Jump to content
Sign in to follow this  
covrigma

Furtunas Rupt/sfasiat

Recommended Posts

ma uitam azi pe la motor si am observat pe partea dreapta(deci nu pe partea cu tabloul de sigurante) un furtunas din plastic negru, subtire care invelea un fir electric negru subtire...pe partea cealalta nu am observat unul la fel(probabil e acoperit si nu-l vad eu) ca sa-mi dau seama sigur de la ce vine. Am verificat instalatia electrica si am observat ca nu merge semnalizatorul pe parte respectiva(decat cel de pe aripa). Pe langa furtunasul sfasiat se gaseau bucatele din buretele de izolatie si resturi de la furtunas. Bun...se pare ca ar fi firul de la beculetul de semnalizare dar atunci ce treaba are banda aia de izolatie si resturile de burete...ca arata ca si cum furtunasul s-ar fi dus in interior, spre bord...Daca stie cineva despre ce vorbesc rog sa ma ajute...Tre sa fac maine un drum mai lung si n-am timp de service(e in garantie) si vreau sa stiu daca e ceva ma grav/nasol.

P.S. momentan nu am posibilitatea sa fac poze...

Share this post


Link to post

hmmm...nu a mai patit nimeni asa...sau macar sa stie despre ce furtunas e vorba?

Share this post


Link to post

Daca ai gasit bucatele de burete,o posibila cauza ar putea fi un soarece care a ros firul.Nu rade,am un prieten cu un Ford Mondeo care a avut mai multe fire electrice roase de soareci dupa ce a tinut masina doua luni in garaj.Unde parchezi masina,exista riscul aparitiei rozatoarelor?

Share this post


Link to post

masina parchez in strada...riscul rozatoarelor...nu stiu...poate...dar de mers merg in fiecare zi cu ea...

Share this post


Link to post

Am gasit eu la fel la Matizul mamei mele. Pe suportul amortizorului (cred) de pe partea pasagerului erau multe bucatele de burete si protectia de plastic a unui cablu de pe acolo era roasa cu fire cu tot (invelisul de plastic al firelor). Mi-au zis in service ca e de la rozatoare ca stau pe acolo ca e cald sub capota. Masina e parcata in spatele blocului impreuna cu alte cateva zeci de masini.

Share this post


Link to post

acu am ajuns in oras...bun...ai patit la fel dar da te rog niste detalii @dan_m era in garantie, ti-au schimbat mok? are idee altcineva daca imi schimba mok pe garantie sau scot bani din buzunar...

Share this post


Link to post

Daca defectiunea a fost provocata de factori externi,iar in cazul tau se pare ca asa ar fi, nu este acoperita de garantie

Share this post


Link to post
acu am ajuns in oras...bun...ai patit la fel dar da te rog niste detalii @dan_m era in garantie, ti-au schimbat mok? are idee altcineva daca imi schimba mok pe garantie sau scot bani din buzunar...

 

N-au schimbat nimic propriu zis ci doar au izolat firele cu izolirband negru. Nu m-a costat nimic dar eram la revizie oricum. Oricum nu a fost pe garantie ca sa zic asa...la oficial. Si oricum soarecii nu cred ca sunt acoperiti de conditiile de garantie.

Share this post


Link to post

tot sobolan a fost si la mine se pare...tot asa s-a rezolvat(neste banda izolatoare)...

Share this post


Link to post

Deci am dat verdictul corect.De aici rezulta ca sunt un Guru veritabil. :banana:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...