Jump to content
Sign in to follow this  
hitman

Din Ciclul 'sintem Gentlămeni...'

Recommended Posts

Ia uite mai ce tupeisti sint unii:

'Parlamentarii si-au votat pensii de zeci de milioane de lei

...Potrivit proiectului, parlamentarii care au bifat trei mandate vor primi o pensie lunara egala cu 80% din indemnizatia bruta, cei cu doua mandate la activ vor primi 60%, iar pensionarii cu un singur mandat au dreptul la 40%. ...

1 (4 ani) 17 mil.

2 (8 ani) 25 mil.

3 (12 ani) 34 mil.'

Sursa: situl de internet al ziarului 'Evenimentul Zilei', 21/12/05

 

Iar la amaritii aia de profesori le-au dat 7% la salariu... X(

Bine e sa fi parlamentar! Gata, ma las de inginerie si ma apuc de somn, ca vad ca se plateste bine.

Share this post


Link to post

Daca este sa socotim ca alesii sunt oglinda alegatorilor, atunci nu trebuie sa ne mire nimic din ce fac ei. Nu clasa politica trebuie sa se schimbe aici, ci doar baza ei de selectie.

Share this post


Link to post

Oare de ce n-o fi mai aparut Isarescu sa arunce cu ineptii de genul "daca marim salariul profesorilor, acestia vor cumpara in draci si vor destabiliza economia Romaniei!" In mod evident, traim mai ceva ca-n vremurile cind geniile compuneau "Epigonii" sau "O scrisoare pierduta"! Dar, cum spunea cineva, odata, "fiecare natiune, are conducatorii pe care-i merita"!

 

@ Hitman: Nene Hitman, e ca-n bancul cu rusii, nu i s-a dat ci i s-a luat! Aici e vorba de 5 nu de 7%!

Share this post


Link to post

Nu mai e vorba de 12% 5% acum si inca 7% din octombrie daca ai face o medie ar iesi ope undeva pe la 6% de fapt!...Oricum jos palaria in parlamentarilor au mai dat un exemplu de bun simt in timp ce o gramada de nenorociti fac credite sa-si ia frigidere si TV-uri ei isi voteaza pensii babane pe spatele bugetului ...Mai m-au lasat si dracii asa sunt de dezarmat nu stiu ce sa mai cred ..Cum o dam tot peste lacomie si egoism nesimtire si sa nu mai zic mai departe...In sfarsit una peste alta e un fel de a ne spune Ba fraierilor roiu ca aici nu-i de voi!!!! Hai o zi buna sa aveti daca mai puteti ..Ptiu!!!

Share this post


Link to post

Daca la urmatoarele alegeri nu ma duc la vot sa nu ma acuze nimeni de lipsa de responsabilitate civica. Macar sa stiu ca nu si din votul meu mic dorm pe branci si se ajung. Sa nu mai aud cuvinte ieftine despre responsabilitati. Nu ma mai duc la vot! :-& :butt:

Share this post


Link to post

Daca asta rezolva ceva o sa fac si eu ca tine.

 

Fraieri profesorii astia, ca nu mai fac acum o greva in care sa ceara pensii mari. Dar nici profesorii nu sunt uniti. Dupa mine la cei care au spart atunci greva eu nu le acordam maririle.

 

Poate o sa dea legea cu votul uninominal si atunci sa vezi ce prezenta fac baietii, ce de legi o sa mai voteze, se schimba total. Sa speram ca la urmatoarele alegeri o sa votam omul si nu partidul.

Edited by tribunul

Share this post


Link to post

hitman, ai uitat de laptop-urile pentru care isi alocasera buget cam in aceeasi perioada (1.000 la numar desi bag mana in foc ca 80% dintre ei habar nu au cum se deschide unul dar.. au nepoti, rude, etc la care le-ar prinde bine un astfel de cadou) si de reinnoirea parcului auto (respectiv Logan-urile pe care intentioneaza sa si le achizitioneze, ca alea vechi - 3-4 ani nu mai mergeau).

 

in acest context: din punctul meu de vedere Romania e o tara de handicapati in care 90% din populatie nici nu stie pe ce lume traieste; nesimtirea a ajuns aici la rang de arta

Share this post


Link to post

votul uninominal n-o sa fie niciodata, decat daca i se scoala suvita lui basescu. asta pentru ca actualii parlamentari ar tb sa voteze o lege care-i dezavantajeaza. si asta n-o sa se intample niciodata, decat daca sunt siliti de cineva. dar slabe sanse...

