Jump to content
Sign in to follow this  
marr

Vw Polo Happy - Stiti Ceva ?

Recommended Posts

Exact de asta mi-e frica si mie. I-am auzit pe multi ca si-au bramburit partea electrica de la o alarma montata neglijent.

Vedere directa pot avea daca "prind" loc in zona cu pricina, ca e o vanatoare de locuri la noi la bloc ...

 

Nu te pune cu mintea hotului! Am avut candva un Espero ... ghinionista masina! I-au furat chiar si numerele, nu mai vorbesc de casetofonul care, si ala, teoretic era incastrat, dar l-au "decupat" cu o finete :spumelagura:

Edited by liliana

Share this post


Link to post

Apropos de alarma pusa prost:la cielo mi-au luat foc niste cabluri in portbagaj pt ca domnii care au pus alarma nu au izolat bine,au pus decat niste burete care atunci cand + a dat la masa,a luat foc.Bine ca eram prin preajma si m-a invatat bunica-mea sa am un nas vigilent!!!! :)

Share this post


Link to post

Astazi am adus-o acasa :lavolan: Puteam sa o iau de ieri dar am vrut sa-i fac mai intai Casco. Pana la urma, dupa negocieri si calcule din partea broker-ului, am obtinut, zic eu, o rata anuala buna - 5% din valoarea masinii (chiar ceva mai putin de 5%). Cu alarma nu m-am hotarat inca. Dealer-ul mi-a prezentat masina, mi-a raspuns la toate intrebarile, mi-a dat un breloc VW, o sticla de sampanie cu VW pe eticheta si mi-a facut o poza langa masina pe care mi-o va trimite cu rama de birou :)

Impresii despre masina, putine ca n-am facut decat drumul pana acasa si e foarte scurt:

- ne-am "imprietenit" din prima, raspunde foarte bine la comenzi si se conduce usor;

- e tare ochioasa, culoarea pe masina curata si luminata de soare da foarte bine;

- cutia de viteze e excelenta;

- are cauciucuri de vara "Continental" (or fi bune ?!);

- putin dezamagita de plasticaretul din interior (Peugeot-ul si Hyundai-ul sunt muuult mai dichisite).

I-am mai cumparat un set de presulete VW (scumpe foc, dar se prind cu niste butoane si vin perfect).

O sa-i fac poze si o voi prezenta la "Masina mea". Pana atunci, studiez "inmatriculare masina noua".

 

PS Si un "bonus" din partea Primariei de sector: cand am ajuns cu masina in fata blocului, niste neni masurau de zor strada, semn ca intra in programul de reabilitare.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatoasa, sa te bucuri de ea si la cat mai multi km fara evenimente !

 

Covorasele "scumpe foc" !!??

Eu am luat de la dealer un set de covorase pt. Polo cu ~100 RON (la acelasi pret cu cele din Metro).

Si, da, intr-adevar, "botonasele" de fixare a covoraselor sunt de toti banii ! Nu apare problema "adunarii" presului sub pedale.

 

PS: al sotiei a venit cu anvelope Pirelli- tot de vara desi masina a fost livrata iarna.

 

PPS: Zilele acestea am avut de carat si trambalat o multime de lucruri (de' suntem in renovare....).

Cu ocazia asta am descoperit cate este de spatios Polo. Nu mi-a venit sa cred cat de multe se pot cara cu el - inclusiv un pat de o persoana 80 x 200 cm cu tot cu saltea si hayonul inchis !

Edited by marr

Share this post


Link to post

Covorase = 300 RON. Avantaj serviciu, dealer-ul meu! E drept ca scrie si VW pe ele. De spatioasa, da, si eu am fost uimita cat loc se face cand se rabate bancheta din spate. Intre timp am mai facut un tur scurt si mi se pare ca franele sunt cam slabe. Si-or da drumul pe parcurs, ca la masinile care nu au mai fost folosite mult timp si pe urma dureaza pana isi revin franele?

