Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Seagate Technology Achizitioneaza Maxtor !

Recommended Posts

Scotts Valley, CA, and Milpitas, CA, December 21, 2005

Seagate (NYSE: STX) si Maxtor (NYSE: MXO) au anuntat astazi ca Seagate va achizitiona Maxtor la toate tranzactiile bursiere. La finalul tranzactiei, actionarii Seagate vor detine aproximativ 84% din actiunile noii companii iar actionarii Maxtor vor detine 16%.

Valoarea tranzactiei se ridica la aproximativ 1.9 miliarde USD.

 

Comunicatul de presa: http://www.seagatemaxtor.com/

Share this post


Link to post

Mare chestie :D Bre, fiecare se excita pe domeniul lui :P

Share this post


Link to post

Am primit azi mail de la ASBIS care este cel mai mare distribuitor de Seagate in RO ,erau foarte mandri de aceasta achizitie a lui Seagate ,acum depinde daca ia Seagate de la Maxtor doar bunele sau si relele .

Share this post


Link to post

Inseamna ca de acum incolo HDD-urile Maxtor o sa fie mai silentioase! > :)

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Nu chiar noile Seagate SATA II nu sunt deloc silentioase :) )

Share this post


Link to post

Pai ori se va prosti Seagate ca Maxtoru, ori se va ridica Maxtoru la fiabilitatea lui Seagate... Ultima nu o cred...

Share this post


Link to post

Din experienta mea de calculatorist am observat ca toate hddurile sunt la fel de proaste ,adica toate pica la fel de des din pacate asa ca backup your data NOW :) )

Share this post


Link to post

Toate hdd-urile sunt la fel de proaste, dar Maxtor si WD sunt mai proaste ca celelalte :D

Share this post


Link to post

eu cred ca se va prosti seagate-ul. Daca tinem minte cand maxtor-ul a achizitionat Quantum, cele din urma nu aveau probleme de fiabilitate...totusi, seria 740Dx de ma maxtor (fosta serie Quantum Fireball AS) a fost in top la crashuri, ar fii pacat de seagate.

Share this post


Link to post

Ce ziceai Vipere de Wd? :-S Ca am unul de 80 (eu) si unul de 120 (maica-mea)? Sa le marit? Eu ziceam bodaproste ca scapasem de Mx 541 dx slim de 20 de giga caruia ii picase mbr-ul de 3 ori in 6 luni. Imi amintesc fata depanatorului cand i-am zis ca am curaj sa tin contabilitate pe asa ceva. Mai am si un seagate barracuda care a facut bad-uri fara sa-l dau de pamant si am avut pe vremuri si un Quantum fireball lct10 care m-a tinut 3 ani si jumatate, dar macar mi-a lasat datele inainte de a se strica nus ce controller de incepea capul de citire sa clampane.

Mai exista harduri bune pe piata?

Share this post


Link to post

Io zic doar ce am vazut statistic in ultimii 2 ani de vanzari. Firma a vandut mii de harduri din fiecare marca. Pe locul intai cu coronitza la caderi erau WD si Maxtor, in special cele de la 80GB in sus. In partea cealalta statea excelent Samsung. Asta nu inseamna nimic, e chestie de noroc pana la urma... Ma intrebau prietenii si clientii: "ce hard imi recomandat sa iau"? Nu stiam, zau, ce sa raspund... Cine a trecut pe la mine prin service (din colegii forumisti) isi aduce cred aminte de stivele de harduri busite...

Share this post


Link to post

Din pacate trecut printr-o experienta nefasta cu un Samsung care a crapat imediat dupa ce am copiat toate informatiile pe el...asa ca intr-adevar este o chestiune de noroc. WD merge 24h/zi de 2,5 ani incoace fara probleme la supraveghere video.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Well, uite si o veste EXTREM de proasta. Sper sa fie falsa.

 

http://www.cooltechzone.com/index.php?opti...sk=view&id=2108

 

In a recent conversation with one of our insiders at Microsoft, the source revealed that Microsoft Corp., the world?s largest software maker, has acquired Opera Software, makers of the Opera browser. The insider reported that both Microsoft and Google were trying to bid on Opera, but in the end, the software maker took the lead.

 

Edit: phew, a fost tzapa :mrgreen: http://slashdot.org/article.pl?sid=05/12/23/1329215

Edited by VAXXi

Share this post


Link to post

Intel isi schimba mutra :)

 

Comunicat de presa

20060103corp.jpg

Share this post


Link to post

Apropo de hdd, la mine s-au stricat 2 WD de 40 Gb in 2 ani :wallbanger:

Adio WD!!!

Share this post


Link to post

EU am un Seagate de 40 Gb de 4 ani si merge brici e drept ca e dala cu motorul pe fluid magnetic ... si mai am unu nou de 160 GB din seria cu NCQ pe SATA cu 5 ani garantie ...

 

Mai nou presupun ca stiti de Seagate ca da la unele modele 5 ani garantie?

Share this post


Link to post

La toate, dar ai vazut si cum? 1 an la dealerul de la care l-ai cumparat, si 4 la Seagate, adica il trimiti tu la ei daca se strica...

Share this post


Link to post

Adica sanatate, te lasi pagubas pentru 50-100 de eur cat costa hdd-ul.

Share this post


Link to post

Prevad o comanda in browserele mai smechere "disable flash in this page" .

Share this post


Link to post

Flashu' ca flashu', dar de interstitiale nu prea ai cum sa scapi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...