Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Geam Zgariat

Recommended Posts

Salutari,

 

Cu ocazia drumurilor prin tara (acum de sarbatori) din cauza mizeriei ce se aduna pe geamuri - am reusit sa-mi zgarii geamul soferului, din nefericire l-am deschis pana jos - rezultat: o multime de zgarieturi pe exterior care agata la unghie ... as vrea sa stiu daca pot sa le mai atenuez (sunt chiar vizibile) - auzisem la un moment dat de ceva solutie care repara crapaturi/zgarieturi pt parbriz ... stie careva vreo solutie la problema asta ?

Share this post


Link to post

Exista un polish special care slefuieste sticla si face ca zgarieturile sa dispara, dar problema e ca nu prea se gaseste...iar daca se gaseste este cam scump, am si eu aceasta problema si m-am interesat...in brasov nu am gasit deloc. Incearca pe la firmele care repara fisurile si ciobiturile de pe parbriz.Poate ai noroc... :thumbl:

Share this post


Link to post

Atentie, polish-ul de geamuri face ca, dupa tratament, geamul sa deformeze obiectele.

Am aflat asta de la cei care mi-au reparat o lovitura de piatra in parbriz.

Au spus ca la eliminarea zgarieturilor nu se mai baga dupa ce au constatat cele spuse mai sus.

Posibil ca la zgareituri foarte fine problema sa nu apara.

Nu stiu daca merita incercat.

Share this post


Link to post

Stiu ca la SIAB am vazut asa ceva, si costa in jur de 80 RON sau 145 RON altul mai smecher.

Share this post


Link to post

Vad ca esti din bucuresti... ai incercat prin vitan... am vazut ca anu trecut aveau... dar nu mai stiu exact pe unde...

Share this post


Link to post

valiman are dreptate. Incearca la ExpertAuto.

Share this post


Link to post

Am fost azi la ExpertAuto, mi-au zis ca n-au ce sa-i faca - zgaraieturile agata la unghie - iar polishul ar inrautati situatia chiar si estetic - exact ce se spunea pe aici - se creeaza efectul acela de lupa - care-i vizibil si din exterior.

Share this post


Link to post

Atunci singura solutie care mai ramane e "samanta" de casco... :)

Share this post


Link to post

Eu zic sa-ti schimbi si chederele-perie din partea de jos a geamului. Cred ca au ajuns un fel de smirghel.

Share this post


Link to post

Geamul s-a zgariat din cauza mizeriei acumulate pe geamuri la drum lung - odata ce masina a ajuns la spalatoria - mizeria a disparut si de zgariat nu mai zgarie acum.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

@dinoc si eu am aceeasi problema, am descoperit azi. Am fost plecat de sarbatori si am venit cu masina murdara si zgaria la geamul din dreapta cand il deschideam. Dupa ce am spalat-o am descoperit si eu aceleasi zgarieturi care agata la mana. Se pot remedia pe casco? Tu cum ai rezolvat?

Share this post


Link to post

Salutare! Sunt propietarul unui Tico si am urmatoarea problema!Pe geamul latereal stanga fata am niste zgarieturi destul de proeminente!Va pun o intrebare si sper tare mult sa ma lamureasca cineva: exista pe piata produse cu care sa poti finisa si chiar elimina unele zgarieturi?

Multumesc mult!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...