Jump to content
Sign in to follow this  
preda

Bec Scrumiera

Recommended Posts

cine stie cum se inlocuieste becul de la scrumiera de sx? s-a ars.

Share this post


Link to post

Se da jos suportul scrumierei. Are vreo 3 suruburi dupa ce scoti scrumiera!

Share this post


Link to post

(scuze, acum am vazut ca e vorba de un tico, nu de matiz)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

nu uita inainte de a arunca becul ars sa opresti cauciucul de culoare verde care se afla peste bec

Share this post


Link to post

Exista bec si pentru botonul de reglat farurile la inaltime la tico?! Ca parca eu asa tineam minte. Aseara nu s-a mai aprins :(

 

Cat trebuie desfacut din bord pentru a fi schimbat si... ce tip de bec e?

Share this post


Link to post

Se scoate doar el in sine patratul negru are doua cleme in spate. Bec gasesti mai greu dar il poti inlocui cu succes cu un led si o rezistenta !

Share this post


Link to post

multumesc.

inca o problema: a mai patit cineva ca acul de la benzina sa indice cand mai mult, cand mai putin, cand 0? in decursul a 1 minut, de exemplu? asta patesc eu. nu stiu ce ar trebui sa schimb. indicatorul sau plutitorul? sau poate e o problema rezorvabila fara schimbarea a ceva anume?

 

cel mai mult oscileaza cand, banuiesc eu, are un sfert de rezervor. cand arata 0, cand e sub dunga rosie, cand arata iar un sfert de rezervor. poate are cineva vreo idee.

Edited by preda

Share this post


Link to post

mai mult ca sigur ai o problema de contact a vreunui papuc, fie la indicator, fie la plutitor, fie pe traseu prin vreo mufa(daca exista mufa, nu stiu cum e la tico.)

s'ar putea sa fie totusi plutitorul din ce relatezi tu..

Edited by strumfuadi

Share this post


Link to post

Mufele de la plutitor, nu cred ca este din bord problema...

Share this post


Link to post

bun atunci, o sa ma bag pe sub ea, o sa verific mufele si o sa anunt ce-am gasit.

Share this post


Link to post

Are vreo legatura (= contact electric) tabla aia de la scrumiera Matizului cu aprinderea becului? Va intreb asta pentru ca la Mati al' meu tablita aia s-a rupt, am aruncat-o si de atunci, am remarcat ca, nu se mai aprinde becul scrumierei cind o tragi inafara. E adevarat ca nici nu am verificat becul, dar parca prea s-a potrivit...

Multumesc.

Share this post


Link to post

Help. In afara de faptul ca nu am lumina la scrumiera,dar cred ca asta o rezolv ,nu merge reglajul la faruri (este vorba de matiz) ,am scos butonul cu pricina,fire vad ca intra in el,cand aprind farurile se aprinde lumina la bord cat si la aceasta rotitza de reglaj faruri,m-am uitat si la motorasele alea de la faruri,intra fire in ele,am miscat mufele..nimic.Au vreo rezistenta ceva ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...