Jump to content
Sign in to follow this  
Gamerul

Diferente In Servodirectie Si Directia Clasica

Recommended Posts

Salutare.

Am si eu o curiozitate de incepator, si anume: ce are diferit un cielo cu servodirectie fata de unul care nu are servo ?

Share this post


Link to post

Pai intrebarea contine raspunsul! :) )

Share this post


Link to post

Cred ca se refera la piese (pompa servo sau/si ce o mai fi in plus)

Share this post


Link to post

Exact, ma intereseaza daca are ceva in plus, sau vreo piesa diferita.

 

mr. mai bine te-a ascunzi

Share this post


Link to post

Pai, in plus ai servomecanismul. Ai o pompa de ulei antrenata de motor, care face presiune. Pe coloana de directie exista un joc foarte mic. Cand tragi de volan intr-o directie, jocul respectiv deschide un distribuitor hidraulic (care este montat solidar cu coloana de directie) si uleiul sub presiune antreneaza un motor hidraulic care se adauga la forta ta. Cand jocul respectiv se anuleaza, adica cand ai rotile exact in pozitia impusa de pozitia volanului jocul ala dispare, distribuitorul se inchide. Cand iei de volan in directia opusa se intampla acelasi lucru, doar ca distribuitorul deschide alt circuit si uleiul sub presiune antreneaza motorul hidraulic in directia opusa.

Practic, servodirectia (adica distribuitorul si actionarea hidraulica) functioneaza in timpul in care exista o foarte mica diferenta intre pozitia volanului si cea a rotilor. Jocul asta e insesizabil, nu te gandi ca rotile o falfaie.

 

Gata, ma duc sa ma ascund :dizzy:

Share this post


Link to post

Iar pentru tine, ca utilizator, diferenta e ca la cielo cu servodirectie volanul se roteste semnificativ mai usor decat la cel fara servo.

Share this post


Link to post

Poate ca exprimarea mea din subiect ("intrebare de incepator") nu este cea mai fericita expresie, asa ca trebuie sa fac unele precizari : cunosc diferenta intre cele doua cuvinte, servodirectie si directie, de asemenea cunosc diferenta pe care o simte utilizatorul atunci cind conduce o masina cu servo si una fara. Ceea ce ma intereseaza pe mine este mecanismul servodirectiei, pentru ca vreau sa-mi fac o idee daca se poate monta sau nu servodirectie pe un cielo standard.

 

Din ce am citit pina acum este nevoie de o pompa de ulei care este actionata de motor. In afara de aceasta pompa exista si alete modificari, caseta de directie este aceeasi pentru toate modelele Cielo ?

 

mr scuza-ma ca te-am repezit, dar am scris pe acest forum doar pentru a obtine raspunsuri tehnice.

Share this post


Link to post

Fa rost de manualul in versiune electronica de la Cielo... posteaza la "cereri manuale" si sigur ti se va raspunde. Acolo cred ca gasesti tot ce te intereseaza. Din cate am inteles, manualul de Cielo are aproape 800 pagini si descrie sigur si servodirectia. Cel de nubira are aproape 1200 pagini si descrie in detaliu si servodirectia.

Share this post


Link to post

Trebuie schimbata caseta de directie,montat pompa si toate conductele de ulei.

Share this post


Link to post

apoi faci unghiul de fuga si gata :)

dar cand ai sa vezi preturile.. cred ca te vei lasa pagubas

Share this post


Link to post

Multumesc ovi_jer, cred ca preturile la caseta si pompa m-au linistit...

Share this post


Link to post
Multumesc ovi_jer, cred ca preturile la caseta si pompa m-au linistit...

 

 

Inca un client satisfacut... :D

Share this post


Link to post

salut...sunt nou posesor de cielo ( coreean '96) :banana: , si va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema..

Directia este foarte sensibila, trage stanga dreapta in functie de inclinarea soselei..Va anunt ca amortizoarele si arcurile pe fata sunt faramate, iar cauciucurile se tocesc pe interior.. Daca exista cineva sa mi dea niste idei de unde sa incep reparatiile si :o fftopic: eventual niste piese originale sa le achizitionez :osanale: .. Va multumesc..

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...