 RONi shpaga...e mai bine asa? :D

Share this post


Link to post

cum sa fie bine may? mi se pare enorm de mult.100 de euro din ncate stiu e spaga pt a lua traseul. 25 de euro pt o fisa medicala??? eu cred ca ai spart piata...

Share this post


Link to post

acum 2 ani am dat cam 600.000 lei cu totul, pt fisa medicala. Tot la biroul din Dr Taberei l-am schimbat, desi primul permis era emis in alt judet. Pe mine m-au tinut vreo 3 sapt fara, dar mi-au spus ca e ok sa conduc si daca ma intreaba vreun politist de el sa le spun sa verifice prin statie si nu e nici o problema. Si daca ati tot amanat sa-l schimbati, desi buletinul are alta adresa, va recomand sa il schimbati cat mai repede. Pe mine m-a convins o dacie care m-a lovit din spate, eu stand frumos la semafor. Si asa din victima era sa ies eu cu permisul luat, noroc ca l-am tinut de vorba pe politist, i-am tot zambit si mi-am luat actele de pe masa si a "uitat" de permisul meu. :o fftopic: cam lung primul meu post...

Share this post


Link to post

Au fost altele si mai lungi, bine ai venit!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...