Share this post


Link to post
Daca la urmatoarele alegeri nu ma duc la vot sa nu ma acuze nimeni de lipsa de responsabilitate civica. Macar sa stiu ca nu si din votul meu mic dorm pe branci si se ajung. Sa nu mai aud cuvinte ieftine despre responsabilitati. Nu ma mai duc la vot! :-& :butt:

Nu, n-ai inteles, DUTE LA VOT, e dreptul tau sa votezi. Nu te obliga nimeni sa pui stampila pe bxexu sau pe nastase, poti sa anulezi votul. S-ar schimba mult situatia daca cei ce raman in mod normal acasa si refuza sa voteze s-ar duce si ar face miscarea asta. Si eu credeam la fel inainte.

 

Chiar nu inteleg de ce nu se face campanie in preajma alegerilor in care sa se specifice asta. Doar nu-s obligat sa-mi placa de unul sau de altul si sa votez de nevoie.

Share this post


Link to post

Eu cred ca salariile mari celor de sus este o cheie a succesului, de mult timp visez la treaba asta, am mai scris si pe forum, da nu stiu daca pe asta sau pe Autoshow. Nu am nici o ruda si nici o legatura cu cineva din parlament ca sa-i vreau binele, dar daca ar avea salarii si pensii asigurate, si daca ar fi si mari, nu ce este acum, si daca ar fi si niste legi mai stricte si daca legile s-ar aplica, anti coruptie ar fii ideal, omul ar venii la conducere pt. salariu si nu ca sa fure. Pt. 100-200 sau cati or fi nu este un efort mare o crestere de salariu, dar pt. 1 mil. de profesori este un efort urias pt economia tarii care este oricum la pamant, pt. ca nu e nimeni platit bine sa vina sa o puna la punct. Si cei care nu-s patiti bine trag pt. ei. Cand esti la conducere e normal sa furi, pt. ca un presedinte de stat in romania cat are salariu? parca nici 1000 de Euro, pai scuze, tre' sa furi, da nu cum fura PSD-ul cu milioanele de $ sau miliarde.

 

Asta e parerea mea, stiu ca multi nu or sa o inghita, dar ar trebuii sa ne uitam si in curtea vecinului si sa ne rugam sa fie si la noi asa nu sa ne rugam sa-i moara capra.

Share this post


Link to post

Teoretic, constitutia da dreptul cetateanului la o initiativa legislativa pe baza de semnaturi. De ce sa nu se dea o lege care sa limiteze bugetul smecherilor la un anumit procent din PIB, sa se modifice imunitatae parlamentara, sa se interzica migratia, sa fie penalizat absenteismul si altele? Sunt convins ca o asemenea initiativa ar aduna foarte repede numarul de semnaturi.

Share this post


Link to post

pai nu trebuie votata aceasta initiativa ? :) )

Share this post


Link to post
Eu cred ca salariile mari celor de sus este o cheie a succesului, de mult timp visez la treaba asta, am mai scris si pe forum, da nu stiu daca pe asta sau pe Autoshow. Nu am nici o ruda si nici o legatura cu cineva din parlament ca sa-i vreau binele, dar daca ar avea salarii si pensii asigurate, si daca ar fi si mari, nu ce este acum, si daca ar fi si niste legi mai stricte si daca legile s-ar aplica, anti coruptie ar fii ideal, omul ar venii la conducere pt. salariu si nu ca sa fure. Pt. 100-200 sau cati or fi nu este un efort mare o crestere de salariu, dar pt. 1 mil. de profesori este un efort urias pt economia tarii care este oricum la pamant, pt. ca nu e nimeni platit bine sa vina sa o puna la punct. Si cei care nu-s patiti bine trag pt. ei. Cand esti la conducere e normal sa furi, pt. ca un presedinte de stat in romania cat are salariu? parca nici 1000 de Euro, pai scuze, tre' sa furi, da nu cum fura PSD-ul cu milioanele de $ sau miliarde.

 

Asta e parerea mea, stiu ca multi nu or sa o inghita, dar ar trebuii sa ne uitam si in curtea vecinului si sa ne rugam sa fie si la noi asa nu sa ne rugam sa-i moara capra.

 

 

Eu cred ca faci o confuzie enorma. Cum poti sa sustii: "cand esti la conducere e normal sa furi".

Dupa mine activitatea celor din senat sau parlament nu ar trebuie platita.

Daca vrei sa faci avere te apuci sa faci afaceri, daca vrei sa-ti faci un loc in cartea de istorie si o statuie in parc te apuci de politica.

 

Cand si-au marit pensiile, problema s-a pus nu pe faptul ca nu sunt bani ci pe faptul ca este imoral. Cuvant care nu exista in vocabularul politicienilor.

Pe mine m-a marcat stirea cu bolnavii de diabet care asteapta la cozi enorme sa-si primeasca medicamente, si stau la coada fara sa fie siguri ca ajunge si la ei.

