Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Retele Wireless Gratuite?

Recommended Posts

Dragii moshului, unde gasim prin marele Bucuresti niscaiva retele Wireless free?

Share this post


Link to post

Carre4 Colentina... din cate stiu eu. te referi la net moca, nu?

Ca asa, vii pe langa sediul meu si gasesti fro 2-3 retele...

Share this post


Link to post

Cam greu, cam greu! Nici macar in aeroporturi nu e free! 15 euro/24h parca. La hotelri, 20$/24h (si 10$ / 1h :wallbanger: )

Am io una la mine acasa, o prind cind si cind (in functie de cum asez laptopu' > :) ), e botezata 'Dristor' dar e incriptata si parolata!

 

PS: vezi ca e un gadget (arata ca un breloc de chei) ieftin care bipaia daca gaseste o retea wireless. Deci te plimbi cu masinuta spre serviciu si notezi pe unde a bipait. Dupa aia vi cu laptopu' si incerci sa te loghezi. Din pacate gadgetul nu face diferenta intre o retea parolata/incriptata si une ne-. Sint multi fazani care nu stiu sa protejeze o retea wireless, s-ar putea sa ai sanse de reusita.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

M-ar fi interesat ceva in locuri publice, nu pe strada... Adica stau la o cafea undeva si ma dau si pe forum de exemplu :D

Share this post


Link to post

Pe la Carrefour-uri se pare ca este posibil. Eu cred ca am vazut un afis pe la Orhideea, ALX spune de Colentina, deci exista. Daca este really free n-am informatii. L-am intrebat pe Google despre wireless la Carefour, dar nu stie nimic.

Share this post


Link to post

Da, la Carrefour Colentina e o astfel de retea.

 

Insa din experienta mea cu astfel de retele (mai ales publice) iti spun ca mai multi nervi iti faci. In cazul unei retele private e mai simplu, configurezi acces-point-ul sa accepte un numar limitat de clienti (solutii exista, de la banalul mac filtering si pana la tunelare). O retea publica e configurata sa accepte toti clientii si de aici incep problemele, in speta viteza infiorator de mica. La facultate aveam o astfel de retea si desi erau doua ap-uri viteza era foarte mica. Asta din motivul ca reteaua era pe b si erau destui clienti conectati. Nu-ti zic cam in cat timp se incarca o pagina destul de simpla. Daca mai vroiai si ceva poze sau flash mai bine renuntai. La carrfour nu am incercat sa vad cum merge, e foarte probabil sa mearga bine, ca nu am prea vazut persoane cu laptop-uri pe acolo.

Share this post


Link to post
M-ar fi interesat ceva in locuri publice, nu pe strada... Adica stau la o cafea undeva si ma dau si pe forum de exemplu :D

 

Mey, aicea e la Romania!!!! Mai avem pina departe! :mrgreen:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu e chiar asa departe cum crezi, trebuie doar sa cauti ;)

Share this post


Link to post

Pai baga detalii! :-> Sa stim si noi care e treaba! ;) Si in cafenea nu cred ca e free! Tre' sa dai banu'!

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Pe bani, in Bucuresti, ar fi la la Crowne Plaza, Mariott, Athenee Palace, All4u Cafe, Intercontinental.

 

Celelalte ... wardriving nene, ce, vreti asa mura in gura ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

La facultate in romano-americana, e moca si merge bine.

Share this post


Link to post

Da, nene, ca nu e toti asa dajtepti ca mantale :D

Visez si io la scenele vazute prin tarile cu "apa calda": omul in parc (!) cu laptopul pe genunchi isi lua mailul...

Share this post


Link to post

am auzit ca pe la aia.. adica p[este lac, se cam testeaza/ofera gratuit de un motor de ...

Share this post


Link to post

In Planter`s au wireless pentru clienti dar tinind cont ca o apa minerala este 4lei acolo ...netul devine chiar scump :) )

Share this post


Link to post

Vezi mai jos, cel putin hot-spoturile facute de Zapp, au si Vodafone si Orange o lista.