Share this post


Link to post

Absolut! Franele noi ajung la performantele lor nominale dupa minim 200km de la intrarea masinii "in paine". Evita sa pui frane exagerate, sa nu le supraincalzesti (gen oprire pe loc de peste 100 km/h) pana se rodeaza si ele. Ca impresie personala, frana de la Polo e corect asistata, nu ca la Renault-uri, la care e mult prea asistata. Imi place ca pot doza intensitatea franarii mult mai bine decat la Symbol, in care vin deseori in nas :D

Share this post


Link to post

Si pe covorasele "mele" scrie VW. Da' probabil ca diferenta de pret este data de transport (mai sunt 300 km din Sibiu pana in Bucuresti ... :( ,)

 

Referitor la frane, desi Polo are peste 1000 km, si teoretic sunt rodate, nu "tin" la fel ca si la Kalos.

 

In orice caz, masinuta este Ok, are performante decente si isi face bine treaba.

 

In ultimul timp am remarcat si pe unde au facut economii la versiunea Polo Happy ca sa-l scoata la pretul asta:

- nu exista nici un fel de avertizor pentru centura (nici acustic nici optic)

- au eliminat lumina din portbagaj

- bancheta nu este fractionata

- inchiderea centralizata nu are telecomanda

- scaunul soferului nu se regleaza pe inaltime

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai am nici un fel de dubii privind plasa luata: toate patru covorasele au fost 100 RON?

Astazi m-am interesat si de huse originale; mi-au spus ca se fac pe comanda, dureaza o luna si costa ... 1700 RON :o Forget it! La Carrefour am vazut cu 70 - 150 RON, dar nu stiu care s-ar potrivi. Pe ambalaje scrie ca sunt pt "almost cars", da' am mai luat plasa odata. Mai studiez problema. Important e ca ma simt bine in masina si se conduce usor :lavolan:

Share this post


Link to post

edit: my mistake, credeam ca e vorba de husa de masina :redface:

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

@marr Franele de la Polo rezista mai bine la folosire indelungata decat cele de la Kalos, chiar daca sunt mai putin ferme, dar, repet, sunt mai usor de dozat.

 

Ai mei au platit mai multe multe milioane la Augsburg pt huse de Polo, si cand au venit au constatat ca erau doar pt scaunele din fata :dizzy: N-au reusit sa gaseasca si pt bancheta si mi se pare normal intrucat aceasta este fractionabila, pai daca ai nevoie sa rabatezi o treime din ea mai ai chef sa scoti husele de pe intreaga bancheta spate? Si in devenitiv la ce trebuie huse, intrucat velurul scaunelor se spala foarte bine cu apa si sapun.

Share this post


Link to post

La Polo Happy bancheta spate nu e fractionabila. Ar mai fi o idee sa pun numai niste aparatoare pe scaunele din fata, dar nu mai are aspect uniform.

Share this post


Link to post

Este un avatism, pana si Supernova avea bancheta spate fractionabila si telecomanda. Intr-un fel e mai bine, ca se mai elima o potentiala sursa de zgomote (chitaituri) prin simplificarea banchetei.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Toate patru (4) covorasele - adica setul complet - au fost ~ 100 RON (+/- 10 RON).

 

Despre huse nu am intrebat deoarece - cel putin deocamdata - nu m-a interesat aspectul acesta.

 

Referitor la frane, sunt partia de acord cu senna - sunt mai putin ferme decat la Kalos, dar nu as spune ca sunt mai usor de dozat.

Cat despre durabilitate - Kalos-ul are 16.000 km iar Polo 1.200, deci nu pot (deocamdata) sa ma pronunt.

Share this post


Link to post

Nu m-am exprimat suficient de clar. Trebuia sa fi zis folosire intensiva in loc de indelungata. Cu alte cuvinte, franele de la Polo rezista mai bine in regim de utilizare sever. In urma unor coborari pe serpentine in forta, franele se incing si ajung sa-si piarda din eficienta, aparand fenomenul numit fading. Nu cat rezista in timp.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...