Share this post


Link to post

test_driver: Ultima data cand am verificat salariul era o remuneratie pentru munca depusa.. dar ce te faci in situatia in care pentru banii respectivi nu se depune nici un fel de activitate (vezi mediatizarile legate de activitatile parlamentarilor si senatorilor - recte absenteism, somn de voie in plen, ingrijirea afacerilor proprii, etc).

 

Iar legat de chestia cu furatul.. o sa mai treaca ceva apa pe Dunare pana or sa uite cei de la putere (oricare ar fi ei) ca "din banul public poti lua cat ai chef".

Share this post


Link to post

Eu as face altceva. Vrei sa faci politica??? E OK. Ia vino mai tata cu dovada ca te poti sustine de-acasa cu fonduri pentru 4 ani (masina, locuinta, excursii in strainatate, secretara, consilieri, etc) si e perfect. La conducerea tarii nu vii ca sa te imbogatesti. Politica faci "for fun", tara nu are fonduri de aruncat. Asa ca asta este, ai bani faci politica, n-ai bani te uiti la ceilalti. Daca n-ai fost in stare sa-ti faci o mica avere pentru tine cum pot sa am incredere in tine ca poti face pentru mine???

 

PS. Alegeri pe liste uninominale? Cand o zbura porcu'.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

MAi bine, facem alegeri pe baza de contract. Ai o lista de obligatii pe care trebuie sa le respecti, inclusiv promisiunile din campania electorala. Nu le-ai respectat, taiem frumos din salariu, mai ales daca nu poti justifica de ce nu au trecut initiativele pe care ai promis sa le ai... :)

O dam in utopii de-acuma.

 

La noi marea problema e ca oamenii de calitate nu vor sa se amestece in politica, prefera sa stea in banca lor. Toti ratatii ajung oameni politici. Seful ligii studentilor unde am invatat era in anul doi cand am intrat eu la facultate, si in 4 cand am terminat masterul. Un idiot cu lustru. Acum e mare speranta intr-unul dintre partide. Adjunctul lui mi-a fost coleg in scoala primara, si era paraciosul clasei, iar colegii de facultate in anul intai au fost la un pas sa-l linseze, desi cauza nu o cunosc. Oricum, un tip de calitate, si o alta speranta a politicii...

Share this post


Link to post
MAi bine, facem alegeri pe baza de contract.

Din pacate intr-un sinstem, succesele sau esecurile nu se datoreaza unui singur om, e un intreg sistem care se misca...oamenii care apar in fata sunt doar marionete...

Share this post


Link to post

a) Basescu

b) Iliescu

c) Sa va fVOTAT

 

Da, atunci ar conta. Altfel, anularea votului va da un rezultat in stilul "30% din romani sunt atat de cretini incat nu pot folosi stampila".

 

Nu acolo trebuie umblat. Trebui umblat la imunitatea care ii face pe porcii astia invulnerabili la abuz, chiul, indisciblina si incompetenta. Un parlamentar care nu poate sa recite punctele importante ale unei legi trebuie concediat pe loc.

 

Vine naibii televiziunea si intreaba omu "Ce lege e asta?" "Despe ce e vorba?" si primesti o amenintare? Incompetenta pentru ca nu stie ce face, intr-un post in care afecteaza vietile a 23 mil, abuz in functie, pentru ca ameninta din pozitia in care este si nu in ultimul rand defaimare adusa tarii ca se face de varza la televizor.

 

Un doctor sa sute de examene si este supus malpraxisului ca sa influenteze viata unui singur om odata si distrusii astia n-au idee unde locuiesc, influentand viata a milioane si omorand oamenii de nervi, foame si frig.

 

Hai sa adunam toti anii de la fiecare batran care a murit de foame, frig, stress, efort, nervi, si sa facem o suma maaaare. Cand se aduna 75 (viata medie), cineva trebuie judecat pentru crima. Ce ziceti? Macar o data. Sunt curios daca mai gem listele de vot.

Share this post


Link to post

Dar de atentionarea facuta presedintelui de catre A.N., sa nu cumva sa nu promulge aceasta lege, ce parere aveti ? Dar la argumentul ca majoritatea parlamentarilor ar ramane someri ? N-ar fi mai bine sa se supuna si ei legilor clocite pentru restul populatiei in materie de somaj ?