 

Bucharest Bucharest Confort Suites Bd. Nicolae Balcescu nr. 16 021/210.09.22

Bucharest CH Relax Confort Suites Bd. Nicolae Balcescu nr. 22 021/210.09.22

Bucharest Hotel Miorita Str. Lipscani nr. 12 021/210.09.22

Bucharest Hotel Dan Bd. Dacia nr. 125 021/210.39.58

Bucharest Stil Hotel Str. Nicolae Caramfil nr. 63 021/233.39.90

Bucharest Hotel Tempo Str. Armand Calinescu nr. 19 021/310.12.16

Bucharest Café Words Str. Sf. Apostoli nr. 32 021/336.24.04

Bucharest Piccolo Mondo Str. Clucerului nr. 9 021/223.22.25

Bucharest Café Rouge Str. Ankara nr. 7 021/230.31.47

Bucharest The Living Room Café Str. Hristo Botev nr. 3 0744.284.450

Bucharest Nova Brasilia Café Str. Radu Beller nr. 6 021/460.19.68

Bucharest Café Fratelli Str.Nicolae Golescu nr. 5 0744.501.090

Bucharest Marul de Aur Restaurant Calea Victoriei nr. 163 0788.722.777

Bucharest Monaco Lounge Café Str. Covaci nr. 16 021/314.00.79

Bucharest Flander's Str. Stefan Mihaileanu nr. 20 021/327.65.72

Bucharest Euro Hotels International Str. Averescu nr. 32-34 021/224.46.96

Bucharest Rembrandt Hotel Str. Smardan nr. 11 021/313.93.15

Bucharest Banker's Café - Romanian Banking Institute Str. Negru Voda nr. 3 021/326.51.10

Bucharest High Heels Café* Str. Radu Beller nr. 6 021/230.70.40

Bucharest Aeroport Baneasa* Bucharest 021/232.00.20

Share this post


Link to post

Dar la hotspot zapp ai doar cateva minute demo pe zi per device. Acum daca stai sa schimbi una alta la palca wireless s-ar putea sa reusesti in reprize sa stai mai mult.

Share this post


Link to post

Sunt cam 10 minute free, suficient sa verifici posta sa trimiti un email. era bine fara limita de timp dar...

Share this post


Link to post

Mai este unul gratuit si verificat de mine la Tonka, este un bar in Bucuresti , pe la P-ta Romana / Amzei. E interesant ca intr-o vreme imi "stabilisem" birou acolo. Citeam mail-ul, cafea, toate alea.

Nu fac reclama la nimic, locul este un pic cam scump, deh, e buricul Bucuresti-ului!

Bafta!

Share this post


Link to post

E o terasă mare în Drumul Taberei la ştrandul de la 3 ligheane, sponsorizată de U-nite (parcă aşa-i zice), care oferă printre altele şi "wirless" gratuit. Deşi aveam în vreo 2 dăţi calculatorul după mine, mi-a fost lene să probez "oferta". În schimb berea era rece :D

Share this post


Link to post

Unchiu, ia-ti una de asta (eu o am din state la 7 $) si verifici. O tii la chei, ca breloc.

 

Scuza calitatea pozei, e cu telefonul...

 

post-2385-1154966563_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Asta merge afara in cartierele rezidentiale cu case, dar la bloc prin betoane un wireless router abia bate la 15m :(

Share this post


Link to post

@lucian14

 

Gresesti. AP-ul meu Corega APL 11, vechi de vreo trei ani, e pus la liber. Am reusit sa ma conectez cu palmtopul la aproximativ 50 de metri distanta de bloc.

 

PS. La liber insemnand ca am aderat la programul c*free si de vreo trei luni ofer internet gratuit (viteza 1,5 MB) celor din vecinatatea blocului meu.

Share this post


Link to post

Cred ca ai super router...ca MSI ul meu isi pierde semnalul la mine spre ultima camera pana la "f.slab" si nu am castel ci 3 camere :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...