Poate asa afla si ei cata ticalosie se ascunde in mintea lor si cum cel care este obligat sa contribuie la fondul administrat de stat nu primeste dreptul lui sau primeste o indemnizatie care nu-i asigura existenta. Culmea este ca aceste legi au fost facute tocmai sub inaltul patronaj social-democrat al acestui hraparetz pe care averea, functiile, titlurile si vanatorile nu-l mai satisfac. Oare romanii chiar nu gasesc o solutie pentru a scapa de acest gen de conducatori sau asteapta rezolvarea divina, ca in alte cazuri?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Pai hai sa facem noi un partid. Da' sa fie unul de centru dreapta, ca m-am saturat de comunism

 

Tolin presedinte, pe Viper il scoatem in fata in relatiile cu publicul ca s-a obisnuit sa fie injurat, Zmeul cel Rau vicepresedinte ca sa exista si opozitie din interior, Ticolino aripa de tineret si eu ambasador pe langa institutiile europene la Bruxelles :D

 

Fara mistouri acum, singura speranta este sa intre in politica si oameni de calitate, care din pacate deocamdata nu fac decat sa stea pe tusa si sa chibiteze. Cei cativa care au fost implicati s-au retras, gen Plesu sau Hurezeanu. Acum viata politica e fie dominata de "fostulesti", iar cei mai tineri sunt doar niste oportunisti.

Share this post


Link to post

@Tribunul Intreaba-l pe presedinte :) )

 

 

Daca cumva castigam alegerile si formam guvernul, eu ma "sacrific" cu postul de ministrul al cercetarii si invatamantului, si nu invers, cu conditia sa am 10% din PIB.

 

Or sa vina toate varfurile mondiale ale cercetarii in Romania de buna voie... punem SRI-ul pe urma activistilor Green Peace si a altor isterici, ca sa-i avem la mana daca incep iar sa racneasca impotriva ingineriei genetice, a tehnologiilor nucleare, inteligentei artificiale, clonajului terapeutic, celulelor matca si asa mai departe. Or sa vina cercetatorii si cu bani de acasa numai sa poata sa-si vada linistiti de treaba :D

 

Pentru incurajarea stiintelor aplicate vom crea si tehnopoluri - zone libere scutite de orice fel de taxe a laboratoarelor (private sau universitare) de cercetare care angajeaza romani, indiferent daca sunt profit sau non-profit, comerciale sau universitare.

Scutim de impozite si profitul intreprinderilor reinvestit in cercetare-dezvoltare, sau in achizitionarea de tehnologie romaneasca.

 

Dam lege prin care gradele universitare se acorda pe baza de articole publicate in revistele de prestigiu din lume, si nu in analele Universitatii din Faurei.

 

Si, in primul rand voi propune introducerea in constitutie a "principiului inconstientei" care spune ca orice directie de cercetare e benefica pana la proba contrarie. Daca UE se va opune, oricum pana se dezbate si se negociaza problema UE va fi doar o provincie neinsemnata a Imperiului Chinezesc :D

Share this post


Link to post

Eu vreau doar un stadion cu 80.000 oameni, o fabrica de gloante care sa lucreze in 3 schimburi si cativa oameni cu mana buna...

Share this post


Link to post
Dam lege prin care gradele universitare se acorda pe baza de articole publicate in revistele de prestigiu din lume, si nu in analele Universitatii din Faurei.

´

Deja este legea..i-a pus pe toti pe jar(bun, prea indulgenta aceasta lege, dar e un inceput)...2 articole in ultimii 5 ani... :D A inceput fuga dupa articole in Rom..si nu mai merg pilele...si e cam nasol...pentru ei , desigur...

:drinkers:

Share this post


Link to post

Uneori poti astepta si 2 ani ca sa ti se publice un articol intr-o publicatie de prestigiu, asa ca 2 articole in 5 ani s-ar putea sa insemne mai mult decat 20/an intr-o publicatie obscura. Pana-l publica, il verifica aia la milimetru si pentru fiecare neclaritate te trezesti cu un mail de sugestii si reclamatii. Insa un articol intr-o revista de prestigiu este si o garantie a calitatii si al faptului ca ai facut ceva pe bune, nu ai compilat diverse chestii facute de altii.

Gata cu publicatul la kilogram, ca da bine in CV! Si gata cu plagiatul, cu carti traduse dupa ureche de studenti si publicate sub nume propriu de mare cercetator...

 

Chiar, cand voi ajunge ministru voi infiinta si niste publicatii de specialitate in majoritatea domeniilor unde ii voi coopta ca cenzori pe cei mai experimentati cercetatori romani din tara sau de peste granita (sau critici de arta, scriitori, ziaristi etc) iar un articol publicat sa echivaleze cu un mic premiu Nobel local :D

 

 

Toate astea fac parte din politica de promovare a excelentei propuse de partidul pe care-l infiintam. Poate daca elitele vor fi recunoscute, premiate, incurajate vor incepe sa inspire si pe altii, si poate vor incepe sa se infiltreze si in alte partide politice, fie ele comuniste sau anarhiste. Deocamdata partidele sunt infiltrate de tipi fara scrupule condusi de interese, nu de convingeri care nu dau doi bani pe idealuri sau pe cei care-i voteaza.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...